هک کردن چیست؟
هک کردن چیست؟

هک کردن چیست؟

تعریف عامی، دسترسی به راه دور غیرمجاز به یک سیستم کامپیوتری است، اما تعریف فلسفی آن، نفوذ کردن به هر فضای بیرونی است که دارای درونی درونی و درونی‌تر است، مانند کیف‌دزدی. ولی اگر یک دزد به کیف شما دسترسی کند، فقط پولتان را می‌زدد؟ پاسخ این سوال واضح نیست; برخی ممکن است هوس کنند که شماره کارت بانکی شما و رمز اول و دوم آن را هم بردند. به محض دسترسی به آنچه که مال شماست، هر اقدامی از آنان برمی‌آید. منتها تفاوت هک با کیف‌دزدی، در نحوه انجام آن است. در حقیقت، شما دزد و موتورش را می‌بینید، ولی در دنیای مجازی، نه دزد را می‌بینید، نه موتور، نه حتی ممکن است از دزدیده پول‌تان باخبر شوید.

بیرونی چیست؟
بیرونی چیست؟

بیرونی چیست؟

بیرونی به مانند رمزعبورهاست، که با دسترسی به آنها، درونی قابل دسترسی خواهد بود.

درونی چیست؟
درونی چیست؟

درونی چیست؟

درونی می‌تواند ایمیل کاری یا شخصی شما باشد، و درونی‌تر آن، اطلاعاتی است که در ایمیل‌های ارسالی و ذخیره‌شده شما وجود دارد. اگر این اطلاعات، شماره کارت بانکی شما و رمز آن باشد، درونی‌تر، پول است، و مرکزی، لذت فردی یا سازمانی است.

مرکزی چیست؟
مرکزی چیست؟

مرکزی چیست؟

مرکز دسترسی به عکس‌ها، ویدیوها، پیام‌ها، اسناد مهم و … است، گاهی اوقات برای یک رویداد بزرگ، گاهی قتل و ترور چشم است.

هدف از هک کردن چیست؟
هدف از هک کردن چیست؟

هدف از هک کردن چیست؟

هر چیزی که در آن سود و منفعت شخصی یا سازمانی برای فرد یا افراد وجود داشته باشد. پس هک کردن یعنی نفوذ به بیرونی، برای دستیابی به درونی و سپس مرکزی.

هکر کیست؟
هکر کیست؟

هکر کیست؟

هکر کسی است که در عملیات مربوط به هک کردن و نقش دارد.

در بهترین حالت، از هر چیز مفیدی برای رسیدن به هدفش استفاده می‌کند، و فقط خود را محدود به استفاده از ابزارهای هک نمیکند. شاید برخی گمان کنند که اگر از یک هکر، کامپیوترش را بگیریم، دیگر کاری از برنمی‌آید — این کار به شدت وابسته به این است که بدانیم با چه شخصیتی طرف هستیم — او می‌توان زودترنج باشد، خونسرد باشد، صبور باشد، عجیب باشد، پیر یا جوان باشد.

از باهوش‌ترین هکرها می‌توانم به برخی از آنها اشاره کنم که نسبت به جامعه خود و جوامع متفاوتند، به رفتار ما انسان‌ها با شرایط مشترک را پیش‌بینی می‌کنند، و همیشه از اخرین اخبار مشخص هستند. مهندسی اجتماعی و تحلیل رفتارهای مردمی و سازمانی، تخصص اصلی این افراد است، برای مثال، رمز اول کارت‌های بانکی تعداد زیادی از مردم کشورمان، چهار رقمی است، و بدتر آنکه از تاریخ تولد خود در آن استفاده می‌کنند.

برخی از آنها را می‌دهند از دو عدد دورقمی به مانند ۹۰۹۰ استفاده می‌شوند. برخی از مایل‌اند از اعداد پیدرپی یا تکراری به مانند ۱۲۳۴ و ۱۱۱۱ استفاده می‌کنند. یک هکر واقعی، میان مردم است، و آنها را به صورت روزمره زیر نظر دارد.

او جدا از شناختش از فضای واقعی، فضای مجازی را نیز می‌فهمد. در تمام شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها، و هر محیطی که کاربران به خود جذب می‌کنند نیز حضور دارند. همیشه در حال ثبت و ضبط کنش‌ها و واکنش‌های شما و محیط است.

هکرها برای نفوذ به سیستمی، هویت شخصی خود را دارند. حتی هکری که وابسته به یک سازمان باشد، همچنان انگیزه‌های شخصی دارد; می‌توان عقیدتی باشد، پولکی باشد، هردو باشد، یا هیچ‌یک!

