اگر در فکر مهاجرت به یک کشور آسیایی مرفه و امن هستید پیشنهاد من مهاجرت به عمان است. کار در عمان و چگونگی آن در این مقاله از مستر یورس مورد بررسی قرار می گیرد. پیشنهاد می کنم برای شرایط عمومی این کشور، روند مهاجرت کاری به عمان و نحوه اقدام برای این کار تا انتهای این مقاله همراه من باشید.

عمان یکی از همسایه های ایرانه که از نظر جغرافیایی در جنوب ایران واقع شده است. این کشور آسیایی از نظر ثروت در رده موقعیت منطقه قرار دارد و بخش عمده ای از درآمد آن از راه فروش نفت است.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید پیشرفت های عمان در زمینه های صنعتی، سرمایه گذاری های خارجی و کشاورزی باعث ایجاد بازار کار در این کشور رونق بسیار خوبی نسبت به یک دهه گذشته بوده است. سیاست های این کشور در حوزه گردشگری نیز تحول عظیمی داشته است. به طوری که خود را به عنوان پلن دوم پس از فروش نفت در نظر گرفته اند. عمان پس از امارات متحده عربی دومین کشور برتر آسیا در حوزه صنعت گردشگری است.

در سال های اخیر مهاجرت شغلی به عمان سیر صعودی داشته و درخواستان این امر بسیاری از سوالات در ذهنشان است که در این مقاله سعی می کنم به آن پاسخ بدهم. ابتدا بیاید ببینیم شرایط عمومی این کشور عربی چگونه است؟

آنچه گفته شد از لحاظ مالی در زمره ثروتمند منطقه قرار دارد. این کشور زیبا از لحاظ امنیت نیز در رده 14ام امن ترین آسیا قرار دارد و از لحاظ عملکرد و زندگی در زمره 10 کشور برتر دنیا هست. لازم به ذکره سیستم درمانی در این کشور به گونه ای است که شهروندان نیازی به پرداخت هزینه و خدمات درمانی برای اتباع خارجی و مهاجرین به صورت یارانه دارند.

به طور کلی هدف از رسیدن به سبک زندگی ایده آل، بالاتر، رفاه اجتماعی بیشتر و ساختن زندگی خود برای رویاهایشان است. معمولا افرادی که برای یک کشور خاص تصمیم می گیرند به میزان مهاجرپذیری آن کشور توجه داشته باشند و گاهی اوقات مشاوره های غلط در مسیری می روند که نتیجه آن جز مهاجرت زمان و منابع مالی آنها نیست.

عمان با توجه به مهاجرپذیری بالاتری که در چند سال گذشته از خود نشان می دهد می تواند بسیار خوبی برای مهاجرت کاری شما باشد. در سالیان گذشته سیاست های این کشور به گونه ای بوده است که افراد با افراد خاصی می توانند مکان هایی را برای انتقال به آن اقدام کنند. حال شاهد آن هستیم که راه برای مهاجرت به عمان برای کار های مختلف هموار شده است. به گونه ای که نزدیک به 25 درصد جمعیت این کشور را مهاجران تشکیل می دهند.

یکی از انتخاب عمان به عنوان مقصد برای مهاجرت کاری بالای پول این کشور است. ریال عمان در حال حاضر سومین پول با ارزش دنیا است. کسب درآمد با واحد پولی که ارزشی بیش از دو برابر دلار آمریکا دارد می تواند یکی از انتخاب عمان برای مهاجرت از سراسر دنیا باشد. های مختلف هموار شده است. به گونه ای که نزدیک به 25 درصد جمعیت ارا مهاجران تشکیل می دهند.

یکی از انتخاب عمان به عنوان مقصد برای مهاجرت کاری ارزش بالای پولاست. ریال عمان در حال حاضر سومین پول با ارزش دنیا است. کسب درآمد با واحد پولی که ارزشی بیش از دو برابر دلار آمریکا دارد می تواند یکی از انتخاب عمان برای مهاجرت از سراسر دنیا باشد.

در ادامه به بررسی همه جانبه مهاجرت به عمان برای کار می پردازیم. این که چه مدارکی لازم است و شرایط کار در این کشور عربی چگونه است.

زمینه های کار در عمان تا چند سال قبل به شکل امروز واقعا نبود. چرا که دولت عمان تمام توان خود را برای عمانی سازی بخش های مختلف به کار گرفته شده بود. با گذشت زمان و احساس نیاز این کشور به خارج از کشور کم کم روند جذب و متخصصین خارجی در عمان دست خوش تغییرات اساسی شد.

صنعت ساختمان از قطب های اقتصاد عمان است، بنابراین اگر دارای مدرک مهندسی ساختمان هستید می توانید به آن بپردازید استخدام شدن در عمان امیدوار باشید. نیروی کار متخصص در زمینه ساخت و ساز در عمان راه را برای مهاجرت مهندسین این رشته هموار کرده است.

با توجه به این که در برخی مدارس خاص برنامه های درسی به زبان انگلیسی اجرا می شود مهاجرت کاری به عمان برای معلمان واجد شرایط نیز میسر می شود. تا کنون عمان مقصد خوبی برای معلمان FL به شماره نمی‌رفت، اما در حال حاضر فرصت‌های شغلی مناسبی در این حوزه وجود دارد و راه برای مهاجرت معلمان به عمان نیز باز شده است.

