به گزارش زومیت، نشست خبری اولین اجلاس جهانی انجمن‌های رمزارز دنیا و فعالان حوزه بلوک‌چین با عنوان «تکن‌وبلاک»، صبح امروز (دهم مرداد) در مرکز همکاری‌های تحولات و پیشرفت‌های ریاست‌جمهوری برگزار شد. در این نشست مهمانانی از کشور روسیه، از نماینده مجلس دوما و رئیس انجمن بلوک این کشور، حضور داشتند و درباره همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه اقتصاد دیجیتال بین الملل مسائلی را مطرح کردند.

اعضای سازمان صنفی، انجمن نظام فین‌تک و انجمن بلوک‌چین و اعضای مرکز همکاری‌های تحولات و پیشرفت‌های ریاست‌جمهوری نمایندگان ایرانی حاضر در این نشست خبری بودند که به معرفی این کنفرانس بین‌المللی تک‌نوبلاک و ارائه مباحثی در خصوص بین ایران و روسیه برای اهمیت در حوزه پرداختند. بلوکچین، رمزارزها، فین‌تک و… پرداختند.

تکا چوف، نماینده مجلس دومای روسیه، در این نشست با بررسی روابط مشترک میان روسیه و ایران، به تجربه‌های ارزشمند کشورمان در مقابله با تحریم‌ها اشاره کرد. او معتقد است ایران در این زمینه می‌توان مطمئن بود و روسیه ازطریق همکاری با ایران، می‌توان از تجربه‌ن دربربر تحریم‌ها استفاده کند. او شرایط فعلی را بهترین زمان برای استفاده از دو کشور از تجربیات برای مقابله با تحریم‌ها دانست.

نماینده مجلس دومای روسیه در خصوص این همکاری توضیح داد:

با توجه به این که در حال حاضر در روسیه و ایران امکان ارتباط ازطریق سوئیفت وجود ندارد، دو کشور باید همکاری‌هایشان را ادامه دهند و ازطریق بلوکچین کارهای اقتصادی خود را انجام دهند و با یکدیگر متفاوت باشند.

تکا چوف در ادامه مدیران بانک مرکزی، مدیران اقتصادی و بازرگانان ایران دعوت کردند که از روسیه دیدن کنند و بدین ترتیب، همکاری‌های مشترکی را در زمینه اقتصاد بین الملل شکل دهند.

او با اشاره به این همکاری‌های میان ایران و روسیه پیش از این آغاز شده است، درباره آینده این همکاری‌ها پیشنهادی کرده و برای این همکاری آینده مثبتی را پیش‌بینی کرد. به گفته او، اگر همه‌گیری در جهان رخ نمی‌داد، طرح همکاری میان ایران و روسیه مدت‌ها پیش از آغاز می‌شد.

زمینه‌سازی برای تشکیل یک قدرت مشترک

ویکتور گنچارک، رئیس انجمن بلوکچین روسیه، نیز در این کنفرانس جهانی را پل محکمی برای روابط اقتصادی میان ایران و روسیه خواند. او دنیای امروز را دنیای تحول داسنته و امیدواری کرد که کشورش در همکاری با ایران مشارکتی در این تحولات داشته باشد.

گنچارف همچنین آینده همکاری و بین دو کشور را روشن کرده و اظهار کرد، با توجه به حضور جوانان و متخصصان در هر دو کشور، همکاری‌های مطلوبی می‌تواند در حوزه NFT، کریپتوکارنسی و… شکل بگیرد که در نهایت یک اکوسیستم تشکیل شود. تبدیل شود.

همچنین شکل‌گیری این همکاری‌ها را زمینه‌ساز تشکیل یک قدرت مشترک می‌توان کرد که می‌توان به موفقیت رسید و سایر کشورها نیز به این اکوسیستم پیوستند. به گفته گنچارک، این همکاری بدون وابستگی به منابع دیگر و به صورت مستقل شکل می‌گیرد.

