دکتر دِرِک اَبوت، استاد دانشکده مهندسی برق و الکترونیک دانشگاه آدلاید می‌گوید، جسد مردی که در سال ۱۹۴۸ در پارک ساحلی سامرتن کشف شده بود، به مردی به نام کارل چارلز و بر تعلق دارد. وب متولد ۱۹۰۵ یک مهندس برق و تعمیرکار بوده است. CNN گزارش داد، اداره پلیس و پزشکی قانونی ایالت استرالیای جنوبی یافته‌های ابوت را با همکاری کالین فیتزپاتریک، تبارشناس مشهور آمریکایی به دست آمده است.

ابوت می‌گوید او و فیتزپاتریک با توالی‌یابی دی‌ان‌ای آخرین قطعه پازل معمای مرد سامرتنی را سرجای خودش قرار می‌دهد. پرونده مرد سامرتنی که رسانه‌ها به آن لقب «تمام شد» داده‌اند، بیش از 70 سال است که ذهن کارآگاهان، مورخان، کارآگاهان حرفه‌ای و آماتور و عموم مردم را به خود ساخته است.

ماه می (اردیبهشت ۱۴۰۰) سال گذشته بود که اداره پلیس استرالیای جنوبی بنا به درخواست دکتر ابوت مرد سامرتنی را نبش قبر کردند. در مرحله بعدی تحقیقات، اداره پزشکی قانونی کار خود را برای بررسی نمونه‌های دیان‌های را شروع کرد. بااین‌حال، ابوت می‌گوید، این تارهای موی درون نیم‌تنه گچی بودند که به هویت مرد کمک کردند. اداره پلیس آدلاید در سال 1949 از یک تاکسیدرمیست ماهر درخواستی از چهره مرد سامرتنی یک مجسمه نیمتنه بسازد. کارآگاهان اداره پلیس آدلاید با این ترفند می‌خواستند مدت‌ها پس از خاکسپاری مرد سامرتنی از مردم در شناسایی او کمک بگیرند.

پلیس یک دهه قبل ترهای موی درون این نیمتنه گچی را دراختیار دکتر ابوت و همکارانش قرار داده بود. ابوت و همکارانش از جمله گروهی از متخصصان ژن دانشگاه آدلاید نمونه‌هایی از منابع انسانی را بررسی کردند. ابوت و همکارانش ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) پس از یک کار پرزحمت و بررسی بیش از ۴۰۰۰ کاندیدا به نام وب دست پیدا کردند. ظاهراً تاریخ فوت این مرد در هیچ بایگانی رسمی ثبت نشده است.

نبش قبر مرد سامرتنی

ماموران قبرستان آدلاید کار نبش قبر مرد سامرتنی. عکس: ۱۹ می ۲۰۲۱.

نهایتاً نمونه دی‌ان‌ای با نمونه‌های به دست‌آمده از اقوام و خانواده وب مطابقت داده شد. کالین فیتزپاتریک که تحقیقات تحقیقاتی برای حل برخی از مشهورترین پرونده های سرد تاریخ از جمله معمای ناپدید شدن آملی ارهارت (در سال ۱۹۳۷) و سقوط پرواز شماره ۴۴۲۲ شمال غربی (در سال ۱۹۴۸) انجام شده است، در این خصوص گفت: «ماجرای مرد سامرتنی یکی از آنها از آن دست معماهای مردمی است که همه می‌خواهند حلش کنند و ما این کار را انجام دهند.»

ابوت نیز لحظه‌ای مطابقت دادن به دیان‌ای مرد را به «صعود به قلعه‌ی اوست» تشبیه کرد. هر به نظر می‌رسد که هویت مرد سامرتنی را کشف کند، پرونده او را برای همیشه ببندد، اما همچنان چند مورد از علت مرگ است و واقعاً چه کسی بی‌جواب باقی مانده است.

