خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

قابلیت‌های داخلی فایل‌ها را می‌توان با استفاده از ابزارهای مرتب سازی فایل‌ها و پوشه‌ها، که به آن‌ها کمک کرد، می‌توان آن‌ها را پوشه‌ها، فایل‌ها و سایر دسته‌بندی‌های دیگر را دسته‌بندی کرد. همچنین به شما امکان داده می‌شود تا این اطلاعات را با توجه به تاریخ، نوع و غیره مرتب کنید. اما چطور می‌توانم فایل ها و پوشه ها را بر اساس حجم در ویندوز مرتب کرد؟ برای پاسخ دادن به این سوال در ادامه با ما همراه شوید.

نحوه مرتب سازی فایل ها و پوشه ها بر اساس حجم

اگر از کاربران سیستم عامل ویندوز باشید، باید بدانید که روش‌های زیادی برای فایل‌های مرتب و پوشه‌ها در ویندوز وجود دارد با این حال روش واضحی برای مرتب‌سازی پوشه‌ها بر اساس حجم‌سازی وجود ندارد. برای حل این همه کاربران می‌توان از اپلیکیشن‌های سوم شخص کمک کرد. در ادامه ما هم سه مورد از بهترین برنامه‌هایی هستند که در زمینه‌های مرتب‌سازی پوشه‌ها بر اساس حجم به شما کمک می‌کنند و عملکرد بسیار خوبی را می‌توانند به شما معرفی کنند.

چگونه با استفاده از File Explorer فایل ها را بر اساس حج مرتب سازی کنیم؟

شما می‌توانید از طریق ستون‌های File Explorer به سرعت به سربرگ‌های این دسترسی دسترسی پیدا کنید که همین موضوع را در زمینه مرتب سازی فایل‌ها و پوشه‌ها بر اساس حجم کمک خواهد کرد. برای استفاده از ستون ها برای مرتب سازی بر اساس حجم آن ها باید روی ستون سربرگ “Size” کلیک کنید. با این کار فایل‌ها به صورت خودکار مرتب خواهند شد. فلش رو به پایین به معنای این است که فایل‌ها به صورت نزولی طبقه‌بندی می‌شوند و فلش به سمت بالا طبقه‌بندی به شکل صعودی طبقه‌بندی خواهد شد.

چگونه با استفاده از فایل اکسپلورر فایل ها را بر اساس حجم مرتب سازی کنیم؟

طبقه بندی با کلیک راست

یکی دیگر از روش‌هایی که به آن کمک می‌کند، می‌توان فایل‌ها را بر اساس حجم در ویندوز انجام داد که در ابتدا روی بدنه مورد نظر را کلیک کنید. از این قسمت مسیر “Sort by -> Size” را مطابق تصویر زیر پیش ببرید. با این کار فایل های موجود در داخل پوشه مورد نظرتان به صورت خودکار طبقه بندی می شوند.

نحوه مرتب سازی فایل ها و پوشه ها بر اساس حجم در ویندوز 1

به کمک نوار ابزار طبقه بندی مورد نظر را انجام دهید

برای استفاده از این روش باید روی دکمه “مرتب سازی” که در نوار قرار دادن ابزار کلیک کنید. سپس با انتخاب گزینه “More” روی گزینه مرتبط با طبقه بندی بر اساس حجم کلیک کنید.

به کمک نوار ابزار طبقه بندی مورد نظر را انجام دهید

پوشه ها را بر اساس حجم مشاهده کنید

به صورت پیش‌فرض ویندوز اندازه پوشه‌های را مانند فایل‌ها در یک فهرست نمایش نمی‌دهد. برای مشاهده یک پوشه مخصوص روی سیستم باید نشانگر ماوس را روی خود پوشه مورد نظر برسانید. با این کار یک ابزار راهنمای نمایش داده می‌شود که خلاصه‌ای از جزییات را از حجم آن می‌توان دید.

پوشه ها را بر اساس حجم مشاهده کنید

روش دیگری برای انجام این کار است که روی یک پوشه راست کلیک کنید و با باز شدن منوی پاپ روی گزینه “Properties” کلیک کنید.

مشاهده پوشه ها بر اساس حجم 2

با این کار پنجره نمایان خواهد شد که اطلاعات مرتبط با پوشه مورد نظر را برایتان نمایان خواهد کرد. از این بخش می‌توان حجم پوشه را مطابق تصویر زیر مورد بررسی قرار داد.

مشاهده پوشه ها بر اساس حجم 3

نحوه طبقه بندی پوشه ها بر اساس حجم

اپلیکیشن‌های سوم افراد در زمینه‌های طبقه‌بندی پوشه‌ها بر اساس حجم، می‌توانند بسیار کاربردی و خوبی را برای کاربران فراهم کنند. در ادامه ما چند نمونه از بهترین برنامه‌هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند را معرفی می‌کنند تا بتوان از آن‌ها پوشه‌های ویندوزی خود را بر اساس سایز طبقه‌بندی کرد.

