آمار رسمی از فروش خودرو در سال ۲۰۲۱، موفقیت چشمگیر تویوتا و فورد و فولکس‌واگن را به نشان می‌دهد. همچنین، کراس‌اورهای اندازه‌های متوسط ​​خانوادگی، مثل سال رشد قبل از بازار جهانی استفاده کردند.

در سال ۲۰۲۱، تویوتا راو۴ عنوان پرفروش‌ترین خودروی جهان را کسب کرد و کرولا به جایگاه دوم رسید. تسلا مدل ۳ برای اولین بار به فهرست ۱۰ وسیله نقلیه پرتقاضا در دنیا می رسد و رتبه نهم را کسب می کند. در سال ۲۰۲۱، رشد ۴۰ درصدی برای تسلا مدل ۳ وجود داشت و جمعا ۸۸ هزار دستگاه از این خودرو تحویل ۵۰ نفر شد.

تویوتا راو4

تا سال 2021، هرگز محصولی در کلاس شاسی‌بلند یا کراس‌بند، موفق به کسب جایگاه نخست پرفروش‌ترین خودروی جهان نشده بود. رتبه سوم و ششم این فهرست به ترتیب در اختیار هوندا CR-V و هوندا H-RV قرار می گیرد. در سال ۲۰۲۱، تویوتا راو۴ و تویوتا کرولا، تنها خودروهای جهان با آمار فروش بیش از یک میلیون دستگاه بودند.

پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس شاسی بلند و کراس‌اور

بعد از تویوتا راو۴ هوندا CR-V و هوندا H-RV به ترتیب نیسان ایکستریل، مزدا CX-5، وال H6، فولکس واگن تیگوان و فورد اسکیپ، بیشترین فروش کلاس شاسی بلند و کراس‌اور در سال ۲۰۲۱ را کسب کردند.

مهم‌ترین رویداد این گروه، رشد فروش ۲۰ درصدی برای هوندا H-RV است. این در ژاپن، چین، آمریکای جنوبی و جنوب شرق آسیا با خودرو روبرو شد. در کلاس کراس‌اورهای کوچک، فولکس‌واگن T کراس نزدیک‌ترین رقیب هوندا H-R می‌شود. اما در سال ۲۰۲۱، تقریبا نصف رقیب فروش داشته است. هیوندای کرتا و کیا سلتوس د رتبه‌های سوم و چهارم این گروه هستند.

تویوتا هایلندر

تویوتا هایلندر ۲۰۲۱ در کلاس شاسی‌بلندهای پهن پیکر (midsize/big SUV) فروش ۴۴۳ هزار دستگاه و رتبه اول گروه خود را کسب کرد.

پرفروش ترین خودروهای جهان در کلاس هاچبک و شهری

سال ۲۰۲۱ هم‌زمان با افزایش مصرف کراس‌اورها، مدل‌های کوچک با کاهش خرید مواجه شدند. پرفروش‌ترین هاچبک جهان در سال گذشته، ولینگ هانگونگ با ۳۹۱ هزار دستگاه است. این خودروی کامپکت تمام برقی در چین تولید می‌شود و با قیمت ۴ هزار دلار، به شدت توجه مردم این کشور است.

رتبه‌های دوم تا چهارم کلاس هاچبک، به ترتیب در اختیار فولکس واگن پولو، سوزوکی سوئیفت و تویوتا یاریس است. نکته جالب این است که سایپا تیبا با فروش ۲۷۳ هزار دستگاه در سال ۲۰۲۱ رتبه پنجم این گروه را کسب کرد. فروش جهانی فولکس واگن گلف در سال گذشته، ۲۶۸ هزار دستگاه بود.

پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس سدان کوچک

سالهای مشابه قبل، تویوتا کرولا فروش بسیار خوب در بازار جهانی را ادامه داد و رتبه نخست کلاس سدان کامپکت را کسب کرد. جایگاه های بعدی این گروه به نیسان سنترا، هوندا سیویک، فولکس واگن لاویدا و هیوندای الانترا رسید.

تویوتا کرولا 2023 سدان

تویوتا کرولا سدان در سال ۲۰۲۱، بیش از یک میلیون و صد هزار دستگاه فروش داشت. این میزان، حدود ۶۰ درصد از نیسان سنترا و بیش از دوبرابر هوندا سیویک سدان است.

پرفروش‌ترین خودروهای جهان در کلاس سدان خانوادگی

تویوتا کمری در سال ۲۰۲۱ موفق به فروش ۶۸۱ هزار دستگاه شد. تولید رقبای مشهور این خودرو، شامل هوندا آکورد و نیسان آلتیما، ۴۸۱ هزار و ۲۷۷ هزار دستگاه فروش است.

تویوتا کمری

منابع خبری، تسلا مدل ۳ و بیام‌و سری ۳ را در کلاس سدان خانوادگی و هم‌گروه تویوتا کمری معرفی کرده‌اند. به هر حال، این خودروها با فروش ۵۰۸ هزار و ۳۲۹ هزار دستگاهی، جایگاه بسیار خوبی در بازار جهانی داشته‌اند. این آمار به وضوح نشان می‌دهد که تسلا مدل ۳، پرفروش‌تر از هوندا سیویک، بیام‌و سری ۳، مرسدس بنز کلاس C و بسیاری دیگر از خودروهای بسابقه در بازار دنیا است.

