همزمان با ظهور شبکه‌های اجتماعی، دنیایی از عبارات و کلمات جدید وارد فرهنگ لغات افراد شدند. حتی بسیاری از کلماتی که قبلاً با معنای دیگر استفاده می‌شوند، دیگر مفهوم دیگری را منتقل می‌کنند. یکی از این کلمات بلوک است. بلاك لغت در زبان انگلیسی نیست، اما در عصر شبکه‌های اجتماعی، مفهوم دیگری را منتقل می‌کند. در این مقاله قرار است به بلوک در اینستاگرام و رفع بلوک اینستاگرام بپردازیم. همه بلاك هم مي‌تواند از طرف كاربران ديگر باشد و هم از طرف تيم اینستاگرام، این مقاله درباره مورد دوم است.

بلوک اینستاگرام یا همان اکشن بلوک (Action Block) چیست؟

خیلی مواقع ممکن است کاربر دیگری اکانت شما را بلاک کند. توجه داشته باشید با ریپورت کردن تفاوت دارد. گزارش به‌معنای گزارش تخلفی از جانب شما است؛ اما کاربر مسدودکننده خطایی از شما گزارش نمی‌کند، فقط بنا به‌دلیلی است که نسبت به آن‌ها آگاه است که نمی‌خواهد توسط اکانت شما دیده شود. همان طور که گفتیم، در این مقاله قصد بررسی این موضوع را نداریم و می‌خواهیم از جانب تیم اینستاگرام را بررسی کنیم.

زمانی که تصمیم اینستاگرام می‌گیرد را به هردلیلی تنبیه کند، از انجام فعالیت‌های محروم می‌کند. یعنی کاربر خاطی نمی‌تواند دیگران را لایک کند یا برای آن‌ها کامنت بگذارد. یعنی نمی‌توان هیچگونه کاربری با دیگران داشته باشد. اکشن بلوک می‌تواند وجود داشته باشد.

چرا اینستاگرام یک اکانت را بلوک می کند؟

اول از همه خوب است اینستاگرام هیچ‌وقت دلیل اصلی اکشن بلاک را اعلام نمی‌کند. فقط با نمایش یک پیام، صاحب اکانت را از جریمه آگاه می‌کند و بسته به نوع اکشن بلوک اطلاعاتی، کلی را در اختیار اکانت می‌گذارد. اینستاگرام قوانین و مقررات مربوط به خود را دارد. همان قوانینی که در لحظه ثبت‌نام آن‌ها را نخوانده پذیرفته‌ها و ثبت‌نامتان را تکمیل کرده‌اند. تخطی از این قوانین و برهم زدن نظم این جامعه مجازی از طرف اینستاگرام بی‌پاسخ نمی‌ماند. اگر در این فضا کاربر خوبی نباشید، از انجام اقدامی منع می‌شوید.

خصوصیات اینستاگرام به اسپم است یعنی اگر رفتار اسپم‌وارانه‌ای از خود نشان دهید، تنبیه می‌شوید. برای مثال اکانتهایی که به‌خیال رشد سریع به فالو و آنفالو می‌کنند یا تبلیغ پیجشان را در صفحات دیگر کامنت می‌کنند، نمونه‌ای از رفتارهای مشابه را نشان می‌دهند. رفتاری که مزاحم دیگران است و به مذاق اینستاگرام هم خوش نمی‌آید. به‌همین خاطر اکانت فرد خاطی برای مدت زمانی از لایک کردن پست‌ها هم محروم می‌شود، چه برسد به کامنت گذاشتن.

لازم به ذکر است که فقط اکانت‌هایی که فعالیت‌های ربات‌وارانه دارند یا واقعاً از ربات استفاده می‌کنند اکشن بلاک نمی‌شوند. از آن جایی که اینستاگرام هیچ توضیحی درمورد دلیل تنبیهاتش ارائه نمی‌کند، در بسیاری از موارد اشتباهات کوچک و غیرعمد بلااک می‌شوید. حتی امکان اکشن بلوک شدن به‌خاطر اشتباهات فنی موجود در اینستاگرام هم وجود دارد.

