خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

بیشتر ما به صورت روزانه از کامپیوترهای کامپیوتری خود استفاده می کنیم و فراموش می کنیم هر قطعه از وسایل مرتبط با تکنولوژی را به مراقبت، تعمیر و نگهداری و تنظیم دقیق نیاز دارند تا دوام خوب و عملکردی روان و راحت داشته باشند. در همین راستا از ابزارهای مهم ابزارهای نادیده گرفته می‌شوند، اما باید بدانید که همین ابزارها به شما در افزایش سرعت سیستم و بهره‌وری کمک زیادی می‌کنند. برخی از ابزارهایی که در این مقاله به شما معرفی می‌کنند در زمینه رفع مشکل و سایر آن‌ها برای محافظت از رایانه بسیار کاربردی بوده و عملکردی دارند. در ادامه با ما همراه شوید تا با این ابزارهای مهم ویندوز آشنا شوید.

1- عیب یابی ابزار

ابزارهای Troubleshooting یکی از مهم‌ترین ابزارهای ویندوزی است که برای زمان‌هایی که یک ابزار خاص از کامپیوتر مانند پرینتر، اینترنت یا درایو USB است، نمی‌توان به شما کمک کرد. شما می‌توانید از طریق بخش کنترل پنل در ویندوز به سیستم داخلی عیب‌یابی خود دسترسی پیدا کنید.

زمانی که به بخش Control Panel ورود کردید باید به دنبال عبارت “troubleshooting” بگردید و روی اولین گزینه که برایتان روی صفحه ظاهر می‌شود کلیک کنید تا بخش “Troubleshoot computer” را مشاهده کنید.

معرفی 8 ابزار مهم ویندوز که در واقع بحرانی می‌توانند حفظ شوند

حالا می‌توانید از بین بخش‌های مختلف این ایراد یاب گزینه‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید. سپس روی گزینه بعد کلیک کرده و از دستورهایی که در ادامه برایتان می‌شود پیروی کنید تا مشکل شما تشخیص داده شود. در نهایت از شما خواسته می‌شود که راه‌حل‌های احتمالی را امتحان کنید و مراحل متفاوتی را انجام دهید. پس از تکمیل این گام‌ها ویندوز سعی بر آن دارد که مشکل شما را حل کند و یا شما را برای حل مسائل پیش رو به منابع دیگری ارجاع دهد.

اگر می‌خواهید به لیست تمامی ایراد یابهای ویندوزی دسترسی داشته باشید باید به تنظیمات ویندوز بروید و نگاهی به آن بیسازید. در بخش مرکزی ویندوز مسیر به روز رسانی و امنیت > عیب یابی > عیب یاب اضافی را در پیش بگیرید. اکنون باید فهرست نهایی یاهای از ایراد را در لیست خود مشاهده کنید.

معرفی 8 ابزار مهم ویندوز که در واقع بحرانی می‌توانند حفظ شوند

این ابزار بهترین روش برای تشخیص این است که آیا مشکل به وجود آمدن سطحی و قابل حل است یا به مهارت یک فرد متخصص نیاز دارد.

2- ابزار Disk Defragmenter

هارد دیسک‌های مدرن امروزی بسیار قوی بوده است و به همین دلیل هم یکپارچه‌سازی آن‌ها مانند قبل برای ویندوز مفید واقع می‌شوند. با این حال، این روش همیشه می‌تواند عملکرد دستگاه شما را بسیار نرم‌تر و استفاده از آن را بسیار لذت‌بخش‌تر کند. شما می‌توانید از بین تعداد بی‌شماری از ابزارهایی که در زمینه یکپارچه‌سازی دیسک ثالث فعالیت می‌کنند، برای این کار انتخاب کنید اما Disk Defragmenter خود ویندوز نیز بسیار کارآمد در این زمینه است.

معرفی 8 ابزار مهم ویندوز که در واقع بحرانی می‌توانند نجات دهند 2

برای استفاده از Disk Defragmenter ابتدا آن را پیدا کرده و اجرا کنید. روی دکمه کلیک کنید تجزیه و تحلیل یا بهینه سازی کنید کلیک کنید. با این کار شما می‌توانید متوجه شوید که کدام یک از سیستم‌های ویندوزی شما به عمل یکپارچه‌سازی نیازمند است. حتی می‌توان این برنامه را جوری قرار داد که در یک زمان خاص عملی انجام شود.

