در اکتبر ۲۰۱۴، ویروس‌شناسی به نام ادوارد هولمز از بازار عمده‌فروشی غذاهای دریایی هوانان، شهری با حدود ۱۱ میلیون نفر جمعیت در استان هوبی چین، بازدید کرد. محیط بازار برای افراد ناآشنا سرسام‌آور بود: ردیف‌هایی از غرفه‌هایی که ناآشنای زنده و مرده را به‌عنوان غذای می‌فرودند، قفس‌هایی که گورکن‌های گرازی، راسوی سیبری، تشی مالایا و زباد نخلی نقاب‌دار در آن‌ها می‌شدند.

هولمز در گوشه جنوب غربی بازار غرفه‌ای را پیدا می‌کند که سگ‌راکون می‌فروخت و قفس حاوی سگ‌راکون‌ها روی قفس دیگری قرار داشت که گونه‌هایی از پرنده در آن وجود داشت که نام آن را نمی‌دانستند. او توقف کرد تا عکس بگیر. هشت سال بعد، آن عکس یکی از شواهد کلیدی در جستجوی پرزحمت پژوهشی برای ردیابی منشا دنیاگیری جنگ با شما می‌رود.

از همان روزهای اولیه دنیاگیری، گمان می‌رفت که بازار خیس ووهان نقش داشته باشد. اما اثبات قطعی این موضوع بوده است. در همین حین، تئوری‌های منشا دیگری با محوریت مؤسسه‌های ویروس‌شناسی و ووهان ظاهر می‌شود که ادعا می‌کند این آزمایشگاه را به طور تصادفی یا ویروس عمدی را منتشر کرده است. اما جماع علمی قاطع این است که به همان شیوه بیماری‌های مرتبط مانند سارس منشا گرفته است، یعنی ازطریق حیوان واسطی از خفاش‌ها به انسان‌ها منتقل می‌شود.

پی بردن به این موضوع بعدی که دررابطه با کووید ۱۹ دقیقاً چه اتفاقی است، هم از نظر نهایی تئوری نشت از آزمایشگاه و هم ازطریق ارائه منبعی از اطلاعات در مورد نحوه انجام شدن دنیاگیری، بسیار ارزشمند است. کریستین آندرسن، استاد ایمنی‌شناسی و میکروب‌شناسی مؤسسه تحقیقاتی اسکریپس در کالیفرنیا می‌گوید: «موضوع سرزنش‌نکرده نیست. بلکه بیشتر درباره منشا دنیاگیری کوید ۱۹ است.»

سگ راکون ها در بازار ووهان چین / raccoon dogs

سگ‌راکون‌ها در بازار هوانان در ووهان چین در سال ۲۰۱۴، ادوارد هلمز.

در دو سال گذشته، گروهی بین‌المللی از پژوهش‌هایی ازجمله اندرسن و هولمز با استفاده از روش‌های تجزیه‌وتحلیل ژنتیکی گرفته‌شده تا بررسی رسانه‌های اجتماعی انجام داده تا کانون دنیا را شناسایی کنند. پژوهش آن‌ها که پیش از انتشار در فرم نهایی خود، به عناوین خبری تبدیل شد، بیشتر شبیه یک گزارش کارآگاهی است.

مکان جرم: دقیقاً کجای این شهر ۱۱ میلیون نفر، ویروس برای اولین بار از حیوانات به انسان ها منتقل می شود؟ برای پی بردن به این موضوع، گروهی از پژوهشگران به سرپرستی مایکل وروبی، زیست‌شناس دانشگاه آریزونا گزارشی را بررسی کردند که تابستان سال ۲۰۲۱ توسط سازمان جهانی بهداشت منتشر شد. این گزارش حاصل بررسی سازمان های مشترک جهانی بهداشت و چینی بود.

پژوهشگران با ارجاع متقابل نقشه‌ها و گزارش‌های مختلف، مختصر ۱۵۵ مورد از اولین موارد در ووهان را به دست آوردند. موارد فوق‌العاده‌ای بودند که در دسامبر ۲۰۱ به خاطر این بیماری در بیمارستان بستری شدند. موارد بیشتر در اطراف مرکز ووهان خاص در ساحل غربی رود یانگ‌تسه جمع شده بودند، یعنی همان منطقه‌ای که بازار هوانان در آن قرار دارد. وروبی، نویسنده مقاله ای که در مجله ساینس منتشر شد، می‌گوید: «الگوی غیرعادی وجود دارد که در آن موارد بسیار نزدیک به هم و در بازار بود.»

