به‌گزارش ورج، روز دوشنبه، ناسا پس از سه تلاش ناموفق پیشین، سرانجام لانچ سیستم، موشک غول‌پیکر جدیدش را برای اولین بار با موفقیت سوخت‌گیری کرد و نقطه عطف مهمی را در مسیر اولین پرواز آن رقم زد. بااین‌حال بروز یک اشکال بر این موفقیت سایه افکند. فرآیند سوخت‌رسانی بخشی از آزمایش پرزحمت «تمرین خیس» است که ۲۰ سال زودتر از برنامه‌ریزی ناسا به پایان رسید و معلوم نیست آیا سازمان فضایی تمام داده‌های مورد نیاز برای انجام اولین پرتاب موشک را به دست آورده است یا خیر.

اسپیس لانچ سیستم یا SLS بخش مهمی از برنامه آرتمیس می شود. پروژه‌های پیچیده‌ای که قصد دارند برای اولین بار در بیش از نیم‌قرن گذشته، انسان‌ها را روی سطح ماه فرود آورد. اما اول این موشک جدید باید نشان دهد که واقعاً می‌تواند پرواز کند و پیش از آن که این اتفاق رخ دهد، ناسا می‌خواست تمام مراحل پیچیده‌ای را که پرتاب واقعی منتهی می‌شود، به‌صورت آزمایشی اجرا می‌کند.

با ایستادن اسپیس لانچ سیستم روی سکوی پرتاب خود در مرکز فضای کندی در فلوریدا، مهندسان و کنترل‌کنندگان پرواز ناسا روز دوشنبه این موشک غول‌پیکر را درست مانند روز پرواز با سوخت فوق‌سرد پر کردند. با پر بودن تمامازن SLS، تیم مخفی شماره پروازش معکوس را تا زمان پرتاب شبیه سازی شده اجرا کرد و قصد داشت تقریباً ۹ ثانیه پیش از پرتاب به پایان برسد. بااین‌حال به‌دلیل نشت هیدروژن، شماره‌ش معکوس در ۲۹ آغاز شد. ناسا می‌گوید است برنامه ریزی برای آزمایش ازجمله سوخت‌رسانی به موشک را محاسبه کند. اما هنوز تعداد انگشت‌شماری از وجود هدفی که با توقف زودهنگام شمارس معکوس می‌تواند به آن‌ها دست یابد.

ناسا پیش از این سه مرتبه تلاش کرده بود تا تمرین آزمایشی خیس را انجام دهد و تمام آن تلاش‌ها پیش از کنترل‌کننده‌های پرواز موشک را به‌طور کامل با سوخت انجام دهند، به پایان رسید. پس از سومین جستجو ناموفق، ناسا اسپیس لانچ سیستم را به ساختمان عظیم مونتاژ موشک خود بازگرداند تا تعمیرات و به‌روزرسانی‌های مختلف را انجام دهد و سپس موشک را در تاریخ ۶ ژوئن دوباره به سکوی پرتاب فرستاد.

سه هده bزerگ آزmaیش themrیn خیs شs شs شs شs شs ش ش thvnahah thamah thamaز پervahahnaی ک ب ب ب ب ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ش ش ش ش ش ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، پ ، ، پ پ پ پ پ ، پ ، ، ، ، ، ، ، پ پ پ ، ، ، پ پ پ پ پ پ پ پ پ ale همگی روز دوشنبه محقق شد. علاوه بر این ناسا به مرحله نهایی شما می‌رسد که ۱۰ دقیقه پیش از پرتاب آغاز می‌شود، وارد می‌شود.

اسپیس لانچ سیستم و ماه

یکی از موارد بزرگی که ناسا آزمایش کند، بازیابی شمارش معکوس بود. تیم پرواز درابتدا برنامه ریزی کرده بود که تا 33 بهطور معکوس بشمارد، شمارش کند و سپس به 10 دقیقه پیش از پرتاب باز گردد. هدف از انجام این کار، شبیه سازی توقف غیرمنتظره ها در روز پرتاب و تلاش برای انجام آن بود که ممکن است گاهی اوقات رخ دهد. سپس تیم پرواز به ۹.۳ ثانیه پیش از پرتاب می‌رسید؛ لحظه ای که درست پیش از آغاز روشن شدن موتورهای اصلی در پایه موشک است.

مقالات مرتبط:

گفتنی است برنامه های ناسا درطول آزمایش تغییر کرد. برخاستن شبیه‌سازی‌شده‌ی موشک به دلیل برخی از مسائلی که کنترل‌کننده‌های آن‌ها در طول روز روی‌ها کار می‌کنند، ازجمله نشت هیدروژن ساعت‌ها به تأخیر افتادند. به‌گزارش سی‌بی‌اس، درنهایت کنترل‌کنندگان پرواز تصمیم‌گیری از توقف و بازگرداندن شمارش معکوس در صحنه‌های ۳۳ صرفاً نظر دهندگان و شمارش‌ها را صرفاً تا مکان‌های ۹.۳ ادامه دهند. بااین‌حال آن‌ها می‌دانند که نشت هیدروژن به احتمال زیاد باعث لغو پرتاب در رایانه‌ها می‌شود که به شما معکوس نهایی خواهد رسید.

کار ناجریان کنفرانس مطبوعاتی از آزمایشی انجام شده است که برای انجام تمرین خیس محاسبه شده است. بااین‌ها آن‌ها درباره‌ی اطلاعاتی که سربسته‌شده‌اند، صحبت می‌کنند. یکی از اهدافی که به دلیل نشت هیدروژن نمی‌شود، نمایش رویه‌های «جریان تشخیص» نام دارد و روشی برای حفظ شرایط مناسب برای سوخت است. همچنین برخی از سخت‌افزارهای قدیمی روی بوسترهای سوخت جامد وجود دارند که طبق برنامه فرصت روشن‌شدن پیدا نمی‌کنند.

اکنون ناسا می‌گوید درحال بررسی داده‌های جمع‌آوری‌شده است و مراحل بعدی را مشخص می‌کند. این احتمال وجود دارد که آژانس فضایی دیگری از آزمایش سوخت‌رسانی را انجام دهد. جیم فرینایب‌رئیس ناسا در واحد ساخت سامانه‌های اکتشافی پیش‌تر گفته بود که ناسا می‌خواهد آزمایشی جامع انجام دهد. فری هفته‌ای گذشته گفت: «این اولین بار است که این موشک را به پرواز درمی‌آورد و فکر می‌کنم پیش از آن متعهد به پرتاب شود، باید همه چیزهایی را که می‌توان درک کرد.»

ناسا هنوز درباره ی این زمان های مختلف چه تاثیری بر جدول پروازهای اسپیس لانچ سیستم گذاشته، صحبت نشده است. طبق برنامه، موشک جدید ناسا درجریان پروازی به نام آرتمیس ۱ به همراه کپسول خالی از سرنشین اوراین در سفری چند هفته ای به دور ماه پرتاب خواهد شد. پیش از آزمایش خیس آخر، ناسا خاطر نشان کرده بود که محتمل ترین تلاش برای این پرتاب درجریان خواهد بود که در پنجره ماه اوت (اوایل شهریور) خواهد شد. بااین‌حال ناسا برای تصمیم‌گیری نهایی به قدری زمان نیاز دارد.