3- ابزار System Restore

احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که بعد از نصب یک برنامه و یا درایو، سیستم ویندوزتان خراب شده باشد و یا در آن به وجود بیاید. حالا ابزار System Restore اینجاست تا به شما کمک کنید تا بتوانید این موضوع را حل کنید. این ابزار خاص طوری طراحی شده است که شما حالت کامپیوترتان را در یک نقطه زمانی می‌کنید و در صورت بروز هر نوع مشکلی می‌توانید به راحتی به کمک بازگردانی سیستم کامپیوترتان در حالت قبلی برگردانید.

توجه داشته باشید که در ویندوز 10 باید به صورت دستی System Restore را فعال کنید.

معرفی 8 ابزار مهم ویندوز که در واقع بحرانی می‌توانند نجات دهند 4

برخی از برنامه‌ها حین نصب یا قبل از این، تغییراتی را روی کامپیوترتان ایجاد می‌کنند، یک نقطه System Restore ایجاد می‌کند. اگر شما می‌توانید از این ابزار کاربردی استفاده کنید حتماً دستورالعمل‌های مایکروسافت را در مورد نحوه ایجاد یک نقطه بازیابی و بازیابی فایل‌های یک نقطه بازیابی قدیمی که قبلاً آن را ایجاد کرده بودند مطالعه کنید.

توجه داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است System Restore با خطا مواجه شود و کار کند، اما در این صورت می‌توانید از روش‌های موجود برای حل این مشکل کمک بگیرید.

4- ابزار بکاپ File History

نام این ابزار ممکن است در نگاه اول کمی گمراه کننده باشد چرا که این ابزار به شما در بازیابی نسخه های پیشین فایل هایتان کمک می کند، بلکه این ابزار یک برنامه پشتیبان گیری با قابلیت های تمام و کمال است. شما می‌توانید یک درایو خارجی را به کامپیوترتان متصل کرده و سپس انتخاب کنید که چه پوشه‌هایی را انتخاب کنید و چه بازهایی را دوست دارید که نسخه بکاپ تهیه کنید.

معرفی 8 ابزار مهم ویندوز که در واقع بحرانی می‌توانند نجات دهند 5

اگر از ویندوز 10 استفاده کنید برای دستیابی به این ابزار باید مسیر را انجام دهید Start > Settings > Update & Security > Backup > Backup with using File History را در پیش بگیرید. پوشه‌های پیش‌فرض به صورت خودکار بکاپ‌گیری خواهند شد اما می‌توان آن‌ها را حذف کرد و پوشه‌های دیگری را اضافه کرد. تنها محدودیتی که در این میان ممکن است وجود بیاید میزان فضای خالی روی درایوی است که می‌خواهید از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

شما روی این ابزار گزینه‌هایی از جمله‌ها: هر چند وقت یکبار به چند وقت انجام دهید برای ذخیره‌سازی فایل‌هایتان دارید و چقدر دوست دارید تا نسخه‌های ذخیره‌شده را نگاه‌دارید و بررسی کنید. بکاپ گیریتان ممکن است با توجه به حجم دیتای شما کمی بکشید اما موارد بعدی سریع تر خواهند بود. بعد از اتمام کار می‌توانید هر زمانی که دوست داشتید به نسخه‌های بکاپ خود بزنید و هر زمانی که لازم بود فایل‌های بکاپ گرفته شده را بازیابی کنید.

5- ابزار Windows Reliability Monitor

ویندوز به صورت خودکار همه چیز را می سازد. این موارد در Windows Reliability Monitor ذخیره شده است. شما بهتر است هر چند ماه یکبار این مورد را بررسی کنید تا نحوه کارکرد سیستم را بررسی کنید و مشکلات مرتبط با آن را بررسی کنید.

برای دسترسی به ابزار Windows Reliability Monitor باید ابتدا به بخش Control Panel رفته و به دنبال عبارت Security and Maintenance بگردید. با ورود به بخش Maintenance روی گزینه View Reliability History کلیک کنید و کمی صبر کنید تا ابزار مشاهده تاریخچه قابلیت اطمینان گزارش راتان آماده سازی کند.

