به‌گزارش ناین‌توفایومک، برای اولین بار تاریخ فروش آیفون‌ها در کشور ممنوع شد و همین موضوع حقوق بین اپل و اریکسون را به‌دلیل تغییر گوشی در مرحله‌ای جدید کرده است. ظاهراً ممنوعیت فروش روز گذشته در کشور کلمبیا به‌صورت قانونی اجرا می‌شود. اکنون اپل آماده می شود تا برای اخذ حکمی علیه و فروش محصولات اریکسون جستجو کند.

اریکسون اپل را به نقض پتنت‌های این شرکت درباره تراشه‌های 5G کرده است که درحال‌حاضر، روی آیفون‌های امروزی می‌شوند. اپلیکیشن سالی است که با استفاده از فناوری‌های 2G و 3G و 4G به اریکسون حق امتیاز پرداخت می‌شود. اما از زمان منقضی‌شدن به امید بستن قرارداد بهتر برای استفاده از فناوری 5G، رقم رقم را به‌تعویق انداخته بود و همین موضوع باعث شد که مناقشه‌ای بین این دو شرکت آغاز شود.

گوشی آیفون ۱۳ پرو مکس اپل در دست یک زن

نزاع بین اپل و اریکسون زمانی شعله‌ور شد که اپل در دسامبر سال ۲۰۲۱ (آذر ۱۴۰۰) از اریکسون شکایت کرد و مدعی شد که این شرکت سوئدی مقررات FRAND را زیرپا گذاشت. در واقع، این قانون بین‌المللی است که باید استانداردهای استاندارد را برای ثبت امتیازات منصفانه (standards-essential Patents) رعایت کنند. به‌بیانی ساده، اپل مدعی شده است که شرکت اریکسون مبالغ غیرمنصفانه‌ای برای حق استفاده از پتنت‌هایش طلب می‌کند.

درمقابل، شرکت اریکسون اپل را به هدردادن منابع دادگاه با تحمیل دعاوی غیرضروری در دو جبهه حمایت کرد و اپل نیز بدون واکنش نبود و با ادعای نقض حق ثبت اختراع نامربوط علیه اریکسون تشکیل پرونده داد. این اپل اپل با تعاریف یا کسر پرداخت حق امتیاز تلاش می‌کرد تا به اریکسون فشار وارد شود و اریکسون را نیز در پاسخ به این لطف اپل، برای ممنوعیت واردات و فروش گوشی‌های آیفون در کشوری تشکیل پرونده داد و سرانجام موفق شد اولین ممنوعیت را برای شما انجام دهد. آیفون در کشور کلمبیا می کند.

اپل اولین دعاوی SEP در تاریخ خود را ارائه کرد

برنامه‌های کاربردی برنامه‌ای متقابل نقض حق ثبت اختراع علیه اریکسون تشکیل داده است. اما پیش‌ازاین هرگز برای دعاوی غیرقانونی پتنت در فناوری‌هایمولول Standards Essential Patent یا همان SEP تشکیل پرونده نداشت. دلیل این امر احتمالاً این است که تیم تحقیق و توسعه شرکت این شرکت به تولید آن‌ها دستگاهی نمی‌پردازد.

خرید تولید مودم گوشی های هوشمند اینتل در سال 2019 (1398) مالکیت نمونه هایی از پتنت های SEP را به اپل منتقل کرد و حالا وب سایت Foss Patents گزارش داده است که کوپرتینویی ها برای اولین بار در تاریخ دعاوی پتنت برای یکی از موارد SEP تشکیل پرونده داده اند. .

پتنتی که این‌بار مورد پرسش قرار گرفته است، مربوط به فناوری 4G یا LTE می‌شود. فلوریان مولر از وب‌سایت Foss Patent می‌گوید که مشخص نیست اپل در جستجو برای دریافت حکم ممنوعیت واردات و فروش برای محصولات 4G/LTE اریکسون است یا خیر، دادگاهی که انتخاب کرده است، سرنخ‌های واضحی می‌دهد.

گفته می‌شود از آن‌جاکه اپل نمی‌تواند انکار کند که با تمدید مجوزهای اریکسون درقبال این شرکت پتنت را نقض کرده است و همچنین به این دلیل است که اریکسون در این کشور به اجرای حکم ممنوعیت واردات و فروش گوشی‌های آیفون است، کوپرتینویی‌ها فشار زیادی بر زیر قرار دارند.

بااین‌حال، دست‌اویز قراردادن پرونده‌ی حقوقی نقض SEP به‌وسیله‌ای اپل کاملاً دست این شرکت را پُرتر می‌کند. همچنین، خرید گوشی‌های هوشمند اینتل به جستجوهای اپل برای ساخت تراشه 5G اختصاصی کمک شایانی است، می‌تواند از پتنت‌های اینتل به‌عنوان تسلیحات در ادعاهای نقض پتن امتیاز مفیدی به‌شمار می‌رود استفاده کند.

مقاله مرتبط:

درنهایت، هر دو شرکت در زمینه های خاص آسیب پذیرند. از یک سو، اریکسون جریان درآمد خود را از فروش محصول و حق امتیاز ثبت اختراع کاهش می‌دهد که آن را در موقعیت ناپایدار مالی قرار داد و از سوی دیگر، اپل در صورت ممنوعیت فروش و واردات آیفون در بازارهای بزرگ، ممکن است مبالغ هنگفتی باشد. را از دست دهد. بنابراین، عده‌ای معتقدند درنهایت عقلانی‌ترین راه برای هر دو شرکت این است که حقوقی را با جلسه دوستان دنبال و با ساختار مصالح می‌کنند. اما تصمیم‌گیری از توافق و توافق بین دو طرف دیده نمی‌شود.

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره ی نزاع بین اریکسون و اپل چیست؟

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!