انجمن رئیس جمهور روسیه وظیفه اصلی دو کشور را خلق یک اکوسیستم مطمئن و مطمئن خواند که به جز مردم ایران و روسیه، همه مردم جهان را نشان می دهند که بدون ترس و با اطمینان کامل می توانند آن ملحق شوند. او در ادامه شرایط را برای آغاز این همکاری مساعد اعلام کرد و گفت دو کشور می‌توانند از همین حالا در زمینه اقتصاد دیجیتال آغاز کنند.

ویکتور گنچارف در پایان خواستار عقد قرارداد با ایران شد و گفت: «امیدوارم هنگام بازگشت به روسیه قراردادها و تفاهم نامه های امضا شده با ایران را همراه خود داشته باشید تا در ادامه و در زمان مناسب برای دوستان خود در ایران دعوت کنید که برای امضای تفاهم نامه ها و قراردادها. همکاری با روسیه بیایند.»

توان فنی و کسب و کار ایران و روسیه مکمل هم هستند

حسین اسلامی، رئیس سازمان نظام صنفی تهران، تعدادی مستعد و توانمند در حوزه اقتصاد دیجیتال و فضای کسب‌وکار در هر دو کشور را می‌توان یکی از نکات مثبت این همکاری دانست که باید به‌عنوان نقطه قوت در نظر گرفته شده و از ظرفیت‌های آن استفاده شود.

اسلامي است توان فني و توانايي کسب و کار ايران و روسيه مي‌تواند با هم سازگار باشد.

سازمان نصر تهران در خصوص فناوری بلوکچین نیز توضیحاتی را ارائه کرد و با تهاجمی خواندن این فناوری، ورود بخش خصوصی به این حوزه را ضروری دانست. به گفته او هرگاه یک فناوری وارد شده و سبک زندگی مردم را تحت تأثیر قرار دهد، بخش خصوصی باید زودتر از هر نهادی به آن فناوری ورود پیدا کند. او امنیت امنیت فناوری مردم را به ورود به عرصه‌های جدید می‌خواند.

نشست خبری کنفرانس بین‌المللی تکنولاک

اصلی‌ترین مباحث حوزه اقتصاد دیجیتال

رضا قربانی، عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی و رئیس کمیسیون فین‌تک این جلسه، در این جلسه رگولاتوری، مسائل اقتصادی و مباحث امنیتی را مهم‌ترین موضوعات در حوزه اقتصاد دیجیتال می‌دانند و متخصصان سازمانی که در کنفرانس تک‌نوبلاک به این مباحث پرداخت می‌شود.

او همچنین به سازمان نصر تهران در حوزه بلاکچین، فین‌تک و رمزارزها اشاره کرد و گفت:

۲۵ مهر ۱۳۹۶، زمانی که هنوز تشکل‌های صنفی به این حوزه‌ها وارد نشده‌اند، ما رمزارزها را مطرح کرده‌اند، همان زمان موضوع بحث‌ها را مطرح کرده‌ام و خوشحالم که در حال حاضر در کنفرانس بین‌المللی تک‌نوبلاک هستند.

قربانی در خصوص گسترش همکاری‌های بین‌المللی در حوزه اقتصاد دیجیتال کرد بدنی فکری کرده و اعلام صنف از همکاری با کشورهای مختلف، هند و… استقبال می‌کند.

عدم پیشرفت آسیایی در حوزه فین‌تک

محمدمهدی شریعتمدار، انجمن فین‌تک، دبیر انجمن فین‌تک، آسیایی را دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های مناسب برای توسعه اقتصاد دیجیتال خواند. به اعتقاد، همه اینها در حوزه فناوری و اقتصاد دیجیتال جزء پیشرفته‌ترین کشورها هستند. اما در حوزه فین‌تک راهی برای رسیدن به پیشرفت دارند.

او در ادامه به تشریح حوزه‌های خاص حاکمیت در ایران نسبت به بلوک پرداخت و اظهارنظر دارای حاکمیت به بخش مجوز فعالیت‌های خصوصی کامل در این حوزه می‌پردازد و این کامل‌ترین دیدگاه‌ها را می‌توان نسبت به این حوزه داشت.

