بنچمارک‌های منتسب به پردازنده‌های پرچمدار نسل سیزدهمی اینتل یعنی Intel Core i9-13900K باری دیگر فاش شده است و به نظر می‌رسد که تیم آبی در خانواده Raptor Lake می‌تواند قدرت پردازش تراشه را در تسک‌های چند تردی نسبت به خانواده Alder Lake به شکل محسوسی افزایش دهد.

آنچه Wccftech می‌نویسد، بنچمارک‌های جدید پردازنده‌های رده‌بالای اینتل توسط حساب کاربری Lordzzz در انجمن آنلاین چیپ‌هل به اشتراک گذاشته شده است. در روزهای اخیر یک پردازنده‌ی Core i9-13900K اینتل را در یک فروشگاه چینی با قیمت ۴۲۶ دلار برای فروش گذاشته شده است. Lordzzz می‌گوید همان فردی بوده است که به نمونه‌ای از کامپیوترهای مهندسی اینتل دسترسی پیدا کرده و آن را فروخته است.

این فرد در پلتفرم آنلاین چینی کد مشخصات CPU و کدهای QR محصول را تار کرده بود، اما به‌تازگی تصویری از همان پردازنده منتشر کرد که کدهای روی محصول نیز دیده می‌شوند. همانطورکه می‌بینید، روی محصول نوشته شده که با پردازنده محرمانه طرف هستیم.

عبارت Q0D8 نشان می دهد این پردازنده، نمونه مهندسی نوع اول است. Lordzzz می‌گوید پردازنده‌های این‌چنینی دارای یک‌سری مشکلات هستند و به فرکانس‌های مناسب دست پیدا نمی‌کنند. این پردازنده‌ها معمولاً با قطعات سختافزاری سازگاری ندارند.

نمونه مهندسی پردازنده Intel Core i9-13900K اینتل از نمای جلو

پردازنده Intel Core i9-13900K که در تصویر بالا می‌بینید نمونه محصول نهایی نیست و ۲۴ هسته به همراه ۳۲ ترد دارد. اینتل این پردازنده را با هشت هسته‌ای بر قدرت و ۱۶ هسته‌ای کم‌مصرف می‌سازد. انتظار می‌رود این پردازنده دارای مجموعاً ۶۸ مگابایت کش بازی (Game Cache) باشد.

پیش‌تر در نمونه‌های سیستم‌های مهندسی اینتل شاهد سرعت کلاک پایه ۲٫۴ گیگاهرتز و سرعت کلاک بوست ۴٫۶ گیگاهرتز بود که بسیار کمتر از حد انتظار است، زیرا برخی از رایج‌ها می‌گویند پردازنده‌های جدید اینتل می‌توانند به فرکانس بوست ۵،۸ گیگاهرتز نیز دست پیدا کنند. . حتی یک افشاگر گفته که احتمالاً مدلی از خانواده‌ای Intel Raptor Lake با فرکانس بالای ۶٫۰ گیگاهرتز تولید می‌شود.

اسکرین شات نرم افزار CPU-Z از پردازنده Intel Core i9-13900K اینتل

کاربر Lordzzz صرفاً اسکرین‌شات‌های ابزار CPU-Z را به اشتراک گذاشته است، اما مشخصات فنی یک نمونه مهندسی نوع سوم را نیز منتشر کرده است. او می‌گوید نمونه‌ای از مهندسی نوع اول در تمامی هسته‌هایش به ماشین‌های تجاری ۴٫۰ گیگاهرتز دست می‌کند اما نمونه‌ای از نوع مهندسی سوم به سرعت کلاک بوست تک‌هسته‌ای ۵٫۵ گیگاهرتز و سرعت کلاک بوست تمام‌هسته‌های ۵٫۳ گیگاهرتز می‌رسد. نمونه‌های مهندسی نوع اول از قابلیت اورکلاک پشتیبانی نمی‌کنند.

نکته مهم دیگری که Lordzzz به آن اشاره می کند از حافظه پشتیبانی می کند. درحال‌حاضر نمونه‌های مهندسی نوع اول از حافظه‌های DDR4 پشتیبانی نمی‌کنند، زیرا در مادربردهای سری ۶۰۰ پشتیبانی بایوس هنوز آماده نشده‌اند؛ بااین‌حال، این نمونه‌های مهندسی از DDR5 پشتیبانی می‌کنند.

نمونه‌ای از نوع مهندسی نوع پردازنده‌ی سوم Core i9-13900K درحال‌حاضر از حافظه‌های DDR5-7200 پشتیبانی می‌کند و گفته می‌شود نمونه‌ای از حافظه‌های محصول نهایی DDR5-8000 و سریع‌تر را نیز تحت پشتیبانی قرار می‌دهد.

مقالات مرتبط:

نمونه مهندسی نوع اول پرچمدار خانواده Raptor Lake در بنچمارک CPU-Z به امتیاز تک‌هسته‌های ۶۱۱ و امتیاز چندهسته‌ای ۱۳۰۱۴،۹ دست پیدا کرده است. بااین‌حال قدرت اصلی در نمونه‌ی مهندسی نوع سوم می‌شود. این پردازنده در بخش تک‌هسته‌های امتیازی بیش از ۸۸۰ و در بخش چندهسته‌ای بیش از ۱۵۰۰۰ را به دست آورده است.

نمونه مهندسی نوع اول در عملکرد تک‌هسته‌های ضعیف‌تر از پرچمدار نسل دوازدهمی، یعنی Core i9-12900K ظاهر می‌شود اما در بخش چنده‌ای از ۱۲ درصد سریع‌تر است. نمونه مهندسی نوع سوم در بخش تک‌هسته‌های و چندهسته‌ای به‌ترتیب هفت درصد و ۲۸ درصد برقدرت‌تر ظاهر شده است.

اینتل تعداد هسته‌های پرقدرت را در خانواده‌های Raptor Lake تغییر نمی‌دهد، اما از معماری در آن‌ها استفاده می‌کند. از طرفی تعداد هسته‌های کم‌مصرف Raptor Lake نسبت به Alder Lake دو برابر افزایش پیدا می‌کند و به اندازه ۱۶ عدد می‌رسد.

نتایج بنچمارک تک تردی و چند تردی پردازنده Intel Core i9-13900K اینتل در CPU-Z

پردازنده Intel Core i9-13900K در مقایسه با AMD Ryzen 9 5950X (پرچمدار حال حاضر ای ام دی) در بخش تک‌تردی و چندتردی به‌ترتیب ۳۴ درصد و ۲۱ درصد قوی‌تر ظاهر شده است. انتظار می‌رود IPC بیش‌ازهای نسل جدید AMD در بخش تک‌تردی از ۱۵ درصد بهبود پیدا کند (یعنی ۱۵ درصد قدرت بیشتر نسبت‌به نسل قبل در فرانسه). همچنین پیش‌بینی محصولات خانواده‌ای AMD Ryzen 7000 در چند تردی بیش از 35 درصد قوی‌تر می‌شوند.

AMD مدتی پیش نمونه‌ای از پردازنده‌های Ryzen 7000 را نشان داد که بدون اورکلاک به فرکانس 5.5 گیگاهرتز دست پیدا می‌کرد.