چرا همیشه دنبال «عکس‌های شخصی و کاملاً خصوصی» هستید؟ اشتباه نکن اگر عمل‌ای توسط دو هکر صورت گرفت، این به دلیل وجود انگیزه‌های مشابه در آنها نیست. کسی که به دنبال مسائل جنسی و شخصی است، بی‌شک فرد تنهاست. این دسته به دنبال خوشگذرانی فردی هستند، و گاهی به دنبال انتقام هستند — شاید خطرناکی جدی نباشند، اما از آنجایی که تعدادشان بسیار زیاد است، کارشان از نظر روانی برای جامعه بسیار مزاحمت‌آمیز می‌شود. اکثر آنها جنس مذکر هستند، و به حریم خصوصی دیگران نفوذ می کنند و لذت بخش هستند.

مجموعه ای که شبه ثروتمند، برخی از آنها نیز یک شبه هکر شدند، بی‌آنکه ذره‌ای به دانش‌آموزان افزوده شد. به مانند پزشکی که تمام تشخیص خود را بر دوش دستگاه‌های مختلف پزشکی نهاده، و هر نتیجه‌ای که می‌کند را به دست بیمار می‌سپارد. برای اینکه نتیجه درست یا غلط باشد، بهتر است از دستگاه بپرسید! خیلی از هکرها اینگونه نامی برای خود ساختند; آنها با استفاده از الگوریتم‌های قابل اجرا در برنامه‌های آماده‌ای که توسط متخصصین و ساخته‌شده‌اند، کار خود را پیش می‌برند. اگر موفق نشدند، آنقدر تنبل هستند که زمان خود را صرف اندیشه‌های نو نکنند.

هکر ها به چند دسته تقسیم می شوند؟
هکر ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

هکرها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

کلاه سیاه: هدفی که قصد و نیتی از انجام کارشان دارند و هدفشان ارتکاب جرم است، به سیستم بانکی، شخصی، سازمانی، و غیره نفوذ می کند. کامپیوتر، رفع مشکل، سیستم، و … در پی همکاری با یک یا چند سازمان شناخته شده است.

و به چند دسته فرعی، که بخشی در زیر آورده شده است:

کلاه خاکستری: افراد خوددرگیر و غیرقابل پیش بینی، که ممکن است روزی هوس کنند سازمانی را هک کنند و نقاط آسیب پذیر سیستم را در اینترنت پخش کنند یا برای رفع مشکل به آنها اطلاع دهند.بچه اسکریپتی: کسانی که نه مهارت در کدنویسی دارند، نه جامعه. و اجتماع را می‌فهمند، بلکه فقط از ابزارهای آماده برای هک کردن به منظور جلب‌توجه استفاده می‌کنند. را.کلاه آبی: کسانی که به دنبال انتقام از کسانی هستند که عصبی‌شان کرده‌اند، و خیلی به مسائل فنی و غیرفنی اهمیت نمی‌دهند.

در همه دسته‌ها خوب و بد وجود ندارد، هریک به پذیرفتنی یا ناپذیرفتنی اقدام به کار می‌کند.

ابزار هک چیست؟
ابزار هک چیست؟

ابزار هک چیست؟

دلایلی که در بالا گفته شد، هر هکری ابزار کار خود را دارد، فارق از اینکه در چه سطحی باشد. برای مثال، تعداد زیادی از افراد از توزیع کالی سیستم‌عامل لینوکس استفاده می‌کنند. این سیستم‌عامل، دارای تعداد زیادی از برنامه‌هایی است که در فرآیند نفوذ به هکرها کمک شایانی می‌کند. نام یکی از آنان THC Hydra است؛ از این برنامه برای دستیابی به رمزعبور کاربران یک سیستم با روش های گوناگون، استفاده می شود. این برنامه، خود نیز یک هکر می‌شود، زیرا معمولاً همه کارها را خودشان انجام می‌دهند، و استفاده‌کننده‌ها در روند کار نقشی جز اطلاعات مورد نیاز ندارند.

