ماه‌ها در سراسر جهان در حال بررسی موارد شدید و ناشناخته هپاتیت یا بررسی محیط زیست هستند که در کودکان بروز کرده بودند که قبلا سالم بودند.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، از ماه اکتبر حداقل 92 مورد احتمالی در 33 کشور شناسایی شده است. حدود 5 درصد از موارد به پیوند نیاز پیدا کرده اند و 18 مورد مرگ گزارش شده است. دستور توضیح دقیقی برای این موارد پیدا نشده است.

بخش قابل‌توجهی از موارد هپاتیت در کودکان همیشه بدون توضیح باقی می‌ماند. هنوز اتفاق نظری در این‌باره که آیا واقعاً چنین مواردی شایع‌تر است یا نه، وجود ندارد و مشخص است که آیا مواردی که اخیراً گزارش می‌شوند، بخشی از بیماری‌های پزشکی هستند یا علت پشت‌صحنه‌های مشترکی نیستند. اما بررسی دقیق‌تر این موارد سرنخ‌هایی در این زمینه می‌کند.

آدنوویروس / آدنوویروس

تصویری از آدنوویروس که به کمک میکروسکوپ الکترونی عبوری تهیه شده است. آدنوویروس‌ها که معمولاً باعث می‌شوند علائمی مانند علائم سرماخوردگی یا آنفلوانزا می‌شوند، به‌طور معمول در کودکان سالم با بیماری‌هایی که در ارتباط هستند، رفتار می‌کنند.

دو مطالعه جدید که اخیراً در New England Journal of Medicine منتشر شد، گزارشی را منتشر کرد که در مجله های اخیر، دو مرکز پزشکی (یکی در بیرمنگام ایالت آلاباما در ایالات متحده و سایرین در بیرمنگام انگلستان) تعداد بیماران مبتلا به کودکان را افزایش می دهد. علت ناشناخته بوده اند. این پژوهش‌ها همچنین شواهد غیرمستقیم را بیشتر می‌دهد که آدنوویروس 41 که باعث افزایش بیماری‌های غذایی می‌شود، ممکن است در این موارد نقش داشته باشد.

در هر دو مطالعه، آسیب‌های آدنوویروس در حدود 90 درصد از کودکان مورد آزمایش تشخیص داده شده و سطوحی از ویروس‌ها در خون کودکانی که نارسایی حاد مبتلا شده‌اند یا به پیوند نیاز پیدا کرده‌اند، در بالاترین سطح در خون کودکان مبتلا به خفیف‌تر بوده‌اند. بود. دکتر هلنا گوتیرز سانچزمدیر پزشکی برنامه پیوند کودکان در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام و یکی از نویسندگان مقالات جدید، می‌گوید: «فکر می‌کنم آدنوویروس می‌تواند نقش داشته باشد. به نظر می‌رسد که این مورد مشترک نه فقط در گروه مطالعه ما، بلکه در سراسر جهان باشد.»

اما شواهد موجود قطعی. علاوه بر این، یک برگرفته از مطالعات شواهد روشنی مبنی‌بر وجود ویروسی مشابه در سلول‌های سلول‌های کودکان مبتلا به بیماری پیدا نکردند. این امر نشان می‌دهد ارتباط احتمالی بین‌های آدنوویروس و هپاتیت ممکن است مستقیم نباشد.

مقالات مرتبط:

دکتر سائول کارپنمتخصص کودکان در دانشگاه اموری در سرمقاله‌ای که همراه دو مقاله جدید منتشر می‌شود، بررسی می‌شود که همه مراکز پزشکی در مواردی از بیماری‌های کودکان نبوده‌اند و مطالعه‌ای از مرکز کنترل و سلامت بیماری شواهدی را نشان می‌دهد، نمی‌تواند نشان دهد که به طور کلی، ناشناخته است. میان کودکان آمریکایی رایج تر شده است. او گفت: «موارد جدید ممکن است لزوماً نشان‌دهنده ترسناکی نباشد. از طرف دیگر نمی‌توانید آن را نادیده بگیرید.»

هپات علت‌های وجود دارد ازجمله برخی داروها و شرایط پزشکی، سموم، مصرف زیاد الکل و ویروس‌های هپیت A تا E.

آدنوویروس‌ها، خانواده‌هایی از ویروس‌ها که معمولاً باعث علائمی مانند علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا می‌شوند، معمولاً در کودکانی که دچار بیماری هستند، با بیماری در ارتباط می‌شوند. اما پزشکان در بسیاری از موارد ازجمله چندین بار در گروهی از کودکان در آلاباما (اولین خوشه‌هایی که در ایالات متحده گزارش شده‌اند)، آدنووی‌ها را شناسایی کرده‌اند.