معرفی 8 ابزار مهم ویندوز که در واقع بحرانی می‌توانند نجات دهند 6

حالا شما می‌توانید با توجه به خطاها و مشکلاتی که در نهایت با جزئیات فنی مشخص شده و آن را طبقه‌بندی کنید، بررسی کنید.

معرفی 8 ابزار مهم ویندوز که در واقع بحرانی می‌توانند نجات دهند 7

6- ابزار Windows System Image

“System Image” در واقع دارای یک نسخه کپی شده از ویندوز به همراه تمامی برنامه ها، فایل ها و سیستمی سیستمی است. شما می‌توانید آن را روی یک DVD درایو اکسترنال ذخیره کرده و هر زمانی که کامپیوترتان با مشکل مواجه شد برای بوت کردن سیستم از آن استفاده کنید.

معرفی 8 ابزار مهم ویندوز که در واقع بحرانی می‌توانند نجات دهند 8

توجه داشته باشید که روند ایجاد دیسک تصاویر برای ویندوز 7، ویندوز 8.1 و ویندوز 10 متفاوت خواهد بود.

7- ابزار Windows Memory Diagnostics

کار این ابزار مخفی شده است تا هر زمانی که خللی در حافظه کامپیوتر شما ایجاد می شود به صورت خودکار روی سیستم اجرا شود. اگر یک مشکل روی کامپیوترتان مشکوک وجود دارد می‌توانید این ابزار را به صورت دستی اجرا کنید و حافظه آن را چک کنید.

برای اجرای Windows Memory Diagnostics باید کلیدهای پیروزی + آر را فشار داده تا Run برایتان باز شود. حالا عبارت mdsched را در Run وارد کرده و کلید وارد را بزنید. در پنجره‌ای که در ادامه برایتان باز می‌شود، باید انتخاب کنید که دوست دارید این ابزار را فوراً اجرا کنید و یا زمانی که سیستم بعدی باز شود.

معرفی 8 ابزار مهم ویندوز که در واقع بحرانی می‌توانند نجات دهند 9

مایکروسافت به توصیه کاربران می‌کند تا در صورتی که این ابزار خطایی را شناسایی کند به سرعت با کامپیوتر خود تماس بگیرد. زیرا وجود خطا در حافظه‌دهنده وجود یک خطا در حافظه تراشه یا اجزای دیگر سخت‌افزار خواهد بود. در صورتی که دستگاه شما شامل گارانتی باشد این مشکل به راحتی رفع خواهد شد.

8- ابزار Resource Monitor

ابزار Resource Monitor خیلی وقت است که روی سیستم‌های ویندوزی وجود دارد و حتی به ویندوز 11 نیز راه پیدا کرده است. برای اجرای آن کافی است تا در نوار جست‌وجوی ویندوز عبارت Resource Monitor را سرچ کرده و سپس روی گزینه قرار دهید باز کن کلیک کنید.

معرفی 8 ابزار مهم ویندوز که در واقع بحرانی می‌توانند نجات دهند 10

شما با استفاده از این ابزار می‌توانید از مصرف CPU، Memory، Disk و Network خود را از طریق گراف‌های موجود و یا خرابی گراف‌ها استفاده کنید و با کلیک بر روی منبعی که حجم زیادی از فضا را اشغال کرده است، اجرای آن را به صورت خطی انجام دهید. در واقع این ابزار رنگ‌های موجود روی گراف را یکسان می‌کند، اما می‌توان بیشتر از مواردی استفاده کرد که نیاز به غیرفعال کردن دارید.

معرفی ابزارهای مهم و کاربردی در ویندوز

امیدواریم که این مقاله ایجاد شده باشد تا بتوان با ابزارها و قابلیت‌های جدید کامپیوتر ویندوزی خود آشنا شوید. ممکن است در نگاه اول به نظر شما از این ابزارهای ویندوزی بسیار تخصصی استفاده شود، اما باید بدانید که کاربران بیشتری هم از آن‌ها استفاده می‌کنند و مفاهیم سخت یا پیچیده‌ای ندارند.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!