خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

وای فای دایرکت در ویندوز 10 قابلیتی است که اکثر مردم اطلاعات زیادی در مورد آن ندارند. شما با کمک این ویژگی می‌توانید بدون این‌که اتصالی بین فایل‌های مختلف ایجاد کنید، آن‌ها را با حجم‌های مختلف به جابه‌جا کنید. از آنجایی که به اشتراک‌گذاری اطلاعات به صورت بی‌سیم در چند سال اخیر بسیار محبوب شده است، سایر کاربران می‌توانند علاوه بر بلوتوث، NFC و وای-فای از طریق وای-فای دایرکت نیز هر فایلی را که دوست دارند از دستگاهی به دستگاه دیگری منتقل کنند. با ما در ادامه برای آشنایی بیشتر با این قابلیت همراه شوید.

وای-فای دایرکت چیست؟

وای فای دایرکت ( Wi-Fi Direct) فناوری همتا به همتای وای فای است که به این امکان را می‌دهد تا بدون نیاز به یک اینترنت عمومی مشترک کامپیوترها یا گوشی‌های هوشمند خود را به شما متصل کنید. عملکرد وای-فای دایرکت را شبیه به بلوتوث می‌دانست.

این قابلیت دارای عملکردهای مشابه با بلوتوث از جمله قابلیت «کشف و ارسال) بوده اما با این تفاوت که دیتاهای مورد نظر شما از طریق شبکه وای-فای ارسال خواهد شد و به طبع سرعت انتقال و دریافت به این روش بسیار سریعتر خواهد رسید.

بلوتوث از سال 1994 تا به همراه دستگاه های ما و به عنوان یکی از ابتدایی ترین روش های انتقال اطلاعات می شود. با این وجود در حال حاضر از آن برای انتقال صوت و اتصال به سایر دستگاه‌های مناسب استفاده می‌شود و از آن برای انتقال فایل‌های پرحجم توصیه نمی‌شود. اکنون با وجود وای-فای دایرکت انتقال فایل‌های پر حجم برداشت شده و پیش‌بینی می‌شود تا چند سال آینده این ویژگی، کامل بلوتوث شود.

وای فای دایرکت هنوز به یک قابلیت جهانی و بلوتوث تبدیل نشده است اما یکی از قابلیت‌های بسیار کاربردی و مفید برای انتقال دیتای شما بین ویندوز 10 و سایر دستگاه‌ها خواهد بود.

وای فای دایرکت چگونه کار می کند؟

برای استفاده از قابلیت وای فای دایرکت حداقل به یک دستگاه نیاز دارید که با پروتکل‌های آن سازگاری داشته باشید. وای فای دایرکت به کاربران این امکان را می‌دهد تا برای مواردی از جمله انتقال فایل‌ها تا ارتباطات دو طرفه از آن کمک بگیرید.

زمانی که به کمک وای-فای دایرکت بین دو دست ارتباط برقرار می‌کنید، یکی از دستگاه‌ها به عنوان نقطه دسترسی (Access Point) عمل می‌کند که دستگاه دیگری نیز به آن متصل می‌شود. کل این فرآیند به صورت خودکار اتفاق می‌افتد و نیازی نیست تا شما به عنوان کاربر کاری انجام دهید.

در واقع وای فای دایرکت بر وای فای بنا شده و تنها چیزی است که این قابلیت را از وای فای جدا می کند این بوده که نیازی به آن نداشته باشد. در حقیقت تنها هدف و ای-فای دایرکت آسان کردن ارتباط بین دستگاه‌های بومی به جای نیاز به دسترسی به اینترنت است. ممکن است با خود فکر کنید که چه چیزی باعث ایجاد تفاوت بین بلوتوث و وای-فای دایرکت می شود؟ چراکه ما قبلاً از بلوتوث برای ایجاد ارتباط بین دستگاه‌های بومی استفاده می‌کنیم چرا باید از یک فناوری جدید برای همان کار کمک بگیریم؟