چرا هک می کنم؟
چرا هک می کنم؟

چرا هک میشوم؟

شناخت کافی از چیزی که با آن سروکار دارید. اطلاعات پایه درباره هک و امنیت ضعیف است. برخی از مسائل را جدی نمیگیرند. نمی‌دهید وارد عمق دانش کامپیوتر بشویید، شاید بی‌حوصله‌اید، شاید بتوانیم، شاید بتوانی از آن استفاده کنم. دیدتان را نسبت به آنچه تجربه می‌کنید، وسط بخشید، و سطحی‌نگر نباشید. برای مثال، چرا ایمیل‌تان هک شد؟ آیا رمزعبورتان ضعیف بود؟ آیا رمزعبورتان دست شخص دیگری بود؟ آیا نام کاربری‌تان با رمزعبورتان یکی بود؟ آیا رمزعبورتان قدیمی شده بود؟

اگر ندانید که از کجا ممکن است بخورید، نمی‌توانید پیش‌بینی کنید که چگونه می‌توانید خود را از چنین خطراتی حفظ کنید. بزرگترین اشتباه شما، ندانستن است. مطالعات و تجربیات خود در این زمینه را افزایش دهید.

چگونه هک می شوم؟
چگونه هک می شوم؟

چگونه هک میشوم؟

چه چیزی را از دست داده است. اگر روزی شخصی به شما ایمیل داد و گفت: «عکس‌های پیش منه»، هرگز نمی‌توانید بفهمید که راست می‌گوید یا دروغ — تنها می‌توانید به گالری گوشی یا کامپیوتر خود بیاندازید و سری برنید به اپلیکیشن‌های ناشناسی که نصب کرده‌اید و وب‌سایت‌های ناشناسی که بازدید کرده‌اید. و لینک‌های ناشناسی که در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی و … روی آن‌ها کلیک کرده‌اید و در کل به دنبال حرکت مشکوک در سیستم خود بگردید و در نهایت همگی را با هم مقایسه کنید تا دریابید که چگونه به هم می‌آیند، تا شاید بتوان راست و دروغ گفت. را از تشخیص دهید.

وقتی اطلاعات مهمی را در گوشی یا کامپیوتر خود دارید، اجازه دسترسی به هر چیز ناشناسی را به دستگاه‌تان بدهید.

هر لینکی، اپلیکیشنی، فراموش نکنید (عکس و ویدیو و …)، در واقع تونلی برای راه‌یابی به دستگاه شما، پس حواس‌تان به همه‌چیز باشد.

به افرادی که تابحال آنها را حضوری ندیده اید، اعتماد نکنید، و هر کسی را به گروه یا کانال پیام‌رسان یا پروفایل خود راه ندهید.

یک جنگجو، وقتی می‌توان بجنگد که توان جنگیدن داشته باشد. جنگ همیشه هست، ولی تلاش کنید که جویای آن نباشید، تا مجبور به جنگیدن نشوید; هر کس را به لیست دوستی خود اضافه کنید، هر کسی را دنبال نکنید، و اگر به کسی شکیدید، مانع شوید. ریشه جنگ را بزنید تا جنگجو نیز با آن نابود شود.

آبا بی خبر هک شده ام؟
آبا بی خبر هک شده ام؟

آیا بیخبر هک شده ام؟

پیش از آن، از خود بپرسید که نسبت به حفظ امنیت خود بیخیال بوده و هست یا خیر. آنچه را که آموخته‌اید را فدای آنچه نمی‌دانید چیست، نگذارید – تنها با بهتر کردن شرایط امنیتی خود، می‌توانید به آرامش و قدرت برسید.

فعالیت‌های اخیر خود در سرویس‌ها، پیام‌رسان‌ها، و … را به خاطر بسپارید، تا اگر به حرکت مشکوکی برخورد کنید، سریعا امنیت همیشه را اعمال کنید.

اگر هک شدم، چه کنم؟

اگر می‌دانید که هک شده‌اید، نخست از خود بپرسید که چرا هک شده‌اید. این کار باعث می‌شود تا از این پس بیشتر مراقب باشید.

همه حساب‌های خود را بررسی کنید تا در شناخت چیزی مشکوک، امنیت حساب خود را افزایش دهید، و تغییرات تازه‌ای را بر آن اعمال کنید. اگر کسی ایمیل شما را هک کرده باشد، در دو وضعیت می‌گیرید:

می‌توانید به ایمیل‌تان دسترسی پیدا کنید: این وضعیت را می‌توانید با هشدارهایی که سرویس‌دهنده ایمیل در غالب یک پیغام به شما می‌دهد، خوانده‌شده و ارسال ناخواسته ایمیل‌ها، تغییر در تنظیمات شخصی و ریکاوری، و هر تغییر مشکوک دیگری نیز شناسایی می‌شود. ایمیل‌تان را نمی‌توانید: در این حالت، شما می‌توانید حساب خود را وارد کنید، زیرا رمزعبور شما را تغییر داده است. اگر شماره تلفن یا ایمیل ریکاوری به حسابتان اضافه شده بود، از آنها برای بازیابی رمزعبورتان استفاده کنید، اما اگر نمی‌توانید از این روش وارد عمل شوید، چاره‌ای جز این نیست که مراحلی را که سرویس‌دهنده شما برای بازگشت به حسابتان می‌دهند. تا شاید با ارائه درستی (به مانند تاریخ دقیق تولدتان، آخرین رمزعبوری برای این استفاده کردید، و …)، می توانید آن را با استفاده از آن انجام دهید.

