نتایج کنکور که می‌آید، مهم‌ترین چیزی است که داوطلبان را به خود می‌کند، انتخاب رشته درست است. از آنجایی که تعداد داوطلبان، رشته‌ها و دانشگاه‌ها بسیار زیاد است، رشته‌ها را به کاری سخت انتخاب می‌کنند که باید دقت کرد. تعداد زیادی از افراد داوطلب انتخاب رشته می‌شوند و تعداد زیادی به انتخاب رشته مراجعه می‌کنند.

در این مقاله به طور کامل درباره مشاوره انتخاب رشته صحبت کردن و نکاتی لازم برای کسانی که قصد مراجعه به مشاور را ندارند، توضیح دادیم. ابتدا لازم است بدانیم مشاور رشته چه کسی است؟

انتخاب رشته
انتخاب رشته

مشاوران رشته ای هستند که به داوطلبان کنکور کمک می کنند ویژگی های شخصیتی خود را بشناسند و با توجه به شخصیت ها و رتبه ها، بهترین ها را انتخاب کنند. شکل حرفه‌ای و مشاور این کار است که تحصیلی یا شغلی به داوطلبان توصیه می‌شود اما همیشه افراد زیادی را می‌بینیم که بدون داشتن رشته تحصیلی مرتبط به این کار می‌شوند.

در خارج از رشته مشاوره، می‌توان مشاوران رشته‌های خوبی را انتخاب کرد به این شرط که تمام اصول این کار را به طور کامل آموخته و تجربه کاری داشته باشند.

همه دانش‌آموختگان رشته مشاوره شغلی و تحصیلی را فراموش نکنید. در حقیقت، بهترین راه برای منتخب مشاور، آگاهی از ویژگی های منتخب رشته خوب است اما قبل از بررسی این ویژگی ها، باید به سؤال پرتکرار داوطلبان پاسخ دهید: آیا رشته حتماً باید توسط مشاور انجام شود؟

پاسخ به این سوال، شرایط و اطلاعات داوطلبان بسیار متفاوت است و برای افراد مختلف متفاوت است. به طور کلی اگر شرایط زیر را داشته باشید، شما نیز می توانید رشته های زیر را انتخاب کنید:

 • آگاهی از ویژگیهای شخصیتی و خود
 • امکان تصمیم گیری با افرادی که در رشته های مورد نظر درس خوانده اند
 • آگاهی از شرایط دانشگاه‌های دولتی/آزاد/غیرانتفاعی/پیام‌نور/پردیس
 • آگاهی از اصول نوشتن ترتیب رشته ها
 • از حدود رتبه های رشته های مورد نظرتان

همان‌طور که اشاره می‌شود نیاز به انتخاب رشته برای هر شخصی متفاوت است اما شرایط بالا کمک می‌کند که انتخاب رشته‌های درست انجام شود. در آخر مقاله راه‌هایی برای دستیابی به هر کدام از این موارد را برایتان توضیح داد.

مشاور انتخاب رشته باید به شما کمک کند تا بهترین و معقول ترین تصمیم را بگیرید. در ادامه از ویژگی های مشاور انتخاب رشته خوب را می دهد:

 • رتبه و درصدهای شما را قضاوت یا مسخره نکند.
 • با استفاده از آزمونهای معتبر و مصاحبه، ویژگیهای شخصیت شما را مشخص کنید. تنها پاسخ آزمون کافی نیست؛ بلکه مشاور باید نتایج را نیز تحلیل کند.
 • شغل های مناسب با ویژگی های شخصیتی را بشناس.
 • به طور کلی بر رشته های دانشگاهی، مسیر و آینده شغلی هر کدام از رشته ها، تسلط داشته باشید.
 • تنها یک مسیر شغلی را به شما معرفی نکند؛ بلکه چند رشته با شرایط معرفی کنید تا خود را به تنهایی یا با تصمیم گیری نهایی تصمیم بگیرید.
 • علاقه، استعداد و آینده شغلی را در کنار هم ملاک قرار می دهد.
 • از رتبه‌ها و درصدهای حدودی مورد نیاز هر رشته آگاه باشید.
 • مرحله اول؛ آزمون شخصیت و رغبت‌سنجی

مشاوران رشته در ابتدا باید به وسیله آزمون‌های معتبر روانشناسی، ویژگی‌های شخصیتی، استعدادها و مشاغل مرتبط با این دو را مشخص کنند.

 • مرحله دوم؛ مصاحبه و تعیین گزینه های شغلی

مرحله دوم مشاوره انتخاب رشته باید توسط مشاوری که به تحلیل آزمون ها و مصاحبه فردی تسلط انجام می شود. این مرحله بهتر است توسط دانش‌آموختگان رشته‌های روانشناسی و مشاوره انجام شود.

 • مرحله سوم؛ تحقیق و تصمیم گیری

در آخرین مرحله چالش‌های هر مسیر شغلی مشخص و با گفتگو، تحقیق و پرسش، رشته‌های نهایی انتخاب می‌شوند. در این مرحله تمام ابهامات باید تصمیم بگیرد و با دیدی باز و روشن، رشته خود را با کمک مشاور انجام دهد.

قبل از خواندن ادامه مطلب، این موضوع را در نظر بگیرید که چه مزیت‌های زیر در تصویر است که مشاور ماهر و کاربلد در انتخاب رشته به شما کمک کند.

