به نظر می‌رسد تا فراگیر شدن متورس در سرتاسر جهان، چندین سال باقی مانده است. مکان‌هایی که مردم می‌توانند در دنیای واقعی مجازی زندگی، کار و بازی کنند. آیا سوال این است که آیا زمینهای متاورس یک قمار بزرگ را می خرید؟

هنرمندی بهنام انجی تیلوریکی از نسل‌های روبه‌رشد است که به دنیای مجازی جدید امیدوار هستند. او میگوید:

اولین بسته‌های متاورس خود را در ژوئیه‌ی ۲۰۲۰ خریدم و حدود ۱۵۰۰ پوند پرداخت کردم و آن را برای نمایش آثار خودم و همچنین برای اجرای رویدادهای متورس که هنر من و همچنین هنر دیگران را نشان می‌داد، خریدم.

انجی، دو گالری شامل آثار هنری عجیب وغریب و زیبای دیجیتالی را در دنیای Voxels ساخت و دیگران می‌توانند این آثار را با پرداخت رمزارز خریدار کنند. آثار انجی به‌اندازه‌ای یک خانه خانوادگی کوچک است. بلندترین آن در سه طبقه‌امتداد دارد و شامل یک تراس، پشت بام با یک گذرگاه سفید و سیاه و یک تصویر تاکسی است که همیشه برای تفریح ​​به این طرف و آنطرف می‌رود.

فروشگاه در متاورس

اما شما یک حس واقعی از این جهان را احساس می کند. انجی توضیح می دهد:

با نگاه‌داشتن کلید F می‌توانید به‌سمت بالا پرواز کنید و به‌محله‌ای من نگاه کنید. در بالای گالری او می‌توانید هزاران جعبه یکسان از زمین را مشاهده کنید که تا افق کشیده شده‌اند.

Voxels یکی از دنیاهای مجازی است که خود را توصیف می‌کنند. این گیج‌کننده است زیرا مردم بیشتر درمورد این دنیای مجازی صحبت می‌کنند که تنها یک جهان مجازی وجود دارد، اما تا زمانی‌که پلتفرمی به این حوزه مسلط شود، شرکت‌های مختلف زمین و تجریبات خود را در جهان‌های مخصوص خود می‌فروشند.

مقاله مرتبط:

دکتر DappRadar می‌گویند که فقط در سال گذشته، ۱.۹۳ میلیارد دلار رمزارز صرف خرید زمین می‌شود که ۲۲ میلیون دلار از آن برای حدود ۳۰۰۰ قطعه زمین در Voxels هزینه می‌شود.

DappRadar می‌تواند روی موضوع نظارت کند زیرا Voxels روی سیستم‌های رمزارز اتریوم ساخته شده است که در آن تراکنش‌ها، مانند همه‌ی ارزهای مجازی، در یک بلوک چین عمومی ثبت و منتشر می‌شود.

یکی از محبوب‌ترین دنیاهای متورسی، دیسنترالند است. جهان مجازی که در سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد و زمین‌های آن گاهی با قیمت هزاران و حتی میلیون‌ها دلار به‌فروش می‌رسد. سامسونگ، UPS و ساتبیز ازجمله شرکت‌های مشهوری هستند که در این دنیای مجازی زمین را خریداری کرده و حتی فروشگاه‌ها و مراکزی را برای بازدید مشتریان در آن ساخته‌اند.

برند Philipp Plein طرحی به‌اندازه‌ای چهار زمین فوتبال دراختیار دارد که امیدوار است درنهایت آن‌ها را به فروشگاه متاورسی تبدیل کند. بااین‌حال، مالک این شرکت می‌گوید که مادرش با خرید 1.5 میلیون دلاری در متاورس، مخالف بوده است. او میگوید:

مادرم به من زنگ زد و گفت چه کار کردی؟ چرا؟ دیوانه های؟ چرا اینقدر پول خرج میکنی؟ این چیست؟

فروشگاه یوبی سافت در متاورس

مالک Philipp Plein بیش‌از یک‌سال است که کالاهای خود را در ازای دریافت رمزارزهای مختلف به‌طور آنلاین می‌فروشند. او در سال ۲۰۲۲ یک فروشگاه جدید در لندن افتتاح کرد که در آن لباس و برخی از توکن‌های غیرقابل‌معاوضه (NFT) را در ازای دریافت رمزارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم و همچنین پوند، می‌فروشند. او می‌گوید باز کردن فروشگاه کمک می‌کند تا اطلاعات بیشتری درباره متاورس به دست آورد. در بخشی از توضیحات وی آمده است:

