هوش مصنوعی از دور یک پدیده عجیب و غریب و برخی ترسناک هست، به تجربها میگی هوش مصنوعی یاد اون فیلم Skynet میفتن که یسری ترمیناتور میاد که ادمارو بکشن.

یا اگر از جهت خوب به موضوع نگاه کنیم می شود فیلمInteresttellar و هوش مصنوعی تارث که نولان به ما نشون داد که به کوپر کمک می کند و باعث نجات بشریت می شود.کلا هم خوب است و دوتا نظر راجبش وجود دارد.

هوش مصنوعی:

 • ماله گذشته ساله از اوایل 1950 افتاد سر زبون ها،اقای مینزکی و مکاتی که بهشون پدران هوش مصنوعی هم میگن بنیان گزارش این هوش مصنوعی بودن ؛توصیف اونها از هوش مصنوعی اینه که : هرچیزی که قبلا توسط هوش مصنوعی انجام میشد و الان جایگزین. شده با ماشین و ابزارالات اون میشه هوش مصنوعی .
 • واقعاً این توصیف خیلی خوب است و با دنیای ما جور در نمیاد، توصیف مدرن هوش مصنوعی توسط فرانسواشوله یکی از محققین گوگل :هوش یا هوش مصنوعی سیستمی هست که در محیط های ناآشنا یا جدید انسان را با آن شرایط وفق می دهد و می تواند دانش آموز باشد. خود را توسعه دهد و از آن در سناریوهای جدید استفاده کند.
 • به عبارت ساده:هوش یعنی شما نمی توانید از دانش خود در جایی که ایده ای استفاده کنید و کاری را انجام دهید.

مثال:دستیار های هوشمند مثل گوگل اسیستند مثل سیری و الکسا .

اینها همشون یاد گرفتن یکسری کارهایی که از قبل بهشون گفته شده رو انجام دادن و خیلی خوب هم انجام میدن. اینها نوعی از هوش مصنوعی است که ما با آنها سروکار داریم.

در واقع به چیزی هوش مصنوعی می‌گویند که برخی از هوش انسانی را نشان می‌دهد و کارهای آن را می‌دهد یعنی نداند و یاد بگیرد یا آموخته‌ها را ارائه دهد و از خود خلاقیت نشان دهد.

الان دیگه میدونید هوش مصنوعی چیه و چیکار میکنه و چه چیزی میتونه برچسب هوش مصنوعی بگیره.

انواع هوش مصنوعی:

ما چندین مدل مصنوعی داریم ولی دو نوع آن تر هست یعنی بیشتر استفاده میشه یکیشNarrowAI یا-WeakAI- یکش-GeneralAI-هست،که این دوتا خیلی باهم فرق دارن.

 • هوش مصنوعی محدود یا همونNarrow: به میگن مصنوعی که بهشون میگن یکسری کارهای مخصوص انجام بدن یعنی خودشون نمیتونن یاد بگیرن و همون کار هارو بلد یاد بگیرن برای همین میگن بهش محدود مثال: ماشین های تسلا یا همون گوگل اسیستند.
 • در مقابل ما هوش مصنوعی جامع یا عمومی:رو داریم که یک چیزی شبیه به هوش تطبیق پذیر انسان هست یعنی خودش میتونه به خودش یاد بده و فقط محدود به چیزهایی که یاد گرفته باشه یعنی میتونه از صفر یک پاور درست کنه و بیاد همون و ارائه بده،منتها محققین میگویند که این خیلی ترسناک و عجیب و غریب است.
 • ما تا سال 2075 احتمالاً به یک فرمی از هوش مصنوعی جامع دست پیدا می کنیم و یک 20 یا 30سال بعدی 2100 یک چیزی به اسم ابر هوش انسانی یا super Intelligenceبه وجود میاد: که آن خیلی ترسناک تر است و باید از آن ترسید زیرا هم می فهمد و هم می فهمد. هوش و هرچیزی که بگین از انسان قوی تر هست .

حالا پیش خودتون میگید اوه این عجب چیز خفنیه از این دیگه خفن تر نیست ولی اما خفنه چیه ؟

یک چیزی هست به اسم محاسبات فرشتی =Evolutionary computation

 • که نظریه انتخابی طبیعی داروین میاد الگوریتم های ژنی یک چیزی رو به صورت الگوریتم های ژنتیکی درمیاره و میاد جهش اون رو پیش بینی میکنه،درست میکنه و بعد با قبلی مقایسه میکنه و در نهایت بهترین نوع این جهش رو پیدا میکنه.
 • شما هرچیزی رو میتونید آن را درست کنید و DNA ژنتیکی حتی مسائل اقتصادی را میاد بهینه ترین جواب رو برای اون مسئله پیدا میکنه و یک چیز خفن تره اونم اینکه این خودش میتونه باعث بشه یک هوش مصنوعی دیگه بشه یعنی یک هوش مصنوعی یک هوش مصنوعی. مصنوعی دیگر را بسازد.
 • مثل فیلم Avengers
که یک آلترون اومد جالویز رو خورد و دوتاشون شدن یک تیم و خلاصه خیلی چیز ترسناکیه.

