محصول پلتفرم ویدیویی ابر آروان این روزها علاوه بر سرویس دهی به سایت‌های پرشمار کوچک و متوسط، میزبان زیرساخت کسب‌وکارهای پرمخاطب ویدیویی مانند فوتبالی، آیو و فوتبال ۳۶۰ نیز هست.

تلویزیون اینترنتی آیو با پخش زنده ۱۰۸ شبکه‌های اختصاصی و عمومی، یکی از بازیگران مهم در زمینه IPTV و VOD در ایران به‌شمار می‌رود که بر بستر زیرساخت ابری آروان قرار گرفته است. این سرویس میزبانی ویدیویی آروان به آیو امکانات جدید و متنوعی ارائه می دهد.

پلتفرم میزبانی ویدئو؛ از مولتی‌زون شدن و شناسایی‌پذیری بالا تا یکپارچگی با CDN آروان

سرویس میزبانی ویدئو ابر آروان به تولیدکنندگان و تولیدکنندگان خود محتوا اجازه می‌دهد بدون دغدغه‌های زیرساختی ویدیویی را با کیفیت‌های متنوع، به فرمت‌های مختلف تبدیل و در یک فضای ابری امن نگه‌داری و منتشر کنند. این پلتفرم امکانات متنوعی ارائه می‌دهد که باعث می‌شود کسب‌وکارهای پرمخاطب و با ترافیک بالا از آن استفاده کنند.

امکان دریافت گزارش‌های متنوع و شخصی‌سازی شده از ساعت تماشا، ترافیک و تعداد پخش یا بازدید از پلتفرم ویدئو ابر آروان، تصمیم‌گیری داده‌شده برای تولید ویدیویی را می‌کند.

علاوه بر این، در جدیدترین نسخه پلیر ابر آروان امکان‌های متنوعی برای شخصی سازی ارائه شده است. پشتیبانی از نسبت‌های تصویر بیشتر، مقیاس‌بندی پلیر به هر میزان کوچکتر یا بزرگ‌تر، تغییر برخی از پیکربندی‌های پلیر آروان رنگ و زبان، اضافه کردن میانبر و راهنمای ابزارهای فارسی و انگلیسی از این امکانات جدید به‌شمار می‌روند.

تولید کنندگان ویدیویی و صاحبان وب سایت های مرتبط، علاوه بر درآمدزایی با انتشار تبلیغاتی در وب سایت ابر آروان، می توانند در سرویس پخش زنده هم ازطریق پخش تبلیغات درآمدزایی داشته باشند.

همچنین امکان قرار دادن واترمارک به پخش زنده پلتفرم ویدئو ابر آروان، کاربران را قادر می‌سازند علاوه بر ویدیوها، در پخش زنده‌های خود هم واترمارک قرار دهند. پشتیبانی از فایل‌های متعدد زیرنویس، دوبله و واترمارک و همین‌طور که می‌توانید ویدئویی را با کیفیت‌های متفاوت، مناسب‌کندی را برای کاربران ارائه دهید.

یکی دیگر از ویژگی‌های این پلتفرم است که کسب‌وکارها می‌توانند با زیرساخت ابری آروان مولتی‌زون شوند و محصولات پایداری را افزایش دهند. اگر یک دیتاسنتر قطع شود، معماری به گونه ای طراحی شده است که با خارج شدن از یک دیتاسنتر، سرویس دهی از سایر دیتاسنترهای ابری آروان ادامه پیدا می کند.

همچنین یکپارچگی پلتفرم ویدیویی ابر آروان با CDN آروان باعث می شود تا محتوای محتوایی را به شکل محسوسی افزایش دهد. مخاطب نهایی هر جایی که باشد، با اتصال به نزدیک‌ترین پاپ‌سایت CDN آروان می‌تواند سریع‌تر و باکیفیت‌تر از محتوای قبلی را دریافت کند.

پاسخ به نیازمندی های آیو با زیرساخت ابری آروان

آیو برای پیک‌های لحظه‌های بسیار بالا در برگزاری مسابقات ورزشی و برنامه‌های پربازدید، نیاز به یک زیرساخت مطمین و پذیرش داشت. نیاز به پاسخگویی زیرساختی برای افزایش درخواست‌های مخاطبان آیو و ویدئوپذیری زیرساخت و پایداری همزمان، همچنین آرشیو هزاران در آیو و پخش زنده ۱۰۸ شبکه تلویزیونی باعث شد تا موضوع آیو از نظر فنی پیچیده‌های متعددی باشد.