بر اساس تجزیه و تحلیل آماری، اگر کوید از جای دیگری منشا گرفته بود، بسیار بعید بود که الگوهایی در روزهای اولیه دنیاگیری تا این مراکز در بازار باشد: گروهی از افراد مشابه از اطراف ووهان، بسیار بعید بود که آن‌قدر نزدیک به بازار زندگی می‌کردند. . حتی بیمارانی که در بازار کار نمی‌کردند یا از آنجا خرید نمی‌کردند، بیشتر در نزدیکی بازار زندگی می‌کردند. وروبی میگوید:

این امر نشان می‌دهد ویروس‌هایی که در بازار کار می‌کردند، شروع به انتشار کرد و سپس به جامعه محلی گسترش یافت. زیرا دستفروش‌ها به فروشگاه‌های محلی رفتند، مردم را آلوده کردند که در آن فروشگاه‌ها کار می‌کردند و سپس اعضای جامعه محلی آلوده شدند که ارتباطی با بازار نداشتند.

تعداد زیادی انتقال به بازار به‌تنهایی این معنا نیست که کل کشورهایی از آنجا شروع می‌شوند. برای مثال، طی بررسی‌های اجمالی از مراحل بعدی دنیا ممکن است الگوهای مشابهی با رویدادهای ابرمنتشرکننده در ایتالیا یا سیاتل دیده شود. پژوهشگران برای تقویت پرونده خود، به‌جز داده‌های سازمان جهانی بهداشت، از سرویس‌های بلاگ‌نویسی «ویبو» استفاده کردند.

مقالات مرتبط:

آثاری که در ژانویه و فوریه ۲۰۲۰ در اپلیکیشن کوید ۱۹ در ویبو درخواست کمک ارسال کرده بودند، در اطراف بازار نبودند، بلکه در غرب و در مناطق پرجمعیت‌تر شهر و در مناطقی که افراد مسن در آنجا بیشتر بودند، قرار داشتند. این امر نشانگر آن است که چگونه دنیاگیری از یک دورافتاده مرتبط با بازار به آلمانی با گسترش پتانسیل در کل جهان تبدیل شد. بررسی‌های مکانی روی ویبو همچنین نشان می‌دهد که بازار هوانان برای بیشتر مردم شهر مقصد نسبتاً بعیدی بوده است. بهعبارت‌دیگر، بعید است که بازار محل یک رویداد ابرمنتشرکننده باشد، مگر اینکه ویروس‌ها از آنجا منشا گرفته باشند.

پژوهشگران نمونه‌های سواب جمع‌آوری‌شده‌شده چینی در اطراف بازار هوانان، درست پیش از تعطیل‌شدن آن توسط مقامات ژانویه ۲۰۲۰، را بررسی کردند. نمونه های آن دسته از موارد مثبت را در گوشه های جنوبی بازار دستکش کرد (مثلا روی یا قفس). پنج مورد از نمونه‌های مثبت مربوط به یک غرفه بودند که مشخص شد در سال ۲۰۱۹ حیوانات زنده را می‌فروختند و همان غرفه‌ای بودند که هولمز پنج سال پیش از آن سگ‌راکون‌های درون آن عکس گرفته شد.

این طبقه بندی شواهد غیرمستقیم به حل این معما کمک کرده است که از کجا به انسان منتقل می شود. اما موضوع زمانبندی نیز به‌شدت مورد بحث بوده است. مقاله‌ای با استفاده از ساعت مولکولی کوید، یعنی نحوه تغییر در طول زمان، زمان‌بندی انتشار ویروس را بررسی کرده است. چنین بیماری‌هایی که از حیوانات به انسان پرش پیدا می‌کنند، بدشانسی بسیار بزرگ و بی‌تکرار است که تصمیم‌گیری بد در روزها و ماه‌های پس از آن به انتشار آن کمک کند. اما داده های ژنتیکی داستان دیگری را بیان می کند.

به‌گفته جاناتان پکار، پژوهشگر دانشگاه کالیفرنیا و یکی دیگر از نویسندگان مطالعه، در سال 2019، دو سویه از کوید در ووهان در گردش بود: تبار A و تبار B که کد ژنتیکی آن‌ها فقط در دو حرف اختلاف دارند. هنگامی که پکار به‌طور دقیق‌تر فیلوژنی (شجره خانوادگی) ویروس SARS-CoV-2 را بررسی کرد، مشخص شد که از نحوه انتقال بیماری ممکن است اشتباه بوده باشد. او می‌گوید: «درنهایت متوجه شدیم که این رویداد با انتقال بار بهتر توضیح داده می‌شود، تا یک بار.»