یکی از مقالات جدید جزئیات بیشتر را دررابطه‌با موارد هپاتیت در بیمارستان کودکان آلاباما می‌دهد. در طول دوره پنج ماه از اکتبر ۲۰۲۱ تا فوریه ۲۰۲۲، بیمارستان ۹ کودک مبتلا به هپاتیت حاد ناشناخته را پذیرش کرد که سه برابر کل موارد است که در طول سال گذشته پذیرش شده بود. دکتر گوتیرز گفت: «حداقل در مرکز خود، شاهد افزایش موارد بودیم.»

نمونه خون هشت کودک از ۹ کودک ازنظر آدنوویروس مثبت بود. نمونه‌های ویروسی پنج کودک توالی‌های ژنومی خوبی را به دست آوردند که برای تجزیه‌وتحلیل مناسب‌تر بود و همه آدنوویروس ۴۱ هستند. (طی همان دوره، بیمارستان و همچنین شش کودک را پذیرش می کند که هپاتیت آن را مشخص می کند. از پنج مورد آزمایشی که برای آدنوویروس انجام شد، همه منفی بودند و بررسی سوابق نیز آزمایشگاهی را نشان دادند که در آن زمان آسیب های آدنوویروس در جمعیت کلیسای بیمارستان ها بود. شایع نبوده است).

در بریتانیا، بین ۱ ژانویه تا ۱۱ آوریل ۲۰۲۲، ۴۴ کودک مبتلا به هپاتیت حاد با علت ناشناخته به مرکز پیوند کودکان در بیرمنگام ارجاع شدند. دوره سیزدهم مورد درمان قرار گرفت که بیشتر از یک تا پنج بیماری است که مشابه در سال‌های قبل از درمان می‌شد. از ۳۰ کودکی که برای آدنوویروس آزمایش شدند، نتیجه آزمایش ۲۷ کودک مثبت بود. دکتر چایارانی کلگریمتخصصان و یکی از نویسندگان مطالعه می‌گوید آژانس امنیت بهداشتی بریتانیا بعداً مشخص می‌کند که ویروس آدنوویروس ۴۱ بوده است.

زمانی که نمونه‌های پژوهشی از گروه‌های زیرمجموعه‌های کودکان را تجزیه و تحلیل کردند، تصویر پیچیده‌تر شد. در آزمایش‌های آزمایشگاهی هیچ‌گونه مدرکی از حضور پرورش‌ها یا ذرات ویروس‌ها در خود سلول‌های آزمایشگاهی مشاهده نشد. (تست PCR، دی‌ان‌ای آدنوویروس را در نمونه‌های چند گیاهی از کودکان پیدا کرد، اما این نمونه‌ها ممکن است شامل مواد ترکیبی با خون باشد. بنابراین، تعیین می‌کند که مواد ژنتیکی از خون یا از مواد منشأ گرفته شده بودند).

به‌گفته‌ی دکتر کلگری، ممکن است آدنوویروس باعث پاسخ ایمنی ناهنجاری در برخی از کودکان شود و این پاسخ ایمنی و نه خود ویروس است که به آسیب می‌زند.

چرا برخی از بیمارستان ها شاهد افزایش موارد هستند، مشخص نیست. اگر همیشه پیامد نادری از آسیب‌های آدنوویروس در کودکان باشد، مواردی که می‌توانند باعث افزایش پیدایش شوند. دکتر کلگری هم گفت که موارد جدید هپاتیت در بریتانیا با گزارشی از افزایش آدنوویروس در جمعیت کلی‌زمان بود.

به‌گفته‌ها، ممکن است این ویروس تغییر کند یا عوامل دیگری (مانند کووید ۱۹) باعث شود برخی از کودکان دربرابر آسیب آدنوروس آسیب‌پذیرتر شوند (۲۸ درصد از کودکان بریتانیایی برای ویروس‌هایی که به‌طور ناگهانی بوده‌اند، که ۳۸ درصد از آن‌ها هستند). آنتی‌بادی‌های ویروسی بودند.

دکتر کارپن هنوز متقاعد نشده است که بین آدنوویروس و هپات کودکان ارتباطی وجود دارد یا اینکه هریک به‌طورکلی درحال افزایش بوده است. او می‌گوید به جمع آوری و تجزیه و تحلیل سیستماتیک داده‌ها. دکتر کارپن گفت: «بسیار خوشحالم که پایگاه‌های ثبت داده‌های درحال ایجاد است تا در نهایت متوجه شویم که آیا ویروس وجود دارد که باید به آن توجه شود. ما باید جمع آوری داده ها را ادامه دهیم و وضعیت را تحت نظر داشته باشیم.»

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!