در چرخه حیات هر برندی از زمان شروع تا به امروز داستان ها و سرگذشت های پرفراز و نشیبی به پیوسته است. پای صحبت هر کارآفرین و مدیری که بنشینید می‌تواند ساعت‌ها از داستان سرگذشت خودش و برندش برای شما سخن بگویید. داستان هایی که از تجربه و نکات طلایی برای کارآفرینی در ابتدایی هستند.

بنابراین هر برندی یک داستان جذاب و شنیدنی در پشت پرده خود دارد که اگر به درستی روایت شود می‌توان افراد را به آن برند جلب کرد.

از توصیه های همیشگی تیم توسعه تجارت آرتام در مشاوره به مدیران، سرمایه گذاری در عملیات انجام می شود که نهایتاً منجر به افزایش مصرف از برند می شود. در دنیای پر رقابت رقابت و کارهای امروزی، عملیات های مرتبط با برندینگ می تواند نقش بسیار مهمی در ارتقاء فروش و نهایتا سودآوری کسب و کارها ایفا کند.

اما برای نگارش یک داستان برند جذاب و اصطلاحا امضادار باید چه مراحلی را طی کنیم؟ تیم آرتام در ادامه این مقاله به این پرسش پاسخ خواهد داد.

داستان امضادار در روایتی جذاب و معتبر و درگیر کننده است که یک پیام راهبردی را به معنای تشریح یا ارتقاء چشم اندازه برند، رابطه با مشتری، ارزش های سازمانی یا راهبردی کسب و کار ارائه یا پشتیبانی می کند. این نوع داستان ها به برندها انرژی و قابلیت دیده شدن می دهد و تا مدت ها باعث الهام بخشی و ترغیب کارمندان و یا مشتریان می شود.

داستان در این مفهوم یک روایت است که وقایع یا تجربیات واقعی یا خیالی را تعریف می کند و متشکل از سه آغازین، میانه و پایانی است. به همین منظور داستان تعیین دقیق برای اجزا و مفاهیم داشته باشد. این نوع داستان از احساسی صریح یا ضمنی و اطلاعات حسی دقیقی است.

نکته مهم این است که یک داستان تنها توصیفی از حقایق یا ویژگی ها نیست. داستان ممکن است با حقایق ترکیب شود و آن ها را بیان کند، اما این اتفاق در روایت روایت می شود. در ادامه برای روشن تر شدن این مبحث یک مثال از داستان شکل گیری برند ال بین را تشریح می کنیم.

داستان یک بنیان گردان

لئون لیبین، یکی از مشتاقان ماجراجویی، در سال 1912، وقتی از سفر برگشته بود، پاهایش خیس و سرمازده بودند. او سرمایه ای اندک، اما انگیزه و نبوغ سرشاری داشت. بنابراین دست به کار شد و چکمه های چرمی و سبک با کفی لاستیکی تهیه کرد. این چکمه ها عالی به نظر می رسید، بنابراین تصمیم گرفت آن‌ها را از طریق سفارش پستی با عنوان «کفش شکار ماین» به دارندگان مجوز شکار معرفی کند که در ماین سکونت نداشتند. اما مشکلی وجود داشت. آب وارد این چکمه ها می شد.

لئون‌بین با موقعیتی حساس شد و باید تصمیم گرفت. او باید پول پول را در حالی که وضعیت مالی خوبی ندارد، مسترد کند. اما محصولش را اصلاح کرد تا چکمه های بعدی کاملا ضد آب باشند. حالا سال ها از آن زمان گذشته است و این داستان بخشی از سرگذشت برندی با فرهنگ نوآورانه است. برندی با تجارت فراوان در تولید محصولات ماهیگیری و شکار که به کیفیت متعهد بوده و علاقه مندی رضایتش را دارد.

1. پیام راهبردی خود را بشناسید

برای خلق یک داستان طراحی در مرحله اول نیاز به پیام اصلی است که در قالب آن داستان به مخاطبین خود نشان دهید، مشخص کنید. درون سازمان شما کدام پیام راهبردی نیاز به شفاف سازی یا حمایت عاطفی دارد؟ آیا این پیام ها ارزش شما، چشم اندازه برند شما، روابط با مشتری و یا راهبرد تجاری شما را می‌دهد؟ اولویت ها چه هستند؟ از نظر برون سازمانی، چه جنبه هایی از پیام راهبردی می تواند بر ارتباط با استفاده از تأثیرگذاری باشد؟ اولویت ها در ارتقاء برند یا فعال سازی برند چه هستند؟ بازارهای هدف کدامند و کدام یک از آن ها برای رشد یا وفاداری مناسب تر است؟

2. چند داستان به جای یک داستان

وقتی چند بازار هدف وجود دارد، دور از ذهن به نظر می رسد که یک امضای امضا به تنهایی برای همه آن‌ها اتفاق می افتد. نیازی نیست که ایده های داستانی به یک بازار راه یابند یا هزینه صرف آن ها می شود. ارتباط با مخاطب مناسب در سطحی نه ویژه، مدیریت از ارتباط با حجم عظیمی از مخاطب است.