در همین حال، بار دیگر جوابی برای بسیاری از سرنخ‌های پرونده مرد سامرتنی از جمله تکه کاغذی که در جیب مرد پیدا شده بود، وجود ندارد. روی این کاغذ عبارت فارسی «تمام شد» به صورت فینگلیش نوشته شده بود. این باعث شده است که برخی از آنها، این عبارت به نوعی کد رمز بوده است. به همین دلیل برای مدت طولانی تصور میشد که مرد سامرتنی یک جاسوس بوده است. سرنخ‌هایی مانند این می‌توانند با استفاده از کشف هویت مرد تفسیر تازه‌ای پیدا کنند، بااین‌حال، بسیاری از حقایق پشت‌پرده معمای مرد سامرتنی ممکن است با گذشت زمان برملا شوند.

مرد سامرتنی چه کسی بود؟

معمای مرد سامرتنی اوایل صبح روز ۱ دسامبر ۱۹۴۸ در ساحل سامرتن شروع شد. در این روز، رهگذران جسد یک مرد ناشناس را در کنار موجگیر پیدا کردند. این مرد خوش‌هیکل و جذاب حدوداً ۴۰ تا ۵۰ ساله، ۱۸۰ سانتی‌متر بلندای قامت، چشمانی فندقی و پوست زنجبیلی داشت که در اطراف شقیقه به رنگ خاکستری در می‌آمدند. ماموران پلیس در بازرسی بدنی مرد هیچ مدرک شناسایی همراه او پیدا نکردند. بدین‌ترتیب، جست‌وجو برای سرنخ‌های دیگر شروع شد.

در جیب‌های مرد چند بلیط پیدا شد که یکی از این بلیط‌ها حاکی از آن بود که مرد یک روز قبل از مرگ با قطار به آدلاید آمده است. همین بلیط قطار پلیس را به چمدان قهوه‌ای رنگی می‌رساند که در اتاق رختکن ایستگاه راه‌آهن آدلاید به امانت گذاشته شده بود. در کمال تعجب، مأموران پلیس متوجه شدند تمام اتیکت‌های روی لباس‌ها عمداً کَنده شده است. در آن دوران، کاملاً مرسوم بود که روی لباس‌ها عمل می‌کرد با نام فرد دوخته می‌شد. بعدا یک خیاط به کارآگاهان اداره پلیس آدلاید گفت که کت مرد سامرتنی دارای دوخت خاص است که تنها با یک مدل چرخ‌خیاطی آمریکایی دوخته می‌شود. اما این سرنخ‌ها نتوانستند هویت مرد سامرتنی را ایجاد کنند.

خیلی از حقایق پشت‌پرده معمای مرد سامرتنی ممکن است باگذشت زمان برملا شوند

در مرحله بعد از اثر انگشت مرد بی‌نام به تمام انگلیسی‌زبان از جمله بریتانیا، آمریکا و انگلیسی‌زبان آفریقایی فرستاده شد. اما اثر انگشت او با هیچکدام از آثار آرشیوهای ادارات پلیس این کشور را نداشت. حتی نامه‌های مربوط به ژانویه ۱۹۴۹ با امضای جان ادگار هوور، زمانی که اف‌بی‌آی در دست است که به کمیساریای پلیس ایالت استرالیای جنوبی اطلاع می‌دهد، نتایج تحقیقات اداره تحقیقات فدرال نیز بی‌فایده بوده است.

شاید مرموزترین سرنخ پرونده مرد سامرتنی تکه کاغذی باشد که یک آسیب شناس درون جیب شلوار مرد پیدا کند. این کاغذ از یک کتاب پاره شده بود. خیلی زود مشخص شد این عبارت در واقع آخرین کلمات کتاب رباعیات حکیم عمر خیام با ترجمه‌ی ادوارد فیتزجرالد است. مدتی بعد از مردی که نخواست نامش فاش شود، کتابی را که عبارت تمام شد از آن کنده شد به اداره پلیس تحویل داد. او به کارآگاهان گفت که روز ۳۰ نوامبر (روز قبل از پیدا شدن جسد مرد سامرتنی) این کتاب را روی صندلی عقب خودروی شخصی خود پیدا کرده است. ظاهراً کسی کتاب را از درون پنجره نیمه‌باز به درون خودروی او پرت کرده بود.

