فعالیت در بازارهای مالی علاوه بر آموزش و جستجوی نیاز به سرمایه مناسب دارد. بدون سرمایه ای مناسب و استاندارد امکان پیاده سازی پلن های مدیریت سرمایه ای اصولی و استاندارد وجود ندارد. برای مثال، اگر می خواهید با 300 دلار فعالیت خود را شروع کنید و طبق پلن مدیریت سرمایه ای اصولی یک درصد در هر معامله ای را انجام دهید، با توجه به بالانس محاسبه میزان نرخ شما 3 دلار می شود. این مقدار بسیار ناچیز است و چون اندازه شما خیلی کوچک است در هر کاری که ممکن است انجام شود نوسانات قیمت استاپ شما را به راحتی فعال می کند و با این که تحلیل شما بوده است، در جهت تجزیه و تحلیل شما از قبل خارج شوید و قیمت در جهت خارج شدن از آن است. . از طرفی با توجه به حجم پایین درآمد سودی هم که در نتیجه بسیار ناچیز خواهد بود.

با توجه به ارزش پایین ریال در برابر دلار، افزایش سرمایه ممکن است برای خیلی از افراد سخت باشد. برای حساب شارژ به مبلغ 1000 دلار باید 30 میلیون تومان پول پس بگیرید و اگر به سختی این مبلغ را تهیه کنید، از دست دادن آن در زمان هزینه ممکن است باعث عملکرد نامناسب شود. این موارد حقایقی هستند که اگر به آنها فکر کنید متوجه شوید که می شوند. باید توجه داشته باشید که هر زمانی می توانید به این مسائل فکر کنید و به دنبال راه حلی باشید که با تمرین و تلاش فراوان به یک تریدر موفق با برآیند مثبت تبدیل شوید.

اگر این شرایط را دارید، راه حل چیست؟ راه حل هایی برای تامین سرمایه مناسب برای ترید وجود دارد که یکی از آنها به عنوان تریدر در شرکت های پراپ تریدینگ است.

در پراپ تریدینگ، سرمایه با سرمایه یک شرکت دیگر اقدام به انجام می دهد و 80 درصد از سود را دریافت می کند و در قبال ضرر هیچ مسئولیتی ندارد.

شرکت های پراپ تریدینگ شرایطی را برای تریدرهایی که از نظر عملکرد هستند ولی سرمایه ی مناسب در اختیار شما قرار می دهد تا موفق باشید با سرمایه ای مناسب به عنوان مثال 10000 هزار دلار، به ترید بپردازند و کسب سود کنند. این سرمایه را پراپ ترید بعد از گذراندن شرکت چالش هایی که در نظر گرفته اند در اختیار تریدر قرار می دهند. تقسیم سود در شرکت های پراپ تریدینگ به صورت 80/20 است که به این معناست که 80 درصد سود به تریدر پرداخت می شود و 20 درصد برای شرکت است. شرایط تقسیم سود بسیار ایده آل و مناسب است. نکته مثبت دیگر این است که تریدر فقط در سود شرکت سهیم است و در قبال ضرر هیچ مسئولیتی ندارد.

میزان سرمایه ای که این شرکت ها در اختیار تریدرهای موفق می توانند متفاوت باشند معمولاً از 10 هزار دلار تا 200000 هزار دلار می باشد که بعد از چند ماه فعالیت موفق می شود این میزان افزایش پیدا کند و تا سقف 1 میلیون دلار قابل افزایش باشد. است. برای مثال یکی از شرکت های پراپ تریدینگ در صورتی که تریدر درصد عملکرد موفقی داشته باشد بعد از 3 ماه تا 40 سرمایه را افزایش می دهد و این افزایش سرمایه هر سه ماه تکرار می شود. در زیر تصویر پلن ها و قوانین چالش های شرکت FTMO که یکی از شرکت های معروف پراپ تریدینگ ارائه شده است تا بیشتر با آنها آشنا شوید.

