به گزارش زومیت، بیش از دو هفته است که کاربران، کارشناسان و مربیان کسب‌وکارهای فعال در حوزه ICT از اختلال شدید روی پروتکل‌های رمزنگاری‌شده TLS و اخلال روی DNSها خبر می‌دهند که در نهایت این اتفاق باعث می‌شود که کیفیت اینترنت به‌شدت آشکار شود. در همین زمینه در گفت‌وگو با یکی از مدیران فنی یک شرکت فناوری، او اعلام می‌کند که مشکل‌هایی که حالا شاهد آن هستیم، به مشکلات زیرساختی ندارد. چراکه شاخص های شبکه زیرساخت در حالت طبیعی است. به باور او سیستم فیلترینگ کشور در حال تغییر است و همین امر باعث می شود تا اینترنت کل کشور با کاهش و کاهش کیفیت همراه شود.

درمقابل این ادعای حالا مهدی سالم، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات در گفت‌وگو با این ادعاها را رد می‌کند. سالم اعلام می‌کند که دسترسی هیچ فردی به اینترنت ایجاد نشده است و اگر کسی با مشکل دسترسی به اینترنت را ندارد و در این زمینه مطمئن است که باید ازطریق سامانه کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه (کمیته فیلترینگ) شکایت خود را مطرح کند تا ادعایش بررسی شود. شود.

سالم در توضیح بیشتر در این زمینه به زومیت گفت:

هر کسی که ادعایی در این خصوص دارد که دسترسی به اینترنت را محدود می کند و مانعی در آن ایجاد می شود باید اعلام کند. پس از اعلام این مشکل، اگر از عدم وجود و محدودیت در اینترنت مطمئن باشید، باید ازطریق سامانه کارگروه تصمیم گیری مجرمانه به موضوع حل شود.

به گفته او، اگر بعد از این بررسی‌ها مشخص شود که فرد سرویس درست و قانونی ارائه می‌کند و دسترسی‌های غیرقانونی هم وجود ندارد و به دلیل خطایی، سیستمش حتماً مشکل رفع خواهد شد.

سالم معتقد است که در حال‌حاضر معترض به مشکل در اینترنت هستند، که در کنار کار خود، به فروش VPN می‌پردازند و این کار غیر قانونی است.

مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات در این مورد به زومیت گفت:

ما قابل توجه به اعتراض‌ها را رصد کرده‌ایم، یک سری شرکتی که حالا معتقدند مانع از عمدی روی اینترنت می‌شوند، کسانی هستند که VPN میفروشند و فروش VPN قانونی نیستند. ما ملزم نیستیم کار غیرقانونی گروهی را پوشش دهیم و کاری کنیم که گروهی کار غیرقانونی انجام دهد.

سالم می‌کند که آن‌ها تنها جلوی سایت‌هایی را که به صورت غیرقانونی اقدام به فروش VPN کرده‌اند یا در حال رمزارز به صورت غیرقانونی هستند، گرفته‌اند.

به نظر می‌رسد برنامه وزارت ارتباطات برای بستن سایت‌های فروش VPN در نهایت باعث شد تا بخشی از آدرس سایت‌هایی که به درستی و قانونی در حال کار هستند نیز دچار مشکل شوند. سالم تنها راه برای رفع مشکل این گروه را به اعتراض آن‌ها در کمیته فیلترینگ می‌داند. همچنین می‌گوید کسانی که نسبت به دسترسی به وب‌سایت‌ها و سرویس‌های مختلف اعتراض می‌توانند IP خود را در اختیار وزارت ارتباطات قرار دهند تا مشکلاتشان حل شود.

اما این راه‌حل رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات هم با اعتراض بسیاری از فعالان اینترنتی همراه است. چراکه به باور آن‌ها دولت با این کار می‌خواهد یک لیست سفید درست کند تا مشکل یک تک آدرس یا رنج آدرس‌های اینترنتی را برطرف کند که از این طریق صدای صاحبان دیتاسنترها، سرویس‌دهندگان و متخصصان مختلف را خاموش می‌کنند و درنتیجه مشکل اصلی و مشکل اصلی کاربران دائمی هستند. خواهد ماند.

سالم چنین ادعایی را هم رد می‌کند و به زومیت توضیح می‌دهد:

چنین چیزی که ادعا می کند درست نیست؛ برای چه ما باید بخواهیم آدرس سایتی را از عمد فیلتر کنیم؟ کسانی که IP آدرس خود را که ادعا می‌کنند با مانع از بین می‌روند، اعلام نمی‌کنند که ازطریق سایتشان VPN به صورت غیرقانونی به فروش می‌رسند. در واقع شیطنتهایی در این زمینه در حال رخ دادن است. گروهی که سرورهایشان خارج از کشور است روی سرورهایشان کلاهبرداری و عملاً دزدی می‌کنند. یعنی یا VPN می‌فروشند یا دست به رمز ارز می‌زنند که این کارهای قانونی نیست.

همچنین در پاسخ به این سوال زومیت دارد که عده‌ای اما ادعا می‌کنند که آدرس سایت‌های آن‌ها به اشتباه با فیلتر کردن و عدم همراهی آن‌ها و دولت در حال دستکاری روی سیستم‌های رمزنگاری شده TLS و جلوگیری از روی DNS است، این موضوع را هم‌رد می‌کنند. او در این مورد گفت: «استنباط ما این نیست که آدرس سایت یا سرویسی به اشتباه فیلتر می‌شود ولی یک‌سری که مدعی اشتباهی در این زمینه هستند، مدارک خود را در اختیار تصمیم‌گیری فیلترینگ بگذارند تا بررسی شوند و اگر ادعایشان درست باشد مشکلشان حل خواهد شد. »

سالم در ادعای می‌کند که در حال بستن سایت‌های فروش VPN هستند که سرویس‌های VPN تنها برای دور زدن فیلترینگ در کشور استفاده نمی‌کنند و کارکردهای برقراری ارتباطی امن در فضای وب دارند. سالم در این زمینه هم اعلام می‌کند که آن‌ها می‌دانند که VPN فقط برای دور زدن فیلترینگ نیست، بنابراین آن‌ها سایت‌هایی را شناسایی می‌کنند که به صورت عمدی و غیرقانونی در حال فروش VPN هستند.