امروز توجه اصلی رسانه ها و مردم معطوف دنیاگیری ویروس ها و جنگ های داخلی است، نیویورک تایمز از آمار نگران کننده درباره یک بیماری قدیمی تر خبر می دهد. دستگاه جدیدترین اطلاعیه‌های سازمان ملل، بیش از 1.5 میلیون نفر در سال گذشته به HIV مبتلا شده‌اند که سه برابر بیشتر از پیش‌بینی‌ها هستند.

به‌نقل از برنامه مشترک ملل متحد در زمینه ایدز (UNAIDS)، در سال 2021 نزدیک به 600 هزار نفر یا به عبارتی تقریباً یک نفر از خود هر دقیقه، اثری را بر روی ایده‌های جان از دست دادند. پیشرفت دربرابر این بیماری در سال ۲۰۱۸ ادامه یافته است.

میزان تلفات ایدز در سال ۲۰۲۱ غیر متوازن بود. افراد 15 تا 20 سال و به‌طور خاص، زنان جوان نامتناسبی را از نظر خود اختصاص دادند. سازمان ملل متحد می‌گوید به‌طور متوسط ​​در سال گذشته میلاد هر دو دقیقه یک دختر نوجوان یا زن جوان به بیمار مبتلا می‌شود.

در بخش جنوب صحرای آفریقا، 31 درصد از افرادی که به ایدز مبتلا شدند، جزو قشر جوان بودند. معمولاً در بین هر پنج نفر از آن‌ها، چهار نفر دختر یا زن جوان بودند. در السالوادور، میزان اچ‌آی‌وی در میان مردان همجنسگرا تقریباً دو برابر بیشتر در بین افراد ترنس شده است که هشت برابر افزایش پیدا کرد. در آسیا و اقیانوسیه، ویروس HIV در بخش‌هایی که قبلا روندی نزولی داشت افزایش پیدا کرد. با وجود دردسترس بودن روش‌های آبی، حدود 100 هزار کودک در سراسر دنیا به HIV مبتلا شده‌اند.

حدود 100 هزار کودک در سراسر دنیا در سال 2021 به HIV مبتلا شده اند

استپهوان والاسهمه‌گیرشناس مرکز تحقیقات سرطان فرد هاچینسون در سیاتل، می‌گوید: «این آمار چیزی فراتر از خطر را نشان می‌دهد.» درمان‌های دکتر والاس، در اکثر افراد ازجمله ایالات متحده آمریکا تنها افراد مرفه به طور مداوم به روش‌های درمانی و درمان HIV دسترسی دارند. «گروه‌هایی از مردمی که در مناطق مختلف دنیا زندگی تحت فشاری دارند یا به‌طوری که از نظر اجتماعی در موقعیت پایین‌تری قرار می‌گیرند، به روش‌های فصلی و درمان HIV دسترسی مشابه ندارند.»

می‌گویند که در تخمین‌ها تقریباً ۴۰ میلیون نفر در سراسر دنیا دست‌و‌پنجه نرم‌افزار با HIV هستند و حدود ۱۰ میلیون نفر از کودکان مبتلا به HIV به روش درمانی دسترسی ندارند. بسیاری از افرادی که از قبل تحت درمان بودند در سال ۲۰۲۱ نیز مراحل درمان را ادامه دادند. سازمان ملل می‌گوید این اتفاق تا حدی نتیجه برنامه‌هایی نوآورانه درباره HIV در شماره کشوری است.

بااین‌حال در سال‌های اخیر مشکلات بسیار بیشتر شده است و این گفته به‌ویژه درباره‌ی افرادی که دارای درآمد کم زندگی هستند می‌توانند صادق باشند. مشکلات دو سال گذشته در فرآیند تشخیص و آبی از HIV آثار منفی زیادی گذاشته شده است.

