غنا اولین بیماری ویروسی ماربورگ را در این کشور پس از مرگ دو فرد غیرمرتبط در ۲۷ و ۲۸ ژوئن اعلام کرد. خبر جدید بیماری کشنده‌های ناشی از بیماری‌های ناشی از ویروس‌های خطرناک‌های مردم خسته از مبارزه با ویروس‌های دنیاگیری می‌افزاید که اخیراً از آبله میمون و مواردی که از فلج اطفال نیز نگران شده‌اند بودند.

پزشکان و متخصصان بهداشت عمومی در کشور غنا جست‌وجو برای یافتن افراد درمعرض ویروس ماربورگ را شروع و علت را بررسی کردند. درحال‌حاضر، بررسی‌ها در غنا و سایر نقاط جهان می‌گویند از گسترش بیشتر وجود ویروس وجود ندارد.

جمع آوری خفاش ها در پارک ملی ملکه الیزابت / Researchers collecting bats

پژوهشگران در سال ۲۰۱۸ خفاش‌ها را در پارک ملی ملکه الیزابت در اوگاندا جمع‌آوری می‌کنند تا نقش این حیوانات را در انتقال ویروس ماربورگ بررسی کنند.

بیماری ویروسی ماربورگ چیست؟

ماربورگ اولین بار در سال ۱۹۶۷ شناسایی شد. در آن زمان، تب خونریزی‌دهنده‌های هم‌زمان در آزمایشگاه‌هایی در ماربورگ و فرانکفورت آلمان و در بلگراد اتفاق افتاد. این موارد با میمون‌های سبز آفریقایی وارد شده از اوگاندا در ارتباط بود. از آن زمان، موارد در آنگولا، جمهوری دموکراتیک کنگو، کنیا، آفریقای جنوبی و اوگاندا مشاهده شده است. موارد ماه گذشته در غنا اولین موارد ثبت شده در این کشور بود. به‌گفته‌ی ویروس‌های ویروس، ماربورگ پاتوژنی است که در انسان‌ها باعث بیماری ماربورگ می‌شود.

ذرات ویروس ماربورگ / ذرات ویروس ماربورگ

ذرات ویروس ماربورگ (به رنگ آبی) روی سطح سلول‌های آلوده (زرد) چسبیده‌اند.

به‌گفته‌ی متخصصان پزشکی، واکسن یا درمان ضدویروسی برای این بیماری وجود ندارد؛ اما آب‌رسانی به بیماران و علائم خاص آن‌ها می‌توانند شانس بقای آن‌ها را افزایش دهند. سازمان جهانی بهداشت می‌تواند این بیماری را از نظر علائم و نشانه‌ها و پیشرفت‌های مشابه ابولا است، عوامل متفاوتی آن را ایجاد کند.

درباره ویروس ماربورگ می‌شود که خفاش‌های میوه‌خوار میزبان ویروس باشند. چندین پژوهشگر می‌گویند عامل بیماری خود خفاش‌ها نمی‌شود. پژوهشگران بر این باورند که ابولا احتمالاً به‌واسطه‌ای خفاش‌ها یا نخست‌وزیر غیرانسان منتقل می‌شوند.

مقاله مرتبط:

حتی اگر ماربورگ به‌طور کامل منتشر نشده باشد، مرگبار است و میزان مرگ و میر آن به سویه‌ای بسته می‌شود که افراد آلوده می‌شوند و از ۲۴ تا ۸۸ درصد موارد را مدیریت می‌کنند. نرخ مرگ‌و‌میر موارد ابولا نیز تقریباً همین اندازه است.

ویروس ماربورگ می‌تواند ازطریق تماس مستقیم با خون یا مصرف یا سایر مایعات بدن افراد آلوده منتشر شود. این ویروس همچنین می‌تواند از سطوح و مواد آلوده‌ای مانند رخت‌خواب یا لباس منتشر شود.

علایم بیماری ویروس ماربورگ چیست؟

ماربورگ می‌تواند باعث تب خون‌ریزی‌دهنده‌های شدیدی شود که خون را مختل می‌کند. دوره‌ی نهفتگی ماربورگ از ۲ تا ۲۱ روز تغییرات و علائم به‌طور طبیعی با تب زیاد و سردرد شدید و ناخوشی شدید آغاز می‌شود. علائم دیگر می‌تواند شامل دردهای عدلانی، اسهال، تهوع و خواص ازطریق استفراع، مدوع و بخش‌های دیگر بدن باشد. به‌گفته‌ای مرکز اروپایی و کنترل بیماری، ماربورگ در طول دوره‌ی نهفتگی مسری نیست. بیمارانی که به‌شدت بیمار هستند، هشت تا نه روز پس از بروز علائم از دنیا می‌روند.

