خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

آی او اس 16 (iOS 16) جدیدترین سیستم عامل اپل برای گوشی‌های هوشمند سری آیفون و بزرگترین تعمیرات را در بخش صفحه قفل به ارمغان آورده است. اما همه ویژگی‌های جدید iOS 16 تنها به همین خلاصه نمی‌شود و موارد زیادی وجود دارد که باید آن‌ها را هم امتحان کنید.

اپلیکیشن و چند ویژگی جدید را در آی او اس 16 معرفی کرده که احتمالاً شما هم به عنوان کاربر عادی از آن‌ها بی‌خبر هستید. بنابراین، اگر از یکی از مدل‌های آیفون استفاده می‌کنید و گوشی‌های جدید خود را به iOS 16 ارتقا دهید، در ادامه این مطلب از دیجی رو با ما همراه باشید تا نکات و نکات ساده‌ای را به شما آموزش دهید که به وسیله آن‌ها می‌توانید حرفه‌ای‌تر و حرفه‌ای شوید. راحت تر از آیفون استفاده کنید.

بدون هیچ مقدمه دیگری از شما دعوت می‌کنیم تا در ادامه با معرفی نکات و ترفندهای آی او اس 16 با ما همراه باشید.

1- تصویر صفحه قفل آیفون خود را تغییر دهید

نکات و ترفندهای iOS 16

iOS 16 شامل روی صفحه قفل و شخصی سازی آن است. از همین رو، احتمالاً اولین کاری که می‌خواهید در این سیستم جدید انجام دهید، این است که صفحه قفل خود را سفارش دهید و آن را به سلیقه خود تغییر دهید.

برای انجام این کار، روی صفحه قفل لمس کرده و انگشت خود را نگه دارید. سپس، از منوی ظاهر شده روی Customize ضربه بزنید و در اینجا می توانید یک عکس را به عنوان صفحه قفل جدید خود انتخاب کنید. یک ویژگی جالب در زمینه تصویر صفحه قفل این است که گوشی آیفون به کمک مصنوعی مصنوعی می‌تواند لبه‌های سوژه داخل عکس را به صورت خودکار شناسایی کرده و ساعت را پشت آن قرار دهد. همین ویژگی به ظاهر ساده، جذابیت بسیار به صفحه قفل داده و آن را شبیه یک تصویر فتوشاپی بر روی جلد مجله می‌کند. همچنین زمانی که گوشی خود را روشن می‌کنید، افکت‌های انیمیشن زیبایی را در تصویر مشاهده می‌کنید که جذابیت آن را بیشتر می‌کند.

شما برای تغییر تصویر صفحه قفل، گزینه‌های زیادی برای شخصی‌سازی پیش روی خود دارید: می‌توان مجموعه‌ای از تصاویر را انتخاب کرد که در طول روز به صورت خودکار تغییر می‌کنند، می‌توان یک زمینه تصویری با شکل‌های ایموجی و الگوهای جالب تنظیم کرد. زیبایی از فضا را انتخاب کنید که به شرایط آب و هوایی واقعی منطقه‌تان به صورت خودکار تغییر می‌کند.

2- ویجت‌هایی را به صفحه قفل گوشی خود اضافه کنید

نکات و ترفندهای iOS 16

در مرحله دوم، شما باید ویجت‌ها یا همان ابزارها را داشته باشید که برای صفحه قفل طراحی شده، امتحان کنید. در صفحه قفل، جا برای یک ویجت در ردیف بالای وجود دارد و در زیر ساعت هم می توان چهار ویجت با کوچک یا دو ویجت با اندازه بزرگتر قرار داد. با ضربه زدن روی ویجت هم می‌توانید مستقیماً به برنامه مرتبط با آن بروید. در حال حاضر، تنها چند اپلیکیشن از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، اما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که در ماه‌های آتی اکثر برنامه‌های محبوب ویجت صفحه قفل را نیز اضافه کنند.

3- برای هر حالت فوکوس یک صفحه قفل خاص طراحی کنید

نکات و ترفندهای iOS 16

اپل یک گام فراتر رفته و این امکان را برای شما فراهم می کند که صفحه قفل سفارشی خود را برای هر کدام از حالت های “فوکوس” طراحی کنید. بنابراین، هر زمانی که گوشی را روی یک حالت فوکوس خاص مثلاً Work Focus (فوکوس کار) قرار می دهد، صفحه قفل را هم به همانی که از قبل تعیین شده است، تغییر خواهد داد. در واقع، تنها با یک لمس می‌توان حتی زمینه تصویری و سایر ویژگی‌های صفحه قفل را هم با محیطی که در آن قرار دارد (مثلاً محیط کار) تغییر دهید.

