تجهیزات آزمایشگاهی_ تجهیزات بیوتکن_ سانتریفیوژولوژی آزمایشگاهی (Laboratory Centrifugr)

سانتریفیوژها، دسته ای از تجهیزات آزمایشگاهی با محوریت مرکزی و ثابت که می توان شیئ و یا مواد را به دور این محور ثابت چرخاند (مرکز در واقع به همین مرکز مرکزی اشاره دارد و fuge، از دو کلمه احساس و تشکیل شده است). در اصل، این دسته از دستگاه های دارای موتورهایی قوی برای چرخش در دورهای زیاد هستند. سانتریفیوژها با اصل رسوب گذاری کار می کنند، بدین معنی که شتاب مایل به مرکز، باعث ایجاد مواد متراکم تر و ذراتی می شود که در جهت شعاعی در حال چرخشند. در همین زمان، موادی که تراکم کمتر دارند، به سمت مرکز رانده می شوند. در سانتریفیوژهای آزمایشگاهی، که از لوله های آزمایشگاهی استفاده می کنند، شتاب شعاعی باعث می شود که لوله های متراکم تر در کف لوله می شوند، در حالی که مواد با تراکم کمتر، به بالای لوله حرکت می کنند.
سه دسته از سانتریفیوژها و با کاربردهای گوناگون طراحی شده است. سانتریفیوژهای با استفاده از تحقیقات صنعتی در فرآیندهای دفعی و تولیدی مورد استفاده قرار می گیرند تا ذرات جامد معلق رسوب کنند و یا مایعات مخلوط ناشدنی از ترکیب جدا شوند. مثال مشهوری از سانتریفیوژها مربوط به جدا کردن خامه از لبنیات می شود. سانتریفیوژهای با سرعت بالا، و التراسانتریفیوژها قادرند تا شتاب بسیار بالا را ایجاد کنند قادر خواهند بود ذرات را در مقایسه با نانو مولکول های با جرم های متفاوت از همدیگر جدا کنند.
سانتریفیوژهای بزرگ برای شبیه سازی محیط های دارای جاذبه زیاد و یا شتاب بالا مورد استفاده قرار میگیرند. مثالی که در این مورد می توان زد، مربوط می شود به آموزش ها و تست های خلبانی که جاذبه بالا را به کمک این سانتریفیوژها شبیه می کنند.
دسته دیگری از سانتریفیوژها، سانتریفیوژهای گازی هستند که برای جداسازی ایزوتوپ ها مورد استفاده قرار می گیرند، مانند غنی کردن سوخت های هسته ای برای ایزوتوپ های فسیلی هستند. سانتریفیوژهای در متوسط ​​متوسط ​​در ماشین های لباسشویی و در استفاده از دستگاه های شنا برای فشردن آب و خارج سازی آب استفاده می شود.
تاریخچه ایجاد سانتریفیوژها
مهندس نظامی انگلیسی به نام بنجامین رابینز (Benjamin Robins) که در سال های 1707 تا 1751 می زیست، دستگاهی ابداع کرد که دارای بازوی چرخشی بود و برای تشخیص کشش مورد استفاده قرار می گرفت.
در سال 1864، آنتونین پرانتل (Antonin Prandtl)، ایده ای را برای سانتریفیوژهای لبنیات و برای جداسازی خامه از شیر ایجاد کرد. این ایده به وسیله برادر این فرد را پیگیری کرد که الکساندر پراندتل نام داشت و باعث پیشرفت هایی در طراحی دستگاه ساخته شده توسط برادرش ایفا شد تا اینکه در نهایت این دستگاه قادر بود کره را بسازد.