آیو در سال‌های گذشته استفاده‌کننده CDN ابر آروان بوده و در زمان‌های پیک ترافیکی، به سراغ آروان می‌آمده است. بعد از آن، در تابستان سال گذشته، مهاجرت کامل ابری خود را ابه ابر آروان انجام داد و اکنون از محصولات ویدئو، پخش زنده، فضای ابری، CDN و پشتیبانی از آروان استفاده می‌کند.

در این مهاجرت، آوین هم نقش مهمی ایفا کرده است. شرکت آوین یک نرم‌افزاری‌ست که در زمینه پلتفرم‌های IPTV و VoD فعالیت می‌کند. آوین درواقع Core نرم‌افزاری این مهاجرت را توسعه دادو یک همکاری سهجانبه بین آیو، آروان و آوین شکل گرفت.

آیو از زمان مهاجرت به ابر آروان با کیفیت و سرعت بیش‌تری به مخاطبان خود سرویس می‌دهد. به گفته‌ی جلال جلیلی، CTO آیو «در این ماه‌ها، ‌رضایت کاربران آن‌ها بالاترین رتبه را دارند و مسابقات ورزشی را بیش‌تر از مخاطبان در آیو نگاه می‌کنند.»

توسعه آیو بدون دغدغه زیرساختی

مهاجرت IPTV آیو به سرویس ابری آروان، به‌میزان محسوسی به صرفه‌جویی‌های اقتصادی در حوزه نگه‌داری زیرساخت‌های این سازمان می‌پردازد. همچنین فضا را برای توسعه‌ی نامحدود سیستم بدون محدودیت‌های زیرساخت و پلتفرم ایجاد کرد.

به گفته‌ی جلیلی، با مهاجرت آیو به آروان کیفیت خدمات و درنتیجه رضایت کاربران و مشتریان، به ‌میزان چشم‌گیری افزایش یافت. با مهاجرت آیو به ابرآروان، پرداخت هزینه‌های زیرساخت را بسیار پایین آورده و درنتیجه به صرفه‌جویی اقتصادی محسوس می‌شود.

از طرف دیگر، دسترسی به پهنای باند نامحدود به دلیل اتصال به CDN و سرویس ابری، پشتیبانی از 500 هزار کاربر هم‌زمان و سرویس‌دهنده‌ها در پاپ‌سایت‌های مختلف، بخشی از خدمات زیرساخت برای مهاجرت به آیو به‌شمار می‌آید.

تیم‌های فنی آیو، آوین و ابرآروان در مدت مهاجرت، همکاری‌های متنوعی با هم دارند و اکنون ماه‌هاست که با پایداری زیرساختی، خدمات دهی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

موفقیت‌پذیری زیرساختی و شکسته شدن رکوردهای آیو

آیو در زمانیکه به ابر مهاجرت کرد، حدود ۸۰ شبکه اختصاصی داشت و اکنون این عدد به ۱۰۸ رسیده است. IPTV آیو اولین سرویس فعال بر بستر آروان بود که استریم ۲۴ ساعت داشت. وجود استریم ۲۴ ساعت با چالش‌های بسیاری همراه است که یکی از این چالش‌ها، مربوط به طراحی سیستم می‌شود.

طراحی سیستم به گونه‌های توسعه داده شده است که توسعه و دیپلوی، باعث قطعی در استریم‌ها می‌شود. در طراحی زیرساخت ابر آروان، این امکان در نظر گرفتن و تغییر وجود ندارد.

اکنون ۱۱هزار ویدئو در آیو هست که با دسته بندی های متنوع، دردسترس مخاطبان قرار دارد. به جز این، یکی از ویژگی‌های فعلی آیو، Catch-Up است. کچ‌آپ به مدت دو هفته ویدیوها را ذخیره می‌کند. تمام مخاطبان آیو می‌توانند برنامه‌های قبلی را ببینند. نگاهی به این حجم، نیازمند یک فصای ابری‌ست که فضای ذخیره‌سازی ابری آروان آن را به‌خوبی مدیریت کرده است.

در پیک ترافیکی بازی استقلال و پرسپولیس در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۴۰۰، آیو با ساخت ابری آروان زیر ۱۹۰ ترابایت ترافیک لحظه‌ای را میزبانی می‌کند که این نسبت به رکورد ترافیکی زیرساخت قبلی ۹۵۰۰ برابر است.

سرویس میزبانی ویدیویی ابر آروان ماه‌هاست به این آمادگی رسیده تا میزبان کسب‌وکارهای بزرگ ویدیویی باشید. محصول پلتفرم ویدیویی آروان با یکپارچگی با CDN آروان، با تولید و پخش ویدیوها این امکان را فراهم می کند تا یک پایدار ماندن داشته باشد، سرعت نمایش ویدیوها را به شکل چشمگیر افزایش دهندگان و نگرانی های زیرساختی می دهند.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!