سرمربی تیم ملی بوکس ایران واکنش تندی به انتقادها از عملکرد تیمش در مسابقات قهرمانی آسیا نشان داد.

به گزارش طرفداری، تیم ملی بوکس ایران با ۱۰ بوکسور راهی مسابقات قهرمانی آسیا در اردن رفت اما در نهایت با دو مدال برنز به ایران بازگشت؛ نتایجی که سبب شد انتقادات زیادی به سوی علیرضا استکی سرمربی تیم ملی روانه شود.

خط کشیدن روی نام دانیال شه‌بخش دارنده تنها مدال جهانی تاریخ بوکس ایران با وجود برتری در دیدار انتخابی، یکی دیگر از دلایل انتقاد از استکی به شمار می‌رود. همچنین در سفر به اردن، حسین ثوری رئیس فدراسیون بوکس حضور نداشت؛ اتفاقی که با انتقاد شاهین موسوی مدال‌آور برنزی ایران در مسابقات قهرمانی آسیا روبرو شد و او تأکید کرد ثوری به دلیل تمایل به حضور در اسپانیا محل برگزاری مسابقات بوکس جوانان، تیم ملی را همراهی نکرده و سبب شده ملی‌پوشان مقابل ناداوری‌ها تنها بمانند.

حالا سرمربی تیم ملی درباره عملکرد بوکسورها در آسیا صحبت کرده و البته به انتقادات واکنش نشان داده است.

علیرضا استکی درباره عملکرد تیم ملی بوکس ایران در مسابقات قهرمانی آسیا اظهار داشت:

درباره صحبت‌هایی که منتقدان مطرح کردند هیچ حرفی ندارم. کارمان را در بوکس انجام دادیم، به‌عنوان سرمربی به بوکسور‌ها تمرین دادیم و در مسابقات هم شرکت کردیم. برنامه ما بازی‌های آسیایی و کسب سهمیه المپیک است و برای رسیدن به این دو هدف، مسابقات برای ما جنبه تدارکاتی دارد. برای مسابقات قهرمانی آسیا هم با ترکیبی از بوکسور‌های جوان و باتجربه شرکت کردیم. برداشت خوبی داشتیم و به مسائل دیگر توجه نمی‌کنم. برخی افراد برای تسویه‌حساب شخصی صحبت می‌کنند و همه هم می‌دانند من کارم را در بوکس انجام دادم و سال‌هاست در این رشته فعالیت می‌کنم.

وی تأکید کرد:

۱۶ سال است در بوکس فعالیت می‌کنم و دوره‌های مربیگری را در بالاترین سطح گذرانده‌ام. مثل آقایان نبودم که فقط در کلاس مربیگری سال ۲۰۱۳ شرکت کنند و مدرک بگیرند. من در تمامی کلاس‌های مربیگری شرکت کردم و تک‌تک دوره‌ها را با بهترین مربیان سپری کردم. اکنون هم با بهترین مربیان دنیا در ارتباط هستم. کارم را در بوکس انجام می‌دهم و به چیز دیگری کاری ندارم.

سرمربی تیم ملی بوکس با اشاره به هدفش در تیم ملی عنوان کرد:

الان هم در تیم ملی برای بازی‌های آسیایی و کسب سهمیه المپیک کار می‌کنم. در مسابقات جهانی هم بوکسور‌ها را می‌بریم تا امتحان پس بدهند. به هر حال کار سختی پیش رو داریم؛ هم مسابقات قهرمانی آسیا، هم بازی‌های آسیایی و کسب سهمیه المپیک را پیش رو داریم. افرادی هم که به ما نقد می‌کنند خودشان از شرایط مطلع هستند و فقط حرفی می‌زنند که حاشیه و جوی ایجاد کنند. این افراد خودشان کاملا در جریان هستند.

استکی در خصوص انتقاد‌هایی که به او می‌شود مبنی بر اینکه به جای تمرکز روی کار فنی به مسائل دیگر می‌پردازد، به آنا گفت:

ذاتم همین است. تمام بوکسور‌های تیم ملی را مانند خانواده‌ام می‌دانم. سخت‌ترین دوران زندگی‌ام هم زمان مسابقات است؛ سه روز از اتاقم بیرون نیامدم و غذایم را به اتاق می‌آوردند. همه مربیان سازنده را هم به مسابقات می‌برم. اگر باز هم به عقب برگردم ۱۳ بوکسور را به همراه مربیانی که زحمت کشیدند، به مسابقات می‌برم چون دنبال خیلی از مسائل نیستم و همه هدفم این است تیم ملی ایران به نتیجه برسد.

وی افزود:

تمام تلاشم را برای این موضوع انجام دادم. قطعا همان افرادی که الان به من انتقاد می‌کنند چرا خیلی از کار‌ها را انجام می‌دهم، خودشان هم که بودند این کار‌ها را انجام می‌دادند. علی مظاهری چهار مدالش را صددرصد و به صورت مستقیم با من کسب کرده است. من برای تیمم کم نمی‌گذارم و ۱۶ سال است به‌عنوان مربی فعالیت می‌کنم. همه آقایانی که مدعی‌اند زیر دین ما هستند و سرموقع خیلی از حرف‌ها را می‌زنم.

سرمربی تیم ملی بوکس تأکید کرد:

کار اصلی ما ساختن تیم به لحاظ روحی و روانی و همچنین فنی است. متاسفانه برخی بوکسور‌ها شرایط روحی خوبی نداشتند و همه چیز دست به دست هم داد تا ما نتوانیم تاریخ‌سازی را با قهرمانی آسیا تکرار کنیم. مسئله‌ای ندارد، دنیا محل اشتباهات است و باید از آنها درس بگیریم. ما در این چهار سال هم کاشتیم و هم برداشت کردیم. الان هم خودمان را برای مسابقات آماده می‌کنیم چون کاملا فضا متفاوت است. مسابقات قهرمانی جهان در ۱۳ وزن و بازی‌های آسیایی در ۷ وزن برگزار می‌شود. این شرایط خیلی متفاوت است و ما با قدرت کار را جلو می‌بریم چون می‌دانیم چه کار می‌کنیم. نتایجم را گرفته‌ام و برای من مهم است که تیممم برای بازی‌ها آماده شود و الان هم همین کار را انجام می‌دهم.

استکی در خصوص ناداوری‌ها و عدم حضور ثوری در مسابقات، اظهار داشت:

حضور ثوری در این مسابقات خیلی مهم بود، چون او نایب‌رئیس آسیا و عضو هیات رئیسه است. اگر خودش در این مسابقات حضور داشت و در جایگاه می‌نشست قطعا در مبارزه پوریا امیری، علی حبیبی و شاهین موسوی نتیجه دیگری رقم می‌خورد. قطعا حضور ثوری برای ما مثمرثمر بود اما او درگیر تیم جوانان بود. اگر سفارتخانه کارشکنی نمی‌کرد و ویزا را به موقع صادر می‌کرد، او قبل از اعزام به اسپانیا، در اردن حضور پیدا می‌کرد.

وی در پایان گفت:

در همه مسابقات رئیس فدراسیون‌ها حضور دارند اما در اینجا برعکس است اگر رئیس فدراسیون حضور پیدا کند به او نقد می‌کنند چرا رئیس فدراسیون اعزام شده و اگر نباشد هم طور دیگری نقد می‌کنند. ما برای بازی‌های آسیایی آماده می‌شویم. در مسابقات قهرمانی جهان با تیم خوب و کامل شرکت می‌کنیم و اصلا برد و باخت برای ما مهم نیست.

منبع