در کنکور سراسری شرکت می کنند، پس از اعلام نتایج اگر مجاز به انتخاب رشته باشند، باید در زمان نسبت به انتخاب رشته انتخاب شوند. همه ما می دانیم که رشته را انتخاب می کنیم، یکی از تصمیمات مهم و سرنوشت ساز است. بنابراین، افراد برای انتخاب رشته حتما باید نکاتی را بدانند و رعایت کنند. یکی از مهم ترین نکاتی که در زمان انتخاب رشته بسزایی دارد، توجه به علایق فردی است. هر داوطلب می تواند 150 کد رشته را طبق این نکات مهم و بر اساس نحوه اولویت بندی انتخاب رشته انتخاب و به نحوه چیدمان انتخاب رشته دقت داشته باشید.

اگر شما هم جزیی هستید که امسال در کنکور شرکت کرده اید و یا می توانید در سال های آینده در کنکور شرکت کنید، فراموش نکنید که باید نکاتی را بدانید و با نحوه انتخاب رشته های آشنا باشید.

شاید از خود بپرسید که چرا باید از اولویت بندی انتخاب رشته و نحوه چیدمان انتخاب رشته اطلاع داشته باشید؟ در نتیجه باید مهم باشد که علت اهمیت اولویت در انتخاب رشته کنکور این است که امر انتخاب رشته بسیار است و در واقع آینده شغلی و تحصیلی شما را رقم می زند. شاید در صورت انجام انتخاب رشته ای نادرست و غیرمنطقی با خود می شود که خب در نهایت رشته یا دانشگاهم را عوض می کنم. اما عرض کنیم که در صورت نیاز به تغییر دانشگاه یا رشته مجبور به تحمل خسارات مالی هستند و از طرفی زمان زیادی را نیز از دست می دهند. همین مسائل است که از اولویت بندی انتخاب رشته و توجه به اولویت بندی در انتخاب رشته کنکور را بیش از پیش روشن می کند.

به یاد داشته باشید که در اولویت بندی کد رشته ها و نحوه انتخاب رشته، بهتر است از یک مشاور با تجربه و ماهر کمک بگیرید. زیرا، مشاوران بر اساس رتبه و تراز قبولی شما، به شما می گویند که ممکن است در کدام رشته ها و در کدام دانشگاه ها قبول شوند. سپس، طبق گفته آن ها، می توان کد رشته ها را در اولویت قرار داد و انتخاب رشته ای درست و خوب بود. مشاوران ما در ایران تحصیل، با داشتن سال گذشته می توانند به شما عزیزان کمک کنند.

در رابطه با اولویت بندی انتخاب رشته و نحوه چیدمان انتخاب رشته باید چند اصل مهم و کلیدی را مدنظر داشته باشید. در واقع، به دلیل اولویت بندی در انتخاب رشته کنکور توجه به این اصول و 8 نکته طلایی در چیدمان انتخاب رشته کنکور از اهمیت مهمی است. برخی از مهم ترین این نکات، شامل موارد زیر می شوند:

اولین نکته ای که باید در زمان انتخاب رشته به آن توجه کنید، به شما علاقه مند است. شما رشته ای را که به آن می خواهید انتخاب کنید و در اولویت قرار دهید. سپس، طبق استعداد و تلاش خود آن را انتخاب کنید. در واقع، باید هم به علاقه و هم برای خود توجه داشته باشید. بنابراین، از 150 کد رشته انتخابی، موارد حتماً اولیه را جز رشته های مورد علاقه خود قرار دهید.

موقعیت های شغلی و بازار کار رشته ها از جمله مواردی است که قبل از هر تصمیمی برای انتخاب رشته باید در نظر داشت. زیرا، برخی از رشته های وجود دارند که بازار شغلی مناسبی ندرند و شما عزیزان پس از فارغ التحصیلی ممکن است با مشکلاتی رو به رو شوید. بنابراین، پس از این که دانستید به چه رشته ای علاقه دارید و باید کدام رشته را داشته باشید، حتماً بازار کار آن را نیز بررسی کنید. شما قرار است سالی در آن رشته درس بخوانید، بهتر است، رشته ای را انتخاب کنید که بتوانید در آن زمینه کار کنید.

در صورتی که شما هم افرادی هستید که بیشتر به ادامه تحصیل در مقاطع علاقه مند هستند و می توانند در حوزه تحصیلی پیشرفت بیشتری داشته باشند، در انتخاب رشته به این موضوع توجه کنید و آن را مد نظر قرار دهید. زیرا در صورت انتخاب رشته هایی که امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از جمله ارشد و دکتری را در ایران و یا خارج از کشور وجود دارد، ممکن است فرصت دیگری برای جبران وجود نداشته باشد. بنابراین در صورت نیاز می توانید از مشاوران ما در این زمینه یاری خواست و اطلاعات کاملی به دست آورید.