اکنون پژوهشگران فکر می‌کنند که تبار که از ژنی شباهت بیشتر به ویروس‌های تیک‌های خفاش می‌شود و همچنین زودتر در شجره‌های خانوادگی ظاهر می‌شود، پس از انتقال جمعیت انسان‌ها می‌شود. تبار B درنهایت به گونه غالب جهانی تبدیل شد: هر دو برای مدتی باقی ماندند اما گونه‌های دلتا، اومیکرون و بقیه گونه‌ها که در جهان منتشر شدند، از تبار B منشا گرفته بودند و نه از تبار A.

پکار اکنون فکر می‌کنم که در واقع اتفاقی است که وجود دارد. زیرا برای این که بیماری مانند کووید باعث شروع دنیاگیری شود، باید فرد مبتلا را آلوده کند که آن را به طور مستقیم منتشر می کند و همه این کارها را انجام نمی دهند. پکار میگوید: «تقریباً ۷۰ درصد از موارد انتقال اولیه از بین می‌روند، بنابراین به‌منظور بقای دو مورد، نیاز است که ویروس هشتم بار جمعیت انسان‌ها را وارد کند.»

ممکن است بعید به‌نظر برسد که یک بار در نسلی اتفاق بیفتد، در چند هفته دو بار اتفاق بیفتد. اما به‌گفته جوئل ورتهایم، ویروس شناس دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیگو، اگر همه شرایط فراهم باشد، ویروس مشترک بین انسان و حیوان می‌تواند انسان‌های نزدیک آلوده کند و اگر این یک بار اتفاق می‌افتد، تعجب می‌کرد. اندرسن می‌گوید: «هزاران سال موفق نشدیم قله اورست را فتح کنیم و سپس در یک روز دو نفر موفق شدند این کار را انجام دهند.»

این احتمال وجود دارد که عامل کووید ۱۹ احتمالاً دو بار پی‌درپی به انسان‌ها وارد کند، به دو دلیل قابل‌توجه است: اولین بار انتقال، فرضیه‌ی نشت از آزمایشگاه را در مورد قرار دادن می‌دهد، مانند تمام تئوری‌های توطئه احتمالاً برخی خواهند گفت که این اتفاق به صورت عمدی رخ داده است، تا ذهن مردم از فرضیه نشت آزمایشگاه دور شود و دوم، این موضوع را می‌دهد که کوید توسط انسان از جای دیگری وارد بازار نشده است وشا من آن بازار بوده است. پکار میگوید:

این به‌قدری با آنچه در دنیاگیری‌های دیگر دیده‌ایم، مطابقت دارد که سناریوهای دیگر را نامحتمل می‌کند. زیرا یک ورود ویروس را داشته باشید و سپس باید یکی دو منتظر بمانید تا ورود ویروس دیگری را داشته باشید که شبیه ویروس اولی است. اما کاملاً یکسان نیست.

در سراسر دنیاگیری‌هایی از چین پنهان وجود دارد که بدتر می‌شود و از همان تنش‌های سیاسی و بیاعتمادی نیرو می‌گیرد که تئوری نشت آزمایشگاه را برای برخی افراد قانع‌کننده ساخته است. بدون شک مقام‌های چینی اشتباهاتی را مرتکب کردند و در مواردی از دسترسی به اطلاعات ممانعت کردند، این جمع‌آوری‌شده توسط چینی‌ها است که چنین تجزیه و تحلیل دقیقی از منشا کوید را ممکن ساخته است.

اگر، همان‌طور که این مقاله‌ها نشان می‌دهند، ویروس SARS-CoV-2 برای اولین بار در نوامبر ۲۰۱۹ به انسان منتقل شد، تنها چند هفته طول کشید تا پزشکان متوجه شوند دنیاگیری وجود دارد. این است که درمورد آمریکا سال ۲۰۱۴ ابولا چند ماه و درمورد زیکا یک سال و نیم طول کشید. وروبی می‌گوید: «واقعاً این است که بی‌سابقه‌ها را از تصویر اولیه این دنیا نسبت به دنیاگیری‌های گذشته می‌بینیم.»

