ویلیام ساچیتیکارآفرین بریتانیایی فعال در حوزه فناوری مدتی پیش پستی در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که در ابتدا توجه به قرار گرفتن را نشان می‌دهد، اما پس از چند روز بحث‌های زیادی به راه انداخته می‌شود. ساچیتی در هنگام انتشار پست یاد شده در ردیت، حدودا سه ماه بود که در ایستگاه راداری پدافند هوایی نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا که اکنون متروکه‌شده زندگی می‌کرد.

او پستی در ساب‌ردیت r/electronics منتشر کرد که حاوی تصویری از رادار AMES Type 84 بود و چنین متنی داشت: «کمک کنید! می‌خواهم این وسیله را به زندگی برگردانم.» AMES Type 84 دیش غولپیکری با پهنای 18.2 متر و ارتفاع 7.6 متر است که روی ستونی عظیم قرار گرفته است. این رادار در فعالیت‌های ریزموجی‌هایی را در دامنه‌های به بیش از ۴۰۰ کیلومتر ارسال می‌کند.

ساچیتی پست خود را در ردیت به‌صورت ناشناس ارسال کرد، اما کاربران در زمانی کوتاه هویت را شناسایی کردند. بریتانیا مجموعا پنج دستگاه از رادار AMES Type 84 را تولید کرده و کاربران را با بهره‌گیری از برخی ابزارهای ویژه مکان راداری می‌کند که ساچیتی عکسش منتشر کرده است. مدتی پیش خرید پایگاه قدیمی نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا توسط ساچیتی، در این کشور خبرساز شده بود.

ساچیتی می‌گوید چند نفر اعلام کرده‌اند که قصد دارند از این رادار برای اسکن کردن ماه استفاده کنند. در پست ردیت، فردی از ویلیام ساچیتی پرسید که هدفش از خرید رادار چه بوده است. او در نوشت: «شاید چون خودم را متقاعد کرده‌ام جواب می‌دهد که احتمالاً از آن برای پیدا کردن یوفو سرگرم‌کننده باشد.»

ساچیتی در گفت‌وگو بای ویس اعلام کرد که چه چیزی را در پاسخ به سؤال کاربر نوشته شوخی بوده است، اما از مردم به‌شکل کاملاً جدی به او مراجعه کنند تا درباره برنامه‌هایش برای پیدا کردن اشیای ناشناس پرنده کسب کنند. ساچیتی می‌گوید: «مشخصاً شدیداً به‌دنبال پیدا کردن یوفو هستند. من نمی‌توانم تصمیم بگیرم که بهترین استفاده را از این رادار در دنیای مدرن چیست. بنابراین تا زمانی که به کسی آسیب نزند و در کار کسی نکند، مشکلی با آن ندارم. بیاید به رادار زندگی ببخشیم.»

مجله کارشناس ویس از ویلیام ساچیتی درباره شواهد مربوط به یوفو پرسید. ساچیتی در پاسخ گفت که احتمالاً بیگانگان همین حالا نیز در میان ما زندگی می‌کنند و بسیار پیشرفته‌تر از انسان‌ها هستند. او می‌گوید نگران وجود حیات بیگانه نیست، زیرا اگر بیگانگان قصد حمله به زمین را داشته باشند، باید چنین اتفاقی رخ دهد. او می‌گوید بیگانگان حتی اگر وجود داشته باشد، تصمیم گرفته‌ایم را نادیده بگیریم.

ساچیتی می‌گوید رادار AMES Type 84 hc از مدت‌ها پیش در پایگاه متروکه‌ای پدافند هوایی بریتانیا مستقر است و از آن‌جایی‌هایی است که تعداد زیادی از آن‌ها را کم‌کم می‌کنند در حال تخریب است. او اضافه می‌کند: «هر باری که به این رادار نگاه می‌کند با خودم می‌گفتم که باید دهم را انجام داد.»

ویلیام ساچیتی کارآفرین حوزه‌ای رباتیک و هوش مصنوعی است و شرکت تحت مدیریتش به نام Kar-go از خودروهای خودران برای بسته‌بندی در سراسر بریتانیا استفاده می‌کند. دلیل ساچیتی می‌گوید خرید پایگاه قدیمی نیروی هوایی بریتانیا این بوده است که شرکت Kar-go به فضایی برای آزمایش محصولات و توسعه سرویس‌هایش نیاز داشته باشد. در این پایگاه کارخانه، جاده و پناهگاه زیرزمینی وجود دارد. ساچیتی اضافه می‌کند: «این پایگاه تقریباً هر چیزی را که ما به‌عنوان یک شرکت نیاز داریم در خود داشته باشیم.»

اما خرید این پایگاهاً شامل جاده و فضای اضافی نبود. AMES Type 84 از نگاه بریتانیا نوعی بنای تاریخی است که ارزش فرهنگی قابل توجهی برای کشور دارد و نباید آن را تخریب کرد. ساچیتی می‌گوید هر روز این رادار را می‌بینند و نگاه می‌کنند که باعث ناراحتی آن می‌شود، به همین دلیل تصمیم گرفت آن را تعمیر کند.

مقالات مرتبط:

رادار AMES Type 84 مربوط به دوران جنگ سرد است. پنج رادار تولید شده توسط بریتانیا بخشی از یک سیستم هشدار زودهنگام می‌شوند تا در مواردی که سلاح‌های هسته‌ای در حال حاضر به این کشور در بریتانیا بودند ارتش سریعا باخبر شوند. رادارهای موردبحث از سال ۱۹۶۲ تا ۱۹۹۴ فعالیت‌ها را انجام دادند و بر ریزموجهایی بودند که مقدار قابل‌توجهی تابش یونیزه‌کننده ساطع می‌کردند. به گفته‌ی ساچیتی این رادار هر چهار دقیقه با بارچرخید: «هر باری که این رادار اسکن انجام می‌دهد، کل تلویزیون‌های منطقه را تقریباً سه برفکی می‌کنند.»

ساچیتی می‌گوید که می‌خواهد مجدداً رادار را به گردش دربیاورد، اما بدون ساطع کردن تابش یونیزه‌کننده. ساچیتی در مصاحبه‌ای ویدیویی با مجله‌ی وایس درون یک اتوبوس قدیمی نشسته بود؛ او می‌گوید همان اتوبوس در گذشته با گازوئیل کار می‌کرد اما اکنون متکی‌بر انرژی خورشیدی است. او می‌گوید که باید برای پیاده‌سازی فناوری‌های مدرن در رادار پیدا شود. هدف ساچیتی از انتشار پست در ردیت این بود که افراد متخصص برای راه‌اندازی مجدد رادار پیدا کند.

ساچیتی می‌گوید تعداد زیادی از افراد حضور دارند که در ردیت دارند متخصصان حوزه‌های مختلف هستند و به همین دلیل تصمیم‌گیری در ردیت استفاده از کمک کند. او می‌گوید که اگر در روزنامه اطلاع‌رسانی می‌کرد احتمالاً هرگز چنین بازخوردی نمی‌دید.

ساچیتی هنوز مطمئن نیست که آینده‌ی رادار AMES Type 84 به کجا ختم می‌شود، اما می‌گوید که این رادار با فناوری‌های مدرن می‌تواند بیشتر باشد. او می‌گوید که شاید این رادار روزی برای دانشگاه‌ها و دانشجویان مفید واقع شود.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!