واتساپ به‌عنوان یکی از استفاده‌ترین برنامه‌های پیام‌رسان امروزی به‌طور مرتب برای ارسال صدها هزار فایل صوتی در سراسر جهان می‌شود؛ اما ذخیره شده این پیام‌ها گاهی اوقات می‌تواند مشکل داشته باشد. این موضوع به‌ویژه در مورد پیام‌های صوتی به‌خصوص در آیفون صادق است، زیرا در آیفون‌ها نمی‌توان اندرویداً به فایل‌های دسترسی مستقیم پیدا کرد.

در واقع در و امکان سیو کردن برخی از فایل‌ها از جمله تصاویر و ویدیوها به صورت خاص وجود دارد اما در فایل‌های صوتی اینگونه نیست. اما چگونه می‌توان اینگونه فایل‌ها را در گوشی آیفون یا اندروید خود ذخیره کرد؟ در این مقاله شما را با روش ذخیره شده ویس و فایلهای صوتی واتساپ در آیفون و اندروید آشنا می کنم.

ذخیره شده ویس و فایل های صوتی واتساپ در آیفون

برای دسترسی به فایل های صوتی واتساپ در آیفون دو راه وجود دارد: استفاده از برنامه Files و خروجی گرفتن از چت‌ها که در ادامه به بررسی هر دو روش پرداخت.

ذخیره شده ویس و فایل های صوتی واتساپ با برنامه Files

از آنجاکه در سیستم‌عامل iOS نمی‌توانم به فضای ذخیره‌سازی اپلیکیشن‌ها دسترسی داشته باشم، برای ذخیره‌سازی فایل‌های صوتی باید به‌روش اشتراک‌گذاری عمل کنم. بدین صورت که فایل صوتی از چت موردنظر را در فضای ذخیره سازی برنامه های دیگر مانند برنامه های مدیریت فایل یا خود فایل ها اپل کپی کنید. برای ذخیره پیام‌ها و یادداشت‌های صوتی با استفاده از این روش، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • اپ واتساپ را در آیفون خود باز کنید و فایل صوتی مورد نظر خود را پیدا کنید. روی آن ضربه بزنید و نگه دارید تا منوی گزینه‌ها ظاهر شود.

۲- انتقال ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با ایمیل

 • از منو روی رو به جلو ضربه بزنید.

۳-انتقال ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با ایمیل

 • اشتراک گذاری را انتخاب کنید.

۴-انتقال ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با ایمیل

 • در Files ذخیره کنید را انتخاب کنید.

انتقال ویس و فایل های صوتی واتساپ با استفاده از فایل ها

 • از پوشه‌های موجود در آیفون (On My iPhone) که می‌توانید فایل صوتی خود را در آن‌ها ذخیره کنید، نشان می‌دهد. شما می‌توانید فایل‌هایی را در هر پوشه‌ای که دوست داشتید، ذخیره کنید یا حتی یک پوشه جدید را برای ذخیره فایل‌های صوتی واتساپ بسازید. در این مثال ما روی پوشه دانلودها ضربه میزنیم.

۱- انتقال ویس و فایل های صوتی واتساپ با استفاده از فایل ها

 • پس از انتخاب پوشه روی صرفه جویی کلیک کنید.

۲- انتقال ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با استفاده از فایل‌ها

 • برای بررسی این که فایل با موفقیت ذخیره شده است یا خیر برنامه فایل ها را باز کنید.

۳-انتقال ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با استفاده از فایل‌ها

 • روی پوشه‌ای که فایل‌ها را در آن ذخیره کرده‌اید، ضربه بزنید.

۴-انتقال ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با استفاده از فایل‌ها

 • با باز کردن این پوشه باید فایلی که ذخیره شده را مشاهده کنید.

۵-انتقال ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با استفاده از فایل‌ها

ذخیره شده ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با گزینه Export Chat

روش دیگر برای ذخیره آسان صدا از واتساپ در آیفون، خروجی گرفتن از چت‌ها (Export Chat) است که روش یک راه عالی برای ذخیره تعداد زیادی فایل‌های صوتی به‌صورت یکجا است.

توجه داشته باشید با این روش کل چت از جمله پیام متنی، رسانه (فیلم و عکس) و فایل‌های ذخیره شده می‌شود. بنابراین شما نمی‌توانید از این روش برای ذخیره فقط یک فایل استفاده کنید. بزرگ‌ترین مزیت این روش است که به همه فایل‌ها دسترسی پیدا می‌کند.