یک مدل هوش مصنوعی دیگم هست به اسم Super System

یا سامانه های خبر که اونقد ترسناک نیست و کارش اینه که میتونه یکسری داده خیلی رو بگیره و تصمیم بگیره و یک خروجی نهایی خارج از بدهی و تصمیم گیری هاش و اولویت بندیش و نوع مشابه مشابه چیزی هست که انسان در اون شرایط انجام میشه. میده.

نمونه ساده،سیستم های اتوپایلت توی هواپیما

 • اما سوال این است که اصلا توی زندگی روزمره خودمان از هوش مصنوعی کجاها استفاده می کنیم؟یا ما چجوری باید از آنها استفاده کنیم؟
هوش مصنوعی الان دورو بر ما پره تا دلت بخواد از سیستم های دلیوری یا درونت بگیرید تا خودروهای بدون سرنشین اگر هوش مصنوعی توی جهت بد در نظر بگیریم تولید دیپ فیک و اخبار جعلی استفاده خوبشو در نظر بگیریم میشه همین دستیاران صوتی که میتونن تشخیص صدا و لهجه انجام بدن.

مثلا توی دولت ها خیلی برای تشخیص چهره از مردمش استفاده میکنن مثل چین که هم دوست دارن این قضیه رو 🙂

یا سیستم های پزشکی یک هوش مصنوعی میتونه به پزشک کمک کنه توی تصاویر MRI مثلا غده های سرطانی رو بهتر تشخیص بده و توجه دکتر رو هم جلب کنه.

حالا سوال بعدی اینه یا هوش مصنوعی اونقد پیشرفت میکنه که ادما رو بکشه ؟

از کی بپرسید ؛)

 • مثلا ایلان ماسک که توی هر زمینه ای یک دستی بر آتش داره میگه که این یک خطری هست که باید انجام بدی چون مصنوعی خیلی به انسان کمک می کنه و ما باید راه حل هایی رو پیدا کنیم که ازش تویی برای این کار خوب استفاده کنیم. یک سازمانی به اسموپنAI راه انداخته که افراد میتونن از این بسترهایی که توی سازمانی براشون استفاده میکنن و هوش مصنوعی درست میکنن.
 • از آن طرف استیون هاوکینگ میگوید که ما به هر حال در یک دستیابی تاریخی پیدا میکنیم به یک هوش مصنوعی بسیار قوی که بعد از آن انقد سریع پیشرفت میکند که از هوش انسانی و درک انسان و همه چیز انسان بهتر است و اونجا احتمالا مارو بکشه . بهشم میگن تکنولوژیکال سینگولاریتی یا تکینگی تکنولوژی که یک چیز عجیب و غریب و ترسناک هست. خب مرحوم استیون هاوکینگ چیزهای عجیب و غریب زیاد دوست داشت و اصن بعید نیست .
 • و از اون طرف ریسپی شاب یکی از محققین مایکروسافت توی حوضه هوش مصنوعی میگه که این چیزایی که شما نگرانش هستید اینا اصلا فعلا اتفاق نمیفته شاید 100 یا 200 سال دیگه اتفاق بیفته اون موقع باید بترسین فعلا خیالتون راحت باشه و از هوش مصنوعی استفاده کنید. .
اما مهتمل ترین چیزی که برای هوش مصنوعی میتوان در نظر گرفت این است که بعضی از شغل های مارا میگیرند یعنی جایگزین میشوندمثلا امازون که یکی از سایت های پیشرو در زمینه هوش مصنوعی است 27 تا فروشگاه زنجیره ای در امریکا دراد که کلا صندوق دار های آن ربات است.

در واقع انسان وجود ندارد در روند خرید و ارسال و همه توسط هوش مصنوعی صورت می گیرد و این میتونه اون سه میلیون ادم صندوق دار و ارسال کننده پست رو که دارن کار می کنن توی این زمینه شغلشون رو به خطر بندازه. منتها بشر همیشه به جهتی حرکت کرده که وقتی شغلی از بین میره یک شغل دیگر می شود.

منتها سوال مهم و اساسی این است که آیا با این سرعتی که هوش مصنوعی دارد پیشرفت می کند و به جلو میره انسان هم میتونه با همون سرعت شغلی که قراره جایگزین بشن رو تولید کنه و یاد بگیره یا خیر.

نویسنده:ثریا عطایی

دانشجو استاد:دکتر ​​مریم حاج اسماعیلی،دکترای علوم کامپیوتر از دانشگاه کینگستون لندن

دکتر مریم حاجی اسماعیلی
دکترای علوم کامپیوتر از دانشگاه کینگستون لندن

https://ir.linkedin.com/in/dr-maryam-hajiesmaeili-90930743