 • فهمیدن ویژگی های شخصیت ها به شکل تخصصی: شناخت خود و شغل‌های مناسب با شخصیت‌ها نه تنها در انتخاب رشته، که در زندگی دیگری نیز می‌توان به شما کمک کرد.
 • رفع ابهامات و کمتر شدن استرس انتخاب رشته
 • آگاهی از مسیرهای شغلی مختلف

از آن‌جایی‌هایی که در سال‌های تخصص‌های متعدد، بسیاری از افراد بدون وارد شدن به حوزه تحصیلی و کنکوری وارد شده‌اند، مشاوران ناآگاه و بی‌مهارت زیاد هستند. همان‌طور که مشاوران خوب می‌توانند مزیت‌های زیادی داشته باشند، انتخاب رشته بد ممکن است باعث تصمیم‌گیری‌های اشتباه شود. در کنار این موضوع، مشاوره انتخاب رشته معمولاً زیاد است و همه افراد نمی‌توانند از این خدمات استفاده کنند. در قسمت بعد از راه‌هایی برای انتخاب رشته بدون کمک مشاور به شما معرفی می‌کنیم.

اتخاب رشته بدون مشاور
اتخاب رشته بدون مشاور
 • آزمون رغبت‌سنجی آنلاین:

در ابتدا می‌توانید در آزمون‌های شخصیت‌ها و رغبت‌سنجی آنلاین شرکت کنید. این تست‌ها و نتایجی که بر اساس پاسخ‌ها و داده‌ها می‌شود، می‌تواند در تصمیم‌گیری به شما کمک کند. فراموش نکنید که این آزمون‌ها در صد در صد شخصیت و شخصیت‌ها پیچیده‌تر از آن است که تنها با یک آزمون شناسایی شود. اما می‌توان دید کلی خوبی به شما بدهد.

سایت‌های زیادی برای این کار وجود دارد که با سرچ کردن در گوگل می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. دو مورد از بهترین آن‌ها را در لینک‌های زیر در اختیارتان قرار دادیم.

آزمون شخصیتشناسی MBTI

آزمون رغبت‌سنجی هالند

 • پیدا کردن رشته های مورد نظر

برای فهمیدن رشته تحصیلی و شغلی آن می‌توانید با افرادی که در این رشته تحصیل کرده‌اند، مشورت کنید. اگر در دوستان و آشنایان خود کسی را می‌بینم، می‌توانم از اطرافیان خود بخواهیم که به شما معرفی کنند. با استفاده از برنامه هایی مانند توییتر و اینستاگرام و سرچ کردن رشته نظرتان در آن می توانید با افراد فعال در این رشته و شغل صحبت کنید. راه‌های دیگر، گروه‌های تلگرامی مرتبط با آن رشته هستند که می‌توانند آن اطلاعات را به شما ارائه دهند. در آخر در گوگل و دانلود چارت درسی هر رشته می‌تواند به شما کمک کند.

 • کسب اطلاعات در مورد دانشگاه ها

اطلاعات مربوط به انواع دانشگاه‌ها را می‌توان با جستجو در گوگل یا بررسی سایت دانشگاه مورد نظر پیدا کرد. همچنین می‌توانید از صفحه‌های اینستاگرام و گروه‌های تلگرامی مربوط به هر دانشگاه و با دانشجویان آن‌ها، به نتایج خوبی برسید.

با استفاده از این و نکته قبلی، می‌توان رتبه و درصدهای رشته و دانشگاه مورد علاقه‌تان را نیز پیدا کرد. نکته مهم در رابطه با این دو موضوع این است که نباید با یک نفر اکتفا کنید. بلکه باید با مراجعه کنید تا ببینید درست تر و جامع تر به دست بیاورید.

 • کمک خواستن که انتخاب رشته کرده اند

اگر در اطرافیان خود کسی را می‌شناسید که انتخاب رشته کرده باشد، با آن صحبت کنید تا استرستان را کم کنید و از تجربیاتش استفاده کنید.

 • انتخاب رشته

برای نوشتن رشته‌ها بسیار دقت کنید و زمانی که باید بگذرید. بهتر است ابتدا در یک کاغذ تمام گزینه‌هایتان را بنویسید و بعد در کاغذ دیگری، آن‌ها را مرتب کنید. اولویت‌های خود را به گونه‌های بنویسید که رشته و دانشگاه انتخابی چهارمتان از پنجمین بیشتر مهم باشد. اصول و ترتیب نوشتن را می‌توان از افرادی که با آن‌ها پیشنهاد کرده‌اند، بپرسید.

هر یک از افراد از کنکور به عنوان تصمیمی که تا آخر عمر بر زندگی‌تان تأثیر می‌گذارد، یاد می‌کنند اما این دیدگاه درست نیست. کنکور، دانشگاه و رشته‌هایی که در آن درس می‌خوانند، بخشی از زندگی شما را شکل می‌دهند؛ اما فراموش نکنید که در صورت لزوم مسیرتان را عوض کنید. جدا از آن، توانایی داشتن مهارت بیشتر از معدل و درس خواندن در یک دانشگاه خاص دارد.

بنابراین با دقت و حوصله کافی است رشته را انتخاب کنید اما اجازه دهید نگران باشید و باعث ناراحتی شما شود.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!