«به‌دنبال عرضه‌ی موبایلی متمایز از آیفون‌های اپل هستند و در جستجوی مردم را به دورانی برگردانند که به گجت‌ها خوشبین‌تر می‌شوند.» این ادعایی است که کارل پی، هم‌بنیان‌گذار وان پلاس و برند تازه‌نفس هیچ، مطرح می‌کند. پی که مشخصاً تبحر در مورد خرید دارد، از ماه‌ها پیش اطلاع‌رسانی درباره دستگاهی را شروع می‌کند که از دیدگاه او، صنعت موبایل را به فطرتش برمی‌گرداند.

برند Nothing همان‌طور که از مدت‌ها پیش گفته بود، سرانجام در کنفرانسی مطبوعاتی اولین گوشی هوشمند خود را با نام گوشی هیچی 1 رونمایی کرد. این گوشی هوشمند هوشمند انتظارات اولیه را در دسته های دستگاه های میانرده قرار می دهد. اما ویژگی هایی مانند نمایشگر باکیفیت و دوربین توانمند دارد و با اتکا بر نرم افزارهای اختصاصی، به ارائه تجربه های متفاوت از گوشی های هوشمند می پردازد.

در نگاه اول، با دستگاهی متفاوت، ولی آشنا طرف هستیم، متفاوت از این حیث که Nothing Phone 1 بدنه‌ای شفاف دارد. اما با همه‌ی متفاوت‌بودنش فرم کلی دستگاه ما را به یاد آیفون‌های اپل می‌اندازد. کارل پی بارها تلاش کرده است نایتینگ فون و آن را در نقش رقیبی برای آیفون جلوه دهد و در این مسیر حتی دست به دامان کوالکام نیز شده است. به‌گفته‌ی کارل پی، Nothing Phone 1 پردازنده‌های سفارشی دارد که به‌طورویژه برای این گوشی ساخته شده است.

رنگ بندی گوشی Nothing Phone 1 نایتینگ فون وان ناثینگ

ناتينگ فون وان

از همان ابتدا که ناثینگ فون 1 را تولید می‌کرد، ذهن ما به سمت دستگاهی پرچمدار رفت؛ ولی قیمت این گوشی باعث می‌شود که امکان مقایسه مستقیم آن با دستگاه‌هایی مانند آیفون اپل اپل وجود نداشته باشد. با قیمت فعلی‌اش، Nothing Phone 1 رقیب آیفون SE 2022 است. شرکت‌های دیگر مانند سامسونگ و شیائومی و وان پلاس نیز دستگاه‌هایی را در بازارهای میان‌رده‌اند که در نهایت برای گوشی‌های ناثیری سخت می‌شوند.

ناثینگ فون وان از نمای پشت دستگاهی بسیار متفاوت است. حتی از روشن‌شدن چراغ‌های پنل پشتی، وقتی به دستگاه نگاه می‌کنید، برایتان واضح است که با محصول ساخت اپل یا سامسونگ یا شیائومی طرف نیستید. وقتی چراغ‌های پنل پشتی در واکنش به زنگ‌خوردن گوشی روشن می‌شوند، یقین پیدا می‌کنند که گوشی‌های متفاوتی را در دست گرفته‌اند. برنامه‌هایی که فرصت کار با ناتینگ فون وان را پیدا کرده‌اند، طراحی پنل پشتی را چشم‌نواز می‌دانند.

شاید از نگاه برخی از کاربران پنل پشتی گوشی‌های میان‌رده‌ای مانند گلکسی A73 جذابیت بیشتری داشته باشید. اما قطعاً ناتينگ فون 1 متفاوت‌ترين طراحي پنل پشتي را دارد. رقبای اندرویدی برای ناتینینگ فون 1 فراوان‌اند؛ ولی در بین دستگاه‌های اپل، تنها آیفون SE 2022 را می‌توانیم رقیب مستقیم گوشی را به‌حساب بیاوریم تبدیل کنیم.

