ناسا روز چهارشنبه اعلام کرد که قصد دارد اسپیس لانچ سیستم، موشک غول‌پیکر جدید خود را ماه اوت به اولین سفرش به اعماق فضا بفرستد. سازمان فضایی آمریکا می‌گوید تاریخ‌های ۲۹ اوت و ۲ سپتامبر و ۵ سپتامبر را برای پرتاب موشک در نظر گرفته شده است. همه از الان تا آن زمان، چندین کار فراوانی برای انجام باقی مانده است.

سیستم لانچ یا SLS یکی از اجزای اصلی برنامه آرتمیس نا اسپانیا می شود. پروژه‌های بلندپروازانه‌ای که می‌خواهند اولین انسان‌ها را تقریباً نیم‌قرن گذشته را به ماه بازگرداند. این موشک که برای حمل کپسول مسافربری اوراین ناسا به اعماق فضا می‌شود، در سال‌های آینده قرار می‌گیرد، مجموعه‌ای از مأموریت‌هایی که درنهایت انجام می‌دهند، دوباره به فضاهای ماه ختم می‌رسند. بااین‌حال پیش‌ازآن، ناسا می‌خواهد کپسول خالی از سرنشین اوراین را به اطراف ماه بفرستد.

مقام‌های ناسا می‌سازند که در حال‌حاضر به هیچ‌کدام از تاریخ‌ها متعهد هستند؛ بااین‌حال، تعیین تاریخ موشک را از همیشه به پرتاب خود نزدیک می‌کند. اسپیس لانچ سیستم تقریباً یک دهه پیش در حال ساخت و پرتاب آن همیشه به‌تعویق افتاده است. ناسا درابتدا قصد داشت SLS را تا اوایل سال ۲۰۱۷ پرتاب کند. اما پیشرفت کُند و مشکلات ساخت و مدیریت ضعیف همگی باعث می‌شوند که پرواز موشک‌ها به‌تأخیر بیفتد.

بااین‌حال پس از انجام تقریباً موفقیت‌آمیز آزمایش موسوم به «تمرین خیس» در ماه گذشته، ناسا به تکمیل ساخت موشک بیش‌ازپیش نزدیک شده است. پس از انجام آن آزمایشی که شامل سوخت‌گیری کامل اسپیس لانچ سیستم برای اولین بار بود، ناسا موشک غول‌پیکرش را به ساختمان مونتاژ در مرکز فضایی کندی بازگرداند. از آن زمان، مهندسان مشغول رفع برخی از مشکلات بوده اند که در جریان تمرین خیس گریبانگیر شلیک می شود. درحال‌حاضر، ناسا ۲۹ اوت را به‌عنوان نخستین تاریخ پرتاب تعیین کرده است.

بسته به این که اسپیس لانچ سیستم چه روزی پرتاب شود، هر تاریخ زمان پرتاب و مدت ماموریت متفاوتی خواهد داشت. درادامه، جزئیات هر سه تاریخ اعلامی ناسا آمده است:

  • ۷ شهریور: پنجره‌ی پرتاب دوساعت در ساعت ۱۷:۰۳ به‌وقت ایران گشوده می‌شود. ماموریت ۴۲ روز طول خواهد کشید و اوراین ۱۸ مهر در اقیانوس فرود آبی انجام خواهد داد.
  • ۱۱ شهریور: پنجره‌ی پرتاب دوساعت در ساعت ۲۱:۱۸ به‌وقت ایران گشوده می‌شود. مأموریت ۳۹ روز طول خواهد کشید و اوراین ۱۹ مهر در اقیانوس فرود آبی انجام خواهد داد.
  • ۱۴ شهریور: پنجره پرتاب یک‌ونیم‌ساعته در ساعت ۰۱:۴۲ به‌وقت ایران گشوده می‌شود. ماموریت ۴۲ روز طول خواهد کشید و اوراین ۲۵ مهر در اقیانوس فرود آبی انجام خواهد داد.

اگر ناسا نتواند به این سه تاریخ برسد، بعدی پرتاب در مهر ماه سپتامبر (اوایل) خواهد شد. پنجره‌ها موقعیت موقعیت ماه دربرابر زمین تعیین می‌شوند تا اسپیس لانچ سیستم موفق با موفقیت در اطراف منطقه قمر زمین وارد شود. همچنین، کپول مسافربری اوراین باید در زمان مأموریت بیشتر در نور خورشید باشد تا پرتوهای کافی برای صفحه‌های خورشیدی‌اش را دریافت کند. ناسا فهرست تمام پنجره‌ها و ویژگی‌های آن‌ها را در این نشانی آورده است.

مقالات مرتبط:

اگر ناسا در میانه اوت اسپیس لانچ سیستم را به سکوی پرتاب منتقل کند؛ اما نمی تواند آن را تا 5 سپتامبر پرتاب کند، پرواز ممکن است با تأخیر چشمگیر شود. این تأخیر خطرناک‌ناپذیر از عملکرد سامانه‌ای توقف پرواز موشک است که وظیفه دارد در صورت اتفاق ناگوار در طول پرتاب و انحراف موشک از مسیر مشخص، آن را منهدم کند.

تیم‌ها باید سامانه توقف پرواز را پیش از پرتاب به‌طورکامل آزمایش کنند و این کار را فقط در ساختمان مونتاژ امکان پذیر کنند. وقتی SLS اگر این ساختمان خارج شود، محدوده زمانی ۲۰ روزه برای سامانه وجود خواهد داشت و پس از گذشت این مدت، دوباره آن را آزمایش کرد. این یعنی اسپیس لانچ سیستم باید ۲۰ روز پس از خروج از ساختمان مونتاژ، پرتاب شود یا به آن‌جا برود تا سامانه توقف پرواز دوباره بررسی شود.

آزمودن سامانه توقف پرواز زمانبر است؛ درنتیجه، اگر SLS باید پس از انتقال به سکو در میانه‌ی اوت به ساختمان مونتاژ باز شود، تا پیش از اواخر اکتبر (اوایل آبان) دوباره برای پرتاب آماده شود. جدول زمانی ارائه شده ممکن است در هفته آتی تغییر کند. اما درحال‌حاضر، یک برنامه زمانی برای پرتاب اسپیس لانچ سیستم وجود دارد و این موشک به‌احتمال زیاد از سال‌ها، در نهایت واقعاً از روی زمین بلند خواهد شد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!