مهم ترین دلیل اکشن بلوک شدن کاربران ایرانی روشن بودن VPN در هنگام استفاده از اینستاگرام است. وقتی از VPN استفاده می کنید، عملاً با IP کشور دیگری در حال استفاده از این شبکه اجتماعی هستید. اینستاگرام وقتی اکانت شما را مشاهده می‌کنید، لحظه‌های شما را در ایتالیا می‌بینند و چند دقیقه بعد گزارش ورود را از کانادا دریافت می‌کنید. از آن‌جایی که مسئولین اینستاگرام روشن بودن VPN کاربران ایرانی را در نظر نمی‌گیرند، فرض را بر استفاده از ربات‌ها می‌گذارند و اکشن بلاک را اعمال می‌کنند. پس هروقت با پیام اکشن بلاک شدید، اول از همه وضعیت اتصال VPN خود را چک کنید. اگر روشن بود، آن را خاموش کنید و مجدداً وارد اینستاگرام شوید. در بیشتر مواقع مشکل می‌شود.

در ضمن نوعی بالاک وجود دارد که به بلوک دوطرفه معروف است.

در این حالت بلااک از طرف کاربران رخ می دهد، اما چون رفع بلوک آن به نوعی باگ اینستاگرام است، در این قسمت درباره آن توضیح می دهد. زمانی که دو کاربر را بلاک می‌کنند، دیگر قادر به پیدا کردن اکانت دیگری هستند. اگر این دو نفر تصمیم به رفع مشکل حل شود، با کمی پیچیدگی خواهد شد. در وضعیتی می‌توانید طرف مقابل را در قسمت کامنت یکی از پست‌ها یا در دایرکت فردی دیگر به‌همراه وارد کنید و سپس اکانت را وارد کنید. راه دیگری که برای حل این مشکل وجود دارد، درخواست نفر سوم برای تشکیل یک گروه اینستاگرامی است. بدین‌ترتیب در گروه تشکیل شده دوطرف می‌توانند ترکیب را آن‌بلاک کنند.

بیشتر بخوانید: هک شدن حساب اینستاگرام چگونه هک اینستاگرام را متوجه شویم؟

انواع بلوک اینستاگرام چگونه است؟

معمولاً در منابع خارجی انواع بلوک اینستاگرام را می‌توان دسته‌بندی کرد، ما هم در این مقاله می‌خواهیم داشته باشیم.

اکشن بلاک موقت

این نوع بلوک همان طور که از اسمش پیداست، موقتی است. رایج‌ترین تنبیه اینستاگرام که باید آن را به‌عنوان هشدار تلقی کنیم. دلیل این اکشن بلاک می‌تواند غیرعادی از یکی از ویژگی‌های اینستاگرام باشد.

اکشن بلاک موقت

اکشن بلاک موقت

اکشن بلاک با تاریخ انقضا

این نوع از اکشن بلاک هم مانند اکشن بلاک موقت در صورت استفاده غیرنرمال از اینستاگرام اعمال می شود. کارهایی مانند فالو آنفالو، لایک بیش از حد، کامنت گذاشتن بیش‌ازحد و …. تنها تفاوتی که با حالت موقت وجود دارد این است که تاریخ پایان اکشن بلوک به شما اعلام می‌شود. زمان این تنبیه معمولاً از 24 ساعت شروع می شود و هرچقدر بیشتر خطای گذشته را تکرار کنید، این مدت زمان طولانی تر می شود. برخی از اکانت‌ها اکشن بلاک تا 30 روز را هم تجربه کرده‌اند.

اکشن بلاک با تاریخ انقضا

اکشن بلاک با تاریخ انقضا

اکشن بلاک دائم

معمولاً وقتی اکانتی با این نوع از تنبیه می‌شود، جای دفاعی از خود ندارد. چراکه معمولاً اکشن بلاک دائماً رخ می دهد که اکانت آن قانون را نقض کرده است یا بارها با پیام اکشن بلااک موقتی می شود. در چنین شرایطی اینستاگرام یا شما را از اکانتتان بیرون می‌کند یا از برخی ویژگی‌ها را تا مدت‌زمانی نامعلوم برایتان غیرممکن می‌سازد.

اکشن بلاک دائم

اکشن بلاک دائم

روش های رفع بلوک اینستاگرام

تا به اینجای مقاله از مشکل صحبت کرد و حالا وقت راه حل است. در ادامه راهکارهایی را برای رفع بلوک اینستاگرام معرفی می‌کنیم.

