آیو اسپرت
آیو اسپرت

آوین چه کمکی به مهاجرت آیو به ابرآروان کرد؟

شرکت آوین یک نرم افزاری است که به شکل خاصی در تامین پلتفرم های صوت و تصویر و نمایش خانگی (IPTV/VoD) فعالیت می کند. پلتفرم طراحی شده است که با استفاده از ابزارهای شرکت‌های بزرگ فناوری فناوری اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته است، این بار در پروژه‌ای آیو با محصول ابری آروان یکپارچه‌سازی ایجاد شده و منجر به رشد انفجاری سرویس دهی آیو می‌شود.

در فاز شناسایی، مشکل کلان وجود دارد که باعث بروز عدم بروزرسانی، فناوری قدیمی پلتفرم و هم‌چنین نبود یکپارچه برای ارائه خدمت می‌شود. این در حالی بود که زمان از دست رفته، به دنبال کوهی از درخواست‌های توسعه از سمت مدیران و کاربران بود که برنامه‌ریزی و فازبندی مناسب برای رفع هر یک را با چالش جدی در تمام موارد روبه‌رو می‌کرد. تطبیق برنامه واقعی توسعه، بودجه و درخواست‌های مدیران به امر تبدیل شد که با همکاری سه جانبه آروان، آوین و آیو و در طول ماه برنامه‌ریزی تدوین شد. پایبندی طرفین به این برنامه را می‌توان یکی از نقاط مثبت این همکاری دانست.

در گام نخست به منظور مرتفع ساختن این مشکلات قدیمی، ابتدا پلتفرم صوت و تصویر آوین روی زیرساخت ابری آروان سوار شد و با استفاده از فناوری‌های روز و افزودن قابلیت توسعه خودکار، پذیرش بی حد و مرزی برای آیو فراهم کرد. طراحی ماژولار سیستم به گونه‌ای بود که در زمان کمترین میزان انتشار را به همراه داشته و رویدادهای غیر مترقبه به شکل نقطه‌ای قابل اجرا باشد و تغییر کند.

در ادامه موتور مبدل پلتفرم با کلاستر پردازنده‌های آروان یکپارچه، تا در صورت نیاز به توسعه کانال‌های پخش، مشکلی از بابت منابع گریبان‌گیر آیو نباشد. همین موضوع بود که امروز باعث شد بیش از ۹ شبکه ۲۴ ساعت در بستر تلویزیون اینترنتی آیو وجود داشته باشد. از سویی کاربران نهایی این روزها، انتظارات ویژه از پلتفرم‌های پخش محتوا دارند که بیشترین عملکرد پلتفرم‌ها را دارند. برای حل این نگرانی تصمیم گیری می شود که با یکپارچه سازی پلتفرم صوت و تصویر آوین با شبکه توزیع ابری آروان، سرعت پاسخ دهی نرم افزار به کاربران به افزایش نهایی می رسد. این کار باعث شد که پس از مهاجرت، درخواست‌های کاربران نهایی در کمتر از ۳۰ میلی‌ثانیه پاسخ داده شود. به عبارت آیو امروز سریع‌ترین پلتفرم در این حوزه به شماره می‌آید.

از دیگر موارد شناسایی شده در فاز تحلیل پروژه، انتشار یافته به واسطه‌های CRM قدیمی آیو بود که ساختار پایگاه داده‌ها را نیز بر هم زده بود. در این تیم آوین به همراه تیم کوچ ابری آروان اقدام به برنامه‌ریزی مدونی برای انتقال داده‌های میلیون‌ها کاربر آیو در طی سالیان گذشته نمود و در کمتر از 10 دقیقه سرویس‌های خدماتی، میلیاردها پایگاه‌های خود را در پلتفرم جدید مورد استفاده قرار دادند!

پس از اجرای برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای رفع نیازهای پایه‌ای سرویس، فرصتی بود که با بهینه‌سازی سرویس برای راحتی با استفاده از پلتفرم‌های پلتفرم استفاده کنید. در این بخش شاهد نیازمندی‌ها هستیم که به واسطه وجود عدم وجود قوانین شفاف در حوزه تنظیم محتوا، پیاده‌سازی آن‌ها با چالش‌های جدی روبه‌رو می‌کند. از این دست می‌توانم مکرری را تغییر دهم که از سمت سازمان صدا و سیما به شکل پیش‌بینی شده در راهنمای الکترونیکی برنامه‌ها (EPG) به وجود می‌آید اشاره کرد. این تغییراتی که پیش‌تر باعث عدم تطابق محتوا می‌شود، برنامه‌ای اعلام شده بود، در همکاری آروان، آوین و آیو و با پیاده‌سازی سیستم لحظه‌های بازیابی و به‌روزرسانی EPG به کلی از رفتن. کاربران در پلتفرم قبلی معمولاً با اشتباهات اشتباهی می‌شوند که به‌واسطه دریافت لحظه‌های تغییر می‌کنند و هم‌چنین سیستم مدیریت EPG را در پیشخوان مدیریت ایجاد می‌کنند، از خطاهای احتمالی پیش‌گیری و مشکل عدم وجود برنامه‌های پخش با راهنمای الکترونیکی برنامه‌ها به کلی از بین رفت.

