برکسی پوشیده نیست که رهبران فناوری در رتبه‌بندی ثروتمندترین افراد جهان تآثیر زیادی دارند. بنابر گزارشی که توسط یواس‌ای‌تودی منتشر شده است و فهرستی که بلومبرگ از رتبه‌بندی‌های میلیاردرها تهیه کرده است، در بین 20 نفر از ثروتمندترین ثروتمندان دنیا، 8 نفر از ثروت خود را با فعالیت‌های حوزه فناوری به‌دست آورده‌اند که 7 نفر از آن‌ها نیز در بین 10 ثروتمند هستند. برتر دنیا قرار دارند.

مدیران حوزه فناوری دارایی های خود را ازطریق کار در زمینه های خودرو، خرده فروش آنلاین، نرم افزارها و شبکه های اجتماعی به دست آوردند. مجموع دارایی خالص هفت کارآفرین برتر فناوری به بیش از ۹۳۶ میلیارد دلار می‌رسد. اما، این افراد نسبت به زمان مشابه در سالهای گذشته ثروت زیادی از دست داده اند.

فهرست فهرست بلومبرگ، مجموع خالص دارایی‌های ازدست‌رفته ۸ میلیاردی فناوری حاضر در فهرست ۲۰ نفری ثروتمندترین‌ها، برابر با ۲۵۶ میلیارد دلار، می‌شود که این بانک اطلاعات دیجیتال دیجیتال جهانی، با تولید ناخالص داخلی کشور نیوزلند برابری می‌کند.

اما، آن هشت نفر از افراد چه کسانی هستند و چگونه خود را به دست آوردند؟

مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ

دارایی خالص: ۶۳/۸ میلیارد دلار

تغییر نسبت به سال گذشته: ۶۱/۷ میلیارد دلار کم‌تر

رتبه در فهرست: جایگاه هفدهم (17)

چگونه به این دارایی رسیده است: زاکربرگ هم‌بنیان‌گذار فیسبوک بوده است که با خانواده، دوستان و افراد تصادفی دوران دبیرستان که در واقع با آن‌ها صحبت‌های نمی‌کنید، با آغاز عصر رسانه‌های اجتماعی کمک می‌کنند. فیسبوک درنهایت، به ابرشرکت متا تبدیل شد تا تغییر شرکت به‌سمت‌وسوی واقعیت مجازی و متورس را بهتر منعکس کند.

لری الیسون

لری الیسون

دارایی خالص: ۸۸/۸ میلیارد دلار

تغییر نسبت به سال گذشته: ۱۸/۴ میلیارد دلار کم‌تر

رتبه در فهرست: رتبه دهم (10)

چگونه به این دارایی رسیده است: الیسون هم‌بنیان‌گذار غول نرم‌افزاری دنیا شرکت اوراکل در سال ۱۹۷۷ میلادی (۱۳۵۵ شمسی) در سیلیکن ولی بوده است. ۱۰ سال بعد از شروع کار، این شرکت به بزرگ‌ترین شرکت مدیریت پایگاه‌داده در دنیا تبدیل شد. آقای الیسون همچنین، یک جزیره اختصاصی در هاوایی دارد.

استیو بالمر

استیو بالمر

دارایی خالص: ۹۴/۶ میلیارد دلار

تغییر نسبت به یک سال گذشته: ۱۱ میلیارد دلار کم‌تر

رتبه در فهرست: جایگاه نهم (9)

چگونه به این دارایی رسیده است: بالمر از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ میلادی (۱۳۷۹ تا ۱۳۹۳ شمسی) به‌عنوان مدیر مایکروسافت فعالیت داشته و دارای خود را تا زمان بازنشستگی به ۸۰ میلیارد دلار می‌رساند. آقای بالمر بخشی از سهام مایکروسافت (حدود ۴ درصد) را دراختیار دارد و مالک تیم بسکتبال لس آنجلس کلیپرز است.

سرگی برین

سرگی برین

دارایی خالص: ۱۰۳ میلیارد دلار

تغییر نسبت به سال گذشته: ۲۰/۹ میلیارد دلار کم‌تر

رتبه در فهرست: جایگاه ششم (6)

چگونه به این دارایی رسیده است: برین از هم‌بنیان‌گذاران شرکت گوگل است که به ابزار جست‌وجو و بهره‌وری نیاز به یک نفر از افراد تبدیل می‌شود. تا زمان نگارش این مقاله، ارزش بازار آلفابت، شرکت مادر گوگل، به 1/5 تریلیون دلار می‌رسد.