در پاسخ به سوال بالا باید بگوییم تفاوت اصلی بین بلوتوث و وای-فای دایرکت در سرعت بالاتر از قابلیت جدید است. بلوتوث با وجود این‌که عملکرد بسیار خوبی دارد اما در دنیای امروزی که روند انجام هر کاری بسیار تسریع پیدا کرده است، سرعت بالایی دارد و اگر حتی یک قابلیت استفاده می‌کند این حرف را به خوبی متوجه می‌شود. انتقال فایل به کمک بلوتوث از یک دستگاه به دستگاه ممکن است ساعت‌ها بکشد. حالا با روی کار آمدن وای-فای دیگر کاربران با مشکل سرعت رو به رو می‌شوند و می‌توانند انتقال فایل‌ها را با سرعت بالاتر وای فای را هم تجربه کنند.

از وای فای دایرکت در کجا می‌توانم استفاده کنم؟

وای فای دایرکت به دلیل سرعت بسیار بالایی که دارد (حداکثر سرعت 250 مگابایت در سرعت) فناوری بی‌سیم همتا به همتا ممکن است داشته باشد و می‌توان در هر جایی که قبلاً از بلوتوث استفاده می‌کرد از این قابلیت نیز کمک گرفت. وای فای دایرکت برای موارد زیر عملکرد عالی خواهد داشت:

  • اشتراک گذاری فایل های چند رسانه ای: شما می‌توانید فایل‌های بزرگ با یک دستگاه دیگر را با این کار کمک کنید. برای مثال، اگر شما فایل های ویدیویی پرحجمی مانند یک فیلم دارید، به کمک وای فای دایرکت کنید، می توانید فایل هایی را که پرحجم هستند را به اشتراک بگذارید.
  • گیمینگ: اکثر بازی‌های حرفه‌ای که روی گوشی‌های هوشمند خود بازی می‌کنند برای این کار به اتصال اینترنتی قوی نیاز دارند تا بهترین تجربه بازی بدون کوچک‌تر را داشته باشند. حالا وای-فای دایرکت اینجاست تا به شما در این مورد کمک کند.
  • دستگاه های خارجی: دستگاه‌های کامپیوتری مانند کیبورد، ماوس، پرینتر و غیره هم می‌توانند به کمک وای فای دایرکت به سایر دستگاه‌ها متصل شوند.

بررسی سازگاری سیستم ویندوز 10 با قابلیت وای-فای دایرکت

با استفاده از وای-فای دایرکت شما می توانید هر فایلی را که دوست دارید بسیار آسان تر و سریع تر از ارسال کنید. با این حال اول از همه باید سازگاری دستگاهتان را با وای-فای دایرکت چک کنید. این کار به کمک Command Prompt امکان پذیر است. برای بررسی سازگاری دستگاه با قابلیت وای-فای دایرکت باید ابتدا به سراغ منو استارت رفته و از طریق نوار جست‌وجو عبارت cmd را تایپ کرده و روی بهترین نتیجه نمایش داده شده کلیک کنید.

بعد از ورود به Command Prompt باید عبارت ‘ipconfig /all’ را تایپ کرده و سپس کلید کنید وارد را بزنید.

بررسی سازگاری سیستم ویندوز 10 شما با قابلیت وای-فای دایرکت 1

اگر قابلیت وای-فای دایرکت برایتان وجود داشته باشد باید ورودی تحت عنوان آداپتور مجازی وای فای مستقیم مایکروسافت در این قسمت مشاهده کنید. در مرحله بعدی می‌توانید از طریق وای فای دایرکت شروع به انتقال اطلاعات خود کنید. با این حال این کار ممکن است خیلی هم واضح نباشد.

نحوه انتقال اطلاعات اندروید به ویندوز از طریق وای فای دایرکت

برای انتقال اطلاعات به وسیله وای فای دایرکت به یک اپلیکیشن سوم شخص نیاز دارد. انتخاب برنامه مناسب در این بخش بسیار حائز مهم است چراکه روی سرعت انتقال اطلاعات تاثیر بسزایی خواهد داشت.

