مایکروسافت امروز نتایج مالی سه‌ماهه چهارم سال مالی ۲۰۲۲ خود را منتشر کرد که نشان دهنده درآمد ۵۱.۹ میلیون دلاری و سود خالص ۱۶.۷ میلیارد دلاری برای این شرکت است. درآمد کلی غول فناوری مستقر در ردموند ۱۲ درصد افزایش یافته است، این شرکت تنها دو درصد رشد کرده است. برخی از کسب‌وکارهای اصلی این شرکت ازجمله ویندوز و ایکس‌باکس افت کرده‌اند.

بازار رایانه‌های شخصی در طول همه‌گیری‌ها، رونق یافت، اما میزان فروش این محصولات در سه ماهه‌ای با کاهش درخورتوجهی در حدود ۱۳ درصد همراه بوده است. بهدلیل تن‌های سیاسی-جغرافیایی، تورم جهانی و ادامه چالش‌های زنجیره‌ای، این افزایش نرخ فروش رایانه‌های شخصی در ۹ سال گذشته بوده است.

نمایشگر سرفیس پرو ۸

درآمدزایی کسب‌وکار ویندوز مایکروسافت در سه ماهه چهارم مالی این شرکت به‌دلیل کاهش تولید کامیپوترهای شخصی و بازار رو به افول این محصولات ۲ درصد کاهش یافته است.

این درآمدها، هزینه‌هایی است که شرکت‌های سازنده رایانه‌های شخصی برای نصب سیستم‌عامل ویندوز روی محصولات خود، به این شرکت پرداخت می‌کنند.

کندرا گودنافمدیر روابط سرمایه گذاری مایکروسافت در گفت وگو با ورج اظهار داشت:

ما شاهد تضعیف بازار در طول سه ماهه‌ای گذشته بودیم و این شرایط روی نتایج مالی ما تأثیر داشت.

ساتیا نادلا، شرکت مایکروسافت امروز در تماسی با سرمایه گذاران، بیشتر درمورد بازار رایانه های شخصی ارائه می شود. وی گفت:

با تغییر در بازارهای رایانه‌های شخصی در طول سه‌ماهه‌ی قبل، ما همچنان شاهد افزایش فروش این محصولات نسبت به دوران قبل از همه‌گیری هستیم و در این بازار در حال افزایش است.

با وجود ضعیف‌تر شدن بازار رایانه‌های شخصی، محصولات سری سرفیس مایکروسافت عملکرد خوبی داشته‌اند. اگر این شرکت در سه‌ماهه‌ای گذشته کالای مهمی عرضه شود، اما درآمد حاصل از فروش این دستگاه‌ها در این بازه‌ی زمانی ۱۰ درصد افزایش یافته است که یکی از آن‌ها از آن مشتریان سری سرفیس است که میزان مصرف آن برای این سری از محصولات مایکروسافت افزایش یافته است. چندین مشتری معمولی برای خرید رایانه های سرفیس در سه ماهه گذشته کمتر شده است.

مایکروسافت در ماه ژوئن مدل بهروز لپ‌تاپ کامپکت سرفیس گو را با پردازنده نسل یازدهم اینتل به‌روزرسانی کرد، اما بزرگ‌ترین آپدیت در این سری محصولات غول فناوری مستقر در ردموند، پاییز از راه خواهد بود. اکنون 10 سال از معرفی اولین نسل سرفیس گذشته است و بنابراین انتظار می رود که به مناسبت امسال مراسمی برای معرفی نسل جدید این محصول باشد.

اکنون همه نگاه‌ها به افزایش قیمت برنامه‌ریزی‌شده اینتل برای رایانه‌هایش و تأثیر آن‌ها روی بازار رایانه‌های شخصی معطوف است. اینتل برای افزایش قیمت تراشه‌های پرچمدار خود و همچنین آسیب‌های ناشی از تراشه‌های دیگر ازجمله وای‌فای، در سال جاری برنامه‌ریزی می‌کند.