3. آزمون و آزمون

برای ایجاد چند داستان امضادار روش «آزمون و طراحی» را در دستور کار قرار دهید. به جای این که منتظر داستان های مطمئن و قطعی باشید، داستان هایی را امتحان کنید که حتی با وجود ناقص، شانس اثرگذاری بیشتر دارند. اگر از داستان ها توجه مخاطبین را جلب کنید با همان ها به خود ادامه دهید اگرنه رهایشان کنید.

  • داستان ها تاثیرگذار هستند

داستان ها به طور حیرت انگیزی نسبت به حقایق در جلب توجه، پردازش مخاطب، به یاد ماندن، ترغیب کردن، الهام بخشی و مشارکت به، اثربخشی بیشتر دارند.

  • داستان های امضادار برندها را وارد فصل می کنند

داستان امضادار داستانی با روایت جذاب، پرکشش و معتبر است که پیامی راهبردی در خود دارد. داستان امضادار مجموعه ای از حقایق نیست، اما می تواند اثربخشی حقایقی را که در پیام وجود دارد، تقویت کند.

  • چند داستان امضادار اثربخشی را چند برابر می کند

چند داستان از دیدگاه های مختلف می تواند باعث افزودن عمق وسعت به پیام راهبردی شده و به آن جدید و انرژی ببخشید.

  • داستان امضادار باعث ترفیع برند می شود

داستان باعث ایجاد و تقویت دو ویژگی مهم برند می شود. انرژی و دیده شدن. ویژگی پیدا شدن از داستان در جلب توجه مخاطب و رسانه ها نشأت می‌گیرد. انرژی نیز حاصل می‌شود و شیوه‌ای داستان برای درگیر کردن مخاطب است.

  • داستانهای امضادار بدون سخنرانی ترغیب می کنند

این داستان باعث می‌شود که مخاطب خودش پیام را بفهمد و آن را به ذهن بسپارد. داستان ها مخالفت مخاطب را کاهش می دهد.

  • داستان‌های امضادار با هدفی برتری الهام بخش کارکنان و کارکنان هستند

یک هدف برتری می تواند باعث شود القای حس غرور به کارشان برسد و مشتریان را ترغیب کند که از حمایت کنند، زیرا در ارزش های آن برند شریک هستند. برای مثال برنامه برند لایف بوی با موضوع «به یک کودک کمک کنید تا به 5 سالگی برسد»، درگیری عاطفی ایجاد کرده و جان انسانها را نجات می‌دهد.

  • داستان های امضادار در شرایط بحرانی برند، فضا را تغییر می‌دهند

اگر به یک دلیل اشتباه در محصول یا خدمات یا یک رویداد خبری، بحران یا خللی در اعتماد مخاطب به برند رخ داد، یکی از واکنش ها می تواند مکالمه ای جدید در قالب داستان برنامه توسعه برند ایجاد کند. داستان‌های امضاکننده برند برکلیز، در ارتباط با برنامه‌هایی که بیانگر نحوه سازگاری یک برند یا سازمان با دنیای دیجیتال است، چگونه مخاطب را از یک برند بحران زده آموزش می‌دهد.

  • داستانهای امضادار هر نوع قهرمانی در خود دارند

این قهرمانان بازیکنان یا کسانی هستند. اما قهرمان می تواند محصولات یا خدمات یا یک برنامه سازمانی، بنیان شرکت، راهبرد احیای برند، راه رشد، نام تجاری تایید کننده و یا تامین کننده هم باشد.

  • داستانهای امضادار چند بعدی هستند

داستان‌های امضاکننده اثربخش برای آن‌که جذاب، پرکشش و معتبر باشند، برنامه مشخص و از پیش تعیین‌شده‌ای ندارند. در واقع روش این داستان شاید این باشد که بیشتر از ویژگی‌هایی مانند چالش معنادار، ارتباط عاطفی، مربوط به بودن (به ویژه در کسب و کار‌های B2B) و ارائه حرفه‌ای سود می‌برند. به علاوه، طنز زمینه‌ی جلب توجه بیشتر مخاطب را فراهم آورده و باعث می‌شود که از مخالفت احتمالی پرهیز کند.

به عنوان کلام آخر شرکت توسعه تجارت آرتام پیشنهاد می کنم اگر به عنوان یک مدیر یا یک فرد علاقه مند بیشتر به حوزه برند مایل باشید، آشنایی و تری تخصصی با انواع داستان های برند و نحوه نگارش آن پیدا کنید. مطالعه کتاب داستان هایی برای برندسازی نوشته دیوید اکر را از دست ندهید.

منبع: کتاب داستان هایی برای برندسازی

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!