خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

خرید لپ تاپ دست دوم ایده‌آل مناسبی برای کاهش هزینه‌ها است و در این حالت با کمتر از یک کامپیوتر نو، دستگاهی با کیفیت و عملکرد به دست می‌آورد. اگر چه تهیه لپ تاپ دست دوم خطرات خاص خود را دارد و باید خرید یک خودروی جدید را به بررسی جوانب مختلف آن بپردازد و موارد احتمالی را در نظر بگیرید اما پایین‌تر می‌شود این خرید به صرفه‌تر تبدیل شود. در این مطلب همه مواردی که باید هنگام خرید لپ تاپ دست دوم رعایت کنید، آورده شده است. با دیجی رو همراه باشید.

1- بدنه لپ تاپ را بررسی کنید

لپ تاپ کارکرده 5

اگر می‌خواهید لپ تاپ را بررسی کنید، بررسی دقیق بدنه لپ تاپ کاملاً ضروری است. باید مطمئن شوید که قاب آن بدون شکاف و آسیب است. همچنین پیچ‌های باز زیر لپ تاپ، لولاهای شل و اشکال دیگر را در لپ تاپ بررسی کنید.

حتی اگر لپ تاپ عملکرد خوبی داشته باشد، اما بدنه آن آسیب‌های جدی دیده می‌شود، مشخص نیست که این کار خوب تا چه زمانی ادامه پیدا کند. شاید لپ تاپ بارها از دست فروشنده یا کاربر قبلی آن را از دست داده یا آن ضربه سختی خورده است. در هر حال شما نمی‌دانید که چه نوع آسیب داخلی ممکن است دیده شود، که طول عمر آن را کم می‌کند. بهترین کار این است که بدنه لپ تاپ به دقت بررسی شود و از هر گونه اشکال یا آسیب عاری باشد.

2- وضعیت صفحه نمایش را بررسی کنید

لپ تاپ کارکرده 6

گام مهم بعدی این است که مطمئن شوید صفحه را به خوبی کار می‌کند. پرش تصویر، تغییر رنگ، روشنایی و پیکسل‌های بد را بررسی می‌کند. همچنین ویدیویی را اجرا کنید و ببینید آن را چک کنید. قبل از خرید آن را در کنار لپ تاپ ها قرار دهید و با یکدیگر مقایسه کنید.

3- صفحه کلید و ترکهای روی پد لمسی را تست کنید

لپ تاپ کارکرده3

صفحه کلید و پد لمسی از پرکاربردترین بخش های رایانه هستند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که هر دو قسمت به طور صحیح و بی‌نقص کار می‌کنند زیرا بسیار مهم است که همه دکمه‌های روی صفحه کلید سالم باشند. کلیدهای خراب را روی صفحه کلید بیابید. لپ تاپ را در دست بگیرید و با آن چند جمله تایپ کنید. آیا هنگام تایپ کردن با صفحه کلید راحت هستید؟! اگر بیش از حد کلیدها را اشتباه می‌زنید، بهتر است سایر لپ تاپ‌ها را امتحان کنید.

همچنین صفحه های مختلف لمسی را نیز مورد بررسی قرار می دهد. بزرگنمایی، استفاده از دو انگشت و سرعت لمس را نیز امتحان کنید. اگر کلیدهایی نیز برای کلیک راست و چپ در کنار صفحه لمسی وجود دارد، از سالم بودن آن‌ها نیز مطمئن شوید. به علاوه بر این آن‌ها را بارها فشار دهید و ببینید کار با آن‌ها آسان است یا خیر؟!

4- پورت‌ها و درایو CD/DVD را بررسی کنید

لپ تاپ کارکرده ۷

تمام پورت‌های USB، جک هدف، پورت‌های اترنت، HDMI، کارت اس دی و سایر ورودی‌های موجود روی لپ تاپ را امتحان کنید. خیلی از این ورودی‌ها مستقیماً به مادربرد وصل می‌شوند که آن‌ها را هزینه می‌کنند. با این که درایو CD/DVD منسوخ شده است، بسیاری از لپ تاپ های قدیمی آن را دارا هستند. این را بررسی کنید و مطمئن شوید که عملکرد آن در حال اجرا نیست.

5- ارتباط بی سیم را تست کنید

لپ تاپ کارکرده ۸

هیچ کس لپ تاپی را که نمی توانم با آن به وای فای وصل شود، نمی‌خواهد! مطمئن شوید که بدون دردسر می‌توانید شبکه‌های وایفای را روی آن مشاهده کنید و به آن‌ها متصل شوید. همچنین عملکرد بلوتوث را بررسی کنید و کار با آن را تست کنید.

6- وب کم و بلندگوها را بررسی کنید

لپ تاپ کارکرده 9

در موارد خاص وب کم لپ تاپ ها کیفیت متوسطی دارند اما باز هم داشتن یک وب کم با عملکرد بهتر از آن نیست. افراد زیادی هستند که از بلندهای لپ تاپ خود استفاده نمی‌کنند اما بهتر است آن را نیز به خوبی بررسی کنید. میزان بلندی صدا و نویزهایی که هنگام پخش می‌اندازند را به دقت بررسی کنید.

7- از سلامت مطمئن شوید

لپ تاپ کارکرده4

در اکثر موارد نمی توان به طور دقیق باتری را بررسی کرد اما با مراجعه به بخش مدیریت سیستم شارژ سیستم عامل نصب شده، درصد تقریبی از دوام باتری را می توان فهمید. در این مهم است که باتری چه مقدار می‌تواند شارژ نگه دارد و وضعیت سلامتی باتری را نیز مشاهده کند. همچنین مطمئن شوید که باتری به درستی شارژ می‌شود و سریعاً شارژ آن را نمی‌پذیرد. اگر در خرید یک خرید از تخفیف بیشتری خرید کنید تا بتوانید یک باتری را جایگزین کنید.

بیشتر بخوانید:

8- مطمئن شوید که منصفانه است

لپ تاپ کارکرده11

قبل از خرید رایانه دست دوم را قطع کنید، مطمئن شوید که قیمت آن منصفانه و منطقی است. بهتر است قیمت آن را با رایانه های نو و سالم مقایسه کنید. اگر قصد دارید از سخت‌افزار لپ تاپ برای تعمیر یا جایگزینی استفاده کنید، از قیمت قطعات در بازار آگاه شوید و درباره تصمیم‌گیری بهتر هنگام خرید تحقیق کنید.

خرید لپ تاپ دست دوم کار سختی نیست و تنها با رعایت نکات ساده‌ای که بیان می‌شود می‌توان خریدی بدون پشیمانی داشت.

منبع