4- فونت ها و رنگ ها را تغییر دهید

نکات و ترفندهای iOS 16

در iOS 16 می توانید تک تک عناصر صفحه قفل را شخصی سازی کنید. برای این منظور امکان انتخاب نوع فونت و رنگ آن نیز وجود دارد و به این ترتیب احتمال وجود دارد که صفحه قفل گوشی شما با گوشی دوستتان مشابه باشد!

5- بازخورد لمسی حین تایپ را فعال کنید

نکات و ترفندهای iOS 16

در آی او اس 16 اپل سرانجام در مقابل درخواست کاربران آیفون کوتاه آمد و بازخورد لمسی حین تایپ را اضافه کرد! تقریباً یک دهه است که این ویژگی در گوشی‌های اندرویدی وجود دارد و واقعاً معلوم نیست چرا اینقدر طول می‌کشد تا اپلیکیشن‌های ساده‌ای را به گوشی‌های خود اضافه کنند.

اما، با وجود اضافه شدن بازخورد لمسی یا «هپتیک فیدبک»، این ویژگی به طور پیش فرض روشن نیست و باید به صورت دستی آن را فعال کنید. برای این کار وارد منوی Sounds & Haptics در قسمتی از گوشی و پس از ضربه زدن روی صفحه کلید بازخورد، گزینه Haptic را روشن کنید. هپتیک فیدبک نسل نسل از سیستم ویبره است که حس واقعی کار کردن با صفحه کلید را منتقل کرده و تایپ را در گوشی را بسیار بیشتر می کند.

6- برای عکسهای خود رمز بگذارید

نکات و ترفندهای iOS 16

در iOS 16 چند ویژگی جدید نیز به برنامه Photos اضافه شده است. از این پس می‌توان عکس‌های مخفی و اخیراً خود را با Face ID یا رمز عبور حذف کرد. بنابراین، اگر عکسی وجود دارد که نمی‌خواهد دوستان یا سایر اعضای خانواده‌تان را به طور تصادفی ببیند، این یک گزینه عالی خواهد بود. در هر صورت، این روزها به حفظ حریم خصوصی توجه زیادی می‌شود و ویژگی جدید Photos هم تلاشی در همین راستا می‌باشد.

7- امکان اشتراک گذاری موقعیت مکانی با شما

نکات و ترفندهای iOS 16

یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که برای حفظ هر چه بیشتر حریم کاربران به آی او در 16 اضافه می‌شود، گزینه‌هایی برای غیرفعال کردن موقعیت مکانی عکس‌ها و ویدیوها می‌شوند. اگر می‌خواهید یک عکس یا ویدیو را با کسی به اشتراک بگذارید، از شما می‌پرسید که آیا مایل به اشتراک‌گذاری مکان‌ها در مکانی است یا نه. شما به راحتی می‌توانید در صفحه اشتراک‌گذاری محتوا، روی گزینه‌ها لمس کرده و مکان مکانی یا مکان را غیرفعال کنید.

8- یادداشت های خود را با رمز عبور محافظت کنید

نکات و ترفندهای iOS 16

یکی دیگر از بخش‌هایی که امکان محافظت از رمز عبور به آن وجود دارد، برنامه یادداشت‌برداری یا یادداشت‌ها است. شما در شماره 16 می‌توانید با همان رمز عبور آیفون خود را قفل کنید یا حتی یک رمز عبور از آن را در نظر بگیرید. اما، به خاطر داشته باشید که اگر رمز را فراموش کنید، به هیچ وجه نمی‌توانید یادداشت‌های خود را باز کنید.

9- لغو ارسال یا ویرایش پیام‌ها در iMessage

نکات و ترفندهای iOS 16

پیام‌رسانی گوشی‌های آیفون یا iMessage هم دستخوش تغییراتی است و هم قابلیت‌های موجود به دست آمده است. شما از این پس می‌توانید تا 15 دقیقه بعد از ارسال یک پیام، آن را لغو یا ویرایش کنید. اما اگر مهلت 15 دقیقه به پایان رسید، دیگر هیچ کاری نمی‌توان کرد. البته، معمولاً اشتباهات در همان لحظه ارسال مشخص می‌شوند و همین زمان 15 دقیقه‌ای می‌توان برای رفع کردن خیلی از ایرادها کافی باشد.

