حدود یک دهه، اخباری درباره پارچه های هوشمند منتشر شد که توجهات بسیاری را به خود جلب کرد. امروز مایکروسافت از پیشرفت‌های جدید خود در این حوزه خبر داده و پتنتی با این عنوان ثبت کرده است: «پارچه‌ی هوشمندی که اشیاء و ورودی‌های لمسی را می‌دهد». به‌عبرت‌دیگر، این شرکت در حال ساخت پارچه‌ای است که می‌تواند اشیای نزدیک به خود را تشخیص دهد و آن‌ها را شناسایی کند.

منظور از پارچه هوشمند چیست؟

بهنوشته‌ای TNW، پارچه‌ای هوشمند به منسوجاتی گفته می‌شود که در ساخت آن‌ها از فناوری‌های مثل حسگر و نخ‌های رسانا استفاده می‌شود. پتنت جدید مایکروسافت به پارچه‌هایی در جیب شلوارهای جین مربوط می‌شود که لایه‌هایی از حسگرها در آن تعبیه شده و می‌توانند اشیاء و ژست‌های حرکتی را تشخیص دهند. این محصول چیزی بیش از اضافه‌کردن چند حسگر به پارچه است.

همچنین، این پتنت جزئیات اطلاعات پردازش شده را نشان می‌دهد که می‌تواند اطلاعات را از پردازش کند و آن‌ها را انتقال دهد. این پتنت به سیستم محاسباتی نیز اشاره می‌کند که حاوی ماژول‌ها ماشین‌های ورودی است و آن را می‌کند تا درنهایت، از آن‌ها برای نتیجه‌گیری بهره ببرند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود بدن هوشمندی که درکنار آن قرار می‌گیرد یا حرکتی که روی آن انجام می‌شود، شناسایی شود.

پارچه هوشمند مایکروسافت

مقاله مرتبط:

سیستم کامپیوتری پارچه‌ای هوشمند مایکروسافت می‌تواند اشیایی را داشته باشد که معمولاً در جیب نگه‌داری می‌شوند، شناسایی می‌شوند و نمی‌توانند آن را تشخیص دهند. به‌عنوان، به‌عنوان مثال، زمانی که جیب شما نمی‌توانید کلید یا ضدعفونی‌کننده‌های دست را شناسایی کنید، پیام هشداری به گوشی هوشمندتان ارسال خواهد کرد. این نوع پارچه می‌تواند با تشخیص ژست‌های حرکتی ازطریق NFC به‌سرعت فرمانی را روی گوشی شما کند. فناوری فناوری در اجرای بازی‌ها و ساخت محصولات مصرفی دیگر نیز کاربرد دارد.

در اوایل دهه 2010، مایکروسافت به تولید پارچه‌های هوشمند و لباس‌های هوشمند نشان داده و در همین زمینه، پتنت‌های دیگری نیز ثبت شده است. ازجمله نخ های الکترونیکی کاربردی برای پیراهن ها و دستکش های هوشمند.

پتنت جدید غول فناوری مستقر در ردموند به‌احتمال زیاد درادامه‌ی روند توسعه پروژه‌های Capactivio است که در سال ۲۰۲۰ معرفی شد. این پروژه به رومیزی پارچه‌های هوشمند مربوط به آن است که می‌تواند غذاها را شناسایی کند و میوه‌ها و حتی مایع داخل لیوان را نیز تشخیص دهد.

روند پیشرفت پارچه های هوشمند

درحال‌حاضر، به‌نظر می‌رسد در حوزه‌ی منسوجات هوشمند، در پروژه‌های آکادمیک مرتبط وجود ندارد. محصولات باندهای هوشمندی که می‌توانند قادر به کنترل و درمان باشند، همین‌حالا دردسترس هستند و پیراهن‌هایی نیز به بازار عرضه می‌شوند که می‌توانند بدن شما را کاهش دهند. علاوه بر این، قبلاً شاهد معرفی پارچه‌های هوشمندی بوده‌ایم که می‌توانستند صدا را تشخیص دهند. به‌هرحال، وقتی از بازار محصولات مصرفی سخن به‌میان آید، نمونه‌های بسیار کمی از ابزارهای واقعاً کاربردی وجود دارند.

در دهه 2010، افزایش فعالیت‌های شرکت‌ها به منسوجات هوشمند و فناوری‌های پوشیدنی بودیم. به‌طوری‌که اجزای این دستگاه‌های کوچکتر و قدرت پردازش آن‌ها سریع‌تر می‌شوند و قیمت آن‌ها برای مصرف‌کنندگان نهایی کاهش پیدا می‌کند. در آن زمان، بسیاری از پیش‌بینی کردند که لباس‌ها و محصولات پوشیدنی هوشمند می‌توانند مفید و کاربردی از کمد لباس‌های ما تبدیل شوند.

پارچه هوشمند

گفتنی است گوگل نیز پروژه‌های به نام Project Jacquard را راه‌اندازی کرد که هدفش تولید ژاکت جین با استفاده از نخ‌های رسا و حسگرها و برچسب‌های هوشمند بود. ویژگی مهم این محصول ارائه‌ی نواحی حساس به لمس و اشاره روی آستین بود. البته این پروژه در میان با استقبال درخورتوجهی نمی تواند. در واقع چیزی که از این پروژه‌ها باقی مانده است، شامل تعداد انگشت‌شماری از لباس‌های ورزشی، دست‌کش‌های بازی، پوشیدن لباس‌های مخصوص ورزشکاران و نمونه‌های خلاقانه‌ای است که بقیه عمر خود را در موزه‌ها و گالری‌ها اسپری می‌کنند.

مایکروسافت شرکت سخت‌کوش در حوزه نرم‌افزار و سخت‌افزار است و این امکان وجود دارد که از پارچه‌های هوشمند در توسعه محصولات مختلف استفاده شود. اما در این مرحله هنوز مشخص نیست که مصرف کنندگان علاقه مند به این نوع محصولات باشند و آیا بازار آن کشش لازم است برای ارائه کالاهایی با قیمت مناسب برای خرید یا خیر.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!