در فروشگاه‌های محصولات مراقبت از پوست با کرم‌ها و اسپری‌های زیادی روبه‌رو می‌شوند که می‌توانند از پوست شما دربرابر تهدیدهای مختلف محافظت کنند. ممکن است متوجه شوید که شرکت‌های تولیدکننده محصولات مراقبت از پوست می‌توانند از محصولات محافظت کنند. اما نور آبی چیست و آیا باید نگران آن باشید؟

نور آبی چیست؟

نور مرئی ۵۰ درصد از نور خورشید را تشکیل می‌دهد و همان‌طور که از نامش پیدا می‌شود، تنها بخشی از نور است که چشم انسان آن را می‌دهد. بخش آبی این بزرگ مرئی است. هرچه طول موج بیشتر باشد، انرژی کمتری منتقل می‌کند. اما نور آبی دارای بسیار کوتاه و پرانرژی است.

نور آبی در محیط اطراف شما وجود دارد. خورشید و همینطور لامپ های فلورسنت (لامپ مهتابی) و لامپ های رشته های، تلفن های همراه، صفحه کامپیوتر و تلویزیون های صفحه تخت نور آبی منتشر می کنند.

نور آبی چه خطرهایی دارد؟

شواهد زیادی وجود دارد که نور آبی می‌تواند زیانباری بر پوست و چشم داشته باشد و ریتم شبانه‌روزی (ساعت درونی) را مبتلا کند.

به‌طور معمول، مطالعاتی که اثر تابش خورشید را بر پوست بررسی می‌کنند، روی اشعه ماوراء بنفش خاصاً UVB که علت آفتاب‌سوختگی است، دارند. بیشترین اثر گزارش‌شده از وقوع با نور آبی افزایش قابل‌توجه‌های فعال فعال (ROS) است. گونه‌های فعال مواد شیمیایی بسیار واکنش پذیر هستند که از مواد تشکیل‌دهنده می‌شوند. سطح بالای گونه‌های فعال می‌تواند به DNA و آنزیمی‌های مهمی مانند آنزیم‌هایی که در ترمیم نقش دارند، آسیب بزند و DNA را به سرطان افزایش دهد.

پژوهشی که فوریه سال جاری منتشر شد، می‌دهد نور آبی می‌تواند باعث پیگمانت (برنزه‌شدن) در انواع پوست‌ها شود. بیشتر از مردم برنزه‌اندند، نشانگر آسیب‌دیدن پوست و تولید ROS هستند. پژوهشگران دیگر برنزه‌شدگی پوست براثر دریافتی با نور مرئی (که شامل نور آبی می‌شود) دارای پیگمانتاسیون تیره‌تری است و در مقایسه با اشعه ماوراء بنفش، دوام بیشتری دارد.

مطالعات همچنین نشان می‌دهد که نور آبی می‌تواند ژن‌های مرتبط با داده و پیری از صدمه آفتاب را فعال کند. نتایج مطالعه ثابت کرده‌اند که ضدآفتاب‌های معمولی از آسیب نور آبی و نور مرئی ممانعت نمی‌کنند.

به نظر می‌رسد نور آبی نسبت به تابش فرابنفش قدرت کمتری داشته باشد، نسبت به زمین بیشتر از نور آبی باشد. در بریتانیا، در ظهر تابستان اشعه فرابنفش حدود 5 درصد از تابش‌های خورشیدی را تشکیل می‌دهند، اما نور آبی تقریباً سه برابر یعنی 15 درصد آن را می‌دهد.

نور آبی مفیدی هم دارد. از نور آبی برای درمان بیماری‌های پوستی ازقبیل اگزما استفاده می‌شود، به‌طور غیرقابل‌مشاهده‌ای در فوتودوداین یک‌تراپی برای درمان بیماری‌های پوستی از آکنه سرطان استفاده می‌شود و به بهبود زخم کمک می‌کند. اما گیاهان زیانبار نور آبی برای افراد سالم احتمالاً از مفید بودن آن بیشتر است.