برنامه اندازه پوشه

اپلیکیشن Folder Size یک ابزار رایگان برای سیستم ویندوز بوده که با اسکن کردن هارد درایو شما و فهرست بندی پوشه های بک آپ، پوشه های سیستم و پوشه های مخفی به کاربران امکان می دهد تا پوشه های خود را مشاهده کنند و بر اساس حجم آن ها را طبقه بندی کنند.

به‌علاوه باید در نظر داشته باشید که ابزار Folder Size می‌تواند گراف و ایجاد ایجاد و میزان فضای اشغال شده توسط هر پوشه، فضای خالی موجود و غیره را نشان دهد. به کمک این اطلاعات بصری در واقع گزارش دقیقی ایجاد می‌شود که به کاربران امکان می‌دهند تا در فضا، فایل‌ها و پوشه‌های انتخابی بهتری را حذف کنند.

 1. ابتدا ابزار Folder Size را از سایت رسمی آن دانلود کنید و سپس آن را اجرا کنید. این ابزار از ویندوز 11، ویندوز 10، ویندوز 8.1 و ویندوز ویستا (هم نسخه 32 و هم نسخه 64 بیت) پشتیبانی می‌کند.توجه داشته باشید که ممکن است Windows Defender ابزار Folder Size را با نمایش خطای “Unknown publisher” مسدود کند. این اتفاق به این دلیل است که این برنامه توسط مایکروسافت شناسایی نمی‌شود. برای رفع این خطا روی گزینه “More Info” روی پنجره Defender کلیک کرده و در مرحله بعدی روی گزینه “Run anyway” کلیک کنید. با یان کار ابزار Folder Size به راحتی اجرا خواهد شد.
 2. حالا وقت آن رسیده تا درایو مورد نظر خود را اسکن کنید. (این مرحله را تنها یک بار نباید انجام داد و هر بار حین اسکن درایو نیاز به این صورت داشت.
 3. در این مرحله روی گزینه “Scan” که در نوار منو کلیک کنید و گزینه “Scan Selected Drive” را انتخاب کنید.

بعد از این که اسکن شما به پایان رسید. ابزار اندازه پوشه به صورت خودکار پوشه‌های شما را بر اساس حجم هر طبقه‌بندی انجام می‌دهد. همچنین این ابزار گرافی همراه با جزئیات و درصدهای مرتبط در مورد مقدار فضای کلی گرفته شده توسط هر یا فایل پوشه را به شما نشان خواهد داد.

نحوه طبقه بندی پوشه ها بر اساس حجم 23

شما می‌توانید پوشه‌های زیرمجموعه و فایل‌های موجود یک پوشه را تنها با انتخاب پوشه‌هایی که دوست دارید سازمان دهی کنید، دسته‌بندی کنید.

نحوه طبقه بندی پوشه ها بر اساس حجم 24

ابزار SpaceSniffer

برای کمک به استفاده از ابزار SpaceSniffer، کاربران می‌توانند به صورت مستقیم مشاهده کنند که چگونه روی سیستم ویندوز آن‌ها پراکنده شده‌اند. این نرم‌افزار رایگان هر تغییری که در فایل‌های موجود در ویندوز ایجاد می‌شود، روی نقشه شجره‌ای که منعکس می‌کند، ایجاد کنید. این کار به شما در تشخیص گسترش منابع در سیستم، فایل یا پوشه، دسته بندی و غیره کمک می کند. یکی از ایرادات کار با SpaceSniffer این است که فقط می‌توانید فایل‌های خود را به صورت مرحله‌ای طبقه‌بندی کنید.

 1. برای شروع کار باید این ابزار را از وب سایت رسمی دانلود کنید. SpaceSniffer از ویندوز 11، ویندوز 10، ویندوز 8.1، ویندوز XP و ویندوز ویستا پشتبانی می‌کند.
  ابزار SpaceSniffer
 2. سپس فایل های دانلود شده را از حالت زیپ کرده و در محل مورد نظر خود محتویات آن را خارج کنید.
 3. برنامه Spaceniffer را روی حالت حالت مدیریت کرده است و به آن اجازه می دهد همه فایل های موجود روی سیستم خود را از نمایش خطا جلوگیری کند.
  ابزار SpaceSniffer 1
 4. در پنجره پاپ شما باید درایو یا درایوهای مورد نظر را انتخاب کنید و سپس روی گزینه Start کلیک کنید. روند اسکن به صورت خودکار شروع خواهد شد. اسکن درایو با توجه به حافظه سیستم، نوع درایو و فضای اشغال شده چند دقیقه ای طول خواهد کشید.
  ابزار SpaceSniffer 2
 5. بعد از این که اسکن سیستم به پایان رسید، یک نمای یکپارچه‌سازی شده با سیستم خود مشاهده کرد. SpaceSniffer به صورت خودکار همه پوشه‌های شما را به صورت مرتب مرتب کرده و از یک الگوریتم بر حجم پیروی می‌کند. این معناست که پوشه‌هایی با سایز بیشتر در اندازه‌های بزرگ‌تری از پوشه‌های کم حجم‌تر نشان می‌دهد.
  ابزار SpaceSniffer 3
 6. شما می‌توانید روی آیکن نمایش داده شده در تصویر زیر روی نوار ابزار کلیک کنید تا بتوانید از فایل‌های ذخیره شده پوشه‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.
  ابزار SpaceSniffer 4
 7. برای رجوع به پوشه فرعی کافیست تا روی پوشه اصلی آن زوم کرده و یا روی آن دوبار کلیک کنید.
  ابزار SpaceSniffer 5
 8. ابزارهای SpaceSniffer از پوشه‌هایی هستند که با همان فرمت مرتب خواهند شد.
  ابزار SpaceSniffer 6

