خرید بلیط هواپیما از سفرمارکت

فلش مموری به خاطر اندازه و قیمت بسیار مناسبی است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد و همه افراد به راحتی از آن استفاده می کنند. با استفاده از این درایوها می توانم قابل حمل بودن، سبک بودن، حجم حافظه قابل توجه و کارایی بالا برای جابهجایی اطلاعات، اشاره کرد. اما وقتی صحبت از امنیت پمی‌شود، به خصوص یک مموری کوچک به راحتی ممکن است گم شده و یا دزدیده شود. برای محافظت از اطلاعات موجود در یک درایو USB بهتر است از برنامه های رمزگذاری استفاده کنید. در ادامه با ما در دیجی رو همراه شوید تا شما را با 5 برنامه برتر برای رمزگذاری و محافظت از فلش مموری در ویندوز آشنا کنیم.

معرفی 5 برنامه برتر برای رمزگذاری و محافظت از فلش مموری 1

رمزگذاری فلش مموری چیست؟

رمزگذاری فلش مموری در واقع روشی برای دستکاری متن و ناخوانا آن در زمان رمزگذاری است. برای مثال بعد از این که فلش مموری خود را رمز کردید عبارت “بیا کافه بریم” ممکن است تحت عنوان “SBdas3q323bhdbash44234” قرار گیرد. به همین دلیل هم اگر یک فلش مموری رمزنگاری شده را گم کردید نیاز به نگرانی نیست چرا که اگر کسی برای دسترسی به محتویات آن تلاش کند ممکن است به احتمال زیاد نمی‌تواند به اطلاعات آن دست پیدا کند.

روش‌های بسیاری برای رمزگذاری اطلاعات و فلش مموری وجود دارد و به کمک الگوریتم‌های می‌توانیم به این هدف دست پیدا کنیم. به این منظور نرم‌افزارهایی ساخته می‌شوند و می‌توان برای رمزنگاری فلش مموری از آن‌ها کمک کرد. زمانی که یک فلش درایو را رمزگذاری می‌کند، آن را به یک کلید مخفی نیاز دارد و همین موضوع باعث می‌شود تا دیتاهای شما در داخل فلش مموری امن و امان باقی بمانند.

اما ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که این کار چگونه می‌توان برای شما واقع شد؟ در پاسخ باید بگوییم اگر شما فلش مموری خود را گم کنید و یا کسی آن را از بدزدید، در رمزگذاری آن اطلاعات شما را در مورد محافظت از آن قرار داده و یابنده فلش مموری نمی‌تواند در دسترسی به آن دسترسی پیدا کند چراکه آن شخص برای دسترسی به آن دسترسی پیدا کند. به این اطلاعات یک رمز عبور است، رمز عبوری که تنها شما از آن آگاه هستید، ارائه می دهد! ممکن است بعد از پیدا کردن فلش مموری شما شخص یابنده برای استفاده از آن اقدام به فرمت کردن فلش کند اما حداقل خیالتان راحت است که به اطلاعات شما دسترسی پیدا نمی کند.

5 برنامه برتر برای رمزگذاری و محافظت از فلش مموری

1- AxCrypt

نرم افزار رمزگذاری AxCrypt رابط کاربری بسیار خوبی برای افرادی است که تا به حال از این دسته از نرم افزارها استفاده می کنند، ارائه کرده اند. این برنامه از رمزنگاری AES-256 استفاده کرده و در حال حاضر برای کاربران سیستم عامل ویندوز و مک در دسترسی و قابل دانلود است.

باید همین‌جا اعلام کنیم که از لیست تهیه شده امروز تنها دو برنامه برای سیستم عامل مک نیز قابل استفاده هستند. نرم‌افزار AxCrypt دارای دو نسخه تجاری و شخصی است که تفاوت اصلی آن‌ها در این است که نسخه تجاری این برنامه پشتیبانی و شاه کلید دارد. این نرم‌افزار همچنین به کاربران اجازه رمزگذاری خودکار و پنهان کردن رمز عبور را می‌دهد.

دانلود نرم افزار رمزگذاری AxCrypt برای ویندوز | مک

2- DriveCrypt

نرم افزار DriveCrypt بهترین گزینه برای رمزگذاری فایل های حساس روی فلش مموریتان خواهد بود. این ابزار به عنوان بهترین رمز در بازار و لیست امروز شناخته شده و امنیت فوق‌العاده‌های را برای اطلاعات شما می‌کند. به این برنامه شما می توانید دیتای خود را با بالاترین کمک امنیت ممکن یعنی 1344 بیتز رمزگذاری کنید.

همچنین DriveCrypt به کاربران امکان مخفی کردن کامل فایل‌های رمزگذاری شده را می‌دهد. در آخر باید این برنامه را بدانید که یکی از معدود نرمافزارهایی است که اسکن اثر انگشت را برای احراز هویت فعال کرده است. تنها نقطه ضعف این برنامه را به قیمت بالای آن نسبت به بقیه نرم‌افزارهای موجود در بازار می‌توان دانست و تنها از نسخه ویندوز پشتیبانی می‌کند.

دانلود DriveCrypt برای ویندوز

3- روحوس

Rohos یک نرم‌افزار رمز بوده است که از آن فوق‌العاده آسان استفاده می‌شود چراکه این برنامه خسته‌کننده‌ترین و زمان‌برترین بخش‌های رمزگذاری را خودکار کرده و به شما امکان می‌دهد آیتم‌های فراتر از فلش مموری را بدهد. دو محصول اصلی Rohos عبارت‌اند از: Rohos Disk Encryption که برای رمزنگاری فلش مموری، هارد درایو و حتی میزبان ابری طراحی شده و Rohos Logon Key که به شما امکان می‌دهد تا فلش مموری و یا گوشی هوشمند خود را به یک کلید امنیتی برای Rohos بدهید. رمزگذاری دیسک را تبدیل کنید.

