سرویس «داکس» پاسخ کوبنده‌ی گوگل به آفیس مایکروسافت است. این سرویس مایکروسافت آفیس که در ابتدا به‌عنوان یک محصول به بازار عرضه می‌شود، فعالیت‌های خود را از نسخه‌ی وب آغاز کرد و مایکروسافت را در پاسخ به نسخه‌های تحت‌وب آفیس نیز معرفی کرد تا از قافله عقب نمایش داده شود. با وجود محبوبیت آفیس، تعداد کاربران گوگل داکس در حال افزایش است. دلیل این موضوع شاید این باشد که پاسخ بهتری برای کارهای جمعی و در ویرایش اسناد برای مشارکت در اولویت قرار دادن کاربران باشد.

گوگل داکس به کاربران امکان می‌دهد که اسناد خود را با هر تعداد کاربر یا حتی به‌صورت عمومی به‌اشتراک بگذارند و این امکان وجود داشته باشد که همه کاربران در لحظه هم می‌توانند تغییر کنند و هم تغییر کنند. یکپارچگی این سرویس با سایر سرویس‌های گوگل مانند درایو و جیمیل نیز بیشترین تعداد کاربران را درمقایسه‌با رقبا دارد، تقسیم‌بندی را بسیار ساده‌تر می‌کند. درضمن، بدون نیاز به نصب نرم‌افزار در هر پلتفرمی حتی به‌صورت آفلاین نیز می‌توان آن را ویرایش کرد.

امکانات گوگل داکس بدون شک با نسخه‌ای نصبی نرم‌افزارهای آفیس مقایسه‌کردنی نیست؛ اما برای قالب‌سازی کاربران نیاز به برنامه‌های تحت‌وب عالی دارند و از همه مهم‌تر تجربه‌های تیمی که شعار اصلی سرویس داکس گوگل نیز می‌شود، به‌مراتب در سطح کیفی بهتر از رقبایش قرار می‌گیرد، نیاز دارند.

دراین‌میان، یکی از افرادی که در استفاده از این سرویس ممکن است با آن روبه‌رو شوند، از فونت‌های دلخواه پشتیبانی کنند. یعنی نمی‌توان آفیس فونت دلخواه خود را با فرمت TTF در گوگل داکس آپلود کرد و از آن استفاده کرد.

به‌غیر از فونت‌های محدودی که در خود گوگل داکس دردسترس است، روش‌های موجود وجود دارد تا بتوانید فونت‌های فارسی یا انگلیسی را اضافه کنید و از آن‌ها در اسناد خود استفاده کنید. در این مقاله، دو روش اضافه‌کردن فونت به Google Docs را به شما آموزش بررسی داد.

نحوه افزودن فونت فارسی به Google Docs ازطریق Google Fonts

گوگل سرویسی به نام فونت‌های گوگل است که با هدف بهبود وضعیت صفحات وب از نظر تایپوگرافی و زیبایی‌شناسی راه‌اندازی می‌شود و فونت‌های متن‌باز را به‌رایگان دراختیار کاربران قرار می‌دهند. کاربران نیز می‌توانند با خلق یا ارائه فونت‌های موجود در این پروژه سهیم باشند. بنابراین، می‌توان تعداد زیادی از فونت‌های متنوعی را که به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود، داشت. ناگفته نماند به‌تازگی فونت محبوب وزیرمتن (Vazirmatn) نیز به آن اضافه شده است.

ازطریق گوگل داکس می‌توان به گوگل فونت دسترسی داشت و فونت‌های دلخواه را به فهرست فونت‌های گوگل داکس اضافه کرد. برای این کار سند مدنظر را در گوگل داکس باز و در نوار روی منو فونت کنید و سپس فونت های بیشتر را انتخاب کنید.

افزودن فونت فارسی در گوگل داکس

در پنجره‌های باز شده، فهرست فونت‌های موجود در گوگل فونت به شما نشان می‌دهد که نام هر فونت با سبکی که خودش نوشته شده است را نشان می‌دهد. اگر نام فونت مدنظرتان را می‌دانید، آن را جست‌وجو کنید.

افزودن فونت فارسی در گوگل داکس

برای اضافه کردن فونت‌های فارسی یا عربی، روی گزینه اسکریپت‌ها: همه اسکریپت‌ها را کلیک کنید و عربی را انتخاب کنید. سپس، فونت‌های مدنظر را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید تا به فهرست فونت‌ها اضافه شوند.

افزودن فونت فارسی در گوگل داکس

نحوه افزودن فونت فارسی به Google Docs ازطریق افزونه Extensis

مقاله مرتبط:

روش دیگری برای اضافه کردن فونت به اسناد در گوگل داکس، استفاده از افزونه Extensis است. این افزونه از همان فونت‌های گوگل فونت استفاده می‌کند؛ بنابراین، از نظر تنوع فونت تفاوتی با روش اول ندارد؛ اما مزیت آن درمقایسه‌با روش اول آن است که با استفاده از آن، فونت را به صورت دستی اضافه کنید، می‌توانید همه فونت‌ها را یکجا داشته باشید. برای افزودن عکس مراحل زیر را دنبال کنید:

در نوار ابزار روی Extensions کلیک کنید و به قسمت Add-ons > Get add-ons بروید.

افزودن فونت فارسی در گوگل داکس

در پنجره‌های باز شده، فونت‌های Extensis را جست‌وجو و بر روی نتیجه نمایش داده‌شده کلیک کنید.

افزودن فونت فارسی در گوگل داکس

درامه، روی Install و سپس Continue کلیک کنید.

افزودن فونت فارسی در گوگل داکس

در پنجره باز شده، اکانت خود را انتخاب کنید و روی Allow کلیک کنید.

افزودن فونت فارسی در گوگل داکس

سپس روی Next و Done کلیک کنید.

افزودن فونت فارسی در گوگل داکس

مجدد از نوار ابزار Extensions را باز کنید و به بخش Extensis فونت بروید و روی Start کلیک کنید.

افزودن فونت فارسی در گوگل داکس

در کادر باز شده در قسمت راست صفحه، می‌توانید به تمام فونت‌های Google Fonts دسترسی داشته باشید و با انتخاب متن و سپس فونت، سبک آن را در نوشته‌های اعمال کنید.

افزودن فونت فارسی در گوگل داکس

درحال‌حاضر، فونت‌های فارسی و عربی موجود در گوگل فونت موارد زیر را می‌توان از افزونه‌هایی که می‌توان آن‌ها را انتخاب کرد:

قهیری لیموناد ال مسیری آلماری
راکاس مادا هارمتان امیری
Readex pro متن مرکزی IBM Plex Sans Arabic عارف رقاع
ریم کوفی میرزا جمهوری بالو بهیجان 2
شهرزاد جدید عربی نوتو کوفی کتیبه بلکا
تجوال نوتو نسخ عربی کوفام بلکا هالو
وزیرمتن نوتو نستعلیق اردو لاله زار قاهره
Vibes نوتو بدون عربی لطیف چانگا

***

امیدواریم این مقاله آموزشی برایتان مفید بوده باشد. اگر در مورد افزودن فونت به گوگل داکس مشکلی دارید، در بخش دیدگاه‌ها آن را با ما و کاربران بزرگ می‌کنید.