مکانیکال گروه آموزشی است که به تولید آموزش‌های بسیار آموزنده و ارزشمند در حوزه مهندسی مکانیک می‌پردازد. از مجبوب ترین آموزش های این مجموعه می توانم به آموزش نرم افزار آباکوس، متلب، کدنویسی المان محدود و سابروتین نویسی در آباکوس اشاره کرد.

مهندسی مکانیک یکی از قدمی‌ترین و محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی است که با بکارگیری دانش ریاضی، فیزیک و علم به طراحی و تحلیل سیستم‌های مکانیکی می‌پردازد. در تصور عموم جامعه مهندسی مکانیک به گرایش‌های خودرو محدود می‌شود در حالی که، این رشته بسیار مهم‌تر از این خودرو است. از علم مکانیک در هر تحلیلی مانند رباتیک، بایومکانیک، مکانیک جامدات، مکانیک سیالات و … که نیازمند بررسی اثر نیروی و انرژی بر وضعیت جسم است، می‌شود. دانلود هیچ کالایی بدون تحلیل تنش روانه بازار نمی‌شود. حتی شرکت‌ها پیشرو در فناوری مانند اپل نیز به دنبال استخدام مهندسین مکانیک هستند تا در طراحی و تولید بدنه لپتاپ و موبایل مشارکت داشته باشند. از آنجایی که رشته مهندسی مکانیک از جمله رشته‌های مهندسی مهندسی برای هرچه بهتر آن استفاده از بهترین منابع آموزشی است تا بفهمید و مناسبی برای این رشته داشته باشید. بنابراین توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله را همراهی کنیم چرا که می‌خواهیم بهترین اساتید و آموزش‌ها را در قالب گروه مکانیک‌آل به شما عزیزان معرفی کنیم.

مهارت های مورد نیاز مهندسین مکانیک

برای علاقه‌مندان به این رشته محبوب، می‌توانند در بهترین شرایط، مهارت‌های لازم را کسب کنند که از موارد زیر هستند.

 • تسلط بر درسهای پایه و اساسی این رشته اصلی استاتیک و دینامیک.
 • برنامه برنامه نویسی برای انجام محاسبات پیچیده و مسائل سنگین مکانیک جامدات و سیالات.
 • مسابقات سریع و با نرم افزارهای تخصصی.
 • آهنگی از نظم، پشتکار و عالی با گروه مختلف یک پروژه.

گفتنی است که موارد تنها بخشی از مهارت‌هایی است که یک مهندس مکانیک باید به طور کامل از پس آن‌ها بر بیاید. در ادامه توصیه‌های ارزشمندی برای علاقه‌مندان به این رشته داریم.

فراگیری مناسب دروس اصلی

درسهای درست و اصولی دروس پایه مانند ریاضیات، استاتیک و دینامیک را باید در نظر گرفت زیرا در سایر دروس با فرض تسلط بر این علوم، از آن ها استفاده می شود. در نظر داشته باشید که برای هرچه بهتر است از بهترین آموزش های موجود استفاده کنید، زیرا تنها پاسخ دادن به آن ها کافی نیست. مکانیک‌آل مفتخر است که تدریس دینامیک دکتر آرش بهرامی (استادیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران) را در احتیار عموم داده است.

آموزش های مکانیک آل

آموزش های مکانیک آکادمی را می توان به سه دسته تقسیم کرد.

1- آموزش دروس دانشگاهی

آکادمی مکانیک‌آل همیشه در تلاش است تا بهترین تدریس دروس دانشگاهی را در اختیار عموم دانشجویان قرار دهند. از آنجایی که معمولاً بهترین اساتید در یک دانشگاه حضور دارند، یا حتی در صورت حضور کلاس‌ها به دلیل محدود بودن هر دانشجوی قادر به انتخاب آن کلاس، به اشتراک گذاری این کلاس‌ها کمک بزرگی به دانشجویان می‌کند. در حال حاضر آموزش دینامیک مهندسی دکتر آرش بهرامی و آموزش روش اجزاء محدود کاربردی دکتر مریم مهنما را می‌توانید در سایت مکانیک‌آل به صورت رایگان تماشا و دانلود کنید.