ویژگی اصلی Rohos این است که از الگوریتم AES 256 برای رمزنگاری استفاده شده برای کاربران خود این امکان را فراهم می کند تا بتواند رمزگذاری شده را ایجاد کند و داده های خود را روی سایر امکانات پیاده سازی کنید. در حال حاضر Rohos Disk Encryption تنها برای سیستم عامل ویندوز در دسترس قرار دارد اما Rohos Logon Key برای مک و ویندوز قابل دانلود و نصب خواهد بود.

دانلود Rohos Disk Encryption برای ویندوز

4- Gilisoft USB Encryption

Gilisoft احتمالاً بهترین رابط کاربری را برای کاربران خود طراحی کند چراکه این برنامه بسیار کاربر دوست است. این نرم‌افزار ویژگی‌های رمز فوق‌العاده است و به کاربران خود این امکان را می‌دهند تا بدون هیچ تجربه‌ای و یا با کمترین تجربه ممکن به راحتی فلش مموری خود را رمزنگاری کنند. این برنامه از الگوریتم AES-256 برای رمزنگاری خود استفاده کرده و بازیابی اطلاعات را برای کاربران می‌کند.

نکته بسیار مهم در مورد این نرم افزار که باید بدانید این است که بسیار تخصصی بوده و فقط برای رمزگذاری فلش مموری طراحی شده است. Gilisoft USB Encryption درست مانند سایر برنامه‌های این لیست تنها برای ویندوز قابل پشتیبانی است.

دانلود Gilisoft USB Encryption برای ویندوز

5- VeraCrypt

آخرین برنامه رمزگذاری و محافظت از فلش مموری در لیست نرم‌افزار امروز VeraCrypt است که قبلاً با نام TrueCpt شناخته می‌شود. این نرم‌افزار یکی از بهترین‌ها در حوزه رمزنگاری بوده و از الگوریتم رمزگذاری فلش مموری منبع باز استفاده می‌کند. برای ضمانت کیفیت رمز توسط این برنامه تیم ساخت آن برنامه را برای بررسی الگوریتم مسئول کردند تا کیفیت امنیت در بالای حد استاندارد قرار گیرد.

به برنامه کمک VeraCrypt می‌توانید فلش مموری خود را با الگوریتم‌های AES-256، Twofish و Serpent رمزنگاری کنید. همچنین این برنامه برای شما امکان ایجاد مخفی از دیتاهای رمزنگاری شده را می‌دهد. VeraCrypt به طور کامل با سیستم عامل مکتوب بوده و از همه مهم‌تر تنها ابزار رمزنگاری این لیست است که از لینوکس نیز می‌کند.

دانلود VeraCrypt برای لینوکس | مک | ویندوز | رزبری پای

معرفی 5 برنامه برتر برای رمزگذاری و محافظت از فلش مموری 2

چگونه بعد از رمزگذاری و محافظت از فلش مموری اطلاعات آن را بازیابی کنیم؟

در صورت دست دادن اطلاعات فلش مموری رمزگذاری چه اتفاقی می‌افتد؟

  • فایل خرابی در فلش مموری
  • عامل خرابی سیستم
  • خرابی سیستم

در این مرحله به کلید رمزنگاری، پسورد فلش مموری خود و برنامه Wondershare Recoverit (ویندوز/ مک) نیاز دارید. البته برنامه Gilisoft USB Encryption نیز می تواند مشابه این نرم افزار را در اختیار کاربران خود قرار دهد. حالا کافی است تا دو قدم ساده زیر را انجام دهید تا اطلاعاتی از دست رفته خود را بازیابی کنید:

  1. بعد از دانلود و نصب برنامه Wondershare Recoverit روی کامپیوتر باید فلش مموری خود را وارد سیستم کرده و روی برنامه آن را انتخاب کنید.
  2. بعد از انتخاب روی گزینه Scan Your System با این کار کلیک کنید Wondershare Recoverit شروع به اسکن فلش مموری برای آیتم های حذف شده آن خواهد شد.

بعد از این تنها باید صبور باشید چراکه این اسکن ممکن است با توجه به سیستم سخت افزاری که از آن استفاده می کنید کمی زمانبر باشد. بعد از این‌که روند بازیابی تمام شد فایل‌ها را در محلی بازیابی می‌کنند که ذخیره کرده بود مشاهده کرد.

برای محافظت از فلش مموری آن را رمزگذاری کنید

با وجود محبوبیت فعلی فضای ذخیره‌سازی ابری، فلش مموری و هارد اکسترنال همچنان توسط مردم برای انتقال و جابه‌جایی اطلاعات استفاده می‌شوند. حمل و جابه‌جایی این فلش مموری‌ها بسیار راحت بوده و در برخی مواقع ایمان‌تر از فضای ابری و هارد داخلی تلقی می‌شوند. حالا اگر این فلش مموری را رمزگذاری کنید امنیت آن چند برابر خواهد شد. و حتی اگر فلش شما به هر دلیلی خراب شده و یا از هر طریق دیگری اطلاعات موجود در آن را از دست دادن امکان بازیابی وجود دارد.

بپوش رو
اگر دوست داشتی امتیاز دادن یادت نره!