نور آبی می‌تواند به پوست آسیب بزند، اما به خوبی مشخص نشده است که کدام منابع نور آبی برای انسان مضر هستند. نور آبی صفحه نمایش مسئول کمی از مقدار نور آبی است که می‌کنیم.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند صفحه‌نمایش دستگاه‌ها می‌توانند انواعی از عوامل فعال را تولید کنند. قبلاً، مطالعه‌ای شرکت آلمانی بایرسدورف که محصولات مراقبت از پوست را تولید می‌کند، نشان داد کل آسیب ناشی از نور آبی یک صفحه‌نمایش است که در فاصله 30 سانتی‌متری ما قرار داشته باشد، در طول یک هفته معادل یک دقیقه ظهر تابستان در هامبورگ آلمان است. .

مطالعه دیگری نشان داد نور آبی صفحه‌نمایش ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر کمتر از نور آبی خورشید است. این مقدار نور ممکن است در مواردی که مبتلا شوند، باعث بروز مشکلاتی می‌شود که درنتیجه آن پوست تغییر رنگ می‌دهد.

درست است که اگر از هر زمان دیگری، خود را در مقابل صفحه‌نمایش می‌گذارم، صفحاتی که نشان می‌دهند ممکن است باعث آسیب‌هایی شوند، آن‌ها در مقایسه با تأثیرات ناشی از قرار گرفتن درمعرض نور خورشید ناچیز را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

مراقبت از پوست دربرابر نور آبی

صنعت لوازم آرایشی تولیدی از محصولات مراقبت از پوست را با این ادعا که از آسیب ناشی از نور آبی آبی می‌کنند، استفاده می‌کند. استاندارد آزمایش و کنترل شده‌ای برای تصمیم‌گیری محصولی خاص برای آسیب ناشی از نور آبی وجود ندارد.

مقالات مرتبط:

شرکت‌ها آزمایش‌های علمی روی این محصولات انجام می‌دهند. اما آن‌ها می‌توانند در بررسی‌های خود از هر تعداد ارزیابی استفاده کنند. این وضعیت بسیار متفاوت از مقررات مرتبط با ضدآفتاب است که ادعا می‌کنند دارای فاکتور محافظتی خورشید (SPF) هستند. آزمایش فاکتور محافظتی خورشید توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی (ISO) تحت نظارت قرار دارد. تمام محصولاتی که ادعا می‌کنند حاوی SPF هستند، آزمایش‌های مشابهی را می‌گیرند.

فقدان قانون برای بررسی ادعاهای مربوط به نور آبی، انتخاب کنید که درمورد سطح حفاظتی که محصول خاص ارائه می‌شود و همچنین تفاوت بین محصولات مختلف را غیرممکن می‌سازد، انتخاب کنید. بعید است که این مقررات برای مصرف‌کنندگان خطرناک نباشد، اما از محصولات ممکن است محدود باشد.

با توجه به شواهدی که درمورد نور آبی توسط صفحات نمایش وجود دارد، بد نیست درمورد ادعاهایی که می‌گویند محصولی برای آسیب پوست توسط صفحه‌نمایش یا تلفن نیاز است، نگران نباشید. محصولات سنتی محافظت دربرابر نور (مانند کرم‌های ضدآفتاب) معمولاً دربرابر آسیب ناشی از نور آبی محافظت نمی‌کنند.

امیدوار کننده است که صنعت محصولات مراقبت از پوست را می کند این نیاز را رفع کند. اما مهم است که دولت‌ها نیز وارد عمل شوند و آزمایش‌های استانداردی را ایجاد کنند که در کل صنعت مورد استفاده قرار گیرد.

در همین حین، باید به خاطر داشته باشید که میزان با نور خورشید را محدود کنید. نشان داده شده است که از ضدآفتاب‌ها استفاده می‌شود (یا هر محصولی که حاوی SPF است) سرطان پوست و پیری ناشی از مقابله با نور جلوگیری می‌شود و محصولاتی که محافظت دربرابر نور آبی را تبلیغ می‌کنند، ممکن است بیشتر باشد.