دیپ مایند (DeepMind)، شرکت فعال در حوزه هوش مصنوعی، در سال ۲۰۲۰ از فناوری جدید پرده‌برداری کرد که می‌توان شکل‌ها را پیش‌بینی کرد. سازمان‌ها مکانیسم‌هایی میکروسکوپی‌اند که روی رفتار بدن انسان و همه موجودات زنده‌ای دیگر تأثیر می‌گذارند.

یک سال، دیپ مایند ابزار یادشده موسوم به AlphaFold را دردسترس بعد از بررسی قرار داد و شکل پیش‌بینی‌شده‌ای بیش از 350 هزار نفر از تولیدکنندگان سازنده‌هایی را منتشر کردند که ژنوم انسان را بیان می‌کنند. انتشار عمومی سیستم هوش مصنوعی دیپ مایند مسیر تحقیقات بیولوژیکی را تغییر داد. اگر برنامه‌های شکل‌دهنده‌ها را شناسایی کنند، آن‌ها را برای سریع‌تر بیماری‌ها و ساخت داروهای جدید و بررسی اسرار آغاز کنند.

به‌گزارش نیویورک تایمز، دیپ مایند اکنون شکل پیش‌بینی‌شده‌ای را دردسترس قرار داده است که علم کرده است. مقر اصلی دیپ مایند در لندن قرار دارد و یکی از زیرشاخه های شرکت مادر گوگل (آلفابت) می شود. این شرکت می‌گوید بیش از ۲۰۰ میلیون شکل پیش‌بینی‌شده را به پایگاه‌داده‌های آنلاین اضافه کرده است که به‌رایگان در تمام نقاط دنیا قرار دارد، بررسی‌شده است.

محققان در دیپ مایند می‌گویند که امیدواران به‌روزرسانی پایگاه‌داده سرعت تحقیق در مورد ارگانیسم‌هایی را افزایش می‌دهد که برای انسان مبهم‌ترند و رشته‌های فعالی را به نام پروتئومیکس (دانش بررسی ساختار و عملکرد اصلاح‌ها در بزرگ) ایجاد می‌کند. دمیس هاسابیسبنیان‌گذار و کارمند دیپ مایند، در مصاحبه‌های می‌گوید: «دانشمندان اکنون می‌توانند کل این پایگاه‌ها را بررسی کنند و به‌ها بدهند».

فرآیند ساخت با ایجاد رشته‌های ترکیبی از ترکیبات شیمیایی آغاز می‌شود. در مرحله‌ی بعد، این رشته‌ها پیچ می‌خورند و تا می‌شوند و به اَشکالی سه‌بعدی تبدیل می‌شوند. شکل‌ها نحوه اتصال این مولکول‌ها به مولکول‌های دیگر را می‌کند. اگر طرح‌های توسعه‌دهنده‌ها را مشخص کنند، می‌توانند رمزگشایی نحوه عملکرد برنامه‌ها برای پژوهش‌های می‌شوند.

دانستن نحوه عملکرد عملکردها بخش مهمی در مبارزه با بیماری است. برای نمونه، گیاهان ازطریق بیان‌هایی خاص می‌توانند دربرابر ضدبیوتیک‌ها از نشان‌دهنده خود مقاومت کنند. اگر روش‌های عملکردی را تشخیص دهند، می‌توانند با مقاومت ضدبیوتیکی مقابله کنند.

پیش‌تر تعیین شکل هر کمک آموزشی آزمایش‌های تجربی با استفاده از پرتو ایکس و میکروسکوپ و سایر ابزارهای آزمایشگاهی بود. اکنون AlphaFold با درنظرگرفتن رشته‌های ترکیبات شیمیایی که به تولید تولید منتهی می‌شود، شکلی را پیش‌ می‌کند.

شرکت فناوری دیپ مایند بی‌نقص نیست؛ بااین‌حال، آزمایش‌های مستقل نشان می‌دهد که AlphaFold می‌تواند شکل بگیرد را در ۶۳ درصد واقعی‌سازی‌ها با آزمایش‌های فیزیکی پیش‌بینی کند. تحقیقات از روی پیش‌بینی‌های دیپ مایند می‌تواند در زمانی سریعاً صحت آن را بررسی کند.

مقالات مرتبط:

کلیمنت وربایکی از پژوهشگران فعال در دانشگاه علوم پزشکی کالیفرنیا در سانفرانسیسکو، هم‌اکنون از AlphaFold برای درمان بیماری‌ها استفاده می‌کند تا بتوانیم برای همه‌گیری‌های مشابه در آینده آماده باشیم. وربا می‌گوید فناوری فوق‌العاده کار او را بسیار افزایش داده و از آن در مواردی که در ماه‌ها صرفه‌جویی در زمان می‌شود استفاده می‌شود. ابزار دیگری از ابزار هوش مصنوعی دیپ مایند برای مبارزه با بیماری‌های گاستروانتریت و مالاریا و پارکینسون استفاده کرده‌اند.

فناوری دیپ مایند باعث شده است تحقیقات دیگری نیز تسریع شود که به بدن انسان ارتباط ندارد. یکی از این تحقیقات به تلاش برای بهبود سلامت زنبورهای عسل ارتباط دارد. پایگاه‌داده‌به‌روزشده‌ی دیپ مایند، می‌تواند به تعداد بیشتری از دانش‌آموزان در سراسر جهان سراسر دنیا ارائه دهد.

دکتر وربا مانند دکتر هاسابیس اعتقاد دارد که پایگاه‌داده دیپ مایند راه‌های بهتری برای درک رفتارهای آموزشی در بین انواع مختلف ارائه‌شده می‌دهد. به‌گفته‌ای دکتر وربا، می‌توانم از پایگاه‌داده دیپ مایند به‌عنوان روشی برای آموزش نسل جدید دانش‌آموزان استفاده کنم. همه پژوهشگران در این نوع علم زیست شناسی تبحر ندارند و پایگاه‌های داده‌های آن شامل تمام مواد غذایی است، می‌توانند پژوهشگران را در این حوزه ساده‌تر کنند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!