تراشه‌های خاص به‌لطف انبارها و کاهش مصرف‌های مصرفی در بازارهای موفق عمل می‌کنند. اما سیستم نیمه‌هادی‌ها همچنان وضعیت بغرنجی دارد.

به‌گزارش وایرد، در این ماه شرکت تراشه‌سازی TSMC، که بخشی از پیشرفته‌ترین تراشه‌های دنیا را تولید می‌کند، گزارش مالی سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۲ میلادی (۱۴۰۱ شمسی) خود را منتشر کرد که نشان می‌دهد تا ۷۶/۴ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. ۲۳۷/۰۳ میلیارد دلار جدید تایوان (معادل ۸/۰۵ میلیارد دلار آمریکا) رسیده است. بعلاوه براین، هشدار داد که تضعیف مصرفی مصرف‌کننده همراه با انباشت تراشه‌ها می‌تواند آینده مالی این شرکت را دست‌خوش تغییر کند.

tsmc

شرکت شرکت TSMC، سی. سی. وی (سی سی وی) گفت:

انتظار ما این است که بیش‌ازحد در مجموعه نیمه‌رساناها وجود داشته باشد تا فصل کاری دیگر زمان نیاز داشته باشد تا به سطح سالم‌تری برسد و بتواند در تلاش با استفاده از آن قرار گیرد.

این گفته‌ها حاکی از آن است که رونق دوباره تولید تراشه برای عده‌ای، مراحل پایانی خود را اسپری می‌کند. اما این معنا ندارد که تراشه اقتصاد جهانی را متحیر کرده است، به این زودی‌ها ازبین می‌روند یا دولت ایالات متحده دیگر نیازی به تقویت توان ساخت تراشه پیشرفته‌ای خود ندارد.

جولی گردمن (جولی ژرمنشرکت Everstream Analytics که یک شرکت تحلیل داده‌های زنجیره‌ای است و به شرکت‌ها کمک می‌کند احتمال ضرر و زیان را پیش بینی کنند، می‌گوید: «در برخی صنایع خاص، یک آرامش و موازنه دیده می‌شود.»

او ادامه داد که پیچیدگی زنجیره ماشین تراشه؛ انواع قطعات مورد استفاده در بخش‌های مختلف و خطرات احتمالی در حال توسعه آن‌ها که هرروز بزرگ و بزرگ‌تر می‌شوند، نیاز به تصویر ظریف‌تری از آینده دارند. گردمن میگوید افراد مختلف به‌گونه‌ای صحبت می‌کنند که انگار تمام تراشه‌ها یکسان هستند. اما در واقع باید به نوع تراشه و نوع صنعت توجه داشت. هنوز هم برخی از موارد مطرح شده‌اند. او همچنین عدم اطمینان از میزان عرضه در آینده هنوز سیر صعودی دارد.

فروش کنسول ایکس‌باکس وان در انگلستان

بسیاری از تراشه‌سازان در چند سال گذشته به‌لطف دنیاگیری کوید-19 و به‌دنبال آن هجوم مردم در بازار برای خرید لپ‌تاپ و کنسول بازی و دیگر گجت‌ها و استفاده‌های دیگر، افزایش استفاده از رایانش ابری و گسترش نیاز به تراشه در صنایع مختلف ازجمله خودروسازی و لوازم خانگی. موفقیت مالی عظیمی کسب کردند.

درخواست‌های بی‌سابقه به‌علاوه‌ها، تعطیلی‌های سراسری و تعطیلی‌های سراسری به‌دل همه‌گیری، همگی باعث آسیب شدید تراشه‌ها و بستن کارخانه‌ها شدند. افزون‌براین، این مسائل باعث شد تا شرکت‌ها بتوانند محصولات خود را بازطراحی کنند یا قطعاتی را در انبار کنند. اکنون، افزایش شدید تورم، عدم‌اطمینان اقتصادی روبه‌افزایش، کاهش قیمت ارزهای رمزنگاری شده و مازادشدن بخشی از قطعات و عناصر، تاحدی برخی از آن‌ها را کاهش داده و به این ترتیب قیمت‌های سربه‌فلک کشیده‌شده تراشه‌ها سیر خود را به‌دست می‌آورند.