با ویروس ویروس میلیون‌ها دختر در سراسر دنیا از رفتن به مدرسه یا دانشگاه بازمانند و در همین حین میزان بارداری در بین نوجوانان و خشونت‌های جنسیتی نیز افزایش پیدا می‌کنند. دنیاگیری نرخ هزینه‌ها و هزینه‌های سوخت را بسیار بالا برد. جنگ باعث می‌شود قیمت مواد غذایی بیش از پیش افزایش پیدا کند و مشکلاتی برای صنعت‌های صنایع مختلف ایجاد شود.

هارشا تیرومورثیاقتصاددان دانشگاه پنسیلوانیا، می‌گوید: «هنگامی که بحران اقتصادی رخ می‌دهد، زن‌ها و به‌خصوص زنان جوان بیشتر از رابطه جنسی با منابع درآمدی اتکا می‌کنند.» در سال ۲۰۲۱ در کم‌درآمدی معادل ۱۷۱ درصد از هزینه‌های مربوط به مراقبت‌های بهداشتی، تحصیلی و اجتماعی بازپرداخت شد. به طور معمول به سایر مناطق کمک مالی می‌دهند در سال گذشته کمتر از قبل از کمک و بودجه‌های مربوط به HIV در تمام کشورهای دیگر از آمریکا در دهه‌های اخیر ۵۷ درصد کاهش یافته است. سازمان ملل می‌گوید دارای درآمد کم و متوسط ​​به‌منظور مقابله با HIV تا سال 25 است.

مقالات مرتبط:

وینی بایانیمامدیر پروژه اجرایی UNAIDS در بیانیه‌ای می‌گوید: «این آمار مرتبط با اراده‌ی سیاسی است. آیا به توانمندسازی دخترانمان و محافظت از آن‌ها می‌دهیم؟ آیا می‌خواهیم جلوی مرگ ومیر را از ایدز در کودکان بگیریم؟ آیا نجات جان انسان‌ها را در اولویت بالاتری نسبت به جرم‌انگاری قرار می‌دهیم؟ اگر پاسخ این سؤالات مثبت است، باید چگونه به ایدز واکنش نشان داد تا مسیرش برگردانیم.»

سازمان ملل می‌گوید افرادی که در جوامع به‌حاشیه‌رانده شده‌اند، با بیشترین خطر ابتلا به HIV هستند. در استرالیا، کانادا و ایالات متحده، ویروس HIV در بین افراد سیاهپوست و جوامع بومی بیشتر از افراد سفیدپوست است. مردان همجنس، مصرف‌کنندگان موادمخدر و مواد غذایی تولیدی در مجموع 7 درصد از پیامک جهانی HIV را به خود اختصاص داده‌اند و آن‌طور که سازمان ملل می‌گوید ممکن است این افراد به HIV تقریباً 30 برابر بیشتر باشد.

دکتر والاس میگوید مختلف در سراسر دنیا باید تدابیر بیندیشند و صرفاً ارائه‌ی وسایلی که نمی‌توانند کمک‌کننده باشند.

سازمان ملل می‌گوید در دنیایی ایدئال زنان جوان بدون این‌که از سوی جامعه یا خانواده تحت فشار قرار بگیرند به خدمات بهداشتی باروری دسترسی دارند. دکتر تیرومورثی می‌گوید که کمک مالی مستقیم می‌تواند به اندازه‌گیری ابزارهای پزشکی در مقابله با دختران‌های جدید در بینانان تأثیرگذار باشد.

عضو سازمان ملل در سال 2016 برای سال 2016 تعیین شده است: کاهش تعداد افراد سالانه به کمتر از 5000 نفر، کمتر از 500 هزار نفر به ایدز در هر سال و از بین رفتن رفتارهای تبعیض‌آمیز در رابطه با HIV. هیچ یک از این هدف محقق نشد.

هدف دیگر کاهش تعداد قربانیان سالانه به ۳۷۰ هزار نفر تا سال ۲۰۲۵ است. تحقیقات می‌گویند که امکان دستیابی به این هدف نیز وجود ندارد. سازمان ملل متحد می‌گوید که احتمالاً تعداد مبتلایان سالانه به HIV در سال ۲۰۲۵ سه برابر بیشتر از این تعداد خواهد بود.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!