برای سریع تر کردن روند اسکن در برنامه SpaceSniffer می توانید سرعت حرکت گرافیک آن را کاهش دهید. برای این مراحل زیر را در پیش بگیرید:

 1. روی گزینه “Edit -> Configure” کلیک کنید.
 2. اکنون در صفحه نمایش SpaceSniffer باز شده است روی سربرگ انیمیشن بروید.
 3. مطابق تصویر زیر به سمت اسلایدر “Animation smoothness” رفته و آن را به سمت قسمت “jerky” انتخاب کنید. تیک گزینه DynaSmooth” را نیز بردارید.
  ابزار SpaceSniffer 7

با انجام مراحل فوق العاده می‌توانید زمان اسکن را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. مخصوصا اگر از سیستم‌های کندتر که فایل‌های زیادی در HDD ذخیره شده باشد، این روش بسیار مفید خواهد بود. به علاوه شما می‌توانید SpaceSniffer را می‌نیمایز کرده تا بار سنگینی اسکن سیستم را در جهت کاهش پیدا کند.

ابزار GetFolderSize

ابزار GetFolderSize یکی دیگر از ابزارهای تجزیه و تحلیل و تحلیل دیسک در لیست امروز ما است که به شما امکان می دهد تا بتوانید آن را برای File Explorer، اسکنر حافظه سیستمی و سازمان دهی کنید. این برنامه با وجود این‌که رابط کاربری ساده‌ای بسیار در زمینه مرتب سازی فایل‌ها و پوشه‌ها بر اساس حجم در ویندوز به شما کمک خواهد کرد.

این نرم‌افزار نیز مانند سایر موارد ذکر شده در این مقاله کاملاً رایگان بوده و به صورت خودکار سیستم‌های ویندوزی شما را اسکن خواهد کرد. بعد از تکمیل اسکن می‌توانید اسناد و پوشه‌های خود را مرتب و طبقه‌بندی کنید. علاوه بر این موارد این فهرست بنام از پوشه‌ها و حجم‌های اشغال شده توسط هر کدام برای کاربران در قالب متن یا CSV قابل دانلود و دسترسی می‌کند.

 1. اپلیکیشن GetFolderSize را از وب سایت رسمی آن دانلود کنید. این برنامه از ویندوز 11، ویندوز 10، ویندوز 8.1، ویندوز 8، ویندوز XP و ویندوز ویستا می‌کند. بعد از اتمام دانلود فایل برنامه باید آن را از حالت زیپ درآورده و در محل مورد نظر خود محتویات آن را استخراج کنید. سپس برنامه را در حالت مدیریتی اجرا کنید.
  ابزار GetFolderSize 1
 2. در این قمست باید درایوی که می‌خواهید اسکن را انتخاب کنید و روی دکمه “Scan Selected Drive” موجود در نوار ابزار کلیک کنید.
  ابزار GetFolderSize 2
 3. ابزار GetFolderSize چند دقیقه طول می‌کشد تا مراحل اسکن سیستم را برایتان به پایان برساند. این زمان با توجه به سایز دیسک شما خواهد بود.
  ابزار GetFolderSize 3
 4. روی ستون “Size” کلیک کنید و پوشه ها را با توجه به سلیقه خود به حالت افزایش یا کاهش طبقه بندی کنید.
  ابزار GetFolderSize 4
 5. شما می‌توانید از طریق پوشه‌های موجود در این قسمت، هر پوشه‌ای را که دوست دارید با پوشه‌های فرعی همراهی کنید، آن را باز کنید و مطمئن باشید که محتویات آن‌ها نیز با توجه به سایزشان طبقه‌بندی می‌شوند.
  ابزار GetFolderSize 5

نتیجه‌گیری نهایی

در این مقاله همه روشهای موجود برای مرتب سازی فایل ها و پوشه ها بر اساس حجم در ویندوز به شما توضیح دادیم. از همین حالا می‌توان فایل‌ها و پوشه‌های موجود را در ویندوز خود مرتب کرد تا دسترسی به آن‌ها را سریع‌تر کنید. همچنین شما می‌توانید نظرات و سوالات خود را در این مورد با ما به اشتراک بگذارید.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!