سایر تولیدکنندگان تراشه های سطح بالا نیز انتظار دارند که سفارشات کاهش چشمگیری داشته باشند. ماه گذشته، اینتل گفت: به‌علت کاهش درخورتوجه فروش قصد دارد استفاده از واحدهای تولیدی تراشه‌های لپ‌تاپ و دسکتاپ را انجام دهد. همچنین، گزارش‌های منتشرشده نشان می‌دهند که تراشه‌های حافظه کره‌ای، هاینیکس در نظر دارند که هزینه‌های سرمایه‌های خود را در سال ۲۰۲۳ میلادی (۱۴۰۲ شمسی) به کاهش مصرف مصرف‌کننده به یک‌سوم کاهش می‌دهد.

ماژول ۵۱۲ گیگابایتی CXL DRAM سامسونگ

قیمت برخی از تراشه ها مسیر نزولی آن را نشان می دهد. برای مثال، هزینه‌های تراشه حافظه DRAM اطلاعات شرکت تحقیقات بازار در تایوان با نام TrendForce، از ماه آوریل تا جولای (فروردین تا تیر) حدود 10/6 درصد کاهش داشته است. علاوه بر این، بنابر تحقیقی، قیمت کارت‌های گرافیکی مخصوص گیمینگ یا رمزارز یا مناسب برای کارگیری در محاسبات مصنوعی دیگر، در یک ماه گذشته حدود ۱۷ درصد افزایش یافته است.

در ماه آوریل (فروردین)، وب‌سایت گارتنر پیش‌بینی کرد که رشد درآمد صنعت نیمه‌رساناها در سال ۲۰۲۲ میلادی (۱۴۰۱ شمسی) تقریباً ۱۳ درصد خواهد بود و درمقایسه‌با رشد ۲۵ درصدی در سال ۲۰۲۱ میلادی (۱۴۰۰ شمسی) در جایگاه پایین‌تری قرار خواهد گرفت.

ازسویی دیگر، همیشه عادی نیست. داده‌های Everstream نشان می‌دهند که دوره‌های طراحی و ساخت، از ابتدا تا انتها برای کاربردهای پیشرفته در دستگاه‌های پزشکی، مخابرات و سیستم‌های امنیت سایبری در حال حاضر، حدود ۵۲ هفته است، که در این فرآیند به‌طور متوسط ​​۲۷ هفته به می‌انجامید.

مقاله مرتبط:

شرکت‌های خودروسازی نیز به‌شدت تحت تأثیر همه‌گیری کوید-۱۹ قرار گرفتند. زیرا در ابتدا سفارشات را لغو کردند و اندکی و با افزایش یافتند و هیچ چیز اضافه‌ای در انبار نداشتند تا عنوان اهرم را در دوران افزایشی به آن‌ها استفاده کنند.

داشبورد دیجیتال هارمن/ harman

مطمئناً می‌دانید که خودروهای امروزی ممکن است هزاران تراشه داشته باشند و احتمالاً مدل‌های آینده قدرت کامپیوتری خواهند داشت، زیرا همیشه نرم‌افزارهای داخلی خودروهای پیشرفته‌تر می‌شوند و در آینده نیز شاهد فراگیری خودروهای خودران خواهند بود. بنابراین، بدون‌شک خودروهای آینده به تراشه‌های بیشتر می‌شوند و سرعت تولید را کاهش می‌دهند و می‌توانند بازار تراشه را بغرنج کنند.

آقای جف کالدول، رئیس بخش بین‌المللی مدیریت خدمات شرکت MasterWorks Electronics که بردهای مدار چاپی و سایر محصولات الکترونیکی می‌کند، گفته شده است که این تراشه‌های صنعت خوردوسازی با تعداد زیادی دست‌وپنجه نرم‌افزار می‌کند. علاوه بر این، دیو اوپسال، سازنده Actify، شرکت‌های نرم‌افزارهای مدیریت عملیات به تولیدکنندگان خودرو می‌فروشند، که در این باره می‌گوید خودرو تراشه برای خودروسازان بهبود می‌یابد و مواد خام مانند رزین و فولاد نیز مانند شخصیت‌های کار، بدتری پیدا کرده است.

فرانک کاوالارو، مدیر عامل A2 Global، شرکتی که قطعات الکترونیکی را طراحی و تولید می‌کند و آن‌ها را برای تولید آزمایش‌های می‌کند، مشخص می‌کند که وضعیت فعلی نشان‌دهنده پیچیدگی بازار تراش و این است. بسیاری از محصولات نهایی به‌ویژه بخش بزرگی از قطعات نیمه‌رساناها در سراسر جهان تهیه می‌شوند و نیاز به بسته‌بندی دارند که در چین انجام می‌شوند. بنابراین، بدون‌شک تعطیلی‌ها و قرنطینه‌ها در چین می‌توانند اثر مستقیمی روی تمام بازار بگذارند.