دکتر دِرِک ابوت

دکتر دِرِک ابوت، استاد دانشکده مهندسی و الکترونیک دانشگاه آدلاید.

هر کتاب بهترین سرنخ اداره پلیس آدلاید برای حل پرونده بود، اما آنچه پشت جلد کتاب پیدا شد، باعث شد تا پرونده حتی از قبل هم پیچیده‌تر شود. پشت کتاب شماره تلفنی نوشته شده بود جلدی که ماموران پلیس را به زنی ساکن حومه آدلاید در نزدیکی گلِنلگ در حاشیه آدلاید می رساند. گزارش شده است که این زن بیشتر با نام مستعار جسیکا تامپسون می‌شناسد، با دیدن نیم‌تنه مرد سامرتنی تقریباً وحشتناک از هوش رفتن است. بااین‌حال، او بعداً در کمال خونسردی به کارآگاهان گفت که اصلاً این مرد را نمی‌شناسد.

پایین این شماره تلفن پنج خط حروف بزرگ پیدا شد. در نگاه اول به می‌رسید این حروف کاملاً تصادفی و بدون هیچ گونه نظری هستند، اما مأموران پلیس می‌توانند با یک نوع کد رمز جاسوسان جنگ سرد سروکار داشته باشند. بااین‌حال، تمام تلاش‌ها برای شکستن این کدها با شکست مواجه شدند. اکنون با کشف هویت مرد سامرتنی ممکن است، این کدها مفهومی بسیار ساده‌تر از آنچه قبلا تصور می‌شد داشته باشند.

کارل چارلز و چه کسی بود؟

به گفته دکتر ابوت، کارل چارلز وب متولد ۱۶ نوامبر ۱۹۰۵ در فوتسکری در حومه ملبورن، مرکز ایالت ویکتوریا است. او کوچکترین عضو خانواده ۸ نفره خود بود. دکتر ابوت می‌گوید، اطلاعات بسیار کمی در مورد دوران کودکی و نوجوانی این مرد دارد، اما وب بعدها با زنی به نام دوروتی رابرتسون ازدواج کرد. دوروتی مطابق با ازدواج نام خانوادگی همسرش را برگزید بیشتر با نام دوف وب شناخته شود.

ابوت و فیتزپاتریک پس از اینکه با بررسی های خود به کارل وب رسیدند، تمام اسناد موجود در بایگانی های عمومی از جمله برگه های رأی گیری، پرونده های پلیس و اسناد قانونی دیگر را بررسی کردند. با تمام تلاش‌ها آن‌ها توانستند عکسی از کارل وب پیدا کنند تا آن را با عکس‌های مرد سامرتنی مطابق با ارائه‌دهنده دریافت کنند.

فیتزپاتر بنیان‌گذار یک مؤسسه تحقیقات تبارشناسی است که برخی از مشهورترین پرونده‌های سرد آمریکا و جهان را می‌کند. او در این رابطه توضیح می دهد: «آخرین سند به جامانده از وب مربوط به آوریل 1947 است. در این تاریخ او همسرش دوروتی را ترک کرده بود.»

ظاهراً پس از اینکه کارل وب ناپدید شد، همسرش به دادگاه مراجعه کرد تا از آن به صورت غیابی طلاق بگیرد. این زوج هیچ فرزندی نداشتند. بررسی های فیتزپاتریک و ابوت نشان می دهد که دوروتی رابرتسون در شهر ملبورن از همسرش درخواست طلاق کرده است، اما اسناد سال 1951 حاکی از آن است که در آن سال به شهرستان بوت، استرالیای جنوبی نقل مکان کرده است. این شهر در ۱۴۴ کیلومتری شمال شرقی آدلاید، جایی که جسد مرد پیدا شده بود قرار داشت.

ابوت می‌خواست با شمّ پلیسی خود اسرارآمیزترین پرونده‌ تاریخ استرالیا را حل کند

ابوت حدس می‌زند: «ممکن است زن [مدت‌ها پیش از درخواست طلاق] برای پیدا کردن همسر مفقودش به آنجا رفته باشد. اما این تنها فرضیه ماست که با گذاشتن سرنخ‌ها به آن رسیدیم. هر چند نمی‌گویم واقعاً دلیل نقل مکان دورتی به بوت چیست، اما ظاهراً گمانه‌زنی ما منطقی است.»

