اینتل به‌تازگی عملکردهای گرافیکی دسکتاپ Arc A380 جدیدش را در اجرای ۱۷ بازی مختلف با GTX 1650 و RX 6400 مقایسه کرده است که همه این آزمایش‌ها روی یک کامپیوتر انجام شده است. عملکرد گرافیکی A380 به‌طور متوسط ​​درمقایسه‌با GTX 1650 و RX 6400 ضعیف‌تر است که باعث می‌شود یکی از بهترین گرافیک‌های رده‌پایین ایالات متحده تبدیل شود. در این شرایط اینتل حتی در تهیه‌ی فهرست پیشنهادی بهترین گرافیک‌های مقرون‌بهصرفه‌ای خود کار سختی در پیش خواهد داشت.

به‌گزارش TomsHardware، گرافیک‌ A300 اینتل محصول پایین‌رده می‌شود و از تراشه‌ی کوچک‌تر Alchemist ACM-G11 بهره می‌برد. این مدل گرافیکی A350M و A3370M به 8 هسته گرافیکی Xe اینتل مجهز و دارای حافظه فعال کامل 9 بیتی GDDR6 روی آن است. این تقریباً همان پیکربندی اصلی گرافیک لپ‌تاپی Arc A370M است، با این تفاوت که حافظه‌ها و پهنای‌های باند حافظه‌های آن به‌ترتیب ۵۰ درصد و ۶۶ درصد بیشتر است و از فرکانس بیشتر تا ۲.۴۵ گیگاهرتز نیز می‌کند.

توان گرافیکی A300 معادل ۷۵ و یا شاید بیشتر باشد و Arc 380 اینتل نیز در انواع مختلف عرضه خواهد شد. گرافیک‌هایی با توان کمتر از ۷۵ و می‌توانند بدون کانکتور برق کار کنند و فرکانس آن‌ها تا ۲ گیگاهرتز نیز می‌رسد. گرافیک‌های دیگر با انرژی مصرفی 80 وات به کانکتور برق ۶ پین نیاز دارند و فرکانس آن‌ها به ۲.۲۵ گیگاهرتز افزایش می‌یابد و درنهایت گرافیک‌هایی با مصرف انرژی ۸۷ و بیشتر با فرانسه ۲.۳۵ یا بیشتر کار می‌کنند.

ما نمی‌دانیم که این آزمایش خود را از کدام گرافیک استفاده کرده است و تصاویر کارت Gunir با کانکتور برق ۸ پین فقط برای ارجاع در نظر گرفته شده است. کامپیوتر آزمایشی اینتل با پردازنده Core i5 12600K، دو رم شانزده‌گیگابایتی DDR4-3200، مادربرد MSI Z690-A Pro WiFi DDR4، یک SSD چهارترابیتی M600 Pro XT و سیستم‌عامل ویندوز ۱۱ مجهز بود.

درحال‌حاضر، Arc A380 تنها گرافیک دسکتاپی فهرست‌شده در وب‌سایت اینتل است. اما با توجه‌هایی که قبلاً از این شرکت فاش شده‌اند، می‌توانم انتظار داشته باشم که گرافیک دسکپی سری A500 و A700 اینتل در آینده عرضه شود. آمار مربوط به این گرافیک‌ها راهنمای بازبینی Arc A380 در جدول زیر آمده است. احتمالاً احتمال دارد از این آمار دقیق نباشند؛ زیرا اکثر تولیدکنندگان سعی می‌کنند در کیفیت‌های رسمی خود، محصولاتشان را بهتر از آنچه هستند، نشان دهند.

بازی‌ها اینتل Arc 380 آنویدیا GTX 1650 Radeon RX 6400
میانگین ۱۷ بازی 96.4 114.5 ۱۰۵
Age of Empires 4 ۸۰ ۱۰۲ ۹۴
Apex Legends ۱۰۱ ۱۲۴ ۱۱۲
بتلفیلد V ۷۲ ۸۵ ۹۴
کنترل ۶۷ ۷۵ ۷۲
سرنوشت 2 ۸۸ ۱۰۹ ۸۲
DOTA 2 ۲۳۰ ۲۶۷ ۲۶۶
F1 2021 ۱۰۴ ۱۱۲ ۹۶
GTA V ۱۴۲ ۱۶۴ ۱۸۰
هیتمن 3 ۷۷ ۸۹ ۹۱
ناراکا بلیدپوینت ۷۰ ۶۸ ۶۴
نیژان ۲۰۰ ۲۰۰ ۲۰۰
PUBG ۷۸ ۱۰۷ ۹۵
ریفت شکن ۱۱۳ ۱۴۱ ۱۲۴
ویچر 3 ۸۵ ۱۰۱ ۸۱
Total War: Troy ۷۸ ۹۸ ۷۵
Warframe ۷۷ ۹۸ ۹۸
ولفنشتاین یانگ بلاد ۹۵ ۱۳۰ ۹۶