نمایشگر آیفون SE 2022

آیفون SE 2022 اپل

مقاله مرتبط:

آیفون SE طراحی منسوخی دارد که با استانداردهای سال ۲۰۲۲ درنمی‌آید. پنل پشتی پیکسل 6a نیز بسیار متفاوت است. گوگل در نسل جدید گوشی‌هایش سراغ طراحی جذابی رفته و همین موضوع باعث شده است پیکسل 6a نیز دستگاهی متمایز باشد. مدت‌ها به طراحی پشتی گوشی‌هایی مانند گلکسی A73 و شیائومی 12X و وان پلاس نورد CE 2 عادت کرده‌ایم است. بنابراین، طراحی‌های بزرگی که در گوشی‌هایی مانند ناتینینگ فون 1 و پیکسل 6 مورد استفاده قرار می‌گیرد، برایمان هیجان انگیز است.

متفاوت‌بودن طراحی پنل پشتی ناتینینگ فون 1 صرفاً به جذابیت بصری محدود نیست. این گوشی در پنل پشتی میزبان ۹۰۰ چراغ LED است که در چهار بخش مختلف کنارهم جمع شده‌اند. مجموعه ناتينگ اين نوارهاي نوري را ارتباط گليف (گلیف) خطاب می‌کند. اتصال گلیف می‌تواند نقش نسخه‌ای مدرن سیستم نوتیفیکیشن را در گوشی‌ها ظاهر کند.

نمایش کارکردهای ارتباط گلیف در ویدئو رسمی نایتینگ فون 1

نوارهای نوری ارتباط گلیف کاربردهای متفاوتی دارند. تمامی نوارهای نوری پشت Nothing Phone 1 هنگام دریافت نوتیفیکیشن روشن می‌شوند. دیره‌ی مرکزی پشت گوشی هنگام استفاده از شارژ بی‌سیم یا شارژ معکوس فعال می‌شود. چراغ‌های LED پایینی نیز می‌توانند در نقش نوار شارژ ظاهر شوند.

هنگام تصویربرداری تمام نوارهای نوری روشن می‌شوند تا در نقش سایه‌پرکن (Fill Light) برای فعالیت‌های گوشی. Nothing Phone 1 ده صدای زنگ دارد و موقع زنگ خوردن گوشی، نوارهای نوری در الگویی سازگار با این صداهای زنگ روشن می‌شوند و جلوه‌ای بسیار جذابی دارند. افزونه‌بر رابط گلیف، یک چراغ قرمز LED هنگام فیلمبرداری گوشی روشن می‌شود. کاربر می‌تواند با مراجعه به بخش گوشی، نحوه عملکرد نوار نوری پشتی را تنظیم و تعیین کند این نوارها در شرایط روشن شوند.

کار با گلکسی A73 سامسونگ

گلکسی A73 سامسونگ

مقاله مرتبط:

در پنل جلویی ناتینینگ فون 1، با طراحی آشنایی داریم. علاوه بر سایر گوشی‌های اندرویدی امروزی، دستگاه‌های تمام‌صفحه داریم که در بالای نمایشگرش از حفره‌های کوچک برای میزبانی از دوربین سلفی استفاده می‌کنند. نکته جالب درباره طراحی دستگاه، تخت‌بودن پنل جلویی است. مدیر نایتینگ می‌گوید مهندسان این شرکت به‌جای پنل‌های OLED عادی می‌روند پنل OLED منعطف رفته‌اند تا بخش جلویی دستگاه را کاملاً صاف کنند و با حاشیه‌های متقارن بسازند.

پنل جلویی آیفون SE 2022 حاشیه‌های زیادی دارد که اصلاً جذاب به نظر نمی‌رسد. البته هنوز هم برخی از طرفداران اپل به این سبک طراحی‌های بسیاری دارند. هیچ‌یک از میان‌رده‌های امروزی در پنل جلویی‌هایی وجود ندارد. اما آیفون SE از دکمه های هوم استفاده می کند. در بقیه گوشی‌ها نیز مانند گوشی ناتینینگ، طراحی تمام‌صفحه با حفره برای نگهداری از دوربین سلفی وجود دارد.

