به‌گزارش اسپیس‌نیوز، ناسا روز سه‌شنبه اعلام کرد که قرارداد پرتاب تلسکوپ فضایی نانسی گریس رومن را به اسپیس ایکس واگذار کرده است. برایناس، تلسکوپ جدید سازمان فضایی آمریکا در اکتبر سال ۲۰۲۶ برفراز موشک فالکون هوی از مرکز فضایی کندی پرتاب خواهد شد. ارزش این قرارداد که پرتاب و سایر هزینه های مرتبط با مسئولیت را پوشش می دهد، 255 میلیون دلار است.

نانسی رومن مأموریت اخترفیزیکی پرچمدار بعدی پس از تلسکوپ فضای جیمز وب می‌شود. این فضاپیما دربردارنده‌ی آینه‌ای اصلی به قطر 2.4 متر است که یک دهه پیش دفتر ملی آمریکا آن را به ناسا اعطا کرد. تلسکوپ نانسی رومن نیز از دوربینی به نام ابزار میدان بزرگ و تاج‌نگار برای انجام پژوهش‌های درزمینه کیهان‌شناسی، سیاره‌های فراخورشیدی و اخترفیزیک عمومی بهره می‌برد.

فضاپیما با حدود 4200 نقطه از نقطه‌ای لاگرانژی 2 فعالیت منطقه‌ای را در فاصله‌ای تقریباً 1.5 میلیون کیلومتری از زمین در سمت دور از خورشید قرار می‌دهد. لاگرانژی ۲ همان موقعیتی است که تلسکوپی فضای جیمز وب و شماری از دیگر فضاپیماهای اخترفیزیکی در آن مستقر هستند.

نکته‌ی جالب درباره‌ی قرارداد بعدی، ارزش آن بسیار بیشتر است. تقریباً یک سال پیش، ناسا برای پرتاب نماینده اروپا کلیپر به سیاره مشتری در سال ۲۰۲۴ برفراز فالکون هوی، قراردادی را به اسپیس ایکس واگذار کرد که ۱۷۸ میلیون دلار ارزش داشت. در سپتامبر ۲۰۲۱ نیز، قراردادی دیگر برای استفاده از فالکون هوی به‌منظور پرتاب ماهواره‌ای هواشناسی GOES-U در سال ۲۰۲۴ به ارزش ۱۵۲.۵ میلیون دلار به اسپیس ایکس ارائه شد.

اسپیس ایکس فالکون هوی را با قیمت تجاری ۹۷ میلیون دلار می‌دهد. این شرکت اوایل سال جاری قیمت را از 90 میلیون دلار افزایش داد و دلیل آن را تورم بیش‌ازحد ذکر کرد.

اسپیس ایکس احتمالاً هیچ رقیبی برای پرتاب تلسکوپ نانسی رومن نداشت. توری برونوشرکت سازنده ائتلاف پرتاب و راه‌اندازی، ماه فوریه در توییتر نوشت که این شرکت در مناقصه‌ی پرتاب تلسکوپ بعدی ناسا شرکت کرد. ولکان قنطورس، موشک بعدی این شرکت، اولین پروازش را انجام نداده است و نیوگلن، موشک بلو ارجین، همچنان تعداد زیادی تا پرتاب در پیش دارد.

نانسی رومن مأموریتی مهم برای ناسا به‌شمار می‌آید. این مأموریت که پیش‌تر تلسکوپ نقشه‌برداری میدان باز فروسرخ (WFIRST) نامیده می‌شد، در بررسی اختراع‌فیزیک ده‌سالانه‌ای در سال ۲۰۱۰، جزو نماینده‌های پرچمدار اولویت‌دار بود. تازه‌ترین گزارش ده‌سالانه که در نوامبر 2021 منتشر شد، از تلسکوپ نانسی رومن به‌عنوان ابزارهای قدرتمند و ضروری برای دستیابی به اطلاعات علمی ذکر شده در بررسی نام برد قبلی منتشر شد.

با وجود مشکلات اولیه و پیشنهادها برای درخواست درخواست در لوایح بودجه، نانسی رومن به پیشرفت خود ادامه داد. بااین‌حال، سال گذشته مأموریت به‌دلیل تأثیرات همه‌گیری جهانی کوید ۱۹، با تأخیر هفت‌ماهه در پرتاب و افزایش ۳۸۲ میلیون دلاری هزینه‌ها، شد. 4.32 کل میلیارد دلار می‌شود.

مقالات مرتبط:

دیوان محاسبات آمریکا در گزارش خود از برنامه های اصلی ناسا که در ماه ژوئن منتشر شد، با اشاره به مشکلات مربوط به مونتاژ آینه اصلی فضاپیما و مکانیکی آزادسازی، درباره تغییرات بیشتر در پروژه تلسکوپ نانسی رومن هشدار داد.

مقام‌های ناسا برای افزایش اطمینان در مورد اینکه این سازمان پس از معضلات مربوط به جیمز وب، می‌تواند عملکردهای علمی بزرگ را مدیریت کند، بسیار مهم است که نانسی رومن به جدول زمانی و حرکت در چهارچوب بودجه پایبند بماند. استدلال آن‌ها، صرفاً در این صورت ناسا می‌تواند بزرگ تلسکوپ‌های فضایی مانند نمونه‌های پیشنهاد شده در آخرین بررسی ده‌سالانه‌ای اخترفیزیک، ازجمله یک تلسکوپ فضای ۶ متری برای رصد در طول موج‌های مرئی، فرابنفش و فروسرخ را بسازد.

پل هرتزمدیر واحد اخترفیزیک ناسا، در نشست انجمن نجوم آمریکا در ماه ژوئن گفت اولویت سازمان فضایی آمریکا مطمئن است که این است که فضای تلسکوپی نانسی رومن مطابق با هزینه ها و اولین برنامه های پرتاب خواهد بود. او افزود:

در صورتی‌که ناسا نمی‌تواند اشتباهاتی را نشان دهد که در مدیریت تلسکوپ فضای جیمز وب مرتکب شد، درس گرفته شده است و ثابت نمی‌کند که می‌توانم آن درس‌ها را در رصدخانه بزرگ و بسیار گران دیگر مانند نانسی گریس رومن به‌کار ببریم، هیچ‌کس ما را جدی نگیرد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!