10- پس زمینه عکسهای خود را حذف کنید

نکات و ترفندهای iOS 16

همان‌طور که در ترفند شماره 1 نیز اشاره کرد، اپل در آیه 16 از قابلیت‌های هوش مصنوعی استفاده زیادی دارد و به عنوان مثال می‌تواند به صورت خودکار سوژه یک عکس را از تصویر زمینه تفکیک کند. این قابلیت تنها به صفحه قفل خلاصه نشده و می‌توان در عکس‌های سلفی یا هر نوع عکس دیگری نیز پس زمینه حذف شد و سپس تصویر نهایی را در برنامه‌هایی مانند iMessage یا ایمیل مورد استفاده قرار داد. دقت آی او اس 16 در تفکیک سوژه از این زمینه بسیار عالی است و این کار را با سرعت بسیار بالایی انجام می دهد.

11- متن‌های داخل ویدیوها را کپی کنید!

نکات و ترفندهای iOS 16

یکی از جالب‌ترین ویژگی‌های اضافه شده به آی او اس 16 امکان کپی کردن متن از ویدیوها است! تنها کافیست ویدیو را انجام دهید، بر روی قسمت مورد نظر زوم کنید و سپس روی متن لمس کنید. بقیه کارها را مصنوعی برای شما انجام دهید و به طرز عجیبی دقت کنید آن نیز بسیار بالاست.

این ویژگی خاص برای کسانی است که به یک کشور بیگانه سفر می‌کنند و آشنایی با زبان در آنجا ندارند و یا کسانی که به هر دلیلی حجم زیادی از متون را از داخل ویدیو کپی دارند، مفید خواهند بود.

12- تبدیل واحد به راحتی آب خوردن!

نکات و ترفندهای iOS 16

تبدیل ها نیز در iOS 16 به آسانی هر چه تمام می شود و تنها کافیست تا به عنوان مثال به سیری بیان «35 مایل» تا معادل آن را به کیلومتر بشنوید. و یا می‌توان مبلغ مورد نظر خود را به هر پولی تایپ کرد و آن را به واحد پول کشور خود مشاهده کرد. تبدیل درجه حرارت از فارنهایت به سانتیگراد و برعکس نیز به همین راحتی قابل انجام است.

13- یادداشت های سریع

نکات و ترفندهای iOS 16

یکی از ویژگی‌های مفید دیگر در آی او اس 16، ویژگی یادداشت‌برداری سریع یا Quick Notes است. این جدید به شما امکان می‌دهد تا علاوه بر متن، هر عکس، ویدیو، صفحه وب یا هر فایلی را نیز در قالب یادداشت سریع به اشتراک بگذارید.

می‌توان یک پاراگراف جالب از مقاله‌ای که خوانده‌اید انتخاب کرده و تنها با ضربه زدن روی نماد اشتراک‌گذاری، آن را به عنوان یک یادداشت سریع ذخیره کنید و به طور خودکار منبع را نیز در کنار آن لینک داشته باشید.

14- زیرنویس خودکار و تنظیم سرعت پخش ویدیوها در پلیر جدید

نکات و ترفندهای iOS 16

پخش کننده ویدیوی جدید در آی او اس 16 پیشرفت‌های خوبی داشته و به کمک آن‌ها می‌توانید بیشتر روی پخش ویدیوها داشته باشید. در این پلیر جدید، قابلیت‌هایی مانند زیرنویس خودکار، کنترل سرعت پخش و پشتیبانی از متن کپی از داخل ویدیو، اضافه می‌شود.

سخن پایانی

به غیر از مواردی که اشاره می شود، ویژگی های جدید دیگری هم در iOS 16 وجود دارد، اما ما سعی می کنیم به آن اشاره کنیم که بزرگ تر و مهم تر هستند. برخی از این تغییرات مانند ویجت‌ها و سفارشی‌سازی‌های صفحه قفل اصلی هستند، در حالی که برخی دیگر جزئی‌تر بوده و به چند بهینه‌سازی و ویژگی‌های جدید خلاصه می‌شوند. اگر شما هم در ویژگی‌های جدید آی او اس 16 و مواردی که در این مقاله معرفی شدند، خوشحال می‌شویم که آن را با ما و دیگر خوانندگان دیجی رو در میان می‌برند.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!