سفرهای طولانی روزانه، جلسات اداری پرتعداد و تماشای طولانی‌مدت تلویزیون به طور مداوم، روی سلامتی شما منفی می‌گذارد. مطالعات مختلف بارها اعلام کرده اند نشستن بیش از حد عاملی برای مرگ زودهنگام است. بااین‌حال، مانند بسیاری از مقوله‌های علمی، شواهدی که در دست داریم تا حد زیادی است.

در مواردی که بسیار ثروتمند و پیشرفته و مراکز تحقیقاتی بزرگی نیستند، عواقب کم‌تحرکی با جزئیات بررسی قرار نگرفته است. این تعداد جمعیت‌های دارای درآمد کم یا متوسط ​​ممکن است تجربیات متفاوتی داشته باشند.

مطالعه‌ی جدیدی توسط یک تیم بین‌المللی از محققان که روی بیش از ۱۰۰ هزار نفر در ۲۱ کشور دنیا انجام شده نشان می‌دهد افراد ساکن در مناطق فقیرتر درنتیجه‌ی بی‌تحرکی طولانی‌مدت با خطرات بیشتری دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند. در تمام جوامع مطالعه افزایش زمان نشستن با افزایش خطر مرگ ومیر و بیماری‌های قلبی‌عروقی ارتباط داشت. اما این ارتباط در کم‌درآمد مثل بنگلادش، هند و زیمبابوه مشهودتر بود.

ما در طول هر روز با حضور در محل کار، رانندگی یا تماشای فیلم و سریال برای مدت‌زمانی در حالت نشسته به سر می‌بریم. نشان‌های جدید می‌دهد نشستن ۶۸ ساعت در روز به‌روز به‌زدان ۱۲ تا ۱۳ سال از مطالعه و بررسی بیماری‌های قلبی مرگ زودهنگام را نسبت به افراد روزانه ۴ ساعت یا کمتر می‌برد. اگر زمان نشستن از مرز ۸ ساعت رد خطر ابتلا به بیماری بیماری و مرگ زودهنگام به عدد خیره‌کننده‌ای ۲۰ درصد می‌رسد.

زمانی که داده‌های به دست‌آمده‌ها را به وضعیت اقتصادی اقتصادی تقسیم‌بندی کرده‌اند، به دست می‌آیند. در با درآمد پایین و درآمد متوسط، بیش از 8 ساعت نشستن در روز خطر نسبی مبتلا به بیماری قلبی و مرگ زودهنگام را تقریباً 30 درصد می‌رساند.

مطالعه‌ی جدید نشان می‌دهد برای کاهش فعالیت بدنی مردم بسیار تأثیرگذار از حد تصور است. بااین‌حال نکته‌ی مهم‌تر نقش مهم‌تر در تعیین آثار نشستن بلندمدت روی بدن است.

صرفاً با اتکا بر داده‌های این مطالعه نمی‌توان دلیل اصلی این اختلاف چشمگیر را بیان کرد. دانشمندان می‌گویند این اختلاف ممکن است نتیجه تفاوت الگو و نحوه نشستن مردم در جوامع فقیر با جوامع ثروتمند باشد. با این توضیح که به‌طور معمول از نظر وضعیت اجتماعی و اقتصادی در جایگاه پایین‌تری نسبت به بقیه قرار دارند، زمان بیشتری را صرف تماشای تلویزیون می‌کنند و در هنگام تماشای تلویزیون می‌نشینند در مقایسه با مکان‌هایی که نتایج نهایی را نشان می‌دهند.

می‌گویند شاید دلیل این باشد که اکثر مردم هنگام تماشای تلویزیون غذاهای نامناسب مصرف کنند یا این که زمان تماشای فیلم و سریال آن‌ها بسیار طولانی و بیوقفه است. انواع نشستن به شیوه‌های متفاوتی روی سلامتی اثر منفی می‌گذارد.

مقالات مرتبط:

یافته‌های اخیر نشان می‌دهد بر روی کاهش احتمال مرگ‌ومیر ناشی از نشستن و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و بیماری‌های ناشی از بسیاری می‌گذارد.

در اتفاقی غیرمنتظره، متوجه می‌شویم که تعداد نشستن و کم‌تحرکی طولانی‌تر در مرگ‌ومیر تنها به میزان کمتری از سیگار کشیدن است.

اسکات لیردانش‌آموزان دانشگاه سایمون فریز، می‌گوید در کسانی که روزانه بیش از ۴ ساعت می‌نشینند، نیم‌ساعت نشستن با ورزش را ۲ درصد کاهش می‌دهند. او از مردم دعوت می‌کند برای کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و مرگ زودهنگام، فعالیت‌های بدنی خود را بیشتر کنند.

این پیام اسکات لیر و سایر افراد تا حد بسیار زیادی بخش و متقاعدکننده است تا فعالیت‌های بدنی را بیشتر کنیم، اما مطالعه روی انواع فعالیت‌های بدنی در بین گروه‌های مختلف نشان می‌دهد از مردم به‌راحتی ممکن است چنین کاری را انجام دهند.

نتایج مطالعه، تفاوت‌های ظریف در دسترسی به مناطق مناسب برای فعالیت بدنی، فرصت کافی برای مدیریت زمان، دسترسی به ورزش و داشتن انگیزه کافی برای اولویت‌دهی به فعالیت‌های بدنی دیده می‌شود. در واقع اگر فرد در شرایط اقتصادی مطلوبی به سر نمی‌برد، جدا شدن از صندلی کار چالش‌برانگیزتری است.

نتایج این تحقیقات در ژورنال JAMA قلب و عروق منتشر شده است.