دبیر انجمن فین‌تک همچنین، به برخی از پیشرفت‌ها و امکانات موجود در حوزه فناوری ایران و روسیه اشاره کرد. به گفته او، نرم افزار یاندکس که محصول کشور روسیه یکی از پرامکانات‌ترین نرم‌افزارها است که در این کشور کاربران زیادی دارند.

شریعتمدار به برخی از چندین شرکت فناورانه در ایران اشاره کرد و گفت در کشور ما بیش از 300 شرکت IT Base وجود دارد. علاوه بر این، 6 میلیون کاربر ایرانی از پلتفرم‌هایی استفاده می‌کنند که در ایران ساخته و ساخته می‌شوند.

ایران و روسیه برای تشکیل نظام تبادلات منطقه‌ای و بین‌المللی را کاملاً امکان‌پذیر می‌دانند و می‌گویند که دو کشور باید با همکاری مشترک و با دادن امتیازات به نسبت این سیستم تبادلات را شکل دهند.

ایران و روسیه به تغییر نگاه در زمینه‌های اقتصادی نیاز دارند

عباس آشانی، مدیر انجمن فین‌تک، از دیگران حاضران در این نشست بود که در توضیحات خود به همکاری و میان‌تی ایران و روسیه در حوزه اقتصاد دیجیتال اشاره کرد و گفت:

سابقه همکاری انجمن بلوکچین ایران و روسیه به بیش از 2 سال قبل مربوط می شود. در طول این 2 سال شرایط برای هر 2 کشور تغییر کرده و این تغییر نیز قابل مشاهده است. شرایط با این تحولات، ایران و روسیه نیازمند تغییر نگاه و مسائل اقتصادی هستند.

او در ادامه به تشریح حوزه اقتصاد دیجیتال پرداخته. به گفته‌ی آشتیانی، این نوع از اقتصاد تأثیر دارد و بر تولید ناخالص داخلی کشور به‌خصوص بعد از همه‌گیری‌ها، می‌افزاید. کریپتوها و رمزارزها نیز دیگر حوزه‌هایی هستند که به زعم اوشان بر هیچکس پوشیده نیست.

مدیر انجمن فین‌تک این انجمن از همایش تکنوبلاک را توضیح داد. طبق گفته‌ها، ایجاد ارتباط پایدار بین کسب‌وکارهای ایران و روسیه، شکل‌دهی و تقویت اکوسیستم مشترک دو کشور، گسترش اکوسیستم بین مناطق و مشترک‌المنافع‌ها و حمایت از مردم ایران و روسیه از این همکاری مهم‌ترین هدف این کنفرانس است.

نیازهایی که ایران و روسیه را به نزدیکی می‌کند

امید علوی، رئیس هیئت‌مدیره انجمن بلوکچین، به مشکل ایران در نیروی برق و ایجاد نیروگاه جدید برق اشاره کرده و از آشتیاق روسیه به ایجاد نیروگاه در ایران خبر داد. به اعتقاد او، این نیاز به بلوکچین حوزه‌ای است که هر کشوری به آن علاقه‌مند است.

به اعتقاد علوی، شرایط ارزی با توجه به وجود تحریم‌ها نیز همکاری ایران و روسیه را ایجاب کرده و راهکاری برای نجات اقتصاد هر کشوری است.

ایجاد پل ارتباطی برای برقراری ارتباط اقتصادی میان ایران و روسیه را مهم‌ترین بخش این بخش برای ایران می‌دانند که مردم هر دو کشور را از آن بهره‌مند خواهند کرد.

اولین اجلاس جهانی انجمن‌های رمزارز دنیا و فعالان حوزه بلوکچین با نام «تکنوبلاک» با حضور فعالان ایرانی و چندین نفر از جمله مشابه روسیه، ترکیه و فنلاند، در روز پنج‌شنبه، ۱۳ مرداد ماه برگزار می‌شود.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!