آوین با چه چالشهایی در این مهاجرت روبه‌رو بود؟

مهاجرت همیشه با مشکلات روبه‌رو است که تیم‌های فنی با شناسایی درست نیازها و برنامه‌ریزی‌های انجام شده، سعی در کاهش هزینه‌های آن دارند. پروژه آیو نیز از این قانون مستثنی نبود. برای مهاجرت از پلتفرم‌های قدیمی به ساختار جدید و مدرنی که با آروان و آوین به ارمغان آورده شده است، باید تمام کاربران داده‌ها و سوابق پرداخت، سوابق تماشا و کلیه تراکنش‌ها به شکل کامل به پایگاه داده جدید مهاجرت می‌کردند و تمام کانال‌های پخش زنده و می‌شوند. میزبانی شده در پلتفرم جدید فعال و قابل بهره برداری می‌شود. سرویس آیو به شکل شبانه روزی اشتراک دارد و در هر ساعت از شب یا روز، کاربران فراوانی از این خدمت استفاده می‌کنند. وجود قطعی طولانی در سرویس دهی و یا خطا در هر یک از فرآیندهای مهاجرت، ممکن است بدترین تجربه‌ها را به همراه داشته باشید.

برای به حداقل رساندن مشکلات کاربران نهایی در مهاجرت، آروان و آوین تصمیم با هزینه‌های بیشتر و ایجاد کانال‌های همزمان، زمان قطعی سرویس را به کمترین میزان ممکن برسانند تا کاربران خدمات نهایی را ارائه دهند. به همین منظور با بررسی داده های کاربران و تخمین بازها که کاربران کمترین میزان استفاده از سرویس را دارند، برنامه ریزی انتقال به انجام می رسد. تمامی شبکه‌ها برای مدت زمان فراوانی به صورت همزمان در هر دو پلتفرم پوشش داده می‌شوند، سیستم‌های استاتیکی قبلی به پلتفرم فعلی منتقل می‌شوند و در زمان برنامه‌ریزی می‌شوند و تنها با ده دقیقه قطعی سرویس، همه کاربران از پلتفرم جدید استفاده می‌کنند، دارای اختلالات جزئی سیستم هستند. تا چهار ساعت ادامه داشت. این برنامه ریزی و اجرا که با همکاری تیم های فنی هر دو مجموعه ابر آروان و آوین اجرا شد، در نوع خود کم نظیر بود.

از دیگر چالش‌های این کار می‌توان به ساختار متفاوت پایگاه داده‌ها در پلتفرم قدیمی آیو با ساختاری پلتفرم اشاره کرد. جابهجایی داده‌ها، نیازمند ایجاد جدول نگاشت کاملی از داده‌ها بود که با همکاری سه جانبه ابر آروان، آوین و آیو به درستی محقق شد. تهیه این جدول نگاشت در واقع تضمین کننده همه داده‌های کاربران و از بخش‌های مهم این همکاری بود.

قدم بعدی این همکاری سه جانبه به چه شکلی خواهد بود؟

با یک سال از فرآیند مهاجرت و همگرایی این سه مجموعه، درصد می‌توانیم امکاناتی را برای استفاده از فناوری‌های جدید به کار ببریم. تبدیل کنیم. آن چه در کشور جاری است متفاوت از نظر کاربر نهایی با ساختار تلویزیون های سنتی است و صرفاً مسیر پخش محتوا از آنتن های تلویزیون ها را به شبکه های اینترنت منتقل می کند و به آن دسترسی می یابد در تمام فضاهای ممکن است. اما در این همکاری سه جانبه برنامه‌ریزی‌های کلانی برای توسعه‌ی امکانات امکاناتی برای غنی‌تر کردن محتوای قابل پخش و قابلیت پخش کاربران به انجام رسیده است که از این دست می‌توان به افزایش دامنه‌های محتوای قابل پوشش در پلتفرم‌های مشابه محتوای صوتی اشاره کرد. هم‌زمان در گام بعدی واسط کاربری کاملاً بازطراحی شده‌ای است که به زودی از آن رونمایی خواهد شد. این واسط دسترسی کاربران به پلتفرم های مختلف را می دهد و تجربه های یکتایی را در استفاده از پلتفرم های صوت و تصویر برای کاربران ارمغان خواهد آورد. از دیگر مسائلی که در حال حاضر برنامه ریزی آن است پیاده سازی واقعی مفهوم صفحه نمایش دوم برای کاربران است که امیدواریم تا پیش از مسابقات جام جهانی فوتبال از آن رونمایی کنیم.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!