اطلاعات به دست آمده از وب تا حدی برخی از معماهای پرونده مرد سامرتنی را می‌کند. ابوت و همکارانش موفق شدند بفهمند او به شرطبندی روی مسابقات اسب دوانی علاقه وافر است. بنابراین، حروفی که قبلاً تصور می‌شد کدهای رمزی وجود داشته باشد، ممکن است به‌سادگی حروف اول برخی از اسب‌های محبوب کارل وب باشند. اما ماجرای اشعار خیام و عبارت مشهور تمام شد ‌چه بود؟ بنا به تحقیقاتی که ابوت انجام داده است، کارل وب علاقه زیادی به اشعار خیام و دیگر شاعران کلاسیک داشته و حتی گاهی شعر می‌نوشت.

چه مدارکی به کشف هویت مرد سامرتنی کمک کردند؟

وقتی پلیس آدلاید از شناسایی جسد مرد سامرتنی مایوس شد، تصمیم گرفت نیم‌تنه گچی از چهره او بسازد تا از عموم مردم بخواهند در شناسایی او به پلیس کمک کنند. در زمان ساخت این نیم‌تنه بود که چند تار موی او برای همیشه درون گچ باقی ماندند. این تارهای مویی از دیان‌های مرد سامرتنی را در خود قرار می‌دهد.

چند دهه بعد از دفن جسد مرد سامرتنی در سال 1995 بود که دکتر ابوت را بعد از خواندن مقاله در یک مجله به پرونده او مورد علاقه‌مند شد. دکتر ابوت که مهارت‌های زیادی در حوزه رمزنگاری، ریاضیات و پزشکی قانونی داشت، می‌خواست از شمّ پلیسی و کارآگاهی خود برای حل یکی از اسرارآمیزترین پرونده‌های تاریخ استرالیا استفاده کند. ابوت تحقیقات رسمی خود را در سال ۲۰۰۷ آغاز کرد.

او در سال ۲۰۱۱ با دریافت مجوز رسمی از اداره پلیس استرالیای جنوبی ۵۰ تار موی مرد سامرتنی را از نیم‌تنه گچی او استخراج کند. ابوت بعدا به همراه تیم ۲۰ نفره‌ای از اساتید دانشگاه آدلاید نمونه‌های دیان‌ای را بررسی کردند.

سرخ‌های پرونده مرد سامرتنی

تکه‌کاغذ، حروف پشت جلد کتاب و چمدان، برخی از مهم‌ترین سرنخ‌های پرونده مرد سامرتنی بودند.

در سال 2012 ازطریق دی‌ان‌های گرفته‌شده از سر مرد به نسب مادری او رسیدند. ابوت و فیتزپاتریک در آن دوران در حال بررسی مجدد سرنخ‌هایی هستند. آن‌ها بعداً با استفاده از شجره‌نامه پزشکی قانونی و به کار بردن پایگاه داده‌های دیان‌های دریافتند شجره‌نامه کارل وب را ترسیم می‌کنند. این اطلاعات شجره‌نامه‌ای، یافته‌های به دست آمده از نمونه‌های دیان‌های تارهای مو را بررسی کردند.

فیتزپاتریک گفت: «پرونده مرد سامرتنی احتمالاً یکی از قدیمی‌ترین پرونده‌هایی باشد که به این طریق حل می‌شود. این موها نه‌تنها ۷۰ سال قدمت دارد، بلکه ۷۰ سال در گچ بوده است.»

ابوت می‌گوید که ادامه یافته‌های خود را به اطلاع اداره پلیس استرالیای جنوبی نمی‌رساند، چرا که این اداره تحقیقات مستقل خود را آغاز کرده است. او گفت: «دستورالعمل این است که تا زمان پایان تحقیقات، در مورد آن صحبتی نمی شود. اداره پلیس احتمالاً بعد از اعلام نتیجه ما به دانشگاه آدلاید مراجعه خواهد کرد. یافته های دیان ما قطعی هستند.»