لازم به ذکر است عمان برای آن دسته ای که در رشته های درمانی از عزیزان کار فرصت های ویژه ای در نظر گرفته شده است. دلیل آن هم پزشک متخصص حوزه پزشکی و پیراپزشکی در کشور عمان است.

کار در عمان برای رشته های فنی مهندسی مانند برق، صنایع و مکانیک با اقبال بسیار خوبی روبرو شده است. چرا این کشور برای پیشرفت در صنعت نیاز شدیدی به متخصصین خارجی دارد.

دانلود کار در عمان در بین ایرانیان به یک ترند تبدیل شده است. دلیل آن می تواند کسب درآمد ارزی با یکی از ارزشمندترین واحدهای پولی دنیا(OMR) باشد. مسلما هر شخص که برای آینده و کار خود نقشه های زیادی در سر دارد یک بار به این موضوع توجه کند که کسب درآمد می تواند زودتر به مقصود برسد.

مهاجرت به عمان از طریق کار نیازمند کاریابی در این کشور است. مشارکت دولت عمان سیاست های سخت گیرانه ای که حدود 10 سال پیش در مورد کار افراد خارجی در این کشور در نظر گرفته شده بود را از میان برداشته شده بود. اولین مرحله در مهاجرت کاری به عمان کاریابی و کسب دعوت نامه از سوی یک کارفرمای مقیم عمان است.

در واقع کارفرما می تواند یک شخص، شرکت یا شریک تجاری باشد. در مدت حضور شما در عمان تمام مسئولیت های تان بر کارفرما است. یعنی افتتاح بانکی، تعیین محل اقامت و حسابرسی از این دست بسته به نوع قرارداد شما برای انجام کارفرما است.

مانند سایر مناطق مانند کارفرمای شما حامی شما برای تغییر شغل راه حلی در پیش دارید. چرا که در واقعی تغییر شغل ممکن است از 6 ماه تا 2 سال زمان ببرد. برخی از مواقع شخصی یا شرکتی که قرارداد کاری شما را می‌توان تایید کرد، به این معناست که برای این کار مجاز به انجام کار دیگری هستید.

دریافت پیشنهاد شغلی اولین شرط مهاجرت کاری عمان است. یکی از روش های کاریابی در عمان این است که از طریق سایت هایی مانند indeed و oxygen اقدام کنیم.

قبل از این که می توانید به صورت قانونی در این کشور کار کنید تا مجوزهای لازم را دریافت کنید. وزارت عمان باید مجوز را برای شرکت(کارفرما) صادر کند تا شما بتوانید به این کشور سفر کنید.

این مجوز کار به موارد زیر است.

 1. قائل به سهمیه استخدام اتباع خارجی در عمان توسط کارفرما
 2. تائید شرایط شما برای کار در عمان

برای کسب تائیدیه استخدام در عمان کارفرمای شما باید مدارک زیر را ارائه کنید.

 • فهرستی از کارمندان خارجی شرکت
 • کپی گذرنامه شما
 • کپی مدارک تحصیلی تان
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • در پاره ای از موارد گواهی سلامت روان

مدارک لازم جهت استخدام در عمان پس از صدور مجوز کار

 1. کپی گذرنامه با حداقل 6 ماه اعتبار
 2. دعوتنامه شغلی
 3. کپی مجوز کار
 4. گواهی پزشکی در صورت نیاز
 5. مدارک تحصیلی
 6. 2 قطعه عکس پاسپورتی

درخواست می بایست نسبت به ترجمه و ارسال مدارک ذکر شده اقدام کند. پس از دریافت گواهینامه NOC لازم است برای انجام مصاحبه شغلی با یک ویزای توریستی که معمولا برای 30 تا 60 روز معتبر به سرزمین عمان سفر کرد.

مدارکی که باید مجوز کارفرمای خود را دریافت کند عبارتند از:

 • کپی مدارک تحصیلی
 • کپی گذرنامه
 • وزارت امور خارجه
 • گواهی سفارت عمان

در این بخش از نوشته ی مهاجرت کاری به عمان به بررسی شرایط استفاده در عمان و هزینه های زندگی در این کشور می پردازیم. استخدام در عمان برای آن دسته از متخصصین که بیش از 2 سال کار می کنند می توانند راحت تر باشند.

به طور معمول مهاجرت به عمان از طریق کار شما علاوه بر دریافت پیشنهاد شغلی نیاز به ارئه مدارک ثبت کار نیز دارید. معمولاً برای آن دسته از مهاجرین که درخواست ویزای کار عمان را دارند شرط وجود دارد. به عنوان مثال در کاری ماما به عمان اشاره می کنیم که اعضای کادر درمان برای استخدام در عمان اخذ تائیدیه دیتافلوی عمان هستند.

بخشی از این تائیدیه به مدارک سوابق کار و تجربه کارمندان است. برای سایر رشته ها نیز این امر صادق است. هر چه تجربه کار و سطح مهارت و تجربه بالاتر باشد متعاقبا حقوق بیشتر خواهد شد.

شرایط کار در عمان به این شکل است که بسته به نوع کار در هفته 40 تا 48 ساعت به فعالیت می پردازد. مجموعه ایران در کشور عمان هم ساعات کار در ماه رمضان برای برخی کارها کوتاه تر می باشد. با این تفاوت این موضوع ممکن است فقط برای افرادی که مسلمان اجرا شوند.

در این مقاله تا جای ممکن اطلاعات لازم برای علاقه مندان مهاجرت کاری به عمان را قرار بدهم، امیدوارم از این مقاله مستر یونیورس رضایت داشته باشید.

منبع

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!