اپلیکیشن Feem یکی از نرم‌افزارهایی است که از وای-فای دایرکت برای کاربران لپ تاپ و کامپیوترهای ویندوزی از زمان ویندوز 7 و 8 پشتیبانی کرده است. استفاده از اپ Feem رایگان با این حال نسخه پریمیوم هم دارد. قابلیت وای فای دایرکت در این برنامه کاملاً رایگان بوده است، اما اگر می‌خواهید سیستم عامل iOS را از آن استفاده کنید، باید برای حذف و انتقال فایل‌های نامحدود هزینه پرداخت شود.

استفاده از اپ Feem برای تبادل فایل ها از سیستم عامل اندروید به کامپیوتر یا لپ تاپ بسیار واضح و سر راست است.

  1. دستگاه اندروید خود را از طریق مسیر تنظیمات > شبکه و اینترنت > نقطه اتصال و اتصال به اینترنت به یک هات اسپات موبایل تبدیل کنید. حالا کامپیوتر ویندوزی خود را به این شبکه متصل کنید.
  2. حالا اپ Feem را روی گوشی اندروید و ویندوز اجرا کنید. در این بخش متوجه می‌شوید که هر دو دستگاه توسط برنامه Feem نام‌های عجیبی گرفته شده (برای مثال Junior Raccoon) و یک پسورد دارند. پسورد را یادداشت کنید چراکه برای برقراری ارتباط اولیه به آن نیاز دارد.
  3. در این بخش با استفاده از وای فای دایرکت یک فایل را با دستگاه اندرویدی خود به ویندوز ارسال کنید و سپس دستگاه را انتخاب کنید و روی گزینه انتخاب کنید. ارسال فایل کلیک کنید. حالا به دنبال فایل یا فایل‌هایی که دوست دارید بگردید و در آخر روی گزینه ارسال کنید ارسال کلیک کنید.

چند لحظه بعد دیتای مورد نظر شما به کامپیوتر ارسال خواهد شد. این روش بسیار ساده بوده و برای انتقال فایل به صورت بلعکس نیز کار می‌کند.

همین حالا اپ Feem را دانلود کنید. (پشتیبانی از ویندوز، سیستم عامل مک، لینوکس، اندروید، iOS، گوشی های ویندوزی)

اگر وفای دایرکت از بلوتوث برای انتقال فایل های خود استفاده کنید

اگر دستگاه شما از وای-فای دایرکت پشتیبانی نمی‌کند راه حل هوشمند را برای زمان‌هایی که به کابل USB از بلوتوث استفاده می‌کند. این روش به ویژه برای زمان‌هایی که سعی می‌کنید از وای-فای دایرکت روی ویندوز 7 و 8 استفاده کنید، شدید است که این قابلیت در سیستم‌تان وجود ندارد بسیار نمی‌تواند در انتقال فایل کمک کند.

ابتدا قبل از ارسال فایل نظر، مطمئن شوید که کامپیوتر شما با یک دستگاهی که با بلوتوث پشتیبانی می‌کند، انجام می‌شود و می‌توانید با آن ارتباط برقرار کنید. ارتباطی تقریباً روی همه دستگاه‌ها روش مشابهی دارد و نیازمند این است که هر دو دستگاه را روی حالت «قابل شناسایی» یا همان Discoverable قرار دهید.

در این حالت هر دو دستگاه به دنبال اتحاد می‌گردند و اگر با موفقیت همدیگر را پیدا کنند از یک کد تائید آن دو را به هم متصل کنید.

اگر از این‌که مرتبط با بلوتوث روی ویندوز 10 کجا قرار دارد اطلاعی از ابتدا مسیر تنظیمات > دستگاه‌ها را در پیش گرفته و سپس با رفتن به بخش بلوتوث و دستگاه های دیگر، بلوتوث سیستم خود را فعال کرده و در آخر دستگاه را با کامپیوتر جفت کنید. برای برقراری این ارتباط باید روی گزینه بلوتوث یا دستگاه دیگری را اضافه کنید کلیک کرده و اتصال را بین دو دستگاه انجام دهید.

حالا مسیر ارسال یا دریافت فایل ها از طریق بلوتوث > ارسال فایل ها را در پیش بگیرید. سپس دستگاهی که دوست دارید فایل‌هایتان را با آن به اشتراک بگذارید، انتخاب کنید، فایل‌هایی را که دوست دارید ارسال کنید، تعیین کنید و انتخاب کنید. بعد کلیک کنید تا عملیات انتقال فایل صورت گرفتن.

