یک رسانه چینی فعال در حوزه فناوری می‌گوید به نمونه‌ای از یک سیستم کامپیوتری اینتل دسترسی پیدا می‌کند که مشخصات فنی مشابه پردازنده‌های پرچمدار نسل سیزدهمی است. Core i9-13900 دارد. نکته‌ی جالب این است که نمونه‌ای از مهندسی Intel Core i9-13900 از نظر سرعت کلاک کمتر از حد انتظار ظاهر می‌شود. در همین راستا رسانه‌ی EXP Review برای مقایسه عادلانه، تصمیم‌گیری نمونه‌ای از سیستم‌های مهندسی نسل سیزدهمی را در فارسی‌های ایزو (شامل تنظیم روی سرعت کلاک پایه‌ی بسیار کم ۱.۴ گیگاهرتز) با پردازنده نسل دوازدهمی Core i9-12900K مقایسه کند.

در بسیاری از آزمون‌های چند تردی‌شده توسط EXP Review طراحی‌های نسل سیزدهمی Raptor Lake تا ۲۰ درصد سریع‌تر از پردازنده‌های Alder Lake ظاهر می‌شود. نتیجه این نتیجه خیلی برایمان تعجب‌برانگیز نیست؛ پیش‌تر بارها ادعا شده است که Raptor Lake حدود ۲۰ درصد قدرت بیشتر نسبت به Alder Lake دارد.

مقایسه پردازنده Intel Raptor Lake نسل سیزدهمی با Alder Lake در CPU-Z

مقایسه‌ی پردازنده‌ی نسل دوازدهمی Core i9-12900K (در سمت راست) با پردازنده نسل سیزدهمی Core i9-13900 (در سمت چپ) در ابزار CPU-Z

خبرگزاری تامز هاردور می‌نویسد با توجه به تصویر بالا، تعداد تردها در پردازنده‌های Raptor Lake رشد ۲۵ درصدی تجربه کرده است و شاهد افزایش قابل‌توجه ظرفیت کش L2 و کش L3 هستیم. شایعه‌ها می‌گویند Core i9-13900 مجهز به هشت هسته‌ی پرقدرت و ۱۶ هسته‌ای کم‌مصرف است. به همین دلیل است که EXP Review اعتقاد دارد این نمونه‌ای از مهندسی همان پردازنده Core i9-13900 است.

اینتل از پردازنده‌های نسل دوازدهمی بعد از استفاده از هسته‌های کاملاً یکسان را کنار گذاشته و مانند معماری آرم استفاده می‌شود از دو نوع هسته متفاوت است تا قدرت پردازشی بالا و مصرف انرژی کاهش پیدا کند. ظاهراً تعداد هسته‌های کم‌مصرف در Core i9-13900 دو برابر بیشتر از تعداد این هسته‌ها در قوی‌ترین پردازنده‌های نسل دوازدهمی است.

شایعه‌ها می‌گویند اینتل در نسل سیزدهم برای ساخت هسته‌های پرقدرت به‌جای ریزمعماری Golden Cove به ریزمعماری جدید Raptor Cove می‌رود.

نمونه مهندسی پردازنده Intel Raptor Lake نسل سیزدهمی در کنار پردازنده آلدر لیک

مقالات مرتبط:

نتایج منتشر شده توسط EXP Review تا حدی شگفت‌آور است، حتی با در نظر گرفتن این آزمایش که بسیار مصنوعی است و فاصله زیادی با شرایط در دنیای واقعی دارد.

بررسی کارشناس EXP می‌گوید حتی در فرکانس‌های ایزو، شرایط مقایسه با پردازنده Raptor Lake عادلانه نیست. چون اولاً با نمونه‌های مهندسی طرف هستیم که نسبت به نسخه نهایی بسیار ساده‌تر است و ثانیاً نمونه‌ای از سیستم‌های کامپیوتری Raptor Lake در مادربرد Z690 (متعلق به نسل فعلی) بررسی شده است.

EXP Review می‌گوید مقایسه‌ی Core i9-13900 و Core i9-12900K را روی سیستم مجهز به مادربرد Z690، دو رم ۱۶ دانش‌آموز G.Skill DDR5-5200 و کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX 3090 Founders Edition انجام داده است.

همان‌طور که بالاترین اشاره به پردازنده‌های نسل سیزدهمی اینتل با اختلاف ۲۰ درصد در اکثر آزمون‌های چند تردی غیر گیمینگ انتخاب سربلند بیرون بیاید. این دستگاه در آزمونهای تک تردی نیز به شکل محسوسی جلوتر از رقیب نسل دوازدهمی خود بود.

متأسفانه EXP بررسی عملکردها را در بنچمارکهای مهم مانند Sandra 2021 و 7-Zip و X265 و POV-Ray و Blender و Cinebench بررسی نکردند. نگاهی به شماره‌های مربوط به بررسی EXP Review.

بنچمارک پردازنده Intel Raptor Lake نسل سیزدهمی

گیمینگ مقوله ای متفاوت است. سیستم سیستم به پردازنده‌های Raptor Lake در بهترین حالت ۹ درصد عملکرد بهتر نسبت‌به سیستم سیستم به پردازنده‌های Alder Lake از خود نشان داد. در اکثر مواقع تفاوت بین عملکرد سیستم‌ها حدوداً دو تا سه درصد بود. بازی‌های مختلف بنچمارک‌های مصنوعی و اپلیکیشن‌ها، بیشتر به تردهای اضافی و کش‌های پرظرف‌تر Raptor Lake اتکا نمی‌کنند.

تست گیمینگ پردازنده Intel Raptor Lake نسل سیزدهمی

شایعه‌ها می‌گویند اینتل قصد دارد سرعت کلاک‌سازی‌هایش را در نسل جدید بالا برد. حتی شایعه‌های قدیمی می‌کند یک مدل از پردازنده‌های سری Raptor Lake قرار دارد به سرعت کلاک ۶٫۰ گیگاهزرت دست پیدا کند. هیچ مدیری در کلاس لپ تاپ و دسکتاپ نمی تواند این سرعت کلاک را ارائه دهد. پردازنده‌های سری Raptor Lake حالت‌های پیشرفته‌ای برای اورکاک خواهند داشت.

انتظار می‌رود پردازنده‌های مرکزی سری Raptor Lake و مادربردهای سری ۷۰۰ اینتل در فصل چهارم سال ۲۰۲۲ عرضه می‌شوند. این پردازنده‌ها در بازار با پردازنده‌های سری AMD Ryzen 700 رقابت خواهند کرد.