بر اساس این تصویر برای دریافت سرمایه 10000 دلار باید 155 یورو را انتخاب کنید و دو چالش را پشت سر بگذارید. بعد از موفق شدن در هر دو مبلغ پرداخت شده به شما بازگشت داده می شود. در مرحله اول 30 روز مهلت دارید تا 10درصد سود کسب کنید. البته در این 30 روز نباید بیشتر از ده درصد ضرر کنید و در یک روز نباید بیش از 5 درصد ضرر کنید. اگر این مقدار ضرر کنید، شما را از چالش خارج می‌کنید و باید مجدداً چالشی را پرداخت کنید و دوباره در چالش شرکت کنید. بعد از موفق شدن در یک چالش سرمایه ای واقعی در اختیار شما قرار می گیرد که در سود آن محدودیت ولی در ضررهای چندین پابرجاست. یعنی باز هم اگر در ماه بیش از ده درصد و یا در یک روز بیش از 5 درصد ضرر کنید.

نکته مثبت دیگر این شرکت است که با شرکت در چالش های آنها می توانید خودتان را محک بزنید. قوانین چالش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که بعد از گذراندن آنها شرکت شما را به عنوان یک حرفه‌ای در نظر گرفته و سرمایه‌گذاری واقعاً در اختیار شما قرار می‌دهد. بنابراین اگر با قوانینی که برای پلن مدیریت و مدیریت سرمایه خود سرپیچی می کنید، بهترین کار شرکت در چالش های شرکت های پراپ تریدینگ است زیرا پیروی از قوانین این شرکت ها برای ما جریمه ای به همراه خواهد داشت و موضوع را در بلند مدت انجام می دهد. مدت زمان باعث پایبند ماندن به قوانین و شکل گیری دسیپلینی در شما خواهد شد.

نکته ای که در مورد شرکت FTMO وجود دارد این است که این شرکت با ایرانی ها کار نمی کند. ولی می‌توانید از مدارک فیک حساب ایجاد کنید و به فعالیت‌ها بپردازید و یا اینکه از بستگان خود که در خارج از کشور هستند و تابعیت ایرانی غیرمجاز می‌خواهند برای شما وریفای حساب را انجام دهند.

شرکت دیگری هم وجود دارد که با ایران مشکلی ندارد و می توانید از آنها استفاده کنید. یکی از آنها fidelcrest است که با ایران کار می کند و به راحتی می توانید در چالش های آن شرکت کنید. قوانین چالش ها در تمامی شرکت های پراپ تردینگ مشابه هم هستند. در زیر می توانید پلن های چالش این شرکت را مشاهده کنید.

مزایا:

  • ترید در چهارچوب قوانین و ارزیابی مهارت های خود
  • دریافت سرمایه بالا با هزینه ی کم
  • بازگشت هزینه ی ثبت نام در چالش در صورت موفق شدن در چالش
  • امکان افزایش سرمایه تا 40 درصد هر سه الی 4 ماه (با توجه به قوانین شرکت)
  • تقسیم سود 80/20 به نفع تری در
  • عدم مسئولیت در ضرر

معایب:

برخی از شرکت های معتبر با ایران کار نمی توانند جایگزینی برای این موارد شوند.

جمع بندی

شرکت های پراپیدینگ نه تنها برای تریدرهای ایرانی که در تامین سرمایه مشکل دارند برای همه ی تریدرهای سراسر دنیا گزینه ای جذاب برای جذب سرمایه است. هزینه‌های ثبت نام در چالش‌هایی که در کشور توسعه یافته زندگی می‌کنند بسیار ناچیز است ولی با توجه به شرایط اقتصادی ایران، این مبلغ را می‌توان از تریدرهای ایرانی که از مهارت‌های بالاتر برخوراند ممکن است بالا باشد، اما فراموش نکنید که اگر آن را فراموش نکنید. در هاست موفق شوید نه تنها سرمایه ای مناسب در اختیار شما قرار می گیرد که می تواند هزینه ی تهیه را ثبت کند.

شرکت در این چالش به شما این فرصت را می دهد که می توانید خود را ارزیابی کنید و ببینید می توانید مانند یک تریدر حرفه ای عمل کنید یا نه.

در پست بعدی علاوه بر معرفی چند شرکت پراپ تریدینگ، یک شرکت پراپ تریدینگ ایرانی هم معرفی می کنیم.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!