نوبیتکس در این جوابیه بر مستقل بودن خود تاکید کرده و آمار و گزارش های رویترز را دارای تناقض و مشکلات فنی متعدد دانسته است. در این جوابیه آمده است:

«در روزهای اخیر، خبرگزاری رویترز گزارشی منتشر کرد و مدعی شد که ایرانی‌ها در سال 2018 مبلغ 8 میلیارد دلار تراکنش مالی بر بستر صرافی بین‌المللی بایننس انجام دادند. همچنین در این گزارش، ادعاهایی مبنی بر ارتباط بایننس و نوبیتکس مطرح شده است. توضیحات نوبیتکس درباره ادعاهای مطرح شده در رویترز به شرح زیر است:

 • در سال‌های ایرانی‌های اخیر به دنبال اعمال قوانین تحریمی آمریکا، فعالیت‌های کاربران در صرافی‌های بین‌المللی از جمله باینس، به شدت محدود و دارای برخی در این بسترها مسدود شده است. در این شرایط نوبیتکس به عنوان پلتفرمی بومی و امن است که تمامی پروتکل‌های امنیتی را برای محافظت از دارایی‌های کاربران به کار گرفته است، جستجو کرده تا شرایط خرید و فروش امن رمزارز را برای ایرانیان فراهم کند. به این ترتیب که به طور مستقیم بر تحریم‌ها تأثیر می‌گذارند، می‌توانند از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها استفاده کنند.
 • گزارش خبرگزاری رویترز به داده‌های موسسه‌های استناد کرده است که یک کسب و کار فعال در حوزه تحلیل و تحلیل بلوک‌چین و خدمات مربوط به ردیابی رمزارزها است. اما‌های این موسسه با دیدی، گزارش تجاری و بازاریابی، با هدف همکاری با دولت‌ها و سازمان‌های اقتصادی تهیه می‌کنند و نسخه‌های بعدی این مؤسسه با تناقضات جدید همراه است.
 • «چین آنالسیس» در گزارش‌های قبلی خود به عمد یا سهو، اقدام به تحریف اعداد و ارقام کرده است که نمونه‌ای از گزارش‌های گزارش‌های آماری این شرکت، بخشی از گزارش سال 2021 Chainalysis است. است که در آن آماری از میزان انتقال روزانه بیت کوین از استخرهای ماینینگ به تمامی بسترهای ایرانی (به طور روزانه 343 هزار دلار) ارائه می شود. آن که عملا به رقمی در حدود 125 میلیون دلار سالیانه برای تمامی تخته های ایرانی رسید. این حتی در همان سطح محدود با دیگر گزارش همین سال، یعنی اعلام سهم 195 میلیون دلاری نوبیتکس در انتقال بیت کوین به بایننس، تناقض جدی دارد.
 • از نظر نوبیتکس داده‌های منتشر شده گزارش اخیر شرکت Chainalysis همچنین دارای اشکالات فنی متعددی است و به آن خدشه جدی وارد می شود. در گزارش رویترز هم که با استناد به آمار Chainalysis منتشر شده، تراکنش مالی 8 میلیارد دلاری ایرانیان در صرافی بایننس برجسته شده است. اشاره به این آمار و ارقام از این حیث گمراه‌کننده است که می‌توان این رقم را ایجاد کرد که این رقم به صورت یک‌سویه از نوبیتکس به بایننس منتقل می‌شود. 2018 را نشان می دهد. در حالی که یک کاربر ممکن است یک مقدار مشخص دارای را بارها بین پلتفرم داخلی و خارجی و کیف پول به منظور ترید جابه‌جا کرده باشد. غالب این جابه‌جایی‌ها به‌ویژه در بین افرادی است که از قیمت بازارهای کسب درآمد می‌کنند. در گزارش رویترز جمع آوری تمام این تراکنش ها بدون اشاره به این که این بارها در گردش بوده اند، حجم آن به عنوان، معرفی شده است. با توجه به حجم مبادلات مالی، بدون اشاره به تعداد مبادلات و مبالغ خالص خروجی یا ورودی، به نوعی تحریف واقعی است که در تعیین دقیق انجام شده است.