نمونه گیری برای آزمایش ماربورگ / oral sample

یکی از اعضای سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۵ از زنی در آنگولا نمونه‌گیری می‌کند. آزمایش منفی شد اما مادربزرگ و خواهر و شوهر سابقش براثر بیماری ماربورگ از دنیا رفتند.

دکتر جان آمواسی رهبر، گروه تحقیقاتی بهداشت جهانی و بیماری‌های عفونی در مرکز تحقیقات مشترک در پزشکی گرم‌سیری گفت: «مرگ‌و‌میر آن بسیار زیاد است و ماربورگ بدون وجود وجود ندارد». فرد مبتلا به بیماری ماربورگ را می‌توان با آزمایش‌های آنتی‌بادی و آنتی‌ژن و واکنش زنجیره‌ای پلیمر (PCR) ارزیابی کرد.

دفن اجساد مشکوک به ویروس ماربورگ / سربازان

طی دوران ماربورگ در سال ۲۰۰۵، سربازان در لباس‌های محافظ دو جست را در اوییگه آنگولا دفن می‌کنند. مشخص است که افراد متوفی دچار ویروس نمی شوند.

چند مورد بیماری ماربورگ گزارش شده است؟

در سال جاری، تنها دو مورد بیماری بیماری ماربورگ وجود داشته است که هر دو در غنا گزارش شده است. به‌گفته‌ی دکتر آمواسی، افرادی که به این ویروس مبتلا شده‌اند، ارتباطی باهم نداشتند و در بخش‌های متفاوتی از منطقه‌ی آشتی در غنا گزارش شدند. هر دو بیمار جان باختند. او گفت هر دو بیمار مرد و در مزرعه کار می‌کردند.

یکی از کشاورزان ۲۶ ساله‌ای بود که اغلب برای کار به بخش‌های مختلف کشور بودند و ۵ کشاورزی ۶ ساله بودند. مقامات محلی با ردیابی تماس‌ها به این نتیجه رسیدند که آن دو فرد در مکان یکسانی حضور نداشتند. خفاش‌های میوه‌خوار که به‌عنوان ناقلان ویروس ماربورگ شناخته می‌شوند، در منطقه‌ای آشانتی در غنای فراوان هستند.

بررسی خفاش / خفاش میوه

مرکز کنترل و بیماری در سال ۲۰۱۸ یک خفاش میوه‌خوار را در پارک ملی ملکه الیزابت در اوگاندا بررسی می‌کنند.

نسبت به موارد قبلی چگونه است؟

به گزارش مرکز کنترل و سیستم آب جانی، از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ بیش از ۲۰۰ فرد در آنگولا و از سال ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ نیز، بیش از ۱۰۰ نفر براثر این بیماری در کنگو خود را از دست دادند. عناصر دیگر ماربورگ شامل تعداد کمتری بوده است. در سال ۲۰۲۱، یک مورد در گینه وجود داشت که باعث مرگ آن فرد شد و سه نفر از چهار نفری که در سال ۲۰۱۷ در اوگاندا به این بیماری مبتلا شدند، نیز فوت کردند.

دکتر فارسییس کاسولو، نماینده سازمان جهانی بهداشت در غنا، گفت که می‌خواهند بدانند که چگونه آن دو فرد در غنا دچار ویروس شدند. دکتر کاسولو گفت:

بررسی‌های کنونی بر تماس‌ها وجود ندارد. همچنین، سوابق پزشکی در این منطقه را بررسی می‌کنیم تا ببینیم که آیا رویدادهای غیرعادی از نظر موارد دارای قابلیت وجود است.

آیا نگران ویروس ماربورگ هستید؟

دکتر جاناتان تاونر، سرپرست بخش اکولوژیک ویروس ها در مرکز کنترل و هوای بیماری، اعلام کرد دفتر این سازمان در غنا به مقام های بهداشتی محلی در آزمایش و بررسی همه گیرشناسی کمک می کند. دکتر تاونر گفت مردم در ایالات متحده آمریکا درمعرض خطر شدید با این ویروس قرار ندارند. او گفت:

در این مرحله احتمال بسیار کمی وجود دارد که مسافرانی به کشور بیایند که دچار ماربورگ باشند. پاسخ بهداشت عمومی مناسب و شفاف بوده است. تماس‌های دو فرد مبتلا به بیماری‌ها، ۲۱ ساعت پس از مرگ آن‌ها، تحت نظارت قرار می‌گیرند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!