داوطلبی در نیوزیلند برای اولین بار به‌منظور کاهش کلسترول خون تحت تغییر DNA قرار گرفت. این گام می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آزمایش جدید به‌عنوان بخشی از کارآزمایی بالینی شرکت بیوتکن ویرایش پزشکی آمریکایی ورو تراپیوتیکس (Verve Therapeutics)، شامل نسخه‌ای از ابزارهای سازنده ژن کریسپر به‌منظور اصلاح یک سلول DNA سلول‌های بیمار بیمار می‌شود.

به‌گفته‌ی شرکت ورو تراپیوتیکس، این ویرایش کوچک برای کاهش دائمی سطح کلسترول بد (LDL) کافی باشد. کلسترول LDL نوعی مولکول می شود که در طول زمان باعث انسداد و سخت شدن شریان ها می شود.

بیمار نیوزیلندی دارای خطر ارثی کلسترول بالا بود و قبل از ابتلا به بیماری قلبی بود. شرکتی معتقد است که همین فناوری می‌تواند برای ابتلا به بیماری معارضه در میلیون‌ها نفر استفاده شود. سکار کاتیرسانپژوهشگر ژنتیکی که سه سال پیش را راه‌اندازی کرد و ساخت این شرکت است، می‌گوید: «اگر این روش کارآمد و بیخطر باشد، پاسخ و درمان حمله قلبی است.»

زمانی که کریسپر را کشف کردند، ده سال می‌گذرد. کریسپر فناوری برای ایجاد هدف در DNA سلول‌ها است، اما این روش فقط روی افراد آزمایش شده است که نادری مانند کم‌خونی سلول داسی بوده و فقط به‌عنوان بخشی از کارآزمایی‌های اکتشافی انجام شده است.

اگر ورو کارآمد باشد، می‌تواند پیام‌آور استفاده شود. بخش بزرگی از جمعیت جهان دارای LDL بسیار بالا هستند، اما بسیاری از مردم نمی‌توانند آن را کنترل کنند. در سراسر جهان، تعداد افرادی که براثر بیماری قلبی‌عروقی آتروااسکلروتیک جان را از دست می‌دهند، بیشتر از مرگ و میر ناشی از عوامل دیگر است. اریک توپولمتخصص قلب و پژوهشگر مؤسسه تحقیقاتی اسکریپس می‌گوید:

از میان ویرایش‌های ژنومی که در کلینیک‌ها انجام می‌شود، این می‌تواند مؤثرترین تأثیر را داشته باشد، زیرا تعداد افرادی که می‌توانند از آن بهره ببرند، بسیار زیاد است.

برخی از پزشکان معتقدند که LDL را به شدت کاهش می‌دهند و آن را پایین نگه می‌دارند در طول زندگی می‌توانند از ابتلا به بیماری قلبی‌عروقی کند. یوجین برانوالد، پزشک بیمارستان زنان و بریگام در بوستون که از مشاورین ورو است، نیز همین نظر را دارد. او می‌گوید: «هرچه LDL پایین‌تر باشد، بهتر است. LDL نمی‌تواند خیلی پایین باشد. که وجود دارد این است که چگونه می توان آن را کاهش داد.»

رژیم‌های غذایی سختگیرانه مانند رژیم‌هایی که در آن از خوردن تخم‌مرغ، گوشت و حتی روغن زی پرهیز کنید، می‌تواند در کاهش LDL بیشتر باشد. اما تعداد کمی از مردم می‌توانند از چنین رژیم غذایی پیروی کنند. بنابراین، چاره های دیگر استاتین ها از نظر میزان مصرف در ایالات متحده در رتبه نخست قرار دارند.

مقالات مرتبط:

استاتین‌ها می‌توانند LDL فرد را به نصف برسانند، اما برخی از افراد نمی‌توانند عوارض جانبی آن‌ها را تحمل کنند و برای برخی حتی مصرف یک قرص در روز هم سخت است.

انواع داروهای بیوتکنولوژی جدید شامل تزریق دو بار در ماه یا حتی فقط دو بار در سال می‌شود. این داروها بسیار قوی هستند و برانوالد دائماً به این مسئله پرداختند که اگر از آن‌ها به شکل مداخله بهداشت عمومی در سطح جمعیت استفاده شود، چه اتفاقی می‌افتد. او می‌گوید: «طبق محاسبات من، اگر از ۳۰ سال این داروها را دریافت کنید، بدون مطالعه از بیماری‌های سراسری تا ۱۰۰ درصد زندگی می‌شود.»

استفاده از این داروها هنوز به‌طور گسترده مورد استفاده قرار نگرفته است. آن‌ها بالا هستند، مصرف آن‌ها راحت نیست و شرکت‌های بیمه از پرداخت هزینه آن‌ها امتناع می‌کنند. برانوالد می‌گوید:

بنابراین، ویرایش ژن روش کارآمد و قوی است، زیرا فقط یک بار انجام می‌شود و نیازی به مراجعه به مکر بیمار نیست. این بیماری بسیار مهم است، زیرا بیماری قلبی آترواسکلروتیک شایع‌ترین علت مرگ‌و‌میر در دنیای صنعتی به حساب می‌آید و LDL علت اصلی آن است.