 • در تب کارت واتساپ روی چت ها ضربه بزنید.

۱-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با تابع Export Chat

 • را فشار دهید صادرات چت را یافته و آن را انتخاب کنید.

۲-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با تابع Export Chat

 • مکالمه‌ای که ویس‌های آن را باید انتخاب کنید.

۳-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با تابع Export Chat

 • سپس انتخاب کنید که آیا می‌خواهید رسانه‌ها را پیوست کنید یا نه. ازآنجاکه می‌بینم فایل‌های صوتی را ذخیره کنیم، روی رسانه را ضمیمه کنید ضربه بزنید.

۴-خیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با تابع Export Chat

 • در این مرحله از داده های موجود در چت های انتخابی، یک فایل ZIP ایجاد می کند. این کار ممکن است چند لحظه طول بکشد برای همین منتظر بمانید سپس روی ذخیره در فایل ها ضربه بزنید تا آن را در فایل منیجر آیفون خود ذخیره کنید.

۵-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با تابع Export Chat

 • در این فایل را در پوشه Audio در iCloud Drive به عنوان مثال فایلی را که در این‌صورت روی آیکلاد آپلود می‌شود ذخیره کنید.

۵-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با تابع Export Chat

 • به برنامه فایل ها ببینید و پوشه‌های که فایل فشرده. را در آن ذخیره کرده‌اید، انتخاب کنید (در این مورد iCloud Drive > Audio).

 • زمانی که روی آن ضربه بزنید، اپلیکیشن به‌طور خودکار محتویات فایل ZIP را در یک پوشه جدید از حالت خارج می‌کند.

۸-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با تابع Export Chat

 • اکنون می‌توانید پوشه‌های جدید را باز کنید و تمام محتویات مکالمه را خود منتشر کنید را مشاهده کنید که شامل فایل‌های صوتی و فایل‌های ویس‌ها (با پسوند opus) نیز می‌شود. برای پخش آن‌ها می‌توانید روی تغییر نام زده و پسوندشان را از کار به mp3 یا ogg تغییر دهید.

۹-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ با تابع Export Chat

ذخیره شده ویس و فایل های صوتی واتساپ در اندروید

آیفون‌های موجود در اندروید می‌توانند با هر برنامه مدیریت فایل‌هایی به همه داده‌های آفلاین و محلی واتساپ دسترسی داشته باشند. این معناست که می‌توان فایل‌های صوتی را مستقیماً از مسیری که برای ذخیره‌سازی آن‌ها تعریف شده است، بدون اینکه آن‌ها را به ایمیل خود ارسال کنید یا در محل ذخیره‌سازی اپلیکیشن‌های دیگر ذخیره کنید، در هر مسیر دلخواه از کل حافظه یکپارچه گوشی خود کپی کنید. کنید.

از طریق دسترسی به محل ذخیره فایل‌های واتساپ کارآمدترین روش برای ویس‌ها و موزیک‌های ذخیره شده از واتساپ است، زیرا می‌توانم بدون نیاز به انتخاب تک تک یا خروج از کل چت، هر تعداد از فایل‌های موردنظر را کپی یا به جای دیگری انتقال بدهم. برای این کار:

 • اپلیکیشن فایل منیجر یا مدیریت فایل گوشی اندرویدی خود را باز کنید تا به مسیر ذخیره سازی WhatsApp مراجعه کنید. در موارد بیشتر فایل‌های مورد نظر ما در حافظه داخلی یا گوشی (Phone Storage/Internal Storage) قرار دارند.

۲-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ در اندروید

 • پس از ورود به حافظه داخلی گوشی، پوشه واتس اپ را در مسیر اصلی پیدا کنید. توجه داشته باشید که اگر گوشی شما دارای اندروید ۱۱ و بالاتر است پوشه باشد واتس اپ در مسیر Android > media > com.whatsapp قرار دارد.

ذخیره شده ویس و فایل های صوتی واتساپ در اندروید

 • در مرحله بعد وارد پوشه رسانه ها شوید.