انواع سانتریفیوژها
سانتریفیوژها، دستگاه هایی با قدرت چرخش بالا هستند که از مرکزی برای چرخش محتویات استفاده می کنند. انواع مختلفی از سانتریفیوژها ساخته شده است که می توانند آنها را با استفاده از نوع استفاده و یا طراحی روتور (موتور چرخاننده) تقسیم بندی کنند:
انواع سانتریفیوژها بر اساس موتور چرخاننده (روتر)
1. سانتریفیوژها یی با مشخصه زاویه ای ظروف محتوی نمونه با یک زاویه نسبت به مرکزی متمرکز می گیرند که.
2. سانتریفیوژهایی با بخش تکان خورنده که در مقابل سانتریفیوژهایی با محوریت ثابت قرار میگیرند. در این دسته از سانتریفیوژها، لولایی وجود دارد که ظروف نمونه به موتور چرخشی مرکزی متصل می شوند. این موضوع به تکان خوردن همگی نمونه ها به سمت بیرون باشد، در حالی که سانتریفیوژهای لوله ای متصل است که دارای لوله هایی است که نمونه هایی از آن را دارند و برای استفاده در حجم بالا مورد استفاده قرار می گیرند.
انواع سانتریفیوژها بر اساس موارد استفاده
1. سانتریفیوژهای آزمایشگاهی که دستگاه هایی با اهداف عمومی می شوند و اینها دارای انواعی هستند که دارای ویژگی ها و ویژگی های خاص و ویژه و در عین حال هستند، هم پوشان با هم هستند. این دسته از سانتریفیوژهای آزمایشگاهی را می توان به انواع سانترفیوژهای کلینیکی، سانتریفیوژهای با سرعت بسیار بالا و التراسانتریفیوژهای preparative تقسیم کرد.
2. التراسانتریفیوژهای آنالیتیک که برای انجام آنالیزهای رسوبی ماکرومولکول ها با استفاده از اصول تئودور سوئدبرگ (Theodor Svedberg) می پذیرد.
3. سانتریفیوژهای هماتوکریت که برای اندازه گیری درصد حجمی سلول های قرمز خون در کل حجم خونی مورد استفاده قرار می گیرند.
4. سانتریفیوژهای گازی که شامل سانتریفیوژهای زیپ تایپ بوده و برای جداسازی ایزوتوپ ها در فاز گازی مورد استفاده قرار می گیرند.
5. سانتریفیوژهای صنعتی به گونه ای دیگر و بر اساس جداسازی چگالی های بالا از چگالی های پایین تقسیم بندی می شوند:

سانتریفیوژهای اسکرین (screen centrifuge)، شتاب های مرکزی اجازه عبور جریانات از پرده و یا اسکرین را می دهد، و مواد جامد قادر نخواهند از آن عبور کنند، چرا که از لحاظ تقسیم بندی بزرگ تر از پرده و یا اسکرین هستند و شامل مواردی هستند. زیر می شوند
سانتریفیوژهای اسکرین screen/scroll سانتریفیوژ
سانتریفیوژهای فشاری Pusher centrifuge
سانتریفیوژهای Peeler سانتریفیوژ
سانتریفیوژهای Decanter سانتریفیوژ
برای مایعات پیوسته دو نوع سانتریوژ وجود دارد
سانتریفیوژهای کاسه جامد (سانتریفیوژ کاسه جامد)
سانتریفیوژهای صفحه کانونی (سانتریفیوژ مخروطی)

انواع آزمایشگاه سانتریفیوژ ارائه شده در شرکت ویتا طب کوشا:

 • سانتریفیوز 6000rpm ، با روتور ثابت 8 شاخه مدل EBA200 کمپانی Hettich آلمان
 • سانتریفیوژ 6000rpm، با روتور زاویه دار مدل C2006 کمپانی Centurion انگلستان
 • سانتریفیوژ 6000rpm، با روتور زاویه دار 16 شاخه مدل Rotofix32A کمپانی Hettich آلمان
 • میکروسانتریفیوژ 15000rpm، با روتور زاویه دار 24 شاخه مدل Micro200 کمپانی Hettich آلمان
 • میکروسانتریفیوژ یخچالدار 15000rpm، با روتور 24 شاخه مدل micro200R کمپانی Hettich آلمان
 • میکروسانتریفیوژ 13000rpm، با روتور 24 شاخه مدل Micro185 کمپانی Hettich المان
 • سانتریفیوژ 15000rpm،مدل Universal320 کمپانی Hettich آلمان
 • سانتریفیوژ یخچالدار 15000rpm مدل Universal320R کمپانی Hettich آلمان
 • سانتریفیوژ یخچالدار 15000rpm مدل K2015R کمپانی Centurion انگلستان
 • سانتریفیوژ یخچالدار 15000rpm مدل K241R کمپانی Centurion انگلستان
 • سانتریفیوژ هماتوکریت 13000rpm، مدل Hematocrit شرکت Hettich آلمان
 • سانتریفیوژ 4000rpm، روتور ثابت 6 شاخه،مدل TDL-4 کمپانی ژنوس چین

برای اطلاع از انواع سانتریفیوژهای ارائه شده در شرکت ویتا طب کوشا به فروشگاه سانتریفیوژها، مراجعه کنید.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه اصلی ویتاطب کوشا مراجعه کنید

جهت مشاوره و خرید انواع تجهیزات آزمایشگاهی با مشاوران واحد فروش شرکت ویتا طب کوشا 22919474-21 در ارتباط باشید.