در بین گوشی های مقایسه شده، گلکسی A73 سامسونگ بزرگ‌ترین صفحه‌نمایش را دارد و کوچک‌ترین صفحه‌نمایش متعلق به آیفون SE اپل است. ناتينگ فون 1 از نمايشگر 6.55 اينچ با نمايش 2000 در 100 دقيقه استفاده مي‌کند. این نمایشگر به نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز و روشنایی ۱۲۰۰ نیت دست می‌کند و از استاندارد +HDR10 نیز پشتیبانی می‌کند.

سایر گوشی‌ها نیز به‌غیر از آیفون SE از پنل OLED باکیفیت استفاده می‌کنند. گلکسی A73 و شیائومی 12X مانند ناتینینگ فون 1 به صفحه‌نمایش ۱۲۰ هرتز مجهز هستند.

پنل جلو و پشت گوشی موبایل پیکسل 6a گوگل / Google Pixel 6a سبز

پیکسل 6a گوگل

مقاله مرتبط:

بسیاری از گوشی‌های امروزی در پنل پشتی از سه یا حتی چهار دوربین مجزای میزبانی می‌کنند. به‌غیر از دوربین اصلی و دوربین فوق‌عریض، سایر دوربین‌ها کاربرد خاصی ندارند و معمولاً کاربران تنها دارند با اعداد بازی‌کننده. اپل بارها را نشان می‌دهد که آیفون با یک دوربین ۱۲ مگاپیکسلی می‌تواند بسیار بهتر از میان‌رده‌های رایانه‌ای با چند دوربین ظاهر شود. آیفون SE 2022، تنها یک دوربین دارد و با پردازش‌های سنگین نرم‌افزاری، تصاویر باکیفیت خلق می‌کند.

گلکسی A73 به چهار دوربین شامل حسگر اصلی ۱۰۸ مگاپیکسلی مجهز است. پیکسل 6a از دوربین دوگانه شامل دوربین اصلی ۱۲٫۲ مگاپیکسلی و دوربین فوق عریض ۱۲ مگاپیکسلی بهره می‌ببرد. وان پلاس نورد CE 2 نیز دوربین سه‌گانه دارد و شیائومی 12X نیز از سه دوربین استفاده می‌کند.

ناتینگ فون 1 به دو دوربین 50 مگاپیکسلی مجهز است که پیش‌بینی می‌کنیم عملکرد بهتری از ارائه‌دهنده خود داشته باشد. دوربین اصلی گوشی حسگر Sony IMX766 معمولاً در دستگاه های پرچمدار استفاده می شود. دوربین اصلی نیز به لرزشگیر اپتیکال (OIS) و لرزشگیر الکترونیکی (EIS) است و از انواع قابلیت‌های نرم‌افزاری مانند حالت تصویربرداری شبانه پشتیبانی می‌کند. دوربین ثانویه‌ای هم از حسگر ۵۰ مگاپیکسلی و لنز فوق‌عریض با میدان ۱۱۴ درجه‌ای استفاده می‌کند.

نایتینگ در مراسم رونمایی Nothing Phone 1 روی پردازنده‌ی دستگاه مانور ویژه‌ای داد. این شرکت میگوید گوشی هوشمندش پردازنده های سفارشی به نام +Snapdragon 778G دارد. این پردازنده اساسیاً Snapdragon 778G (همان تراشه‌ی مورد استفاده در کسری A73) با دو قابلیت پشتیبانی از شارژ بی‌سیم و پشتیبانی از شارژ معکوس است.

پردازنده‌های میان‌رده‌ای به‌کاررفته در گوشی Nothing Phone 1 مبتنی بر لیتوگرافی ۶ نانومتری TSMC است و از CPU هشت‌هسته‌ای با چهار هسته‌ی پرقدرت ARM Cortex-A78 و چهار هسته‌ی کم‌مصرف ARM Cortex-A5 می‌کند. این سیستم-روی-چیپ از پردازنده گرافیکی Adreno 642L و مودم X53 5G است. در ابتدا، برخی شایعه‌ها ادعا می‌کنند Nothing Phone 1 از پردازنده‌ی Snapdragon 8 Gen 1 استفاده می‌کند.