همه هویت مرد ساماندهی شده است، اما تعداد زیادی بیجواب باقی مانده است

با تمام این اوصاف، ظاهراً ذهن کنجکاو فیتزپاتریک همچنان راضی نشده باشد. او می‌گوید که سؤالات بیش‌تری به ذهنش آمده است. فیتزپاتریک در این خصوص گفت: «واقعاً علاقه‌مند به حل معمای نحوه‌ی مرگ او هستم. دوست دارم آزمایش های سمشناسی انجام شود. همینطور می‌خواهم بدانم برای همسرش دوروتی چه اتفاقی افتاده است.»

طبق بررسی‌های پزشکی قانونی مرد سامرتنی حوالی ساعت ۲ بامداد، یعنی ۵ ساعت بعد از آخرین باری که دیده شده بود، مُرده است. به باور باور، برای مرگی با این سرعت، باید دووز هر گونه سمی بالا و درنتیجه هم باید قابل‌تشخیص باشد. پزشکی قانونی در معده مرد سامرتنی خون پیدا کرده بود که مرگ بر اثر مسمومیت است. با این وجود، سم‌های عادی با چشم غیرمسلح نیز دیده می‌شوند. اما هیچ نشانه‌ای از سم در معده مرد سامرتنی پیدا نشد.

فرض اصلی آن دوران دو ماده سمی دیجیتالیس و استروفَنتوس بود. دیجیتالی سمی است که از گل انگشت به دست می آید. این گیاه برای درمان نارسایی احتقانی قلب و ضربان قلب نامنظم به کار می‌رود. اما دوز اشتباهی از آن می‌تواند کشنده باشد. استروفَنتوس نیز ترکیبی از گیاهان بومی آفریقا به شمار می‌رود. دست کم دانسته می شود که یک قبیله در سومالی از همین ترکیب گیاهی برای سمی کردن نوک تیرها استفاده می شود. کافی است از این دو سم می‌توان در بازه‌ی کوتاهی و بدون برجای گذاشتن هیچ اثری باعث مرگ فرد شود.

مقالات مرتبط:

ابوت می‌گوید که مرد سامرتنی را پیدا کرده است. او گفت: «در هر موردی مانند این می‌توان تا ۹۹،۹۹۹ درصد مطمئن بود که نتیجه تحقیقات شما صحیح است. اما عجیب‌ترین چیزها اتفاق می‌افتند. ممکن است داستان ما [پایان] غافلگیرکننده های داشته باشید. فرض کنید، این مرد برادری داشته باشد که از همان زمان تولد فرزندخواندگی شود و ما از آن خبر نداشته باشیم. حالا هم [این جسد] آن برادر باشد؟»

بااین‌حال، به نظر چنین احتمالی بسیار بعید باشد. ابوت می‌گوید آزمایش‌های دی‌ان‌های به‌طور قطع این احتمال را که مرد سامرتنی پدربزرگ همسرش، راشل ایگان باشد نیز رد می‌کند. ابوت در سال ۲۰۱۱ در جست‌وجوی رابین تامسون، پدر راشل با او آشنا شد. ابوت با توجه به برخی صفات رابین از جمله لاله گوش و فقدان دو دندان پیشین عقیده داشت پیوند خونی بین او و مرد سامرتنی وجود داشته است. اما او حالا می‌گوید که از این بابت «خیالش راحت» شده است.

ابوتهای اظهار نظری کرد که یافته‌ها او و همکارانش را می‌توان بررسی کرد تا سایر موارد گزارش اطلاعات کامل از مرد سامرتنی که حالا می‌شود کارل چارلز وب نام، به دست بیاورند. ظاهراً باور بسیار زیادی از مرد سامرتن دارد یک جاسوس یا قاچاقچی اسلحه و حتی افسر محموله کشتی اسلحه، بلکه یک مهندس برق و تعمیرکار عادی بوده است که به خانواده مرموزی و عزیزانش در پارک ساحلی سامر تن جان سپرده است.

اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!