عملکرد Arc A380 به‌طور متوسط ​​۱۹ درصد GTX 1650 و ۹ درصد از RX 6400 ضعیف‌تر است. زمانی که هریک از این گرافیک‌ها را با قدرت آن‌ها در اجرای بازی‌ها مقایسه می‌کنند، Arc A380 فقط در چهار عنوان از ۱۷ عنوان بررسی شده از RX 6400 بهتر عمل کرده است. سطح گرافیکی اینتل در این آزمایش فقط در اجرای بازی Naraka Bladepoint موفق شده است GTX 1650 را شکست دهد. علاوه بر این، هر سه گرافیک آزمایش شده موفق شدند در اجرای بازی NiZhan، نرخ ۲۰۰ فریم‌برثانیه را ثابت نگه دارند.

شکست گرافیک جدید اینتل از گرافیک رده‌پایین آنویدیا که بیش از سه سال از معرفی‌اش می‌گذرد و همچنین از مدل پایین‌رده‌شده Radeon شکست می‌خورد که به معنای واقعی کلمه در سطوح گرافیک‌های مخصوص گوشی‌های هوشمند Navi 24 است، بسیار دلگرم‌کننده به نظر نمی‌رسد. در ماه‌های گذشته، گزارش‌هایی منتشر شده است که نشان می‌دهد درایورهای گرافیکی اینتل در هنگام اجرای بازی‌ها نقش مهمی در عملکرد گرافیک‌های سری جدید این شرکت ایفا می‌کند و درحال‌حاضر، بهینه‌سازی ضعیفی دارد که این مشکل بزرگی است که باید تغییر کند.

شاید اینتل شرایط را تغییر دهد و در آینده، یعنی زمانی‌که گرافیک‌های جدید در بازارهای جهان عرضه شود، درایورهای بازی بهینه‌شده ارائه می‌دهند. این شرکت به‌تازگی عملکرد موردانتظار خود را برای گرافیک پیشرفته‌تر A700M نشان می‌دهد که نسبتاً توانمند به نظر می‌رسند.

ناگفته نماند اگر مشکلات مربوط به درایورها در گرافیک‌های میان‌رده‌شده A500 و A700 همچنان وجود داشته باشد، بخش گرافیک‌های این شرکت با مشکلات جدی در بازار ممکن خواهد بود. بازاری که در حال‌حاضر بسیار رقابتی است و عملکرد گرافیکی در اجرای بازی‌ها برای کاربران زیادی دارد.

موتور چندرسانه های اینتل Xe

مقاله مرتبط:

اینتل در گرافیک‌های رده‌پایین و لپتاپی خود فقط به‌دنبال بهبود عملکرد اجرای بازی‌ها نیست. Arc از موتور رسانه‌ای Xe بهره می‌برد؛ به‌همین‌دلیل، از رمزنگاری 8K، رمزگشایی AVC VP9، AV1، H.264 و HEVC (H.265) می‌کند. گفتنی است درحال‌حاضر سری Arc اینتل، تنها پردازنده گرافیکی است که رمزنگاری‌افزاری AV1 را پشتیبانی می‌کند. مقایسه A380 با Core i5 12600K در رمزنگاری AV1 ویدئو نشان می‌دهد گرافیک اینتل عملکرد بسیار سریع‌تری دارد.

در واقع، A380 در این آزمایش ویدئو مدنظر را در 53 ثانیه رمزنگاری کند. انجام این کار با پردازنده Core i5 12600K به حدود چهار برابر زمان (۲۳۴ ثانیه) نیاز دارد. افزون‌براین، Arc 380 در سناریوهای دیگر رمزنگاری ویدئو، سریع‌تر از خود نشان داد. به‌عنوان مثال، در رمزنگاری HEVC با استفاده از نرم‌افزار DaVinci Resolve که در آن ویژگی Deep Link اینتل از پردازنده گرافیکی و پردازنده مرکزی اختصاصی بهره‌مندی می‌برد، این کار را در ۱۶ میلیون انجام می‌دهد. تولید GTX 1650 در شرایط مشابه رمزنگاری ویدئو به ۲۵ زمان نیاز دارد.

جالب است که Arc 380 در این آزمایش بدون فعال Deep Link، ویدئویی را در 30 ثانیه رمزنگاری انجام داد که این موضوع را نشان می‌دهد که Deep Link در رمزنگاری ویدئوها بسیار زیاد است و سرعت اجرای این کار تقریباً تا دو برابر افزایش می‌دهد. اگر به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های چندرسانه‌های بیشتر علاقه‌مند باشند، ممکن است Arc برای گزینه‌های عالی باشد. برای گیمرها نیز امیدواریم بهبودهای اضافه در درایورهای اینتل به افزایش قدرت عملکرد این گرافیک‌ها را افزایش می‌دهد.