گاهی اوقات ممکن است که برخی از شما عزیزان به خاطر توجه به نظر و حرف دیگران، رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید. این کار، بدترین کاری است که شما می توانید در حق خود انجام دهید. زیرا، شما قرار است سال در آن رشته درس بخوانید و پس از فارغ التحصیلی در آن حرفه به کار شوید. اگر دوست دارم آن را نداشته باشید، سخت این همه سال برای شما به بیشترین سال های زندگی تبدیل خواهند شد. بنابراین، در هنگام انتخاب رشته حرف و نظر دیگران برایتان مهم نیست.

بحث خوابگاه های دانشجویی و تسهیلات رفاهی از جمله موارد هستند که در زمان انتخاب رشته های تحصیلی باید به آن توجه داشته باشید. زیرا از دانشگاه ها ممکن است از سطح کیفی، امکانات و امکاناتی که باید داشته باشند و حتی امکان اقامت دانشجو در خوابگاه را نیز فراهم کنند. به عنوان مثال، دانشگاه های شبانه بدون خوابگاه های دانشجویی هستند و فرد در صورت قبولی باید فکری به حال محل اقامت خود کند. از این رو در زمان انتخاب رشته و اولویت بندی رشته ها هواستان به این موضوع مهم و کلیدی باشد.

بحث شهریه از جمله موارد مهمی است که در اولویت بندی رشته ها باید به آن توجه کنید. با توجه به اینکه تحصیل در دانشگاه های شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور و حتی پردیس خودگردان در گرو پرداخت شهریه است. پس از هر اقدامی برای انتخاب انواع کد رشته محل این موضوع را مدنظر قرار دهید. زیرا شاید به دلیل بالا بودن شهریه های پرداختی علی الخصوص در دانشگاه های پردیس خودگردان استطاعت پرداخت هزینه ها را نداشته باشید. از طرفی به جز شهریه پرداختی در هر ترم تحصیلی دانشگاه هزینه اقامت در خوابگاه، رفت و آمد و خورد و خوراک را نیز باید مدنظر داشته باشید.

لازم به ذکر است تا بدانید که در انتخاب رشته کنکور سراسری، نحوه گزینش دانشجویان، به صورت بومی گزینی می باشد. ممکن است سوال کنید که بومی گزینی به چه معناست؟ بومی گزینی یعنی در برخی از رشته ها با دانشجویانی که در آن بوم قرار دارند انتخاب می شوند. علاوه بر این، برخی از رشته های وجود دارند که مختصر بومی آن استان هستند. بنا به تصمیم سازمان سنجش به دلایل و مسائل معیشتی و اقامتی و همین طور ایجاد مشکلات روحی در برخی از دانشجویان به علت دوری از خانه و خانواده مورد بحث بومی گزینی برای برخی از رشته ها را مطرح می کنند. بنابراین، شما دوست عزیز کنکوری باید در انتخاب رشته و اولویت بندی رشته های انتخابی خود توجه ویژه ای به این موضوع داشته باشید و رشته هایی که تنها دانشجویان بومی را پذیرش می کنند را بشناسید.

دقت داشته باشید که برخی از رشته های تحصیلی تنها جنس مذکر و برخی دیگر تنها جنس مؤنث را پذیرش می کنند و این گونه نیست که از دو جنس پذیرش داشته باشد. پس در زمان انتخاب رشته به این موضوع دقت کافی را داشته باشید. علاوه بر این در صورتی که دانشگاه مورد علاقه و رشته مورد علاقه خود را انتخاب کرده اید، باید به میزان آن توجه کنید. گاهی اوقات برخی از دانشگاه ها در برخی از رشته ها، تعداد کمی دانشجو می پذیرند. اگر رتبه شما خیلی خوب نیست، بهتر است که دانشگاه دیگری را انتخاب کنید و با دریافت مشاوره بیشتر از مشاوران ایران تحصیلی خود را در دانشگاه دلخواه تضمین کنید.

بحث شرایط جغرافیایی و آب و هوای شهر مورد نظر برای ادامه تحصیل از موضوعات موضوعاتی است که در انتخاب رشته باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید و ارتباط تنگاتنگی با نحوه انتخاب رشته انتخاب کنید. زیرا ممکن است زندگی در برخی از شهرها به دلیل سرما یا گرمای زیاد برایتان بسیار سخت باشد و نتوانید در آنجا تاب بیاورید. یکی از عواملی که در انتخاب رشته کنکور سراسری تاثیر بسزایی می گذارد، سهمیه ها هستند. برخی از خانواده های ایثارگران و …. می باشند، دارای سهمیه های موجود هستند. در زمان انتخاب رشته، افرادی که دارای سهام هستند، در اولویت قرار دارند. همچنین، اگر شما نیز جزئی هستند که دارای سهامی هستند، حتماً در زمان انتخاب رشته به نوعی خود توجه کنید. مشاوران ما در ایران تحصیل قادر هستند بهترین مشاوره را برای پذیرش در دانشگاه های برتر کشور به شما ارائه دهند، حتما با مشاوران ما در تماس باشید.

منبع: نحوه اولویت بندی انتخاب رشته

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!