پرفروش ترین خودروهای جهان در کلاس لوکس

موفقیت چشمگیر بیام‌و سری 5 در سال 2021، این خودرو را در جایگاه اول کلاس لوکس قرار داد. مطابق پیش‌بینی‌ها، مرسدس بنز کلاس E با فروش ۲۳۱ هزار دستگاه و اختلاف ۴۱ هزار عدد، رتبه دوم گروه خود را کسب کرد. جایگاه‌های سوم و چهارم و پنجم کلاس لوکس، به‌ترتیب در اختیار آئودی A6، لکسوس ES و فولکس پاسات چین (پاسات لینگیو) قرار گرفت.

در سالهای اخیر، فوکلس‌واگنه چین با ارزیابی دقیق بازار، نسخه لینگیو از پاسات را با بزرگ‌تر نسبت به مدل استاندارد پاسات اروپا تولید می‌کند. این خودرو، حالا یک مدل لوکس با آستانه قیمت ۲۵ هزار دلار است که در چین تولید می‌شود.

پرفروش ترین خودروهای جهان در کلاس وانت اندازه متوسط ​​و بزرگ

در سال ۲۰۲۱، مسابقات نزدیک فورد F-150 و تویوتا هایلوکس، با فروش ۵۶۲ هزار دستگاه از وانت آمریکایی به پایان رسید. تویوتا موفق به عرضه‌ی ۵۴۹ هزار هالوکس در این مدت شد و جایگاه اول وانت‌های اندازه متوسط ​​را کسب کرد. به لطف بازار آمریکا و کانادا و مکزیک، شورولت سیلورادو، دوج رم و فرود رنجر، رتبه‌ی دوم تا چهارم پرفروش‌ترین وانت‌های جهان در سال ۲۰۲۱ را به دست آوردند.

وانت فورد

در کلاس وانتهای اندازه متوسط، فورد رنجر، ایسوزو د مکس، تویوتا تاکوما و نیسان ناوارا، پرفروشترین وانتهای جهان بعد از تویوتاهایلوکس بودند. هایلوکس، رنجر و ایسوزو، خودروهایی بسیار محبوب و پرتقاضا در استرالیا و جنوب شرقی می‌شوند.

پرفروش ترین خودروهای جهان در کلاس اسپرت

فور موستانگ مشابه سال ۲۰۲۰، پرفروش ترین خودروی اسپرت جهان در سال ۲۰۲۱ منتشر شد. این خودرو به آمار عرضه شده 70 هزار دستگاه رسید.

فورد موستانگ

جالب‌تر اینکه دوج چلنجر دوم با افزایش، فروش بیشتر نسبت به پورشه ۹۱۱ داشته باشد و رتبه‌بندی گروه خود را کسب کند. شورولت کوروت هم بعد از مدتی نسبتا طولانی، موفق شد جایگاه چهارم پرفروش ترین خودروی اسپرت جهان را با تحویل ۳۷ هزار دستگاه در سال ۲۰۲۱ کسب کند. پورشه ۹۱۱ در همین مدت، ۳۸ هزار دستگاه فروش داشت. مزدا MX5 در جایگاه پنجم پرفروش‌ترین خودروهای اسپرت جهان، ۲۷ هزار مدل را تحویل خریدار داد.

پرفروش ترین خودروهای جهان در کلاس های کوچک و متوسط ​​/ MPV

طی سال‌های گذشته برای خودروهای اروپایی و آمریکا با کاهش چشمگیر روبرو بوده است. مردم این مناطق برای استفاده خانوادگی، شاسیبلندها را می‌دهند. وسایل نقلیه برای مصارف تجاری و باربری، ونهای بزرگ، وانت و کامیون کوچک (کامیونت) بیش از گذشته مورد توجه هستند.

سوزوکوی آرتیگا

در اروپا و آمریکا کلاس MPV یا ون خانوادگی، معمولا برای حمل بار استفاده نمی‌شود. افراد بلند قد و تنومند هم، راحتی کافی در این کلاس خودرویی ندارند. احتمالاً به همین دلیل، چین و شرق آسیا با کمتر از ۱۷۰ سانتی‌متر، بیشترین استفاده را برای انواع MPV دارند. این خودروها در معابر باریک و پرترافیک آسیایی، مناسب باربری و مصارف تجاری نیز هستند.

ون ولینگ MPV

سوزوکی آرتیگا GX، از سال ۲۰۱۸ در هند، اندونزی و میانمار تولید می‌شود. این مدل در سال ۲۰۲۱ موفق به فروش ۲۱۱ هزار دستگاه شد. سه مدل ساخت ولینگ هانگو چین، مجموعا 533 هزار دستگاه فروش اما برای هر کدام از آن‌ها، کمتر از سوزوکی آرتیگا بود.

ون یبوک GL8

جایگاه چهارم پرفروش‌ترین MPV جهان در سال ۲۰۲۱ به بیوک GL8 رسید. این مدل در چین تولید می‌شود و در سال گذشته ۱۵۷ هزار خریدار شده است. بیوک GL8 در چین، آستانه قیمت ۳۳ هزار دلار دارد.