در نیوزیلند، جایی که کارآزمایی بالینی ورو در آن انجام می‌شود، 40 فرد مبتلا به یک شکل ارثی از کلسترول بالا به نام هیپرکلسترولمی فامیلی، این نوع ژن‌درمانی را خواهند کرد.

افراد مبتلا به هیپرکلسترولمی فامیلی حتی در دوران کودکی می‌توانند خوانش کلسترول را دو برابر کنند. بسیاری از افراد تنها زمانی که دچار حمله قلبی می‌شوند (غالباً در سنین پایین)، متوجه این بیماری می‌شوند.

در این مطالعه همچنین از نسخه قدیمی از کریسپر (ویرایش پایه) استفاده می‌شود که اولین بار در سال ۲۰۱۶ توسعه پیدا کرد. ویرایش بنیادی یک کریسپر مرسوم که ژن را برش می‌دهد، یک حرف از DNA را با حرف دیگری عوض می‌کند.

ژنی که ورو درحال ویرایش آن است، PCSK9 نام دارد. این ژن نقش مهمی در حفظ سطح LDL دارد و شرکت می‌گوید درمان آن‌ها با تغییر یک حرف (باز DNA)، ژن این را غیرفعال می‌کند.

قبل از راه‌اندازی ورو، کاتیرسان به‌عنوان متخصص ژنتیک در مؤسسه برود کمبریج روی علت‌های ارثی بیماری قلبی کار می‌کرد. او ورو را پس از اینکه برادرش سنتیل به‌طوری که دنیا را براثر حمله قلبی از رفت، راه‌اندازی کرد. او فکر می‌کرد که ویرایش پایه می‌تواند مانع از چنین فاجعه‌هایی شود.

یکی از راه حل های سریع فناوری ویرایش بنیادی ورو این است که این فناوری تا حد زیادی شبیه واکسن های mRNA کوید ۱۹ است. درست مانند و نها، این درمان از دستورالعمل‌های ژنتیکی تشکیل می‌شود که در نانوذراتی قرار می‌گیرند که محتویات خود را به سلول‌ها می‌دهند.

تولید واکسن به سلول‌ها دستور می‌دهد که جزئی از ویروس SARS-CoV-2 را تولید کند، درمان نسخه PCSK9 سلول را تغییر می‌دهد و اشتباه کوچکی را وارد می‌کند.

در آزمایش‌هایی که روی میمون‌ها انجام شد، درمان ورو کلسترول را تا ۶۰ درصد کاهش داد. این اثر بیش از یک سال در حیوانات باقی مانده و می‌تواند دائمی باشد.

آزمایش انسانی می‌تواند با خطراتی همراه باشد. نانوذرات تاحدودی سمی هستند و گزارش‌هایی از عوارض جانبی از درد عضلانی در مواردی هستند که از داروهای PCSK9 استفاده می‌کنند، وجود دارد. علاوه بر این، می‌توانم در صورت بروز مشکل با درمان‌های معمولی را انجام دهم، هنوز برنامه‌ای برای بازگرداندن ویرایش ژنتیکی به حالت اول وجود ندارد.

ژن‌درمانی‌های معدود موجود در بازار همگی هزینه‌های صدها هزار دلاری داشته‌اند. اما درمان ورو، خصوصاً اگر به طور قابل توجهی استفاده شود، باید بسیار ارزان تر باشد. یکی از مواردی که این امر در آن تولید می‌شود، از ویروس‌های مخصوص دیگر برای حمل ژن‌ها استفاده می‌کند، تولید نانوذرات در فرآیند شیمیایی می‌شوند و باعث تولید آن‌ها می‌شوند.

کیران موسونورومتخصص ویرایش ژن در دانشگاه پنسیلوانیا که هم‌بنیان‌آور است، می‌گوید: «دنیاگیری و نیاز فوری به واکسن‌ها را در مقیاس وسیعی ایجاد می‌کند. می‌توان به‌راحتی از این ظرفیت در ژن‌درمانی استفاده کرد و البته ظرفیت فراوان به‌معنای کاهش قیمت است.»

موسون می‌گوید برخی از پژوهشگران بر این باورند که اگر اولین نوبت ویرایش کامل انجام شود، یا به‌منظور غیرفعال کردن سایر کلسترول‌ها و عوامل مؤثر بر این موضوع، می‌توان از دوزهای تقویت‌کننده استفاده کرد.

این خوش‌شانسی‌ای برای بنیان‌گذاران ورو است که علت اصلی مرگ‌ومیر در جهان است همچنین اولین بیماری شایعی است که ویرایش ژن می‌تواند آن را برطرف کند. کاتیرسانی که برای پایین نگه داشتن LDL خود استاتین مصرف می‌کند، فکر می‌کنم ژن برای کلسترول می‌تواند درمان مادام‌العمر باشد. او میگوید: «علت اصلی مرگ ومیر در جهان حمله به بیماری است. اگر دارویی بدهید که از حمله‌ی قلبی کند، مردم بیشتر عمر خواهند کرد.»

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!