گوشی موبایل وان پلاس OnePlus Nord CE 2 5G آبی روشن

وان پلاس نورد CE 2

در بین گوشی‌های مقایسه شده، پرقدرت‌ترین پردازنده به آیفون SE تعلق دارد. پردازنده‌ی A15 آیفون SE به حدی قوی است که حتی پردازنده‌های پرچم‌دار ساخت کوالکام نیز حریفش نمی‌شوند. دیگر پردازنده‌ی مهم از آنِ گوشی پیکسل 6a است. این گوشی از پردازنده اختصاصی Tensor با لیتوگرافی پنج‌نانوتری استفاده می‌کند. وان پلاس نورد CE 2 و شیائومی 12X به‌ترتیب به‌ترتیب به پردازنده‌ی Dimensity 900 و Snapdragon 870 5G مجهزند.

به‌گفته‌ای هیچ، اولین گوشی این برند با باتری ۴۵۰۰ میلی‌مترآمپرساعتی دردسترس قرار می‌گیرد. ناتینگ می‌گوید باتری گوشی بیشتر از یک روز دوام می‌آورد؛ اما نباید فراموش کرد که میزان شارژدهی دستگاه‌های الکترونیکی به نوع استفاده کاربر تغییر می‌کند.

آیفون SE کم‌ظرفیت‌ترین باتری (2.018 میلی‌میلی‌امپرساعت) و گلکسی A73 پرظرفیت‌ترین باتری (5000 میلی‌میلی‌آمپرساعت) را دارد. گوشی‌های وان پلاس نورد CE 2 و شیائومی 12X مانند ناتینگ فون 1 از باتری 4500 میلی‌میلی‌آمپرساعتی استفاده می‌کنند.

نماینده وان پلاس از فناوری شارژ سریع ۶۵ وات و شیائومی ۱۲X از فناوری ۶۷ وات و ناتینینگ فون ۱ از فناوری شارژ سریع ۳۳ و پشتیبانی می‌کند. ضعیف‌ترین عملکرد در این زمینه مربوط به آیفون SE است.

گوشی موبایل شیائومی 12 ایکس / Xiaomi 12X آبی

شیائومی 12X

تعداد تولیدکنندگان اندرویدی رابط کاربری اختصاصی برای گوشی‌هایشان توسعه می‌دهند که غالباً بسیار سنگین‌اند و بسیار نرم‌افزار ازپیش‌نبش‌شده‌اند.Bloatware) در خود دارند. نایتینگ در گوشی خود از رابط کاربری اختصاصی NothingOS استفاده می‌کند که تا حد زیادی به نسخه‌های عادی اندروید وفادار است و Bloatware-ی در خود ندارد. این رابط کاربری سبک با هدف Ear 1 و خودروهای تسلا سازگار است. بررسی‌ها نشان می‌دهد گوشی Nothing Phone 1 از فورکِ کوالکامِ سیستم‌عامل اندروید استفاده می‌کند. ناتينگ فون 1 سه سال به‌روزرسانی اندروید و چهار سال به‌روزرسانی امنیتی دریافت خواهد کرد. به‌روزرسانی‌های امنیتی این گوشی هر دو ماه یک بار منتشر می‌شود.

مقاله مرتبط:

ناتینینگ اعلام کرده است که گوشی Nothing Phone 1 با قیمت ۳۹۹ پوند (تقریباً ۴۷۵ دلار) روانه‌ی بازار می‌شود. کانفیگ پایه به ۸ حافظه‌رم و ۱۲۸ حافظه‌ی ذخیره‌سازی رایانه‌ای است. ناتينگ فون 1 رسماً در بازار آمريكا نمي‌شود؛ بنابراین، تبدیل مستقیم قیمت گوشی از پوند به دلار شاید کار درستی نباشد.

برای مقایسه تلفن های هوشمند نایتینگ 1 با آیفون SE 2022، گلکسی A73 سامسونگ، پیکسل 6a گوگل، وان پلاس نورد CE 2 و شیائومی 12X می توانید از جدول زیر استفاده کنید. در صورت مقایسه این چنین علاقه مندی ها، می توان محصولات زومیت را وارد کرد.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!