 • باید توجه کنیم که بلاکچین، شبکه‌های این است که همه اعضای آن با واسطه، کم یا زیاد به‌هم مرتبط هستند. یعنی یک بیت‌کوین می‌تواند بارها بین صرافی‌های ایرانی و بین‌المللی و کیف‌پول‌های مختلف در گردش باشد. عناوینی مثل مبادلات مالی بین دو برند فقط با هدفی تخریب طرح می‌شوند چراکه همین ارتباط بین دو برند داخلی یا نوبیتکس با یک برند خارجی دیگر نیز می‌تواند باشد. نکته ای در این مورد است که در این گزارش عامدانه عنوان شده است، نوبیتکس بدون واسطه یا خطر با یک یا چند واسطه چنین مبادلاتی را با باین می تواند داشته باشد، چنین ارتباطی با واسطه ها در همین یا حتی بیشتر با برندهای دیگر وجود داشته باشد. گمراهی مخاطب از آن عبور شده است.
 • صرافی‌ها در حفظ مسئولیت برای شفافیت و سالم ماندن خود گردش‌های مالی فقط به کاربران احراز هویت شده سرویس می‌دهند. همچنین در صورت لزوم با دستور نهادهای قضایی امکان مقابله با جرایم این حوزه وجود دارد. نوبیتکس نیز به منظور جلوگیری از غیر قانونی و سالم‌سازی فضا از مکانیزم احراز هویت را هنگام ثبت نام کاربران اجباری کرده است.
 • در گزارش رویترز انجام تراکنش‌های رمزارزی در خارج از مرز تحریم‌ها یا خروج ارز تفسیر شده که تلقی درستی نیست. قاعدتا این تراکنش ها یک طرفه و از پلتفرم ایرانی به تخت خارجی یا کیف پول های شخصی نبوده و روندی رفت و برگشتی داشت. از سوی دیگر داروهایی مانند بایننس‌هایی که قوانین سختگیرانه‌ای برای شناسایی کاربران دارند، هرگز نمی‌توانند هدف مناسبی برای زدن تحریم‌ها باشند و راه‌حل‌های بسیار ساده‌تری مانند داروهای غیرمتمرکز دارند. بنابراین واضح است که این اعظم چنین ادعایی صرفاً در نظر نگرفتن حقیقت هدف کاربران در استفاده از یک بستر خارجی برای ترید بوده است.
 • ادعای رویترز، نوبیتکس همیشه به کاربران خود توصیه می‌کنند که از پلتفرم‌های خارجی برای رمزارز و ترید استفاده نکنند. مثال واضح این امر در قوانین و شروط استفاده از خدمات نوبیتکس به صراحت آورده شده است. این نکته در بسیاری از پُست‌ها و مطالب بلاگ نوبیتکس هم مشهود است. هرچه نوبیتکس هیچ‌گاه حق برداشت رمزارز و دارای کاربران را از آن‌ها سلب نکرده و آرمان خود یعنی جهان بدون محدودیت برای ایرانیان و همه مردم جهان را زیرپا نگذارند. گفتنی است نوبیتکس با هدف حفظ امنیت کاربران و استفاده از آن‌ها برای استفاده از پلتفرم داخلی، امکانات فنی متعددی مانند ذخیره‌سازی سرد، ساختار چند امضایی کیف پول و … را ایجاد کرده است. طبیعتا هیچ کسب‌وکاری کاربران خود را به استفاده از پلتفرم‌های رقیب نمی‌کند و می‌تواند کاربران را به جای انتخاب پلتفرم‌های دیگر در همان پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری و انجام دهند.
 • نوبیتکس، به‌عنوان یک شرکت صد در صد خصوصی و مستقل در اسفند سال 96 با هدف پاسخ به نیاز به وجود یک بستر تبادل بومی برای ایرانیان شروع به فعالیت کرده است. این شرکت، هیچ‌گونه وابستگی به نهادهای حاکمیتی ندارد و از ابتدای امر تا امروز با هم‌بنیان‌گذاران خود را که همگی فارغ‌التحصیلان دکتری و کارشناسی ارشد صنعتی شریف بوده‌اند، حفظ کرده‌اند.
 • نوبیتکس مانند نزدیک به پنج سال گذشته، با تکیه بر دانش متخصصان خود، به ارائه خدمات امن و سریع بدون هیچ محدودیتی، به کاربران ایرانی دنیای رمزارز ادامه می دهد. همچنین آرمان‌های دنیای غیرمتمرکز ما را بر آن داشته است تا حوزه فعالیت‌های خود را فراتر از ایران توسعه دهد.
 • در پایان تاکید می‌کنیم که کاربران ایرانی، فعالیت‌های خود را در بسترهای داخلی انجام می‌دهند، هیچ گونه خطری مبتلا به رمزارزی آنها با ماهیت غیرقابل تحریم، نخواهد شد.»
منبع