بررسی سازگاری سیستم ویندوز 10 شما با قابلیت وای-فای دایرکت 2

هنگام ارسال فایل مورد نظر، دستگاهی که فایل آن را دریافت می‌کند از شما می‌خواهد تا فایل‌ها را تائید کنید. بعد از تائید صبر کنید تا فایل را به صورت کامل انجام دهید.

توجه داشته باشید که از آنجایی که در محدوده بلوتوث کوتاه‌تر است بهتر است حتماً دستگاه‌ها را تا مکانی نزدیک‌تر قرار دهید.

اگر وای-فای دایرکت می‌توانید برای انتقال فایل از دستگاه اندرویدی به کامپیوتر از FTP استفاده کنید

FTP یکی دیگر از روش‌های کاربردی برای کاربران اندرویدی است تا از این طریق به انتقال فایل‌های خود به کامپیوترهای ویندوز 10 و یا سایر سیستم عامل‌ها بپردازند. یکی از برنامه های مفید در این زمینه ES File Explorer است که یک سوم شخص برای مدیریت فایل ها در دستگاه های اندرویدی بوده است. این برنامه قابلیت‌های بسیار زیادی برای مدیریت فایل‌ها دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها FTP است که کاربران به کمک آن‌ها می‌توانند یک شبکه مستقیم را ایجاد کنند.

اپ ES File Explorer را باز کرده و مسیر شبکه > FTP را در آن پیش بگیرید تا آدرس IP دستگاه اندرویدی برایتان نمایان شود. سپس این آدرس IP را داخل یک برنامه انتقال فایل مشابه FileZilla قرار دهید تا بتوانید به دنبال محتوای بگردید. بعد از این مرحله شما می‌توانید به راحتی بین دو دستگاه نظر خود هر فایلی که دوست دارید انتقال دهید.

در صورتی که قابلیت دسترسی وای-فای دایرکت را داشته باشید می‌توانید از ES File Explorer برای انتقال فایل بین و لپ تاپ موبایل استفاده کنید.

بیشترین سرعت انتقال فایل

اگر تا به از وای-فای دایرکت استفاده کنید متوجه شوید که این قابلیت بسیار سریعتر از بلوتوث است. در واقع همان طور که آزمایش های اخیر نشان داده شده است بلوتوث از نظر سرعت انتقال اطلاعات حتی نزدیک به مقایسه با وای-فای دایرکت نیست.

سرعت انتقال اطلاعات به کمک وای-فای دایرکت از کابل USB 2.0 یا USB 3.0 بیشتر نیست اما با این حال به کاربران این امکان را می دهند تا فایل یک فایل 1.5 شهری را در عرض 10 دقیقه منتقل کنند. این در حالی است که انتقال همین حجم فایل با استفاده از بلوتوث تقریباً 125 دقیقه به طول انجام خواهد شد.

همین حالا وای-فای دایرکت را جایگزین روشهای قدیمی انتقال اطلاعات کنید

انتخاب روش انتقال اطلاعات با توجه به نوع فایلی که قصد ارسال آن را دارد، متفاوت خواهد بود. برای مثال سیستم سخت افزاری سازگار با کابل USB 3.0 می‌تواند از این طریق با سریع‌تر سرعت انتقال فایل‌ها امکان‌پذیر باشد. وای-فای دایرکت می‌تواند از نظر سرعت در جایگاه دوم و بلوتوث در جایگاه سوم قرار گیرد. قابلیت وای-فای دایرکت با وجود این‌که سرعت بسیار خوبی را برای کاربران فراهم می‌کند اما به اندازه بلوتوث شناخته شده نیست.

مهم‌ترین بعد از استفاده از وای-فای دایرکت روی ویندوز 10 راحتی کار با آن بوده و امیدواریم تا در آینده کاربران بیشتر از آن استفاده کنند و برای انتقال فایل‌های خود با سرعت بالا از آن استفاده کنند. در صورتی که تجربه کار با وای-فای دایرکت را با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!