در مواجهه با هر دو وضعیت، رمزعبور همه حساب‌های خود را تغییر دهید؛ این یک خطر از احتمال حمله مجدد است.

کامپیوتر یا گوشی خود را با ضدوی‌ها و ضدجاسوس‌ها روسها می‌افزایند تا اگر پای بدافزاری به میان بود، سریعا شناخته و نابود شود.

اطلاعات شخصی و خصوصی خود را به مکان امن انتقال دهید، یا دسترسی به آنها را محدود کنید، یا درایو منبع را قفل کنید، یا سریعا آنها را حذف کنید تا بعدا «شاید» می توانید به ابزارهای مربوطه، آنها را بازیابی کنید.

چه کنم هک نشوم؟

همیشه به‌روز باشید، چه از نظر سیستمی، چه از نظر دانش فردی. مسائل و اخبار هک را دنبال کنید، و از تجربیات دیگران درس بگیرید.

از ضدویروس ها و ضدجاسوس های عالی استفاده کنید. رمزعبور خود را هربار تغییر دهید; چه خوب که هفته های یکبار باشد، چه عالی که هر چند روز یکبار باشد. با این کار، تمام عملیات هک هکرها را نابود می‌سازید.

از ایمیل ریکاوری در ایمیل‌ها و پیام‌رسانی‌ها و شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید. اگر پیام‌رسانی، قابلیت استفاده از رمزعبور محلی و ابری را به شما داد، از آن استفاده کنید. بهتر است از شماره‌تلفن ریکاوری استفاده نکنید، زیرا حتی اپراتور سیم‌کارت شما می‌توانید از آن برای ورود به حسابتان استفاده کنید. طرفی، هکر می‌تواند به کمک بدافزاری در گوشی‌تان کمک کند، سریع‌تر از هر راهی نسبت به بازنشانی (بازنشانی) رمزعبورتان اقدام کند. همیشه یک ایمیل ریکاوری زیرمجموعه برای ایمیل‌تان بسازید.

در اداره، خانه، بیرون، در مورد اطلاعات شخصی حسابتان حتی با خودتان هم صحبت نکنید.

از سرورها و تونلهای امن استفاده کنید. ایمیل ناشناس و محتویات ناشناس آن را باز کنید.

روی تبلیغات وب سایتی که نمی‌شناسید، کلیک کنید.

در مرورگر قابلیت حذف کوکی‌ها پس از بسته شدن مرورگر فعال می‌شود (کوکی‌ها اطلاعات ذخیره‌شده مربوط به تمام فعالیت‌های اینترنتی شما، آی‌دی‌ها و رمزعبورها، سفارش‌سازی‌ها، و … هستند).

از برنامه های معتبر و سرشناس استفاده کنید. از کیبورد ارائه‌شده توسط بانک‌ها در وب‌سایت‌شان استفاده کنید (مخرب‌ها در صورت وجودشان در سیستم شما، می‌توانند محتویاتی را که تایپ می‌کنید را ذخیره کرده و به هکر ارسال کنند).

پیش از اجرای یک فایل، پسوند آن را از ماهیت سالم بررسی کنید.

برای هر حساب کاربری، رمزعبور متفاوتی تعیین کنید.

از استفاده از قفل پترنی (Pattern Lock) در گوشی خودداری کنید.

اگر گوشی از قابلیت ثبت اثر پشتیبانی می‌کند، از آن در رمزعبور استفاده کنید.

چگونه اطلاعات خود را امن نگه دارم؟

اطلاعات ورود به حساب خود را در غالب یک متن ساده ذخیره کنید — بهتر است آنها را در رایانه یا گوشی خود ذخیره کنید — بهترین کار این است که آنها هم به خاطر بسپارید، هم در چند حافظه جانبی مانند فلش دیسک و سیدی/دیویدی هستند. به صورت رمزنگاری شده ذخیره شده،

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!