Chainlink ( لینک چین) یک پلتفرم ارز دیجیتال و فناوری است و با نام اختصاری LINK شناخته می شود، که به شرکت های غیر بلوک چین امکان می دهد به طور ایمن با پلتفرم های بلوک چین ارتباط برقرار کنند. چین لینک میان‌افزاری است که قراردادهای چینی هوشمند بر بلوک را با داده‌های خارجی، مرتبط می‌کند. ارز لینک لینک برای پرداخت به اپراتورهای شبکه Chainlink و وثیقه قراردادهای هوشمند شبکه استفاده می‌شود.

لینک چین به عنوان شبکه اوراکل غیرمتمرکز یا لایه انتزاعی بلوک چین شناخته می شود. Chainlink از فناوری بلوک چین برای فعال کردن محاسبات روی و خارج از بلوک چین استفاده می کند و از قراردادهای هوشمند ترکیبی پشتیبانی می کند. شرکت هایی که از Chainlink استفاده می کنند می توانند به هر یک از شبکه های بلاک چین اصلی از جمله اتریوم، سولانا و ترا دسترسی داشته باشند. بلوک چین پیوند بر روی پلتفرم اتریوم میزبانی می‌شود که از پروتکل عملیات اثبات کار می‌کند. Chainlink یک پروژه بلوک چین منبع باز است، به این معنی که هر کسی می‌تواند کد پروژه را مشاهده کند و در آن مشاکرت داشته باشد.

پشتیبانی از فیدهای داده غیرمتمرکز: داده های بسیاری از منابع را می توان به طور ایمن جمع آوری کرد و برای قراردادهای هوشمند ترکیبی استفاده کرد.
ارائه منابع قابل بررسی به صورت تصادفی: برنامه ها و بازی هایی که به امنیت رمزنگاری به صورت تصادفی نیاز دارند می توانند از Chainlink استفاده کنند.
اتوماسیون فعال: قراردادهای هوشمند چین لینک می‌توانند عملکردهای کلیدی و رویدادی را برای شرکت‌های خودکار انجام دهند.
پشتیبانی از قابلیت همکاری متقابل با بلوک چین: Chainlink می تواند پلتفرم های بلوک چین را برای پشتیبانی از تبادل پیام ها، نشانه ها و خاص به هم متصل کند.

Chainlink یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز بر بلوک‌چین است که در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی شد. اوراکل‌ها نهادهایی هستند که زنجیره‌های بلوکی را به سیستم‌های خارجی متصل می‌کنند و از این طریق به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند بر اساس ورودی‌ها و خروجی‌های منشا بلوک چین اجرا شوند. در حالی که اوراکل‌های سنتی مرسوم هستند، Chainlink فرآیند انتقال داده‌ها بر روی بلوک‌چین و خارج از آن از طریق استفاده از «قراردادهای هوشمند ترکیبی» غیرمتمرکز می‌کند. از توکن‌های LINK برای پرداخت به اپراتورهای شبکه Chainlink برای بازیابی داده‌ها از فیدهای خارج از زنجیره، قالب‌بندی داده‌ها به فرمت‌های قابل انجام و انجام محاسبات خارج از استفاده می‌شود. از آنجایی که Chainlink به بلوک چین اجازه می دهد تا آن را با سیستم های خارج از زنجیره به روشی غیرمتمرکز و مقاوم در برابر دستکاری مبادله کنند، شبکه اوراکل Chainlink موارد استفاده می کند. Chainlink برای توزیع عادلانه توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، بازی‌ها، پس‌اندازهای شخصی و تبدیل کالیبراسیون رمز ارزهای دیجیتال، در میان سایر برنامه‌ها استفاده می‌شود. LINK یک توکن ERC-20 است، به این معنا که با سایر ارزها و قراردادهای هوشمند پشتیبانی شده توسط پلتفرم اتریوم سازگار است.

وایت پیپر Chainlink در سال ۲۰۱۷ توسط Sergey Nazarov، Steve Ellis و Ari Juels نوشته و این شبکه توسط این سه نفر در سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی شد.

شبکه چین لینک از چند جهات مکمل شبکه اتریوم و سایر بلوک چین ها است. Chainlink می تواند ارتباطات ایمن بین پروژه های اتریوم و انواع داده های خارج از زنجیره را می تواند کند. از آنجایی که توکن LINK Chainlink بر روی پلتفرم اتریوم ساخته شده است، LINK با پروتکل های پلتفرم اتریوم سازگار است. توکن‌های اتریوم را می‌توانم برای خرید، قراردادهای هوشمند، و پرداخت پول برای راه‌اندازی شبکه اتریوم استفاده کنم. اما چین لینک تنها در یک مورد استفاده و پرداخت آن به اپراتورهای نود در شبکه چین لینک است. Chainlink پروتکل عملیاتی اثبات نشان می دهد که در تصاویری که در حال حاضر از روش اثبات کار استفاده می شود، استفاده می شود، اما به انتقال در حال حاضر به اثبات می رسد. مکانیسم سهام به شرکت‌های شبکه برای مخالفت با مخالفت یا فروش دارایی‌های ارز دیجیتال خود را اثبات می‌کند و می‌دهد.

Chainlink قصد دارد با پشتیبانی از محیط های بلوک چین و استفاده از موارد جدید برای قراردادهای هوشمند به رشد خود ادامه دهد. از آنجایی که ذخیره‌شده‌های قابل توجهی از داده‌ها و سوابق هنوز در بلوک چین نگهداری نمی‌شوند، Chainlink می‌تواند فرصت‌های بی‌شماری را برای اتصال شبکه‌های بلوک چین با اطلاعات خارج از چین داشته باشد. در سال 2021، شبکه Chainlink با حدود 1000 پروژه، از 75 میلیارد دلار ارزش بیش از حد تضمین کرد. Chainlink دارای یک میلیارد توکن است که حدود ۴۶۷ میلیون آن تا فوریه ۲۰۲۲ منتشر شده است.

ارزش LINK علیغم تعدادهای عظیم اوایل سال ۲۰۲۰ آن از بی ثباتی است. بنابراین، ممکن است بهترین کار این باشد که در پیوند تنها به عنوان راهی برای پشتیبانی از فناوری، سرمایه گذاری باشد. در غیر این صورت، درجه بالای نوسانات ممکن است برای اکثر سرمایه گذاران بسیار زیاد باشد. Chainlink یک فناوری مهم است زیرا ارزهای دیجیتال همچنان در حال تحقق هستند و وجود اوراکلی مانند Chainlink به طور کلی کلیدی برای پایداری بلندمدت و دوام های دیجیتال خواهد بود. بنابراین، اگر فکر می‌کنید که Chainlink به عنوان پرکاربردترین و غیرمتمرکزترین شبکه اوراکل به استاندارد صنعتی تبدیل می‌شود، LINK ممکن است سرمایه‌گذاری مناسبی داشته باشد.

منبع : پلتفرم چین لینک Chainlink و مهم آن (LINK)