مقاله مرتبط:

گردمن از Everstream اظهار نظر کرد که ظهور گونه‌ای کووید BA5 در چین، ترس از قرنطینه‌های شدید دولت چین را افزایش می‌دهد و همین‌امر می‌تواند تراشه تولید کند و سایر محصولات را دچار اختلال کند. وی افزوده است که عدم اطمینان در مورد ظرفیت آینده و همچنین ژئوپلیتیکی در برنامه تراشه کار را برای بسیار مشکل می‌کند.

اینتل

ارائه‌ی تصویر ژئوپلیتیکی ممکن است توانایی جهانی برای تولید تراشه‌های پیشرفته را به میزان درخورتوجهی افزایش دهد. ازسویی، قانونی که ازطریق مجلس سنای ایالات متحده آمریکا قرار است تصویب شود، 52 میلیارد دلار یارانه برای گسترش تولید تراشه در این کشور ارائه خواهد شد. و باتوجه به این 19 سهم ایالات متحده در تولید تراشه از 37 درصد در سال 88 میلادی (1358 شمسی) به 12 درصد در سال گذشته است، می‌توان علت آن را اختصاص داد.

با توجه به تراشه توسط کسانی که یارانه‌ها را افزایش می‌دهند، محکوم می‌شوند. اما بیشتر بودجه یارانه ای در نظر گرفته شده برای تولید کارخانه های تراشه سازی به خاک ایالات متحده و تراشه های پیشرفته هزینه می شود. پیشرفته‌ترین فناوری تولید تراشه ایالات متحده، یعنی اینتل، از فناوری TSMC عقب‌تر است و این امر موجب ضعف بالقوه ایالات متحده دردسترسی به فناوری می‌شود که برای دستیابی به همه‌چیز از هوش مصنوعی ساخته شده تا بیوتکنولوژی و 5G، عنصر حیاتی به‌شمار می‌رود. بنابراین، یارانه ۵۲ میلیاردی برای ساخت کارخانه تراشه‌سازی راه حلی جهانی قلمداد نمی‌شود.

همچنین، رکود ممکن است تنها به بی‌ثباتی بیشتر در طول زنجیره نیمه‌رساناها تبدیل شود. بیندیا وکیل، مدیر عامل Resilinc که شرکتی فعال در حوزه فروش ابزار مدیریت زنجیره ای برپایه مصنوعی است، میگوید:

متأسفانه، کندی اقتصاد خطر نقد به مشکلات مالی و تنگنای برخی از افراد را در صورت عدم دسترسی به سرمایه به‌همراه خواهد داشت. این موضوع می‌تواند وضعیت را درمعرض خطرات زیادی قرار دهد. بنابراین، شرکت‌ها باید واقعاً سلامت مالی افراد را زیر نظر داشته باشند و با ارائه شرایط پرداخت مطلوب شامل پیش‌پرداخت‌ها و… می‌شوند با دیگران همکاری می‌کنند و برای حفظ نقدینگی‌شان به آن‌ها کمک می‌کنند.

مقاله مرتبط:

ماهیت چرخه‌های صنعت نیمه‌رساناها باعث می‌شود حتی برخی افراد مانند آن‌ها باشند سید علم که در شرکت مشاوره Accenture، وظیفه رهبری انجمن جهانی نیمه‌رساناها را برعهده دارد، نشان می‌دهد که درنهایت به مازاد تبدیل خواهد شد. به‌عبارتی دیگر، او معتقد است که یکی از نگرانی‌های روبه افزایش در سال ۲۰۲۳ میلادی (۱۴۰۲ شمسی)، احتمال تولید مازاد ظرفیت برای تراشه است. او می‌گوید: «شر‌ها باید برای ایجاد یک زنجیره چابک و قابل‌پذیرفتن در طولانی‌مدت، رویدادها، هر لحظه آماده واکنش باشند تا بتوانند بحران‌های احتمالی را مدیریت کنند.»

دیدگاه شما در رابطه با تراشه و آینده‌ای تولید تراشه چیست؟

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!