همان‌طور که در قسمتی از اکشن بلوک گفتیم، خاموش کردن VPN یا در اصل تغییر IP یکی از راه‌هایی است که اکشن بلوک را از می‌برد. در بسیاری از موارد IP شما را محدود می‌کند و با تغییر IP می‌توانید بدون محدودیت از اینستاگرام استفاده کنید. (یکی دیگر از راه های تغییر IP، اتصال به وای فای و استفاده از اینترنت سیم کارت است.)

در برخی از مواقع تنبیه برای استفاده از اعمال می‌شود و می‌توان با تغییر دستگاه اکانت را رفع بلوک کرد.

دسترسی به برنامه های واسطه را قطع کنید. منظورمان فقط ربات‌ها میان. معمولاً افرادی که از اینستاگرام استفاده می‌کنند، از سایت‌های واسطه‌های برای داشتن آنالیز دقیق‌تر و زمان‌بندی پست‌هایشان حتی استفاده می‌کنند. بااینکه برخی از این مجموعه‌ها همکار رسمی اینستاگرام هستند، گاهی اوقات ارتباط با آن‌ها باعث رفع بلوک اینستاگرام می‌شود.

همان‌طور که بالاتر از آن است، می‌بینیم که بیشتر از آن نسبت‌به‌منظور است. اگر اکانت فیسبوکتان را به اکانت اینستاگرام متصل کنید، به این شبکه ثابت می‌کنید که شما یک انسان واقعی هستید. در بسیاری از مواقع این کار، اکانت مورد تنبیه قرار گرفته را از اکشن بلوک رهایی می‌بخشد.

همچنین عدم استفاده از این اپلیکیشن حداقل به مدت دو روز از راه حل های رفع بلوک اینستاگرام است که در نتیجه بسیار زیاد است. این کار هم به‌نوعی مدرکی است بر انسان بودن صاحب اکانت.

برخی از هشتگ‌ها توسط اینستاگرم به‌خاطر نامناسب، بن می‌شوند و از این هشتگ‌ها می‌توان به اکشن بلوک استفاده کرد. توصیه می‌شود تمام هشتگ‌های پست‌های بعدی خود را پاک کنید. چون نمی‌دانید کدام هشتگ ممکن است خشم اینستاگرام قرار بگیرد.

پاک کردن و نصب مجدد برنامه، راهکاری بوده است که از قدیم‌الایام درمورد دنیای کامپیوتر و ایراداتش وجود داشته باشد و اتفاقاً درمورد رفع بلوک اینستاگرام هم می‌توان ممکن باشد. عوض کردن پسورد یا رمز عبور هم در برخی از مواقع کارساز واقع شده است.

در آخرین مرحله اگر فکر می‌کنید به ناحق اکشن بلاک شده‌اید و باید حقتان را بگیرید، مشکل را به اینستاگرام بدهید و از بی‌گناهی‌تان بررسی کنید.

بیشتر بخوانید: ساخت اکانت اینستاگرام با موبایل و کامپیوتر + آموزش تصویری

جمع بندی:

اینستاگرام مانند هر پلتفرم دیگری قوانین و مقررات مشخصی دارد. توسط تیم اینستاگرام تنبیه می‌شوند، به این تنبیه اصطلاحاً اکشن بلوک می‌گویند. اکشن بلوک در شرایط مختلف رخ می دهد. مهم‌ترین ویژگی این پلتفرم نسبت به اسپم است که مشاهده بی‌درنگ می‌کند. تغییر مداوم IP استفاده از VPN نیز همین کار را می‌کند، از این کار می‌کند. همچنین در کنار تمامی این موارد ممکن است اکانتی به اشتباه بلوک شود. انواع بلوک اینستاگرام مدت‌زمان به سه نوع بلوک موقت، بلوک با تاریخ انقضا و بلوک دائمی تقسیم می‌شود. برای رفع بلوک اینستاگرام راه‌حل‌های زیادی وجود دارد. IP تغییر یا دستگاه، خاموش کردن VPN، تغییر پسورد، نصب مجدد برنامه و حتی گزارش مشکل به اینستاگرام از جمله مواردی است که می‌توان این کار را انجام داد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!