لری پیج

لری پیج

دارایی خالص: ۱۰۷ میلیارد دلار

تغییر نسبت به سال گذشته: ۲۱/۳ میلیارد دلار کم‌تر

رتبه در فهرست: رتبه پنجم (5)

چگونه به این دارایی رسیده است: لری هم‌بنیان‌های دیگر شرکت گوگل به‌هم سرگی برین است و در حال حاضر، هردوی آن‌ها، برین و پیج، در هیئت مدیره‌ای آلفابت هستند.

بیل گیتس

بیل گیتس

دارایی خالص: ۱۱۶ میلیارد دلار

تغییر نسبت به سال گذشته: ۲۲/۴ میلیارد دلار کم‌تر

رتبه در فهرست: رتبه چهارم (4)

چگونه به این دارایی رسیده است: گیتس هم‌بنیان‌گذار شرکت مایکروسافت است که در حال حاضر، حدوداً ارزشی برابر با ۲ تریلیون دلار دارد. بعد از مایکروسافت، بنیاد بیل و ملیندا را با اهداف بشردوستانه راه‌اندازی کرد تا با فقر و تهی دستی در سطح جهانی مبارزه کند.

جف بزوس

جف بزوس

دارایی خالص: ۱۴۰ میلیارد دلار

تغییر نسبت به یک سال گذشته: ۵۲/۵ میلیارد دلار کم‌تر

رتبه در فهرست: رتبه دوم (2)

چگونه به این دارایی رسیده است: هربسته‌ای که از آمازون برای مشتری ارسال می‌شود به‌لطف جستجوهای او برای بنیان‌گذاری بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین در جهان است. جف بزوس به‌عنوان بنیان‌گذار آمازون، خرده‌فروشی آنلاین است که به یکی از ابزارهای اصلی خانواده‌ها تبدیل شده است. به‌خصوص درطول همه‌گیری کوید-۱۹ که محدودیت‌های موجود، بسیاری را خانه‌نشین کرد. اما، آقای بزوس مدتی است که جایگاه مدیریت عامل در آمازون را ترک کرده است و خود را با موشک‌های فضایی سرگرم می‌کند.

ایلان ماسک

ایلان ماسک

دارایی خالص: ۲۲۳ میلیارد دلار

تغییر نسبت به یک سال گذشته: ۴۷/۸ میلیارد دلار کم‌تر

رتبه در فهرست: مقام اول (1)

چگونه به این تعداد رسیده است: ماسک مالک تولیدکننده خودروهای الکتریکی تسلا است و مانند بزوس علاقه‌مندی بسیار زیادی به موشک‌های فضایی دارد و ۴۴ درصد از سهام شرکت SpaceX را در اختیار دارد. ازطرفی دیگر، در تلاش بود که شرکت توییتر را با قراردادی ۴۴ میلیارد دلاری تصاحب کند. اما به نظر می‌رسد که این قرارداد در خطر قرار گرفتن است و سرنوشتش فعلاً مشخص نیست.

این نفر در بین ۲۰ ثروتمند دنیا در سال ۲۰۲۲ میلادی تا این لحظه می‌گیرند که روی هشتاد میلیارد نفر از دست داده‌اند. اما، سایر فعالان حوزه فناوری نیز می‌توانند در بین ۲۰ ثروتمند برتر قرار نگیرند، که ازطریق فناوری به ثروتمندی دست پیدا کرده‌اند.

برای مثال، مایکل دل که درحال حاضر دارای ارزش خالصش 51/7 میلیارد دلار است. ازسویی دیگر، جک ما نیز دارای دارایی خالص ۴۸/۴ میلیارد دلاری در سال گذشته است که حدود نیمی از دارایی‌اش را از دست داده و به ۲۵/۲ میلیارد دلار رسیده است.

بااین‌حال، هیچکس اندازه‌ای ساتوشی ناکاموتو دارایی‌هایش ازدست نرفته است. ساتوشی ناکاموتو که در سال گذشته ۲۰ ثروتمند برتر دنیا قرار داشت و دارای ۷۳ میلیارد دلار می‌رسید. اما درحال حاضر با توجه به رمزهای رمزارز، دارایی‌های مربوط به این شخص مرموز حدوداً به ۲۰/۵ میلیارد دلار می‌رسد.

پیر امیدیار

درنهایت می‌توانیم دربین‌مندترین افراد که در سال‌های گذشته ثروتمندترین افراد را از دست بدهند به پیر امیدیار اشاره کنند که از هم‌بنیان‌گذاران شرکت Ebay است. اما، بیشتر دارای پیر امیدیار است که به ۶ درصد سهامی می‌شود که از پی‌پال دراختیار دارد. امیدیار در سال گذشته حدود ۲۴/۱ میلیارد دلار برآورد شده است. اما این ارزش دارای رقم ۹/۳ میلیارد دلار می‌رسد.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره فهرست ثروتمندترین افراد فعال در حوزه فناوری چیست؟

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!