ایکس باکس سری X

درآمد بخش سخت‌افزاری ایکس‌باکس نیز در سه‌ماهه‌ای قبل از ۱۱ درصد کاهش یافت و درآمدزایی، بخش و خدمات این واحد نیز ۶ درصد را تجربه کرد. مایکروسافت یکی از این روند کاهشی را به کاهش فروش عناوین اول نسبت داد. درآمد کلی واحد بازی این شرکت نسبت به سال گذشته ۷ درصد کمتر شده است. گودیناف میگوید:

کاهش درآمدزایی ایکس‌باکس تا حدودی بازتاب این است که ما جدیدترین نسل کنسول خود را در حدود دوسال پیش عرضه کرده‌ایم و به این ترتیب محدودیت‌هایی که در سال‌های گذشته باقی مانده‌اند، بیشتر شده است. ما همچنان افزایش می‌یابد برای کنسول ایکس‌باکس هستیم.

نادلا در بخشی از توضیحات خود گفت:

مایکروسافت برای چهارمین سه ماهه‌ای متوالی بیشترین رشد را در بازار کنسول‌های آمریکای شمالی دارد. ایکس‌باکس همچنین با رسیدن به ۱۶.۲ میلیارد دلار، بهترین سال مالی را از نظر درآمد تجربه کرد. دستورالعمل مایکروسافت برای سه ماهه اول مالی ۲۰۲۳ نشان می‌دهد که بازی‌ها و درآمدهای محتوایی و خدمات ایکس‌باکس در سه ماهه آینده کاهش می‌یابند.

سرویس ایکس باکس Game Pass

مایکروسافت گفت سرویس بازی‌های ابری ایکس‌باکس این شرکت در سه ماه گذشته ۱۰ میلیون مشتری داشته است که بخشی از آن به‌دلیل انتشار رایگان Fortnite در این سرویس است. نادلا توضیح داد بیش از چهار میلیون نفر تا امروز بازی فورتنایت را استریم کرده است که بیش از یک میلیون نفر آن‌ها، کاربران جدید اکوسیستم این شرکت می‌شوند.

مایکروسافت در سه ماه گذشته به‌رورزرسانی برای مشترکان Game Pass ارائه نشده است، زیرا کاربران این سرویس در ژانویه پس از انتشار Age of Empires IV، Forza Horizon 5 و Halo Infinite در تعطیلات به ۲۵ میلیون نفر افزایش یافتند.

مایکروس در مورد خرید ۶۸٫۷ میلیارد دلاری اکتیویژن بلیزارد توضیحات بیشتری ارائه می دهد. انتظار می‌رود این خرید در سال مالی ۲۰۲۳ بسته شود و این شرکت فرانچایزهایی مانند Warcraft، Diablo، Overwatch، Call of Duty و Candy Crush را منتشر کند.

خارج از بازی و ویندوز، محصولات آفیس و سرور مایکروسافت، همچنان با نرخ چشمگیر در حال رشد هستند. درآمد محصولات تجاری آفیس و خدمات ابری در این سه ماه ۹ درصد افزایش یافته و کاربران آفیس نسبت به سال گذشته ۹ درصد بیشتر شده اند. تعداد مشترکان مایکروسافت 365 نیز اکنون به 59.7 میلیون نفر رسیده است، زیرا مایکروسافت همچنان به مشتریان خود به اشتراک‌گذاری‌های آفیس و خدمات مانند تیم‌های مایکروسافت ادامه می‌دهد.

درآمد محصولات سرور و خدمات ابری مایکروسافت نیز به‌لطف رشد ۴۰ درصدی Azure و سایر سرویس‌های ابری این شرکت طی یک سال ۲۲ درصد افزایش یافت.

لینکدین به‌لطف برای تبلیغات در مایکروسافت افزایش می‌یابد، به رشد خود ادامه می‌دهد. درآمد این پلتفرم در سه ماهه‌ای گذشته ۲۶ درصد افزایش یافته است که مایکروسافت آن را به کسب‌وکارهای Talent Solutions و Marketing Solutions نسبت به می‌دهد. تبلیغات بخش جست‌وجو و اخبار نیز در یک سال گذشته ۱۵ درصد افزایش یافته است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!