۲- آموزش نرم افزارهای تخصصی

دانشجویان و مهندسین مکانیک علاوه بر تسلط به دروس این رشته باید به نرم افزارهای تخصصی نیز تسلط کامل داشته باشند. نرم افزارهای تخصصی مهندسی مکانیک را می توان به چهار دسته تقسیم کرد:

1- زبانهای برنامه نویسی مانند سی، فرترن، متلب و پایتون

2- نرم افزارهای طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)

3- نرم افزارهای تحلیل به کمک کامپیوتر (CAE)

4- نرم افزارهای ساخت به کمک کامپیوتر (CAM)

از این رو آکادمی مکانیک‌آل آموزش‌های رایگان و ارزنده‌ای را تولید کرده است. آموزش سابروتین نویسی در آباکوس، روش المان محدود با متلب، آموزش نرم افزار آباکوس و آموزش نرم افزار متلب از جمله محبوب ترین آموزش های مکانیک آل هستند.

3- مقالات علمی

آکادمی مکانیک‌آل در تلاش است تا با تولید مقالات ارزنده و پرمحتوای نیازهای دانشجویان و مهندسین مکانیک را بر اساس طراحی کنید. از جمله محبوب ترین مقالات آکادمی مکانیکال در لیست زیر آمده است.

 • آموزش لینک کردن نرم افزار آباکوس با کامپایلر فرترن برای سابروتین نویسی
 • آموزش روش المان (اجزاء) محدود (FEM)
 • فراخوانی پایتون در متلب (Call Python from MATLAB)
 • آموزش نصب آباکوس 2022 به همراه Documentation
 • معرفی رشته مهندسی مکانیک
 • حال و هوای مهندسی مکانیک دانشگاه تهران

مکانیکال آکادمی مهندسی مکانیک

برنامه نویسی در مهندسی مکانیک

در عصری به سر می‌بریم که زبان‌های برنامه بسیار جذاب است و کمتر از یک زبان برنامه نویسی بسیار ضروری است. زبان‌های برنامه نویسی کاربردهای وسیعی مانند امنیت شبکه، کنترل و برنامه‌ریزی دستگاه‌ها، حوزه وب و .. دارند اما مهم‌ترین زبان برنامه نویسی برای مهندسین مکانیک، انجام محاسبات است. بنابراین زبان‌های برنامه نویسی متلب، فرترن، پایتون و سی مهم ویژه‌ای برای مهندسین مکانیک دارند. ابتدا توصیه می کنیم زبان برنامه مناسب برای مهندس مکانیک را در سایت مکانیک تماشا کنید و زبان برنامه نویسی مناسب خود را بشناسید و سپس برای درستی و اصولی آن اقدام کنید. بسیار توصیه می‌شود که در کنار زبان برنامه نویسی مدنظرتان از نرم‌افزار متلب غافل نشوید که حتماً در طول تحصیل به آن نیاز داشته باشد.

زبان برنامه نویسی مناسب مهندس مکانیک

روش المان محدود در مهندسی مکانیک

روش المان محدود (Finite Element Method=FEM) روشی (معمولا) عددی برای حل معادلات دیفرانسیل معمولی (Ordinary Differential Equation=ODE) و معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی (Partial Differential Equation=PDE) است. بنابراین از روش اجزاء محدود (FEM) کمک شایانی به حل مسائل پیچیده مهندسی می‌کند. نظر درست و اصولی این درس مهم بسیار زیاد است. از این رو مکانیک‌آل مفتخر است که آموزش روش اجزای محدود کاربردی دکتر مریم مهنما (استادیار دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران) را به صورت رایگان در اختیار افراد قرار داده است. حال برای اعمال این روش قدرتمند دو روش متداول وجود دارد:

 1. کد نویسی مسائل با استفاده از زبان برنامه نویسی متلب (کاربردهای سبک) یا زبان برنامه نویسی فرترن (محاسبات سنگین)
 2. شبیه سازی مسائل استفاده از نرم افزارهای تجاری مانند آباکوس (Abaqus)، مارک (Marc)، انسیس (ANSYS) یا کامسول (COMSOL)