خرید یک قطعه زمین در متاورس، گامی جرانه برای من می شود. آیا باید به این فکر کنم که از ۲۴ سال با نام تجاری خود کار کنم و اگر دوباره نیاز به شروع دوباره داشته باشم، چه کاری باید انجام دهم؟

بااین‌حال، DappRadar با تعیین ارزش رمزارزها اعلام می‌کند که ارزش املاک و زمین‌های متاورس نزدیک به پایین‌ترین سطح سالانه است. آدیداس، اتارس، یوبی سافت، بایننس، وارنر موزیک و گوچی در یکی دیگر از متاورس های رمزنگاری به نام سندباکس (سندباکس)، زمین هایی را خریداری کرده اند که از آن ها برای فروش و تبلیغ محصولات و خدمات خود بهره می برند.

گوچی همچنین در Roblox نیز فعالیت دارد و در کنار سایر پلتفرم‌های بازی بزرگ مانند Minecraft و Fortnite به‌عنوان اصلی‌ترین جریان متاورس‌های نوپا، در نظر گرفته می‌شود. این شرکت‌های بازیسازی، زمینی به‌فروش نمی‌رسانند و بدون استفاده از فناوری‌های بلوک چین، اداره می‌شوند. بااین‌حال، از چند ترکیبی کلیدی که برای یک متاورس واقعی به آن‌ها نیاز داریم را دراختیار دارند.

  • امکان ایجاد گروه‌ها برای بازی
  • بهره گرفتن از ارزهای داخلی
  • فرصتی برای کسب درآمد از پلتفرم
  • جوامع كاربردي و شلوغ

شهر گوچی در یک‌سال گذشته بیش از 36 میلیون بازدید داشته است، که نایک‌لند در 11 ماه بیش از 25 میلیون بازدید به دست آورده است. بازیکنان در شهر گوچی می‌توانند با پول واقعی برای آواتارهای خود لباس بخرند. در نایک‌لند نیز می‌توانم از امتیازهایی استفاده کنم که در بازی‌ها به دست می‌آیند، اقلامی مثل تی‌شرت و کفش برای آواتارها می‌خرند.

فروشگاه گوچی در متاورس

به نظر می‌رسد که مدی صنعتی است که از همه مشتاقان پذیرش فرصت‌ها و خطرات مرتبط با متورس است. خانه‌ای مد دیجیتال The Fabricant واقع در آمستردام نیز لباس‌هایی برای آواتارها، طراحی مجموعه‌ها و لباس‌های سفارشی برای کاربران در دیسنترالند، سندباکس و سایر متاورس‌های رمزارز تولید می‌کند. امبر جائه اسلوتن از بنیان‌گذاران The Fabricant می‌گوید:

وقتی شروع کردیم، همه ما را دیوانه صدا کردند زیرا می‌گفتند چرا به چنین چیزی نیاز دارید؟

بهترین رکورد فروش The Fabricant یک لباس دیجیتال است که 1000 دلار ارزش دارد. این لباس به‌عنوان یک NFT عرضه می‌شود و نمی‌توان آن را در دنیای واقعی پوشید. این شرکت به‌تازگی ۱۴ میلیون دلار سرمایه به دست آورده است که ایده‌ای را در آن سرمایه‌گذاری کرده و بسیاری از ما به‌زودی بخشی از زندگی خود را در این جهان‌های مجازی زندگی می‌کند. البته مشخص نیست این اتفاق چه زمانی رخ خواهد داد. متاورس‌های رمزارز عموماً جمعیت کمی دارند و فقط در زمان برگزاری رویدادها مورد استفاده قرار می‌گیرند و حتی در آن شرایط نیز جمعیت‌ها واقعاً هزاران نفر خواهند بود و هنوز خبری از جمعیت‌های میلیونی در این جهان‌های مجازی نیستند.

گزارش‌ها نشان می‌دهند افراد حتی در دنیای مجازی متا که با سرمایه‌ها سرمایه‌گذاری شده است، تعداد زیادی را اسپری نمی‌کنند. واقعا مثل خانم اسلوتن متقاعد شده‌اند که با توسعه متاورس، مردم نیز در آنجا حضور خواهند یافت. او میگوید:

مطمئناً بازار بزرگی در حوزه‌های متاورس وجود خواهد داشت زیرا اگر نسل جوان فکر کنید، آن‌ها از مدت‌ها قبل به بازی‌های کامپیوتری روی آورده‌اند و برای آن‌ها هیچ فرقی میان جهان مجازی و واقعی وجود ندارد. البته این جهان‌ها باید توسعه پیدا کنند.

منبع