۳-ذخیره ویس و فایل‌های واتساپ صوتی در اندروید

 • این فایل پوشه حاوی تمام فایل‌های رسانه‌های دانلود شده واتساپ، ازجمله هر صوتی است که ممکن است دانلود شود. همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، فایل‌های برحسب نوع را در پوشه‌های مختلف تفکیک‌شده دانلود کرده‌اند که از نام آن‌ها می‌توان تشخیص داد هر پوشه مربوط به چه نوع فایلی است.

۴-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ در اندروید

 • فایل‌های صوتی (شامل موسیقی) در پوشه واتساپ صوتی و پیام‌های صوتی (ویس‌ها) در پوشه یادداشت های صوتی WhatsApp ذخیره می‌شوند. در این جا وارد پوشه WhatsApp Voice Notes می‌شویم تا یک پیام صوتی را پیدا کنید و آن‌را ذخیره کنید.

۵-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ در اندروید

 • در این پوشه ویس‌ها نیز برحسب تاریخ در پوشه‌های ویژه‌های ذخیره شده می‌شوند. برای یافتن فایل های بهتر، آن ها را به ترتیب زمان و تاریخ برحسب جدیدترین مرتبه کنید. آخرین فایل شما احتمالاً در بالای صفحه قرار دارد. در برخی از گوشی‌ها برای مشاهده فایل‌ها به ترتیب زمانی روی مرتب‌سازی و سپس تاریخ بزنید و نزولی (یا آیکن فلش رو به بالا) را انتخاب کنید.

۶-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ در اندروید

 • زمانی که فایل مدنظرتان را پیدا کردید، روی آن ضربه بزنید و نگاه کنید تا یک منو ظاهر شود، سپس آن را کپی 🀄 کنید.

۷-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ در اندروید

 • به یک مسیر دلخواه که می‌خواهید فایل‌ها را ذخیره کنید، و سپس فایل‌ها را در آنجا ببرید چسباندن کنید. در این مثال فایل را در پوشه Music از حافظه خارجی قرار دادیم.

۸-ذخیره ویس و فایل‌های صوتی واتساپ در اندروید

اکنون می‌توانید آنچه را که می‌خواهید با فایل‌ها انجام دهید. برای شنیدن ویس‌ها کافی است پسوند فایل را از opus به mp3 یا ogg تغییر بدهید. برای ذخیره فایل های صوتی مانند موسیقی (به جز ویس ها) باید به پوشه واتساپ صوتی مراجعه کنید. در آنجا هم کافی است دوباره نمایش فایل‌ها را برحسب تاریخ آخرین ایجاد فایل تغییر دهید تا جدیدترین موارد در صفحه ابتدایی نشان داده شوند.

آهنگ‌هایی که واتساپ ارسال می‌شوند معمولاً همان پسوند mp3 خود را حفظ می‌کنند و نیازی به تغییر پسوند ندارند، اما اگر آهنگ‌ها را نمی‌بینید می‌توانید فایل‌های با پسوند را در جایی دیگر و تغییر پسوند به mp3، به آن‌ها گوش دهید و آن‌ها را شناسایی کنید. ضمناً توجه داشته باشید، فایل‌های صوتی که در چت‌های اختصاصی ردوبدل می‌شوند در پوشه‌های دیگر به‌نام خصوصی و فایل‌هایی که توسط شما ارسال‌شده و در پوشه ارسال می‌شوند در همان مسیر WhatsApp Audio ذخیره می‌شوند.

***

شما کاربران زومیت برای انتقال و ذخیره فایل های صوتی از چه روشی استفاده می کنید؟ اگر پیشنهادی در این رابطه دارید، با ما در بخش نظرات در میان قرار دارید.

پرسشهای متداول

چگونه ویس های واتساپ را در پوشه موسیقی گوشی ذخیره کنیم؟

فایل منیجر گوشی را باز کرده و به مسیر WhatsApp > Media > WhatsApp Voice Notes مراجعه کنید. فایل ویس موردنظر را پس از پیدا کردن کپی کرده و در پوشه موزیک در حافظه گوشی کپی کنید، سپس روی Rename زده و پسوند فایل را از opus به mp3 تغییر دهید.

پوشه واتساپ در اندروید 11 کجاست؟

در اندروید 11 و نسخه‌های جدیدتر، فایل‌های واتساپ در مسیر Android > media > com.whatsapp ذخیره می‌شوند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!