کد نویسی (برنامه نویسی) مسائل المان محدود

موضوعات نویسی مسائل المان را برای درک و فهم شما از این روش می‌شود. مقاله به کد نویسی روش المان محدود مسائل مربوط به خود را روی نرم افزارهای تجاری گذاشته شده است. در بهترین حالت خود اپراتور، بدون درک مناسب از الگوریتم‌های حل، شبیه‌سازی را انجام می‌دهند. علاوه بر این، معمولاً این افراد قادر به درک هشدارها و خطاهای نرم افزاری و در رفع ایرادات شبیه سازی به مشکل میخورند. بنابراین توصیه می‌کنیم در صورتی که قصد و شبیه‌سازی را با روش المان محدود کنید، حتماً باید برنامه‌ریزی کنید و الگوریتم‌های همراه را به خوبی فراگیری کنید. گروه مکانیک‌آل آموزش‌های فوق‌العاده برای کدنویسی مسائل المان محدود در اختیارتان قرار می‌دهند.

آموزش رایگان برنامه نویسی روش اجزای محدود در نرم افزار متلب

آباکوس؛ یکی از محبوب ترین نرم افزارهای المان محدود

پس از مطالعه و برنامه نویسی الگوریتم‌های روش المان محدود، مناسب با این روش و روش حل آن کسب کرده‌اید. حال که پروژه انجام می شود، مقرون به صرفه نیست که برای حل مسائل کلاسیک و تکراری برنامه نویسی می کنیم و به جای آن از نرم افزارهای تجاری بهره می بریم. در صورت نیاز به توان خود را معطوف به افزایش قابلیت‌های این نرم افزارها می‌سازیم تا از شبیه سازی های برآییم. این امر به کمک سابروتین نویسی در نرم افزارهای تجاری مانند آباکوس امکان پذیر است که گروه مکانیکال آموزش های فراوان در اختیار شما قرار می دهد.

آموزش رایگان سابروتین نویسی در نرم افزار آباکوس

خدمات تیم تخصصی مکانیکال

با توجه به موارد عنوان شده، شاید علاقه‌مند باشید که در فعالیت‌های ویژه گروه مکانیک‌آل بیشتر بدانید. در واقع این گروه تخصصی با در اختیار داشتن بهترین اساتید به تدریس دروس دانشگاهی و نرم افزارهای تخصصی رشته مهندسی مکانیک می‌پردازد به نحوی که نهایتاً همه افراد دوره به طور کامل مباحث مربوط به این رشته را یاد خواهند گرفت. مهم‌ترین وجه تمایز مکانیک‌آل با سایر گروه‌های آموزشی موجود، کیفیت مثال زدنی و آموزش‌های رایگان آن است.

از دیگر خدمات گروه مکانیک‌آل می‌توانم به مقالات بسیار وزین و کاربردی آن‌ها اشاره کنم که توسط دانشجویان ممتاز این رشته نگارش شده است. بنابراین می‌توان به صورت کاملاً رایگان از تجربیات دانشجویان ممتاز و راهنمایی‌های آن‌ها استفاده کرد.

آکادمی مکانیک آل؛ دنیای مهندسی مکانیک

با توجه به اهمیت پرورش افراد در رشته‌های مشابه مکانیک، از آموزش‌های مناسب در اولویت قرار گرفتن استفاده می‌شود. به همین منظور اگر شما عزیزان می خواهید این علم را داشته باشید، کافی است که به سایت مکانیک مراجعه کنید و با مدیران و مشاوران این مجموعه در دوره های تخصصی سایت صحبت کنید. گفتنی است که در برخی موارد دوره‌های در نظر گرفته شده به طور کاملاً رایگان در اختیار افراد قرار داده می‌شود. در نهایت می‌شویم که برای همکاری با تیم حرفه‌ای مکانیک‌آل کافی است که با راه‌های ارتباطی با این عزیزان در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آدرس اینترنتی MechanicAll.ir مراجعه کنید.

مکانیکال دنیای مهندسی مکانیک

#توجه: این مطلب یک رپرتاژ تبلیغاتی بوده و توسط آن تبلیغ کننده تهیه و نگارش شده است.
دیجی‌رو مسئولیتی در قبال تبلیغاتی ندارد.