به گزارش ناین توفایو‌مک، درابتدای سال جاری گزارش جذابی توسط تحلیلگر معروف، آقای مینگ چی منتشر شد که نشان می‌داد احتمالاً تراشه‌ای جدید A16 را به‌صورت انحصاری برای مدل‌های مختلف گوشی آیفون ۱۴ پرو (iPhone 14 Pro) در نظر بگیرید. مدل‌های معمولی گوشی آیفون ۱۴ (iPhone 14) همچنان با تراشه‌ی سال گذشته یعنی A15 به بازار عرضه می‌شود. اکنون اما، گزارش جدید آقای کو حکایت از آن دارد که مدل‌های معمولی و میان‌رده‌ای از گوشی‌های آیفون از این دیگر با جدیدترین تراشه‌های طراحی‌شده وارد بازار نمی‌شوند، زیرا برای کسب‌وکارهای بازاریابی و کار اپل برای آینده دستخوش تغییراتی قرار گرفته‌اند.

گوشی آیفون 14 با تراشه A15

انتظار می‌رود که طبق روال هرساله، اپل چهار گوشی جدید معرفی می‌شود که شامل آیفون 14، آیفون 14 مکس (نسخه‌ی 6.7 اینچی که جایگزین آیفون مینی است)، آیفون 14 پرو و ​​آیفون 14 پرو مکس خواهد شد. مدل‌های معمولی آیفون ۱۴ همان طراحی آیفون ۱۳ را با ارتقای داخلی آیفون، مدل‌های بالارده‌ی ۱۴ تغییر بیشتر با طراحی جدید نمایشگر و ارتقای دوربین‌های دوربین‌دار دوربین خواهد کرد.

این اولیه‌بار نیست که برنامه‌های کاربردی اصلی مانند طراحی جدید را به صورت انحصاری در مدل‌های گران‌تر آیفون ارائه می‌کند. در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۳۹۶ شمسی) گوشی آیفون X با طراحی جدید و قابلیت Face ID و سایر فناوری‌های جدید معرفی شد. اما آیفون ۸ و آیفون ۸ پلاس به‌عنوان نسخه‌های بهتر از آیفون ۷ به بازار عرضه می‌شوند.

اما، در چند سال گذشته همه‌ی مدل‌هایی که در یک سال معرفی می‌شدند به تراشه یکسان بودند. برای مثال، هردو مدل آیفون ۸ و آیفون X به تراشه A11 Bionic بودند. کوپرتینویی‌ها این استراتژی را در سال‌های بعدی برای آیفون XR و آیفون XS، آیفون ۱۱ و آیفون ۱۱ پیشنهاد می‌کنند و مدل‌های دیگر حفظ شده‌اند. اما ظاهراً به نظر می‌رسد این روند به‌زودی دگرگون خواهد شد.

بعد از گزارش آقای کو، خبرگزاری‌های نیان‌تو‌فایومک و بلومبرگ نیز با اتکا بر منابع اطلاعاتی بررسی کردند که فقط دو مدل از چهار مدل آیفون ۱۴ تراشهی جدید و سریع‌تر خواهند داشت. نسخه‌های قوی‌تری از تراشه‌ی A15 را با رم ۶ انگلیسی به‌جای رم ۴ گیگابایتی در گوشی‌های جدید به‌کار می‌گیرند، تصور می‌کنند. اما، این تراشه با وجود قدرت بیشتر، معماری تراشه آیفون ۱۳ را حفظ خواهد کرد.

در ابتدا، چنین برداشتی می‌شود که این استراتژی موقتی است و برای مقابله با فزاینده‌ای تراشه در سطح جهانی چنین راهکاری را دنبال می‌کند. اما مینگ چی کو بر این باور است که این استراتژی موقتی نخواهد بود.

آیفون 14 و تراشه A15

استراتژی کسب و کار جدید

در گزارشی که در بلاگ رسمی خود منتشر می‌کند، می‌کند که تفاوت فاحش بین قدرت آیفون ۱۴ میان‌رده و بالارده شی مدل‌های گران‌تر را در بین مصرف‌کنندگان بدون محبوب‌تر خواهند کرد. بر این اساس، پیش‌تر انتظار می‌رفت آیفون ۱۴ پرو بین ۴۰ تا درصد از فروش مدل‌های جدید آیفون در سال ۲۰۲۲ میلادی (۱۴۰۱ شمسی) را به‌خود اختصاص دهد، اکنون پیشبینی می‌شود که این رقم به ۶۰ درصد برسد.

ادعایی که می‌گوید چه می‌گوید چه گفته‌ای است و این برای اولین بار خواهد بود که ارائه‌ی انحصاری جدیدترین تراشه‌های اپل در مدل‌های بالارده‌ای آیفون باشد. به‌عبارت، می‌توانم برنامه‌های مشابه دیگری را با استراتژی استراتژی‌ها بگویم.

ارائه‌ی انحصاری جدیدترین تراشه‌ها روی مدل‌های گران‌تر می‌شود که مدل‌های مدل‌های ارزان قیمت را بیشتر می‌کنند. بنابراین، این روند باعث خواهد شد که قیمت آیفون افزایش داشته باشد. درنتیجه، می‌توانم انتظار داشته باشم که سود اپل از فروش بیش‌افزار از گذشته باشد. اما، همچنین اشاره می‌کند که این مرد به دوربین‌های گوشی‌های بالارده نیز خواهد بود. او در گزارش خود چنین نوشت:

مقاله مرتبط:

جدیدترین تراشه‌های پردازشی به‌صورت انحصاری برای مدل‌های بالارده‌ی آیفون طراحی می‌شوند؛ بنابراین فروش‌های گوشی‌های بالارده افزایش می‌یابد که این به‌نفع‌کننده‌های دوربین‌ها تمام می‌شود.

اگر این ادعا صحت داشته باشد، ظاهراً روزهایی است که تمام مدل‌های آیفون جدید با تراشه‌های جدید و مشابه معرفی می‌شد به تاریخ پیوست. اما، این موضوع نباید تعجب‌برانگیز باشد زیرا کوپرتینویی‌ها از چند پیش استراتژی مشابه را در معرفی آیپدها به‌کار گرفته‌اند و مدل‌های گران آیپد مجهز به تراشه‌های مشابه با مک هستند. مدل‌های ارزان‌تر محصولات تولیدی با تراشه‌ها به‌کاررفته در بازار عرضه می‌شوند.

معرفی و عرضه‌ی آیفون 14

اگر همه‌چیز طبق برنامه پیش برود، اپل مانند سنت هرساله گوشی آیفون 14 و آیفون 14 پرو را در سپتامبر سال جاری (شهریور ۱۴۰۱) معرفی می‌کند. لازم به ذکر است که این گوشی احتمالاً در زمان راه‌اندازی محدود به مشکالت مربوطه عرضه می‌شود.

نظر شما درباره استراتژی جدید اپل چیست؟ آیا این استراتژی می‌تواند باعث کاهش قیمت مدل‌های معمولی شود؟