در حال حاضر، ما نمونه‌های محیطی را داریم که می‌توان به طور دقیق مشخص کرد که در جنوب غربی بازار هوانان رخ می‌دهد و نمونه‌های آزمایش ژنتیکی اولین بیمارانی که تاریخ رویداد را مشخص می‌کنند: در حدود ۱۸ نوامبر ۲۰۱۹ برای ورود تبار B. و سپس دو هفته پس از آن تبار A. پژوهشگران می‌دانند کدام یک از آن‌ها در سال ۲۰۱۹ در بازار فروخته می‌شوند و کدام یک از ویروس‌های مستعدی بودند. اما مدرکی ندارند که با اطمینان آن را ثابت کنند. آن‌ها نمونه‌هایی از حیواناتی که حامل ویروس بودند، ندارند.

جاناتان استوی، ویروس شناس مؤسسه فرانسوی کریک در بریتانیا گفت:

این چیزی است که آن‌ها دوست دارند داشته باشند و دوست دارند آن حیوانات را ردیابی کنند تا مزارعی را که از آن‌ها آمده بودند، پیدا کنند و ببینند که آیا افراد در آنارع درمعرض یا ویروس‌ها هستند.

بعید است که این کار امکان پذیر باشد. تئوری‌هایی درمورد چگونگی ابتلا به حیوانات آلوده به بازار وجود دارد: ووهان در استان هوبی قرار دارد و در غرب این منطقه غارهایی وجود دارد که خفاش‌های نعلاسبی در آن زندگی می‌کنند. در آن نزدیکی، مزارعی وجود دارد که یک میلیون‌ها سگ‌راکون و گربه زباد را در خود جای داده بودند. محتمل ترین زنجیره رویدادها چیزی شبیه به این است:

خفاش ویروس به ویروسی جدید روی مزرعه‌های که در آن حیوانات برای پرورش گوشت پیدا می‌کنند، پرواز می‌کند. خفاش مدفوع می‌کند و ذرات ویروسی یکی از حیوانات زیر آلوده می‌کند و موجی نامرئی از آن در مزرعه ایجاد می‌کند. شاید ویروس مزرعه منتقل شود. اما موفق به گسترش نمی‌شود؛ زیرا تراکم جمعیتی کافی برای حفظ همه‌گیری انسانی وجود ندارد.

روزها یا هفته‌ها بعد، در نوامبر ۲۰۱۹، برخی از حیوانات به بازار عمده‌فروشی غذاهای هوانان فرستاده می‌شوند و در آنجا به غرفه‌های گوشه‌های جنوبغربی بازار فروخته می‌شوند. در این‌جا حداقل هشت بار و شاید بیشتر به انسان‌ها منتقل می‌شوند. بیشتر آن تغییر‌ها بدون اینکه به دیگران منتقل شوند، از بین می‌روند. اما دو مورد شروع به انتشار می‌کنند. اندکی پس از آن، ده‌ها نفر از مردم منطقه دچار ویروس‌های ناشناخته‌ای می‌شوند.»

یا حیواناتی که حامل ویروس‌های حیوانی بودند، معمولاً به طور معمول به مدت‌ها پیش مرده‌اند: آن‌ها به مکان‌های منتقل شده و به‌عنوان گوشت فروخته‌شده‌اند یا در یکی از کشتارهای دسته‌جمعی اوایل سال ۲۰۲۰، وقتی حیوانات زنده چینی خرید و فروش حیوانات را ممنوع کردند، کشتند. وروبی می‌گوید: «این احتمال وجود دارد که هرگز به آن نمونه دست پیدا نکنیم و فرصت خود را از دست بدهیم.»

هنوز سرنخ‌هایی وجود دارند که می‌توانم دنبال کنم: ردیابی زنجیره‌های غرفه‌ها در گوشه جنوب‌غربی بازار هوانان و پیدا کردن مزارعی که حیوانات آن‌ها دارند می‌کردند. بررسی دقیق اسناد مربوط به کشتارها برای یافتن محل دفن حیوانات و از زیر خاک بیرون درآوردن حیوانات و توالی‌یابی DNA آن‌ها برای جستوجوی به‌دنبال بقایای ویروس‌هایی خاص هستند که شبیه SARS-CoV-2 هستند. این به کار صبورانه در همکاری بین‌المللی در محیطی امر نیازمند است. اما می‌تواند تنها راه راه‌بردن دنیاگیری بعدی باشد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!